REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rekompensata za dyżur domowy w święta Bożego Narodzenia na przykładach

Marek Rotkiewicz
Prawnik specjalizujący się w prawie pracy. Autor i współautor około 60 książek z tego zakresu, w tym kilku komentarzy oraz autor ponad 4000 artykułów. Wykładowca na licznych szkoleniach (przeprowadzonych ponad 6000 godzin szkoleniowych).
Rekompensata za dyżur domowy w święta Bożego Narodzenia
Rekompensata za dyżur domowy w święta Bożego Narodzenia

REKLAMA

REKLAMA

Pytanie czytelnika. W okresie świąt Bożego Narodzenia część pracowników miejskiego zakładu wodociągowego i kanalizacji będzie pełnić domowy dyżur telefoniczny. Czy za czas dyżuru należy pracownikom oddać dni wolne od pracy albo wypłacić wynagrodzenie za pracę nadliczbową?

ODPOWIEDŹ

REKLAMA

Za czas domowego dyżuru pracownik nabywa prawo do dnia wolnego lub do wynagrodzenia tylko wtedy, gdy wykonuje efektywną pracę. Jeżeli natomiast pracownik dyżuruje w sposób bierny, wtedy nie przysługują mu żadne świadczenia, chyba że zakładowe przepisy lub umowa o pracę przewidują taką rekompensatę.

UZASADNIENIE

Pracodawca może zobowiązać pracownika do pozostawania poza normalnymi godzinami pracy w gotowości do wykonywania pracy wynikającej z umowy o pracę w zakładzie pracy lub w innym miejscu wyznaczonym przez pracodawcę (dyżur). Czasu dyżuru nie wlicza się do czasu pracy, jeżeli podczas dyżuru pracownik nie wykonywał pracy (patrz: PRZYKŁAD 1 i PRZYKŁAD 2).

PRZYKŁAD 1

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W święta Bożego Narodzenia 2021 r. pracownik pozostaje w telefonicznej dyspozycji pracodawcy, ale nie wykonuje żadnej pracy, oczekując jedynie na zadania służbowe. Czas takiego dyżuru nie jest kwalifikowany jako nadgodziny, w związku z czym nie przysługuje mu czas wolny lub wynagrodzenie.

PRZYKŁAD 2

W czasie dyżuru telefonicznego w domu pracownik został wezwany do pracy i ją wykonywał. Godziny wykonywania tej pracy kwalifikowane są jako normalne godziny pracy, za które przysługuje normalne wynagrodzenie. Jeżeli taka praca powstanie w święto będące dla pracownika dniem wolnym od pracy, to przysługuje za nią rekompensata przypisana do pracy w święto.

ORZECZNICTWO

Czasu przypadającego poza normalnymi godzinami pracy, w którym pracownik, pozostając w dyspozycji pracodawcy w rozumieniu art. 128 § 1 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (dalej: k.p.) lub jedynie przebywając w zakładzie pracy, nie wykonuje pracy, nie wlicza się do czasu pracy w godzinach nadliczbowych (art. 151 § 1 k.p.).

Wyrok Sądu Najwyższego z 10 listopada 2009 r., sygn. akt II PK 51/09

Ponadto czas pełnienia dyżuru nie może naruszać prawa pracownika do odpoczynku, wynoszącego 11 godzin na dobę i 35 godzin tygodniowo, jednak nie ma to zastosowania do pracowników zarządzających w imieniu pracodawcy zakładem pracy. Oznacza to, że pracodawca nie może zlecać pracownikowi dyżuru domowego "na telefon" z naruszeniem prawa do odpoczynku dobowego i tygodniowego, nawet za jego zgodą. W praktyce oznacza to ograniczenie czasu dyżuru w dniach pracy do wymiaru od 1 godziny (w równoważnym czasie pracy) do 5 godzin na dobę (w podstawowym rozkładzie czasu pracy), w zależności od obowiązującego pracownika wymiaru czasu pracy. W dniach wolnych od pracy dyżur może być oczywiście dłuższy, o ile nie ingeruje w obowiązek zachowania odpoczynku 35-godzinnego (patrz: PRZYKŁAD 3).

PRZYKŁAD 3

REKLAMA

W okresie świąt Bożego Narodzenia część pracowników miejskiego zakładu wodociągowego i kanalizacji będzie pełnić domowy dyżur telefoniczny. Pracownicy są zatrudnieni w podstawowym systemie czasu pracy, miesięcznych okresach rozliczeniowych i świadczą pracę od poniedziałku do piątku w godzinach od 8 do 16. W pierwszy dzień świąt, tj. w sobotę, część pracowników może pełnić dyżur maksymalnie 13 godzin, tj. od 8 do 21. Zaplanowanie dyżuru w drugi dzień świąt, tj. w niedzielę, nie jest w tej sytuacji dla tej grupy osób dopuszczalne, gdyż należy zapewnić im 35-godzinny odpoczynek tygodniowy, a tyle dokładnie godzin przypada między godziną 21 w sobotę i 8 w poniedziałek. Niedzielny dyżur może pełnić druga grupa zatrudnionych. 35-godzinny odpoczynek zapewni im wolna sobota.

Natomiast za czas dyżuru stacjonarnego (dyżuru w zakładzie pracy) pracownikowi przysługuje czas wolny od pracy w wymiarze odpowiadającym długości dyżuru, a w razie braku możliwości udzielenia czasu wolnego - wynagrodzenie wynikające z jego osobistego zaszeregowania, określonego stawką godzinową lub miesięczną, a jeżeli taki składnik wynagrodzenia nie został wyodrębniony przy określaniu warunków wynagradzania - 60% wynagrodzenia. Tylko pracownikowi zarządzającemu w imieniu pracodawcy nie należy się żadna rekompensata za czas dyżuru, jeśli pracownik nie wykonywał w jego trakcie pracy.

artykuł pochodzi z Rachunkowości Budżetowa nr 23/2021

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Rachunkowość Budżetowa
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Od 1 lutego 2024 r wojsko wezwie 230 000 osób. W tym kobiety 19-27 lat. [Wykaz wzywanych osób]

  Czas trwania kwalifikacji wojskowej w 2024 r. to: 1 lutego 2024 r. – 30 kwietnia 2024 r.

  W 2024 r wojsko wezwie kobiety 19-27 lat na komisje. Jakich kwalifikacji szuka wojsko [Wykaz]

  Czas trwania kwalifikacji wojskowej w 2024 r. to – 1 lutego 2024 r. – 30 kwietnia 2024 r. Liczba wezwanych do stawienia się 230 000 osób. Wojsko wezwie także kobiety, o ile mają odpowiednie kwalifikacje. Chodzi głównie o zawody medyczne.

  A. Holland: PO naciskała, bym nie puszczała "Zielonej granicy" przed wyborami. Trzaskowski odpowiada ...

  Agnieszka Holland podczas spotkania z widzami w niedzielę 24 września 2023 r. miała powiedzieć - wg. relacji "Gazety Żoliborza", że Platforma Obywatelska wywierała na nią naciski, aby nie puszczała filmu "Zielona granica" przed wyborami. "Nigdy nie rozmawiałem z Agnieszką Holland na ten temat - zastrzegł, w poniedziałek w Polsat News wiceprzewodniczący PO Rafał Trzaskowski.

  „Laptop dla czwartoklasisty”. Uczeń oddaje stary darmowy laptop i otrzymuje nowy. Też darmowy [Wyjaśnienia Ministra Cyfryzacji]

  Czwartoklasista oddaje komputer, by otrzymać drugi z programu „Laptop dla czwartoklasisty”. 

  REKLAMA

  180 zł za dzień służby żołnierza przy granicy. 112,5 zł za dzień służby spoza sfery przygranicznej [zmiany od 24 sierpnia 2023 r.]

  Dietę 250% otrzymają żołnierze Wojsk Obrony Przeciwlotniczej i Wojsk Radiotechnicznych zabezpieczający lub pełniący dyżurną zmianę bojową (DZB) na rzecz wschodniej granicy. Muszą zostać skierowani w podróż służbową w celu ochrony granicy państwowej. Wypłata diety nie wymaga służby bezpośrednio w strefie przygranicznej (o co trudno w przypadku formacji przeciwlotniczych, przeciwrakietowych i radiolokacyjnych).

  2024 r.: 2 wzory dla umów o pracę: rozwiązanie umowy za porozumieniem, wypowiedzenie umowy na czas określony [Aktualne okresy wypowiedzenia]

  Wzór rozwiązania umowy o pracę za porozumieniem stron. Wzór wypowiedzenia umowy o pracę na czas określony. [Aktualne okresy wypowiedzenia]

  Premier Saksonii o migracji: sytuacja jest dramatyczna, kontrole na granicy z Polską i Czechami są konieczne

  W debacie na temat polityki migracyjnej premier Saksonii Michael Kretschmer (CDU) opowiedział się za szybkimi i zdecydowanymi środkami. Podkreślił, że „sytuacja jest dramatyczna", a stacjonarne kontrole na granicach z Polską i Czechami są koniecznie, by opanować sytuację – informuje portal Tagesschau.

  Bon 2500 zł na laptop od rządu. Czy nauczyciel ma obowiązek przynosić laptop do szkoły?

  Nauczyciele zgłaszają wątpliwości, czy korzystając z bonu 2500 zł na zakup laptopa, będą musieli ten komputer przynosić do szkoły i raportować dyrekcji szkoły, czy wykorzystują go na lekcjach.

  REKLAMA

  Dwa nowe przywileje zwolnionych pracowników kłopotem dla pracodawców [Nowelizacja przepisów]

  Przywileje ma tylko pracownik, który zaskarżył zwolnienie z pracy do sądu pracy. Polegają na przywróceniu do pracy bez czekania na prawomocny wyrok sądu. Inaczej mówiąc na czas procesu z pracodawcą pracownik dalej pracuje. Jak to zrobić?

  Jakie są prognozy na pierwszy tydzień jesieni?

  Jesień już w kalendarzu, ale czy w prognozach pogody też? Synoptycy z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej sprawdzają, jaka będzie pogoda w najbliższych dniach. 

  REKLAMA