Radny może zaskarżyć decyzję wojewody
REKLAMA
Wczoraj Trybunał Konstytucyjny rozpatrywał pytanie prawne Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie o to, czy brak możliwości zaskarżenia zarządzenia zastępczego wojewody stwierdzającego wygaśnięcie mandatu jest zgodny z konstytucyjnymi zasadami prawa do sądu oraz równości.
Radny Andrzej M. prowadził działalność gospodarczą w budynku stanowiącym własność gminy. Zgodnie z przepisami ustawy o samorządzie gminnym (Dz.U. z 2001 r. nr 142, poz. 1591) radni nie mogą prowadzić działalności gospodarczej z wykorzystaniem mienia komunalnego gminy. W związku z tym wojewoda wezwał radę miejską do stwierdzenia wygaśnięcia mandatu radnego. Wskutek bezczynności rady wojewoda wydał decyzję o wygaśnięciu mandatu.
Rozstrzygnięcie to zaskarżył radny do wojewódzkiego sądu administracyjnego. Sąd miał wątpliwości, czy radny może zaskarżyć zarządzenie wojewody. Zdaniem WSA kwestionowany przepis, wykluczając zaskarżenie zarządzenia wojewody przez bezpośrednio zainteresowanego radnego, narusza konstytucyjne prawo do sądu, a także zasadę równości.
- Skoro radnemu służy prawo do zaskarżenia do sądu administracyjnego uchwały rady gminy stwierdzającej wygaśnięcie mandatu, to powinien mieć identyczne prawo żądania od sądu administracyjnego skontrolowania zarządzenia zastępczego w sprawie tego samego rodzaju. W przeciwnym wypadku radny zostałby pozbawiony ochrony sądowej - argumentował Wiesław Kisiel, sędzia WSA w Krakowie.
Trybunał Konstytucyjny podzielił pogląd WSA. Stwierdził, że pozbawienie radnego możliwości zaskarżenia za- rządzenia wojewody jest niezgodne z konstytucją. Kwestionowany przepis uprawnia do zaskarżenia decyzji wojewody o wygaśnięciu mandatu radnego jedynie gminę lub związek międzygminny. W konsekwencji ustawodawca pozbawia radnego sądowej ochrony.
- Nierówne traktowanie przejawia się w pozbawieniu adresata zarządzenia wojewody prawa do sądu. Oznacza to naruszenie przez ustawodawcę konstytucji - wyjaśniał prof. Zbigniew Cieślak, sędzia TK. Trybunał wezwał ustawodawcę do pilnego dostosowania przepisu ustawy o samorządzie gminnym do wyroku.
Wyrok jest ostateczny, a jego sentencja podlega ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw.
Sygn. akt P 19/04
ŁUKASZ SOBIECH
lukasz.sobiech@infor.pl
REKLAMA
REKLAMA