Decyzje organu odwoławczego w sprawach o dostęp do informacji publicznej
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Postępowanie w sprawie udostępnienia informacji publicznej z założenia ma charakter odformalizowany. Zrezygnowano tu ze stosowania większości instytucji ogólnego postępowania administracyjnego. Także w zakresie formy zakończenia postępowania - bowiem procedura ta co do zasady kończy się czynnością materialno-techniczną (np. udostępnieniem informacji, poinformowaniem wnioskodawcy o jej nieposiadaniu czy zakwalifikowaniem poszukiwanej informacji jako niepublicznej).
REKLAMA
Tylko wyjątkowo postępowanie zainicjowane wnioskiem składanym na podstawie art. 16 ust. 1 ustawy o dostępie do informacji publicznej (dalej: u.d.i.p.) może się zakończyć wydaniem decyzji administracyjnej. Forma decyzji została tu zastrzeżona wyłącznie do przypadku odmowy udostępnienia informacji oraz umorzenia postępowania w sprawie jej udostępnienia. W konsekwencji decyzja nie może być stosowana przez dysponenta informacji w innych przypadkach niż wskazane w tym przepisie (podkreślił to m.in. WSA we Wrocławiu w postanowieniu z 28 kwietnia 2020 r.; sygn. akt IV SA/Wr 91/20). Od takich decyzji przysługuje zwyczajny środek odwoławczy, którym jest odwołanie. A w przypadku wydania decyzji w I instancji przez samorządowe kolegium odwoławcze lub ministra - wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy.
(…)
Kazimierz Pawlik
Fragment artykułu pochodzi z kompleksowej bazy wiedzy INFORLEX. Szukasz wiarygodnych aktualności, porad i artykułów dotyczących zmian w prawie i podatkach, komentarzy ekspertów oraz indywidualnego doradztwa? INFORLEX jest dla Ciebie! Zyskaj bezpłatny dostęp do INFORLEX >>
REKLAMA
REKLAMA