| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Organizacja > Spółka komunalna > Dopłaty do spółki komunalnej nie podlegają opodatkowaniu VAT

Dopłaty do spółki komunalnej nie podlegają opodatkowaniu VAT

Wykonywanie zadań publicznych powierzonych spółce przez gminę, bez zawierania umowy cywilnoprawnej, nie podlega opodatkowaniu VAT. Nie powinno być też dokumentowane fakturą VAT.

Brak cywilnoprawnych relacji między gminą i spółką komunalną powołaną przez nią do wykonywania jej zadań własnych powoduje, że spółka nie świadczy na rzecz gminy usług podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług (VAT). Pomimo że oba podmioty (gmina i spółka komunalna) są niezależne, to nie można tej odrębności bezpośrednio przekładać na odrębność w VAT. W przypadku braku niezależności w działalności gospodarczej nie ma podstaw, żeby opodatkować VAT daną czynność między dwoma podmiotami. A zatem, czynności dokonywania dopłat do spółki wynikających z ustawy z 15 września 2000 r. – Kodeks spółek handlowych nie można utożsamić z dotacjami, o których mowa w art. 29a ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług. W konsekwencji wykonywanie zadań publicznych powierzonych spółce przez gminę bez zawierania umowy cywilnoprawnej nie podlega opodatkowaniu VAT i nie powinno być dokumentowane fakturą VAT. Takie stanowisko zajął Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 5 maja 2015 r. (sygn. akt I FSK 484/14).

Przeczytaj w INFORLEX.PL Sektor publiczny cały artykuł: Dopłaty do spółki komunalnej nie podlegają opodatkowaniu VAT oraz zapoznaj się pełną treścią omawianego orzeczenia.

Polecamy serwis: Podatki

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Compliance 2020

Eksperci portalu infor.pl

Beata Kielar-Tammert

Radca prawny wpisany na Listę Radców Prawnych przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych we Wrocławiu. Właścicielka Kancelarii Prawnej www.bktkancelaria.pl, autorka wielu artykułów o tematyce prawniczej publikowanych w czasopismach, na blogu oraz w mediach społecznościowych, specjalizująca się w prawie Unii Europejskiej, prawie gospodarczym i prawach cudzoziemców.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »