RODO: Monitoring w gminach i powiatach
REKLAMA
REKLAMA
Na podstawie tych przepisów gmina i powiat może stosować monitoring (rejestrację obrazu – o dźwięku nic nie ma) tylko w celu:
REKLAMA
- zapewnienia porządku publicznego,
- zapewnienia i bezpieczeństwa obywateli,
- ochrony przeciwpożarowej i przeciwpowodziowej.
Jeżeli gmina lub powiat chce stosować monitoring w innych celach stosuje przepisy RODO.
Gmina i powiat może stosować monitoring:
- w obszarze przestrzeni publicznej,
- za zgodą zarządzającego tym obszarem lub podmiotu posiadającego tytuł prawny do tego obszaru lub na terenie nieruchomości
i w obiektach budowlanych stanowiących mienie gminy lub jednostek organizacyjnych gminy, a także na terenie wokół takich nieruchomości
i obiektów budowlanych, - jeżeli jest to konieczne do realizacji wyżej wymienionych celów
Monitoring stosowany przez gminy lub powiaty nie może obejmować pomieszczeń sanitarnych, szatni, stołówek, palarni oraz obiektów socjalnych.
Nagrania z monitoringu, które zawierają dane osobowe można przetwarzać wyłącznie do celów dla których zostały zebrane.
REKLAMA
Powyższe nagrania można przechowywać przez okres nieprzekraczający 3 miesięcy od dnia nagrania, o ile przepisy odrębne nie stanowią inaczej. Po tym okresie nagrania podlegają zniszczeniu, z wyjątkiem sytuacji w których nagrania zostały zabezpieczone, zgodnie z odrębnymi przepisami, np. kodeksu postępowania karnego.
Nieruchomości i obiekty budowlane objęte przez gminę lub powiat monitoringiem należy oznaczyć w sposób widoczny i czytelny sposób informacją o monitoringu. W szczególności za pomocą odpowiednich znaków.
Gminy lub powiaty stosujące monitoring są zobowiązane stosować środki zabezpieczające przetwarzanie tych danych, w szczególności uniemożliwiające ich utratę lub bezprawne rozpowszechnienie, a także uniemożliwienie dostępu do danych osobom nieuprawnionym.
Paweł Ludwiczak, radca prawny
REKLAMA
REKLAMA