reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Organizacja > Ustrój i jednostki > W uchwale rady gminy musi być załącznik graficzny

W uchwale rady gminy musi być załącznik graficzny

Rada gminy podejmuje uchwałę o przystąpieniu do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, powinna pamiętać, że integralną częścią tej uchwały jest załącznik graficzny przedstawiający granice obszaru objętego projektem planu.


STAN FAKTYCZNY: Rada miejska podjęła uchwałę, mocą której zmieniła wcześniejszą uchwałę w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla terenów rolnych i leśnych na obszarze części wsi. Uchwała nie zawierała załącznika graficznego określającego granice obszaru objętego projektem planu zagospodarowania przestrzennego. Wojewoda wielkopolski uznał tę uchwałę za nieważną.

 

Z UZASADNIENIA: Uchwałę podjęto na podstawie przepisu art. 18 ust. 2 pkt 5 ustawy z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz.U. z 2001 r. nr 142, poz. 1591 ze zm.) oraz przepisu art. 14 ust. 1 ustawy z 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz.U. z 2003 r. nr 80, poz. 717 ze zm.).

Zgodnie z przepisem art. 4 ust. 1 i 2 ustawy z 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym w celu ustalenia przeznaczenia terenów, w tym dla inwestycji celu publicznego, oraz sposobów ich zagospodarowania i zabudowy, rada gminy podejmuje uchwałę o przystąpieniu do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, a integralną częścią tej uchwały jest załącznik graficzny przedstawiający granice obszaru objętego projektem planu.

Załącznik graficzny przedstawia granice obszaru, który będzie objęty projektem planu. Rysunek ten stanowi uzupełnienie uchwały o przystąpieniu i jest jej wyjaśnieniem. Wobec tego musi on odzwierciedlać graficznie wszelkie postanowienia uchwały o przystąpieniu, w szczególności te zapisy, które wyłączają z opracowania planem miejscowym określone tereny. Z uzasadnienia do uchwały, będącej przedmiotem rozstrzygnięcia wojewody, wynika, iż zmiana w niej zawarta podyktowana jest objęciem projektem planu miejscowego działki stanowiącej teren zamknięty użytkowany przez jednostki organizacyjne resortu obrony narodowej i dla której - z mocy art. 14 ust. 6 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym - nie można sporządzić planu miejscowego. Wobec powyższego konieczna była zmiana granic obszaru objętego trybem opracowana planu miejscowego poprzez wyłączenie z niego terenu zamkniętego.

W ocenie organu wojewody zmiana powyższa niewątpliwie powoduje zmianę granic obszaru objętego projektem planu, co musi znaleźć swoje odzwierciedlenie w załączniku graficznym do uchwały o przystąpieniu do sporządzenia plan zagospodarowania przestrzennego. Zatem uchwała o przystąpieniu do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla terenów gruntów rolnych i leśnych na obszarze części wsi musi zawierać załącznik graficzny, który powinien określać dokładne granice całego terenu objętego projektem planu.

Rozstrzygnięcie nadzorcze wojewody wielkopolskiego orzekające nieważność uchwały NK.Ka.I-5.0911- 89/08

ZBIGNIEW KORNAT

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
Wideoszkolenie: JPK_VAT w nowej formie149.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Compliance 2021

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kinga Burcan

Ekspert Kredytowy, Partner Zarządzający w Trinity House & Finance

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama