Wyższy dodatek stażowy przy późniejszym udokumentowania stażu
REKLAMA
Od 1 września 2006 r. zatrudniamy nauczycielkę, która jednocześnie pracowała w pełnym wymiarze w innej szkole. Wypłacamy jej 7% dodatek stażowy. W 2012 r. w drugiej szkole rozwiązała stosunek pracy i przeszła na emeryturę. W naszej szkole pracuje nadal. W miesiącu kwietniu br. dostarczyła świadectwa pracy i powinnyśmy wypłacać nauczycielce dodatek w wysokości 20%. Chciałabym się dowiedzieć czy wyższy dodatek pracodawca wypłaca od dnia dostarczenia dokumentów czy wyrównuje wstecz?
REKLAMA
Tak, pracodawca powinien uwzględnić dokumenty, który potwierdzają dodatkowy staż pracy z opóźnieniem, ponownie ustalić okres zatrudnienia mający wpływ na wysokość dodatku stażowego i wyrównać dodatek stażowy.
W świetle art. 33 Karty Nauczyciela nauczycielom zatrudnionym w szkołach prowadzonych przez jednostki samorządu terytorialnego oraz administrację rządową przysługuje dodatek za wysługę lat. Po raz pierwszy dodatek stażowy nauczyciel otrzyma po przepracowaniu czterech lat. Zostanie on więc wypłacony w pierwszym miesiącu rozpoczynającym czwarty rok pracy w wysokości 3% wynagrodzenia zasadniczego. Za każdy kolejny rok pracy nauczycielowi będzie przysługiwał dodatek powiększany o 1% wynagrodzenia zasadniczego. Wysokość dodatku za wysługę lat nie może przekroczyć wysokości 20%. Do okresów pracy uprawniających do dodatku za wysługę lat wlicza się okresy poprzedniego zatrudnienia we wszystkich zakładach pracy oraz inne udowodnione okresy, jeżeli z mocy odrębnych przepisów podlegają one wliczeniu do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze. Gdy nauczyciel równocześnie jest zatrudniony w więcej niż jednym stosunku pracy, okresy uprawniające do dodatku za wysługę lat ustala się odrębnie dla każdego stosunku pracy. W przypadku gdy nauczyciel jednocześnie pracuje w kilku szkołach w wymiarze łącznie nie przekraczającym obowiązującego nauczyciela wymiaru zajęć, wówczas w każdej ze szkół nauczycielowi zalicza się wszystkie poprzednie okresy zatrudnienia. W przedstawionym stanie faktycznym nauczycielka była zatrudniony równocześnie u dwóch pracodawców w wymiarze przekraczającym pełny wymiar. Dlatego też drugi pracodawca nie mógł zaliczyć zakończonych okresów zatrudnienia do dodatku stażowego. Po rozwiązaniu umowy o pracę u pierwszego pracodawcy i przedstawieniu świadectw pracy potwierdzających zakończone okresy zatrudnienia pracodawca, u którego nauczycielka pozostaje w zatrudnieniu powinien zaliczyć te okresy pracy i wypłacać w wyższej wysokości dodatek za staż pracy oraz wyrównać dodatek za 3 lata wstecz. Potwierdził to Sąd Najwyższy w uchwale z dnia 27 lutego 1985 r. sygn. akt III PZP 6/85, orzekając, że w przypadku gdy pracownik dostarczy dokumenty potwierdzające dodatkowy staż z opóźnieniem, pracodawca powinien je uwzględnić i ponownie ustalić wymiar przysługującego pracownikowi urlopu wypoczynkowego.
Podstawa prawna:
Art. 291 Kodeksu pracy
REKLAMA
REKLAMA