Jak utworzyć młodzieżową radę gminy?
REKLAMA
REKLAMA
Młodzieżowa rada gminy
Powołanie młodzieżowej rady gminy nie jest obligatoryjne. Ustawodawca tylko rekomenduje taką formę pobudzania aktywności obywatelskiej. Jak bowiem wynika z art. 5b ust. 1 ustawy o samorządzie gminnym (dalej: u.s.g.), idea samorządowa ma być popularyzowana wśród wszystkich mieszkańców gminy, ale "zwłaszcza wśród młodzieży".
REKLAMA
Przepis art. 5b u.s.g., dotyczący zadania własnego gminy, jakim jest upowszechnianie idei samorządowej, oraz wprowadzający fakultatywną możliwość tworzenia młodzieżowych rad gmin, został dodany ustawą zmieniającą z 11 kwietnia 2002 r. (Dz.U. z 2001 r. nr 45, poz. 497). Jednak wcześniej młodzieżowe rady gmin również funkcjonowały.
REKLAMA
Były powoływane (najczęściej) na podstawie ustawy - Prawo o stowarzyszeniach. Zgodnie bowiem z ówczesnym orzecznictwem sądów administracyjnych przepisy ustawy o samorządzie gminnym nie dawały radzie gminy uprawnienia do utworzenia młodzieżowej rady gminy.
"Z mocy art. 5 ust. 1 i 2 tej ustawy, rada gminy może tworzyć jednostki pomocnicze: sołectwa oraz dzielnice miejskie i osiedla. Zaś na podstawie art. 64 ust. 1 i 2 może wspólnie z radami innych gmin tworzyć związki komunalne. (…) Gdyby natomiast przyjąć, że rada ta jest organizacją funkcjonującą poza strukturami samorządu terytorialnego, mieściłaby się w pojęciu organu organizacji społecznej. Prawo do zrzeszania się w takich organizacjach wynika z art. 84 ust. 1 Konstytucji stanowiącego, że w celu rozwoju aktywności politycznej, społecznej, gospodarczej i kulturalnej Rzeczpospolita Polska zapewnia obywatelom prawo zrzeszania się" - tak argumentował to m.in. NSA - ośrodek zamiejscowy w Rzeszowie w wyroku z 21 maja 1997 r. (sygn. akt SA/Rz 139/97).
(…)
Zygmunt Bołtowicz
Artykuł pochodzi z kompleksowej bazy wiedzy INFORLEX. Zamów bezpłatny 14-dniowy dostęp do INFORLEX »
REKLAMA
REKLAMA