Zaskarżenie przez gminę zarządzenia wojewody
REKLAMA
REKLAMA
STAN FAKTYCZNY
REKLAMA
Wojewoda podlaski zarządzeniem zastępczym stwierdził wygaśnięcie mandatu, na skutek skazania prawomocnym wyrokiem sądu, orzeczonym za przestępstwo umyślne.
UZASADNIENIE
REKLAMA
Wojewoda wskazał, iż z uwagi na skazanie, rada gminy była obowiązana stwierdzić wygaśnięcie mandatu. Z uwagi na niepodjęcie stosownej uchwały, organ nadzoru zobligowany przepisami prawa wydał powyższe zarządzenie. Skargę za pośrednictwem Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego wniósł wójt, uznając, że naruszono art. 26 ust. l pkt 5 ustawy z 20 czerwca 2002 r., ponieważ został on uchylony l maja 2004 r.
Rozstrzygający sprawę sąd rozpoczął od przypomnienia, iż w myśl art. 50 par. 17 ustawy z 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi uprawnionym do wniesienia skargi jest każdy, kto ma w tym interes prawny, prokurator, rzecznik praw obywatelskich i organizacja społeczna, jeżeli sprawa mieści się w zakresie jej statutowej działalności i brała ona udział w postępowaniu administracyjnym. Niewątpliwie gmina mieści się w zakresie podmiotowym tej regulacji.
Sąd administracyjny stwierdził m.in., że podstawę do wniesienia skargi powinna stanowić uchwała rady gminy, nie ulega wątpliwości, iż to właśnie ten organ jest uprawniony do wniesienia skargi. Ponieważ do zaskarżenia zarządzenia zastępczego wojewody stosuje się odpowiednio przepisy art. 98 ustawy o samorządzie gminnym, jedynie gminie (w której imieniu może działać rada gminy) i związkowi międzygminnemu przysługuje legitymacja do wniesienia skargi na to zarządzenie do sądu administracyjnego.
REKLAMA
Naczelny Sąd Administracyjny wskazał uprzednio, iż wyłącznie od wojewody zależy, czy skorzysta ze swoich uprawnień nadzorczych i nikt nie może go do tego zmusić. W przypadku natomiast wykorzystania uprawnień nadzorczych przez wojewodę skargę do sądu administracyjnego może wnieść jedynie gmina lub związek międzygminny, których interes prawny, uprawnienie albo kompetencja zostały naruszone takim rozstrzygnięciem nadzorczym.
Przepis art. 98 ust. 3 ustawy o samorządzie gminnym jest więc przepisem szczególnym w stosunku do art. 50 prawa o postępowaniu przed sądami administracyjnymi. Tym samym wójt gminy posiada legitymację do wniesienia skargi na zarządzenie zastępcze wojewody podlaskie- go. W efekcie skarga podlegała odrzuceniu.
SYGN. AKT II SA/Bk 61/06
MICHAŁ STUCZYŃSKI
REKLAMA
REKLAMA