reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Porady ekspertów INFORLEX.pl > W którym momencie zaczyna się zagraniczna podróż służbowa

W którym momencie zaczyna się zagraniczna podróż służbowa

Pracownik realizuje delegację zagraniczną. Wyjeżdża tirem z Polski do Słowacji. Żeby dostać się do Słowacji przejeżdża przez Czechy (na razie nie ma tu obowiązku służbowego). W Słowacji realizuje obowiązek służbowy i dopiero w drodze powrotnej realizuje obowiązek służbowy w Czechach i wraca do Polski.

W którym momencie zaczyna się naliczanie delegacji zagranicznej?

1. Polska
2. Czechy 21.05.2014 5.10h.
3. Słowacja 21.05.2014 5.40h
4. Polska
5. Czechy 22.05.2014 8.20

Zagraniczna podróż służbowa (samochodowa) rozpoczyna się od przekroczenia granicy Polski i Czech, czyli o godz. 5,10 h w dniu 21 maja 2014 r. a kończy o 8,20 h w dniu 22.Maja 2014 r. Odcinek podróży od miejsca jej rozpoczęcia do granicy oraz w drodze powrotnej od granicy do miejsca jej rozpoczęcia, traktowany jest jako podróż na terytorium kraju.

Zobacz również: Jakie zasady zatrudnienia obowiązują przy przeniesieniu pracownika samorządowego

Dieta przeznaczona jest na pokrycie kosztów wyżywienia i inne drobne wydatki.

Wysokość świadczenia jest różna i uzależniona od kraju docelowego. Stawki diet w podziale na poszczególne kraje, zostały określone w załączniku do rozporządzenia.

Dieta przysługuje za dobę podróży w wysokości obowiązującej dla docelowego państwa podróży. Dobą, dla celów obliczania należności przewidzianych w rozporządzeniu, są kolejne 24 godziny, liczone od momentu rozpoczęcia podróży służbowej.

Dietę oblicza się w następujący sposób:

    Za każdą dobę podróży przysługuje dieta w pełnej wysokości,
    Za niepełną dobę podróży trwającą:

- do 8 godzin - przysługuje 1/3 diety,
- ponad 8 do 12 godzin - przysługuje 1/2 diety,
- ponad 12 godzin - przysługuje dieta w pełnej wysokości.

Pracownikowi przysługuje 25% diety w sytuacji, gdy otrzymuje za granicą bezpłatne całodzienne wyżywienie. Natomiast pracownikowi, który otrzymuje za granicą częściowe wyżywienie przysługuje odpowiednio: 15% diety na śniadanie, 30% diety na obiad, 30% diety na kolację - oraz 25% diety inne wydatki.

Podstawa prawna:

§ 2 rozporządzenia w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej (Dz. U. z 2013 r. poz. 167)

Joanna Skrobisz, prawnik, specjalista prawa pracy i ubezpieczeń społecznych

Polecamy: Forum

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria prawna LEXBRIDGE

Kancelaria LEXBRIDGE Groński Adwokaci i Radcowie Prawni sp. k. jest obecna na rynku od 2006 roku. Zespół kancelarii prowadzi sprawy przedsiębiorców i osób indywidualnych. Znaczną część jego aktywności obejmują spory sądowe prowadzone w sądach powszechnych na obszarze całej Polski i we wszystkich instancjach. Kancelaria reprezentuje również Klientów w postępowaniach przed Sądem Najwyższym i sądami administracyjnymi.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama