reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Organizacja > Ustrój i jednostki > Czy przestępca może zostać wójtem?

Czy przestępca może zostać wójtem?

Przepisy Kodeksu wyborczego oraz ustawy o pracownikach samorządowych są ze sobą sprzeczne. O ile bowiem pierwsza ustawa umożliwia start w wyborach na wójta osobom skazanym na inną niż pozbawienie wolności karę, o tyle przepisy drugiej nie pozwalają na nawiązanie stosunku pracy w urzędzie gminy z osobą skazaną prawomocnie na jakąkolwiek karę.

To patologiczna sytuacja, do której powstania dopuścił ustawodawca. Co więcej, trwa ona już od kilku lat - problem ten był już sygnalizowany przy okazji wyborów samorządowych w 2014 r. - a mimo to nie powstał żaden projekt, który konflikt przepisów pomiędzy Kodeksem wyborczym a ustawą o pracownikach samorządowych próbowałby usunąć.

Zgodnie z art. 11 ust. 2 pkt 1 Kodeksu wyborczego czego bierne prawo wyborcze nie przysługuje osobom skazanym prawomocnym wyrokiem na karę pozbawienia wolności za przestępstwo umyślne ścigane z oskarżenia publicznego lub umyślne przestępstwo skarbowe. Z przepisu tego wynika zatem, że kandydować w wyborach (w tym samorządowych na stanowisko wójta burmistrza, prezydenta miasta) może skazany prawomocnym wyrokiem za przestępstwo popełnione z winy umyślnej, ścigane z oskarżenia publicznego, na inną karę niż pozbawienie wolności, czyli np. grzywnę. Co więcej, z przepisów Kodeksu wyborczego wynika, że osoba taka może zostać skutecznie wybrana na stanowisko wójta (burmistrza, prezydenta miasta). Z innego przepisu Kodeksu wyborczego wynika, że wygaśnięcie mandatu wójta (burmistrza, prezydenta miasta) następuje z powodu "utraty prawa wybieralności", czyli wystąpienia przesłanki, o której mowa w art. 11 ust. 1 pkt 1 Kodeksu wyborczego (patrz art. 492 § 1 pkt 4). Tymczasem w przepisach ustawy o pracownikach samorządowych zawarty został wymóg tzw. niekaralności. Co więcej, dotyczy on nie wszystkich pracowników, lecz w szczególności tych, których stosunek pracy nawiązuje się na podstawie wyboru. Zgodnie z art. 6 ust. 2 ustawy o pracownikach samorządowych "Pracownikiem samorządowym zatrudnionym na podstawie wyboru może być osoba, która (…) nie była skazana za umyślne przestępstwo ścigane z oskarżenia publicznego lub umyślne przestępstwo skarbowe".

Przeczytaj w INFORLEX.PL Administracja cały artykuł:

Czy przestępca może zostać wójtem

W artykule wyjaśniono co się stanie w sytuacji, gdy kandydat na wójta, skazany prawomocnym wyrokiem za przestępstwo popełnione z winy umyślnej, ścigane z oskarżenia publicznego na inną karę niż kara pozbawienia wolności, zostanie wybrany. Czy wówczas taka osoba będzie mogła wykonywać obowiązki wójta czy też - z uwagi na treść przepisów ustawy o pracownikach samorządowych - nie?

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Artykuł sponsorowany

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Łodygowska

Prawnik, autorka bloga prawniczego dla kobiet w ciąży i młodych Mam www.matkaprawnik.pl. Specjalizuje się w prawie pracy, opiece okołoporodowej i ubezpieczeniach społecznych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama