REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rekompensata za dyżur domowy w święta Bożego Narodzenia na przykładach

Marek Rotkiewicz
Prawnik specjalizujący się w prawie pracy. Autor i współautor około 60 książek z tego zakresu, w tym kilku komentarzy oraz autor ponad 4000 artykułów. Wykładowca na licznych szkoleniach (przeprowadzonych ponad 6000 godzin szkoleniowych).
Rekompensata za dyżur domowy w święta Bożego Narodzenia
Rekompensata za dyżur domowy w święta Bożego Narodzenia

REKLAMA

REKLAMA

Pytanie czytelnika. W okresie świąt Bożego Narodzenia część pracowników miejskiego zakładu wodociągowego i kanalizacji będzie pełnić domowy dyżur telefoniczny. Czy za czas dyżuru należy pracownikom oddać dni wolne od pracy albo wypłacić wynagrodzenie za pracę nadliczbową?

ODPOWIEDŹ

REKLAMA

Za czas domowego dyżuru pracownik nabywa prawo do dnia wolnego lub do wynagrodzenia tylko wtedy, gdy wykonuje efektywną pracę. Jeżeli natomiast pracownik dyżuruje w sposób bierny, wtedy nie przysługują mu żadne świadczenia, chyba że zakładowe przepisy lub umowa o pracę przewidują taką rekompensatę.

UZASADNIENIE

Pracodawca może zobowiązać pracownika do pozostawania poza normalnymi godzinami pracy w gotowości do wykonywania pracy wynikającej z umowy o pracę w zakładzie pracy lub w innym miejscu wyznaczonym przez pracodawcę (dyżur). Czasu dyżuru nie wlicza się do czasu pracy, jeżeli podczas dyżuru pracownik nie wykonywał pracy (patrz: PRZYKŁAD 1 i PRZYKŁAD 2).

PRZYKŁAD 1

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W święta Bożego Narodzenia 2021 r. pracownik pozostaje w telefonicznej dyspozycji pracodawcy, ale nie wykonuje żadnej pracy, oczekując jedynie na zadania służbowe. Czas takiego dyżuru nie jest kwalifikowany jako nadgodziny, w związku z czym nie przysługuje mu czas wolny lub wynagrodzenie.

PRZYKŁAD 2

W czasie dyżuru telefonicznego w domu pracownik został wezwany do pracy i ją wykonywał. Godziny wykonywania tej pracy kwalifikowane są jako normalne godziny pracy, za które przysługuje normalne wynagrodzenie. Jeżeli taka praca powstanie w święto będące dla pracownika dniem wolnym od pracy, to przysługuje za nią rekompensata przypisana do pracy w święto.

ORZECZNICTWO

Czasu przypadającego poza normalnymi godzinami pracy, w którym pracownik, pozostając w dyspozycji pracodawcy w rozumieniu art. 128 § 1 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (dalej: k.p.) lub jedynie przebywając w zakładzie pracy, nie wykonuje pracy, nie wlicza się do czasu pracy w godzinach nadliczbowych (art. 151 § 1 k.p.).

Wyrok Sądu Najwyższego z 10 listopada 2009 r., sygn. akt II PK 51/09

Ponadto czas pełnienia dyżuru nie może naruszać prawa pracownika do odpoczynku, wynoszącego 11 godzin na dobę i 35 godzin tygodniowo, jednak nie ma to zastosowania do pracowników zarządzających w imieniu pracodawcy zakładem pracy. Oznacza to, że pracodawca nie może zlecać pracownikowi dyżuru domowego "na telefon" z naruszeniem prawa do odpoczynku dobowego i tygodniowego, nawet za jego zgodą. W praktyce oznacza to ograniczenie czasu dyżuru w dniach pracy do wymiaru od 1 godziny (w równoważnym czasie pracy) do 5 godzin na dobę (w podstawowym rozkładzie czasu pracy), w zależności od obowiązującego pracownika wymiaru czasu pracy. W dniach wolnych od pracy dyżur może być oczywiście dłuższy, o ile nie ingeruje w obowiązek zachowania odpoczynku 35-godzinnego (patrz: PRZYKŁAD 3).

PRZYKŁAD 3

REKLAMA

W okresie świąt Bożego Narodzenia część pracowników miejskiego zakładu wodociągowego i kanalizacji będzie pełnić domowy dyżur telefoniczny. Pracownicy są zatrudnieni w podstawowym systemie czasu pracy, miesięcznych okresach rozliczeniowych i świadczą pracę od poniedziałku do piątku w godzinach od 8 do 16. W pierwszy dzień świąt, tj. w sobotę, część pracowników może pełnić dyżur maksymalnie 13 godzin, tj. od 8 do 21. Zaplanowanie dyżuru w drugi dzień świąt, tj. w niedzielę, nie jest w tej sytuacji dla tej grupy osób dopuszczalne, gdyż należy zapewnić im 35-godzinny odpoczynek tygodniowy, a tyle dokładnie godzin przypada między godziną 21 w sobotę i 8 w poniedziałek. Niedzielny dyżur może pełnić druga grupa zatrudnionych. 35-godzinny odpoczynek zapewni im wolna sobota.

Natomiast za czas dyżuru stacjonarnego (dyżuru w zakładzie pracy) pracownikowi przysługuje czas wolny od pracy w wymiarze odpowiadającym długości dyżuru, a w razie braku możliwości udzielenia czasu wolnego - wynagrodzenie wynikające z jego osobistego zaszeregowania, określonego stawką godzinową lub miesięczną, a jeżeli taki składnik wynagrodzenia nie został wyodrębniony przy określaniu warunków wynagradzania - 60% wynagrodzenia. Tylko pracownikowi zarządzającemu w imieniu pracodawcy nie należy się żadna rekompensata za czas dyżuru, jeśli pracownik nie wykonywał w jego trakcie pracy.

artykuł pochodzi z Rachunkowości Budżetowa nr 23/2021

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Rachunkowość Budżetowa

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Minister edukacji: Będą kolejne zmiany w szkołach - edukacja zdrowotna zastąpi wychowanie do życia w rodzinie

  1 września 2025 r. w szkołach pojawi się nowy przedmiot. Edukacja zdrowotna zastąpi wychowane do życia w rodzinie – poinformowała Barbara Nowacka, minister edukacji. Uczniowie będą się uczyć m.in. o ochronie zdrowia psychicznego, odżywianiu i edukacji seksualnej.

  600 tys. zł na innowacyjny biznes. Jak się zgłosić do programu?

  Osoby z innowacyjnymi pomysłami na biznes mogą teraz zgłaszać się do Platform Startowych, które działają w ramach programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej. Pod okiem ekspertów będą mogli rozwijać swoje pomysły, a najlepsi mają szansę na dotację wynoszącą blisko 600 tys. zł.

  Min. Leszczyna: szczepienia HPV dzieci w szkołach w obecności rodzica; w soboty lub po obiedzie

  Minister Zdrowia Izabela Leszczyna przypomniała 12 kwietnia 2024 r., że szczepienie przeciw HPV w szkole byłoby świadczeniem medycznym. W związku z tym w jego trakcie będzie konieczna obecność rodzica. Chciałybyśmy organizować to w soboty albo po obiedzie, żeby rodzice, którzy pracują, mogli towarzyszyć dzieciom - wyjaśniła.

  Rząd: Będą nowe progi finansowe dla stypendium. Problem ze studentami Collegium Humanum

  1,9 mld zł zapisano na wsparcie studentów w budżecie na rok 2024 – poinformował w piątek szef resortu nauki Dariusz Wieczorek. Tym samym zwiększono środki finansowe na wsparcie studentów o 24 proc.

  REKLAMA

  Urzędy przypominają: Skorzystaj z ePUAP. Jeszcze tylko 18 dni na złożenie wniosku o dodatek osłonowy

  Wniosek o wypłatę dodatku osłonowego należy złożyć w nieprzekraczalnym terminie do 30 kwietnia 2024 r. Wnioski złożone po tej dacie pozostawia się bez rozpatrzenia. 

  Planujesz majówkę za granicą? Nie zapomnij o EKUZ!

  Majówka 2024. Dlaczego Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego przyda się na wyjeździe? W jakich miejscach można z niej skorzystać i jak ją wyrobić? 

  Co zostanie po ludzkości? Można się zdziwić

  Geolog prof. Jan Zalasiewicz inicjator ustanowienia epoki zwanej antropocenem w rozmowie z PAP opowiada, o tym jak zmieniała się Ziemia, jaki wpływ na planetę ma człowiek i co po nas zostanie. 

  Resort rolnictwa: Przygotowano rozporządzenie dotyczące pełnej refundacji bioasekracji dla wniosków złożonych od 2024 roku

  Przygotowano rozporządzenie dotyczące pełnej refundacji bioasekracji dla wniosków złożonych od 2024 roku - wynika z informacji przekazanej dzisiaj przez wiceministra rolnictwa Jacka Czerniaka.

  REKLAMA

  Ramowe plany nauczania: Edukacja obywatelska zamiast HiT-u i obowiązkowe zajęcia z udzielania pierwszej pomocy. Projekt rozporządzenia skierowany do konsultacji

  W roku szkolnym 2024/2025 zmienią się ramowe plany nauczania. Zamiast historii i teraźniejszości zostanie wprowadzony nowy przedmiot - edukacja obywatelska. Uczniowie szkół podstawowych będą mieli zajęcia z udzielania pierwszej pomocy.

  Wojciechowski: Najbardziej uciążliwe wymogi Zielonego Ładu zostaną zmienione; zmiany wejdą z mocą wsteczną od 1 stycznia 2024 r.

  Najbardziej uciążliwe wymogi Zielonego Ładu zostaną zmienione; przewiduje to projekt rozporządzenia, który popierają wszystkie kraje - poinformował dzisiaj unijny komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski. Zniesiony ma być m.in. obowiązek ugorowania. Zmiany wejdą z mocą wsteczną od 1 stycznia 2024 r.

  REKLAMA