REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kogo czeka wymiana dowodu osobistego w 2017 r.

Bartłomiej Ceglarski
Bartłomiej Ceglarski
Kogo czeka wymiana dowodu osobistego w 2017r./ fot. Fotolia
Kogo czeka wymiana dowodu osobistego w 2017r./ fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Obowiązkiem a zarazem uprawnieniem każdego pełnoletniego obywatela zamieszkującego na terytorium RP, jest posiadanie ważnego dowodu osobistego. W sytuacji, w której nasz dowód osobisty utracił ważność, jesteśmy zobowiązani do jego wymiany na nowy. Według szacunków Ministerstwa Cyfryzacji, w 2017 r. aż 8 mln otrzyma nowy dowód osobisty.

Wymiana dowodu osobistego może nastąpić z różnych przyczyn. Wniosek o wymianę dowodu osobistego składa się w przypadku jego zagubienia, uszkodzenia, kradzieży czy utraty ważności. Również zmiana danych osobowych takich jak imię czy nazwisko stanowi przesłankę do wymiany dowodu.

REKLAMA

Osiem milionów wniosków

Według statystyk Ministerstwa Cyfryzacji, w 2017r. zostanie złożonych ponad 8 mln wniosków o wymianę dowodu osobistego. Należy zaznaczyć, że ok. 5 mln z nich, będzie złożone z powodu upływu terminu ich ważności, natomiast pozostałe 3 mln wniosków, będzie motywowane takimi przyczynami jak zagubienie, zniszczenie, kradzież.

W dalszych miesiącach tego roku, liczba dokumentów, które utracą ważność przedstawia się w następujący sposób (dane podane w tys.).

Opracowanie własne

Jak widać na załączonym wykresie, największe obciążenie przypada na okres od sierpnia do końca roku.  Również w przyszłym roku ok. 2.5 mln obywateli złoży wnioski o wymianę dowodu osobistego z powodu utraty ważności.

Sposoby na wymianę

REKLAMA

Wymiana dowodu osobistego zostaje dokonana na wniosek zainteresowanego. Wniosek może zostać złożony tradycyjne do urzędu. W przypadku, w którym osoba nie będzie w stanie osobiście zgłosić się do urzędu, powinna się kontaktować bezpośrednio z najbliższym urzędem gminy, a urzędnik jej pomoże.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Istnieje także możliwość złożenia wniosku za pomocą środków elektronicznych. Ministerstwo Cyfryzacji wspólnie z Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji udostępniły wniosek elektroniczny o wydanie/wymianę dowodu osobistego. Na tą chwilę funkcjonuje wersja poprawiona, która stała się o wiele bardziej czytelna i przejrzysta od zastąpionej. Kolejną ze zmian jest to, że system nie dopuści także do wysłania wniosku bez fotografii osoby, a także bez jej podpisu elektronicznego weryfikowanego kwalifikowanym certyfikatem lub potwierdzonego Profilem Zaufanym ePUAP.

Aby złożyć wniosek internetowo, należy wejść na stronę www.epuap.gov.pl. Gdy już się tam znajdziemy, należy kliknąć na baner, który skieruje nas w odpowiednie miejsce. Do wniosku należy dodać plik ze zdjęciem.

Aby złożyć wniosek przez Internet, należy posiadać profil zaufany ePUAP lub bezpieczny podpis elektroniczny.

Wniosek należy złożyć na co najmniej 30 dni przed upływem terminu ważności dowodu. Nowy dowód powinien zostać złożony w ciągu 30 dni od dnia złożenia wniosku. Odbiór dowodu następuje w urzędzie, w którym składano wniosek, a w przypadku wypełniania wniosku przez Internet – w wybranym przez siebie urzędzie.

Istnieje możliwość sprawdzenia czy dowód osobisty jest do odebrania, na stronie https://obywatel.gov.pl/dokumenty-i-dane-osobowe/odbior-dowodu-osobistego-sprawdz-czy-twoj-dowod-jest-gotowy

Opracowano na podstawie:

Ustawa z dnia 6 sierpnia 2010 r. o dowodach osobistych (Dz.U. 2010 nr 167 poz. 1131 z późn. zm.)

Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 29 stycznia 2015 r. w sprawie wzoru dowodu osobistego oraz sposobu i trybu postępowania w sprawach wydawania dowodów osobistych, ich utraty, uszkodzenia, unieważnienia i zwrotu (Dz.U. 2015 poz. 212).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jeśli posiadasz dużą rodzinę, należą Ci się zniżki. Jakie?

Jesteś rodzicem przynajmniej 3 dzieci? Możesz nie wiedzieć, że przysługują Ci zniżki. Dowiedz się, jak z nich skorzystać oraz jak i gdzie złożyć odpowiedni wniosek.

Trzaskowski wydał zarządzenie dotyczące symboli religijnych w urzędach. Hołownia komentuje

Prezydent Rafał Trzaskowski wydał zarządzenie dla Warszawy dotyczące wprowadzenia 16 standardów "równego traktowania”. Jest to szerokie zarządzenie, które dotyczy kwestii związanych z równouprawnieniem i zakazem dyskryminacji. Ocenił je marszałek Sejmu Szymon Hołownia.

Bon energetyczny - kto się załapie na 300-1200 zł? Kryteria dochodowe są dość niskie

Wysokość bonu energetycznego będzie zależała m.in. od liczby osób w gospodarstwie domowym, jak również od kryterium dochodowego na osobę w gospodarstwie jednoosobowym lub wieloosobowym. Pieniądze w wysokości od 300 zł do 1200 zł są do wzięcia już w 2024 roku. Jednak załapać się na to nowe świadczenie nie będzie łatwo.

Kaczyński mówił o "bardzo poważnych podwyżkach" w Polsce. PiS szykuje nowy projekt

Europoseł Ryszard Czarnecki mówił o "olbrzymim odzewie" w sprawie akcji zbierania podpisów pod obywatelskim projektem ustawy "Stop Podwyżkom". Projekt ten ma na celu utrzymanie cen gazu i energii na obecnym poziomie. 

REKLAMA

Lekcje religii w klasach łączonych od września 2024 r. Kościół ma wątpliwości. Konferencja Episkopatu Polski postuluje m.in. zmniejszenie liczby uczniów w klasach

Minister Edukacji chce zmienić rozporządzenie w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach. Nowością ma być możliwość organizacji lekcji religii w grupie międzyoddziałowej lub międzyklasowej. Konferencja Episkopatu Polski zgłasza wątpliwości do tego projektu i postuluje m.in. zmniejszenie liczby uczniów w klasach łączonych. 

Noc Muzeów 2024 r.: utrudnienia w ruchu

Noc Muzeów 2024 odbędzie się z soboty na niedzielę 18/19 maja. W związku z przewidzianymi atrakcjami mogą pojawić się zmiany w komunikacji miejskiej i ewentualne utrudnienia w ruchu. Sprawdzamy, jak to wygląda w największych miastach. 

Noc Muzeów 2024 r.: darmowa komunikacja

Noc Muzeów 2024 jest już w ten weekend. Czy komunikacją miejską będziemy mogli poruszać się za darmo? Sprawdzamy!

W wieku 119 lat zmarła najstarsza mieszkanka. Co było sekretem jej długowieczności?

Najstarsza dotychczas Greczynka Irini Baroulakis odeszła w wieku 119 lat. Nie brała leków i prawie nie chorowała. Co było sekretem jej długowieczności? 

REKLAMA

Znamy kryteria podziału subwencji oświatowej w 2024 r.

Kryteria podziału subwencji oświatowej. Ministerstwo Edukacji Narodowej (MEN) opublikowało kryteria podziału rezerwy części oświatowej subwencji ogólnej na 2024 rok. Pierwszy termin na składanie wniosków mija w dniu 7 czerwca.

Kardiolog: nadciśnienie to najczęstsza przyczyna bólów głowy. Ludzie latami biorą leki przeciwbólowe, a nie wpadną na to by zmierzyć ciśnienie krwi

Zażywamy tabletki od bólu głowy, a najczęstszą przyczyną bólu jest wysokie ciśnienie krwi (czyli nadciśnienie tętnicze) - powiedział dr Tadeusz Zębik, ordynator oddziału kardiologicznego Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach. "Nie tylko seniorzy, a wszyscy powinniśmy pilnować nadciśnienia i co jakiś czas zmierzyć sobie ciśnienie, zwłaszcza przy niepokojących objawach" - zaapelował dr Zębik.

REKLAMA