Komisja rewizyjna rady powiatu bez przedstawiiela klubu radnych
REKLAMA
REKLAMA
Odmowa desygnacji przedstawiciela klubu radnych do komisji rewizyjnej rady powiatu – skutki prawne
Wojewoda w trybie nadzorczym stwierdził nieważność uchwały o powołaniu komisji rewizyjnej rady powiatu z uwagi na naruszenie dyspozycji art. 16 ust. 2 i 19 ustawy o samorządzie powiatowym. Argumentacja organu nadzoru opierała się na założeniu, ze skoro ze statutu wynika, że w skład komisji rewizyjnej wchodzą radni w tym przedstawiciele wszystkich klubów to brak zgłoszenia kandydata do komisji przez dany klub reprezentowany w radzie wyklucza możliwość skutecznego powołania komisji rewizyjnej, nawet jeżeli dokonana w następstwie zaistnienia takiej sytuacji zmiana statutu i dobrowolność zgłaszania kandydatów do komisji rewizyjnej została w dokonanej zmianie statutu dopuszczona.
REKLAMA
Zobacz również: Absolutorium: głosowanie w przypadku nieparzystej liczby radnych
REKLAMA
Organ nadzoru bazował w swoim stanowisku na stwierdzeniu opartym o wykładnie art. 16 ust. 2 ustawy o samorządzie powiatowym stojąc na stanowisku, że kom9isja musi być reprezentatywna a więc nie zgłoszenie kandydata przez jakikolwiek klub reprezentowany w radzie lub odmowa pracy w komisji skutkować musi nieważnością bezwzględną wyboru tego organu a to z uwagi na zadania komisji ustawowo wyrażone w art. 19 ustawy o samorządzie powiatowym rzutować może na sporządzeniu wniosku w sprawie absolutorium czy dopełnieniu obowiązków nałożonych na komisję rewizyjną w art. 270 ustawy o finansach publicznych.
Argumentu organu nadzoru nie podzielił NSA wskazując w swoim orzeczeniu, ze decydujący w tym aspekcie jest nie przepis art. 16 który dotyczy generalnie statusu specjalnego komisji rewizyjnej jako jedynej obligatoryjnej komisji rady powiatu lecz art. 19 ustawy o samorządzie powiatowym z którego wynika że organizację wewnętrzną i tryb powoływania oraz pracy komisji rady powiatu określa statut. W związku z tym o ile w statucie przewidziano dobrowolność zgłaszania kandydatów do pracy w komisji rewizyjnej a klub takiego kandydata nie zgłosił lub odmówił on mimo zgłoszenia zasiadania w komisji rewizyjnej to o ile statut powiatu tak stanowi to wybór do komisji rewizyjnej i odpowiadające mu uprawnienie do zgłaszania kandydatów do pracy w komisji są przywilejem a nie obowiązkiem klubu radnych. Tym samym komisja rewizyjna o ile statut tak stanowi nie będzie wówczas działała z pełną reprezentacją klubów radnych będzie jednak wybrana legalnie w świetle art. 19 ustawy o samorządzie powiatowym oraz w świetle statutu gminy.
Wyrok NSA z dnia 24 czerwca 2013 roku sygn.. II OSK 778/13
Podyskutuj: Forum
REKLAMA
REKLAMA