Czy wójt musi umorzyć zobowiązanie podatkowe
REKLAMA
REKLAMA
Firma zainwestowała w opcje walutowe, licząc na szybki zysk. Okazało się jednak, że szybki zysk stał się szybką i dużą stratą, co oznacza, że firma wpadła w długi. Szuka teraz możliwości ograniczenia kosztów, lub chociaż odsunięcia ich w czasie.
REKLAMA
- Czy można zmniejszyć obciążenia w podatku od nieruchomości - pyta pan Janusz z Warszawy.
Tak. Firma może wystąpić do gminy lub miasta o odroczenie terminu płatności, rozłożenie podatku na raty lub jego umorzenie.
REKLAMA
Prawo takie daje podatnikom art. 67a Ordynacji podatkowej. Należy zatem zwrócić się do wójta gminy z wnioskiem o umorzenie podatku, rozłożenie go na raty lub odroczenie płatności. Wniosek taki trzeba dobrze uzasadnić. Ordynacja podatkowa mówi o tym, że organ podatkowy może zastosować ulgę w spłacie zobowiązań podatkowych ze względu na uzasadniony ważny interes podatnika lub ważny interes publiczny. Firma może więc dowodzić, że w sytuacji, gdyby miasto nie zastosowało się do wniosku, mogłoby to oznaczać pogorszenie sytuacji ekonomicznej firmy, co z kolei może przełożyć się na problemy z płatnościami wobec pracowników lub redukcję ich honorariów. To z kolei prowadzi do zmniejszenia wpływów z podatku dochodowego od osób fizycznych, a zatem również mniejsze wpływy do gminy z tytułu udziału w PIT.
Firma może zatem dowodzić we wniosku, że brak udzielonej pomocy jest uzasadniony zarówno ważnym interesem podatnika (firma nie zaprzestanie działalności), jak i ważnym interesem publicznym.
Czasem gminy i miasta decydują się na umorzenie podatku od nieruchomości. Bankructwo firmy jest bowiem nie tylko niekorzystne dla firmy, lecz także dla gminy. Umorzenie podatku jest więc czasem narzędziem ratowania upadającej firmy.
Łukasz Zalewski
Podstawa prawna
• Art. 67a ustawy z 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2005 r. nr 8, poz. 60 z późn. zm.).
REKLAMA
REKLAMA