REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Upoważnienia do przetwarzania danych osobowych po 25 maja 2018 r.

Subskrybuj nas na Youtube
Upoważnienia do przetwarzania danych osobowych po 25 maja 2018 r./ fot. Shutterstock
Upoważnienia do przetwarzania danych osobowych po 25 maja 2018 r./ fot. Shutterstock
fot.Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

ABI nie powinien nadawać upoważnień do przetwarzania danych osobowych. GIODO opublikowało informację dotyczącą procedury nadawania upoważnień do przetwarzania danych osobowych.

Administrator danych nie powinien przyznawać administratorowi bezpieczeństwa informacji (czyli ABI, a na gruncie ogólnego rozporządzenia o ochronie danych - inspektorowi ochrony danych) uprawnień do nadawania w jego imieniu upoważnień do przetwarzania danych osobowych. Rolą ABI jest bowiem kontrolowanie działalności administratora pod kątem zgodności przetwarzania danych osobowych z przepisami o ochronie danych osobowych.

REKLAMA

REKLAMA

NOWOŚĆ na Infor.pl: Prenumerata elektroniczna Dziennika Gazety Prawnej KUP TERAZ!

Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych (GIODO), odpowiadając na sygnalizowane mu w tym zakresie wątpliwości, w wyjaśnieniach opublikowanych właśnie w ABI-informatorze(sekcja „Pytania i odpowiedzi”, zakładka Zadania ABI) podkreśla jednocześnie, że sama procedura nadawania upoważnień oraz treść upoważnienia może być skonsultowana z powołanym administratorem bezpieczeństwa informacji, który jako specjalista z zakresu ochrony danych osobowych, powinien również i w tym zakresie doradzić administratorowi danych, a następnie weryfikować efektywność przyjętych rozwiązań i ich zgodność z przepisami o ochronie danych osobowych.

Zobacz: Bezpieczeństwo

REKLAMA

W kolejnych nowych wyjaśnieniach (zamieszczonych w tej samej sekcji, w zakładkach Zadania ABIPowołanie i status ABIoraz Inspektor ochrony danych) GIODO przedstawia swoje stanowisko co do tego:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • Czy administrator danych powinien nadawać upoważnienia do przetwarzania danych osobowych osobom, których uprawnienia do przetwarzania danych wynikają z ustawy lub innych aktów prawnych (np. prokuratorom) lub osobom, którym zleca wydanie opinii czy wykonanie innych czynności (np. biegłym, inkasentom)?
  • Czy po wejściu do stosowania RODO Centrum Usług Wspólnych może powołać jednego inspektora ochrony danych dla wszystkich obsługiwanych jednostek?
  • Czy po wejściu do stosowania RODO inspektor ochrony danych będzie również dokonywał sprawdzeń, tak jak obecnie robi to ABI, czy też ten obowiązek przestanie istnieć?
  • Kto jest uprawniony do rozstrzygania sporów pomiędzy administratorami  bezpieczeństwa informacji w sytuacji, kiedy przez kilku administratorów danych realizowany jest wspólny projekt lub zadanie?

Jednocześnie GIODO przypomina o możliwości przesyłania propozycji tematów, które powinny zostać omówione w ABI-informatorze. Można w tym celu wykorzystywać dostępny w tym serwisie formularz „Zgłoś propozycję”.

Zapisz się na newsletter
Śledź na bieżąco nowe inicjatywy, projekty i ważne decyzje, które wpływają na Twoje życie codzienne. Zapisz się na nasz newsletter samorządowy.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GIODO

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Program OLiOC w samorządach - zadania i finansowanie

Pierwszy Program Ochrony Ludności i Obrony Cywilnej jest wdrażany już w latach 2025–2026. Następne będą miały charakter planów czteroletnich. Co jest podstawą finansowania tych zadań?

MSWiA: zmienimy przepisy o budżecie obywatelskim

Wprowadzenie obowiązku konsultowania z mieszkańcami uchwał określających tryb i zasady realizacji budżetu obywatelskiego oraz dopuszczenie realizacji zadań wieloletnich zapowiada Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Prace nad zmianami legislacyjnymi ma prowadzić Komitet do spraw Pożytku Publicznego.

Rada Ministrów przyjęła zmiany w Programie Ochrony Ludności i Obrony Cywilnej na lata 2025-2026

Do końca 2025 r. część środków planowanych na realizację inwestycji budowlanych będzie można przeznaczyć na zakup sprzętu lub wyposażenia – wynika z przyjętych przez rząd zmian w Programie Ochrony Ludności i Obrony Cywilnej.

NIK: Samorządy przegrały walkę o poprawę jakości powietrza

Działania skontrolowanych przez NIK samorządów na rzecz wdrożenia uchwał antysmogowych, mających poprawić jakość powietrza, okazały się nieskuteczne - poinformowała NIK. Przy obecnym tempie wymiany kotłów ich likwidacja w gminach może zająć od 2 do 24 lat.

REKLAMA

MKiŚ: Nowelizacja ustawy o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach [Projekt]

Nowe regulacje poprawią jakość systemu gospodarowania odpadami komunalnymi oraz będą wspierać mieszkańców w prawidłowej segregacji i ograniczaniu ilości wytwarzanych odpadów. Dzięki nim gminy zyskają więcej narzędzi do motywowania mieszkańców do segregacji, na przykład poprzez obniżanie opłat czy rozszerzenie katalogu ulg i zwolnień.

Wniosek od 3 listopada 2025 r. Kto dostanie nowe świadczenie z MOPS?

Od 3 listopada 2025 r. gminy przyjmują wnioski o bon ciepłowniczy. O nowe świadczenie można też ubiegać się w tradycyjnej papierowej formie, jak również drogą elektroniczną. Komu przysługuje takie wsparcie i ile wynosi? Czy w każdym ośrodku pomocy społecznej otrzymamy bon?

Gdzie wyrzucić kubek z McDonald's? Papier, plastik czy zmieszane - gdzie lądują kubki papierowe, jednorazowe, a gdzie kubek ceramiczny? Segregacja

Gdzie wyrzucić kubek z McDonald's? Czy to papierowy kubek jednorazowy, który powinien wylądować w pojemniku na papier? Gdzie zgodnie z prawidłową segregacją odpadów powinien znaleźć się kubek ceramiczny?

Wszystkich Świętych 2025: zmiany w ruchu i komunikacji miejskiej, zamknięte ulice, dojazd do cmentarzy

Zapowiadają się szerokie zmiany w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej w okresie Wszystkich Świętych. W wielu miastach na ulice wyjadą linie cmentarne, a inne środki komunikacji miejskiej będą funkcjonować według zmienionych rozkładów.

REKLAMA

Jak bezpiecznie przechowywać i przygotowywać żywność jesienią i zimą? [WYWIAD]

Jak bezpiecznie przechowywać i przygotowywać żywność jesienią i zimą? W ramach kampanii EFSA Safe2Eat rozmawiamy z doktorem Jackiem Postupolskim ekspertem Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH – Państwowego Instytutu Badawczego (NIZP PZH-PIB).

Gdzie wyrzucać styropian opakowaniowy po sprzętach agd? Nie każdy styropian nadaje się do recyklingu

Gdzie wyrzucać styropian po sprzętach agd? Do pojemnika żółtego, czarnego, a może bezpośrednio do PSZOK-u? Nie każdy nadaje się do recyklingu. Styropian opakowaniowy trafia do innego miejsca niż styropian po jedzeniu czy styropian budowlany.

REKLAMA