Parytet płci w wyborach samorządowych
REKLAMA
REKLAMA
Nowelizacja ustawy – Kodeks wyborczy przewiduje m.in. zmianę mechanizmów konstruowania list wyborczych w wyborach samorządowych na poziomie rad gmin i rad powiatów.
REKLAMA
Nowe przepisy zmierzają do zastąpienia dotychczasowego systemu kwotowego zasadą parytetu pod względem płci oraz wprowadzenia naprzemienności umieszczania kandydatów i kandydatek na listach wyborczych.
Projekt wprowadza zasadę naprzemiennego umieszczania kobiet i mężczyzn na listach kandydatów od pierwszego do dziesiątego miejsca - w wyborach do Sejmu, Parlamentu Europejskiego oraz do rad gmin i sejmików województw. Tzw. suwak byłby stosowany przy zachowaniu 35-procentowych kwot dla każdej płci.
W wyborach do rad powiatów zasada naprzemienności dotyczyłaby dwóch pierwszych miejsc na liście.
Ponadto, projekt zawiera przepis przejściowy dotyczący wyłączenia spod działania nowego prawa m.in. wyborów do rad gmin, powiatów i sejmików województw, które odbędą się w 2014 r.
Polecamy: Newsletter
Konstytucyjne prawo
REKLAMA
Autorzy projektu przekonują, iż jest to kolejny krok w kierunku pełnej realizacji przepisu art. 33 Konstytucji RP, który stanowi, że „kobieta i mężczyzna w Rzeczypospolitej Polskiej mają równe prawa w życiu rodzinnym, politycznym, społecznym i gospodarczym” oraz zasady państwa prawnego urzeczywistniającego zasady sprawiedliwości społecznej, o których mowa w art. 2 Konstytucji, a także zwiększenia szans na pełną implementację zasady równego traktowania pod względem płci.
Wprowadzenie parytetu płci na listach wyborczych jest ponadto uzasadnione co najmniej równym udziałem kobiet w procesie rozwoju ekonomiczno-społecznego, zarówno całego kraju, jak i poszczególnych wspólnot terytorialnych. Zachowanie równych proporcji w reprezentacja między kobietami i mężczyznami ma zwłaszcza znaczenie w organach władzy państwowej, gdzie zapadają najistotniejsze dla obywateli decyzje. Tylko poprzez znaczący udział kobiet w składzie tych organów, ich doświadczenie życiowe, perspektywa i priorytety znajdą odzwierciedlenie w procesach decyzyjnych.
Źródło: Sejm/Projekt nowelizacji ustawy – Kodeks wyborczy (druk nr 2464)
Zobacz również: Wybory samorządowe 2014
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.