reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Organizacja > Prawo administracyjne > Kogo czeka wymiana dowodu osobistego w 2017 r.

Kogo czeka wymiana dowodu osobistego w 2017 r.

Obowiązkiem a zarazem uprawnieniem każdego pełnoletniego obywatela zamieszkującego na terytorium RP, jest posiadanie ważnego dowodu osobistego. W sytuacji, w której nasz dowód osobisty utracił ważność, jesteśmy zobowiązani do jego wymiany na nowy. Według szacunków Ministerstwa Cyfryzacji, w 2017 r. aż 8 mln otrzyma nowy dowód osobisty.

Wymiana dowodu osobistego może nastąpić z różnych przyczyn. Wniosek o wymianę dowodu osobistego składa się w przypadku jego zagubienia, uszkodzenia, kradzieży czy utraty ważności. Również zmiana danych osobowych takich jak imię czy nazwisko stanowi przesłankę do wymiany dowodu.

Osiem milionów wniosków

Według statystyk Ministerstwa Cyfryzacji, w 2017r. zostanie złożonych ponad 8 mln wniosków o wymianę dowodu osobistego. Należy zaznaczyć, że ok. 5 mln z nich, będzie złożone z powodu upływu terminu ich ważności, natomiast pozostałe 3 mln wniosków, będzie motywowane takimi przyczynami jak zagubienie, zniszczenie, kradzież.

W dalszych miesiącach tego roku, liczba dokumentów, które utracą ważność przedstawia się w następujący sposób (dane podane w tys.).

Źródło: Opracowanie własne

Jak widać na załączonym wykresie, największe obciążenie przypada na okres od sierpnia do końca roku.  Również w przyszłym roku ok. 2.5 mln obywateli złoży wnioski o wymianę dowodu osobistego z powodu utraty ważności.

Sposoby na wymianę

Wymiana dowodu osobistego zostaje dokonana na wniosek zainteresowanego. Wniosek może zostać złożony tradycyjne do urzędu. W przypadku, w którym osoba nie będzie w stanie osobiście zgłosić się do urzędu, powinna się kontaktować bezpośrednio z najbliższym urzędem gminy, a urzędnik jej pomoże.

Istnieje także możliwość złożenia wniosku za pomocą środków elektronicznych. Ministerstwo Cyfryzacji wspólnie z Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji udostępniły wniosek elektroniczny o wydanie/wymianę dowodu osobistego. Na tą chwilę funkcjonuje wersja poprawiona, która stała się o wiele bardziej czytelna i przejrzysta od zastąpionej. Kolejną ze zmian jest to, że system nie dopuści także do wysłania wniosku bez fotografii osoby, a także bez jej podpisu elektronicznego weryfikowanego kwalifikowanym certyfikatem lub potwierdzonego Profilem Zaufanym ePUAP.

Aby złożyć wniosek internetowo, należy wejść na stronę www.epuap.gov.pl. Gdy już się tam znajdziemy, należy kliknąć na baner, który skieruje nas w odpowiednie miejsce. Do wniosku należy dodać plik ze zdjęciem.

Aby złożyć wniosek przez Internet, należy posiadać profil zaufany ePUAP lub bezpieczny podpis elektroniczny.

Wniosek należy złożyć na co najmniej 30 dni przed upływem terminu ważności dowodu. Nowy dowód powinien zostać złożony w ciągu 30 dni od dnia złożenia wniosku. Odbiór dowodu następuje w urzędzie, w którym składano wniosek, a w przypadku wypełniania wniosku przez Internet – w wybranym przez siebie urzędzie.

Istnieje możliwość sprawdzenia czy dowód osobisty jest do odebrania, na stronie https://obywatel.gov.pl/dokumenty-i-dane-osobowe/odbior-dowodu-osobistego-sprawdz-czy-twoj-dowod-jest-gotowy

Opracowano na podstawie:

Ustawa z dnia 6 sierpnia 2010 r. o dowodach osobistych (Dz.U. 2010 nr 167 poz. 1131 z późn. zm.)

Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 29 stycznia 2015 r. w sprawie wzoru dowodu osobistego oraz sposobu i trybu postępowania w sprawach wydawania dowodów osobistych, ich utraty, uszkodzenia, unieważnienia i zwrotu (Dz.U. 2015 poz. 212).

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

mKsiegowa.pl program księgowy

mKsiegowa.pl to program księgowy online dla spółek, stowarzyszeń i fundacji. Magazyn online. Efaktura.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama