reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Porady ekspertów INFORLEX.pl > Czy dyrektor szkoły gminnej może wydać decyzję o umorzeniu należności czynszowej

Czy dyrektor szkoły gminnej może wydać decyzję o umorzeniu należności czynszowej

Szkoła podstawowa wynajmowała osobie fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą pomieszczenia na sklepik dla uczniów. Osoba ta zachorowała, a następnie przeszła na rentę, likwidując działalność. Za okres prowadzenia tej działalności pozostały zaległości czynszowe w kwocie ponad 5000 zł. Były najemca wystąpił do dyrektora szkoły o ich umorzenie. Czy należność tę można umorzyć na podstawie Ordynacji podatkowej, jeśli rada gminy nie upoważniła dyrektora szkoły do umarzania należności na podstawie uofp, ponieważ dotąd nie było takiej konieczności?

Nie, dyrektor szkoły nie może wydać takiej decyzji, gdyż do umarzania należności cywilnoprawnych nie mają zastosowania przepisy Ordynacji podatkowej. Ponieważ należności z czynszów najmu stanowią dochody budżetu gminy o charakterze cywilnoprawnym, warunki umarzania takich należności powinny być określone w uchwale rady gminy, w której trzeba wskazać nie tylko szczegółowe zasady, sposób i tryb udzielania ulg, ale także organy lub osoby uprawnione do ich udzielania (art. 59 ust. 1-3 uofp).

Polecamy produkt: Komplet INFORLEX.PL Oświata + Poradnik Oświatowy

W przypadku otrzymania wniosku od dłużnika w tej sprawie dyrektor szkoły powinien przede wszystkim sprawdzić, jaki organ lub osoba zostały upoważnione do udzielania ulg w przypadku należności budżetu JST pobieranych przez jednostki budżetowe. W uchwałach rad gmin sprawy te bywają różnie uregulowane - może być też tak, że w przypadku wszystkich należności budżetowych decyzje w tej sprawie podejmuje wyłącznie zarząd JST (tu: wójt gminy). W takim przypadku wniosek dłużnika należy przekazać temu organowi. Jeśli w uchwale w ogóle nie została rozstrzygnięta kwestia udzielania ulg w spłacie należności pobieranych przez jednostki budżetowe, dyrektor szkoły powinien przedstawić wójtowi taką konieczność, ponieważ to on odpowiada za przygotowanie projektów aktów prawnych podejmowanych przez organ stanowiący JST (art. 30 ust. 2 pkt 1 ustawy o samorządzie gminnym). Po podjęciu odpowiedniej uchwały należy poinformować dłużnika o właściwym trybie załatwienia jego sprawy.

Podstawa prawna:

Art. 59 ust. 1-3 ustawy o finansach publicznych (Dz. U. z 2013 r. poz. 885)

Art. 30 ust. 2 pkt 1 ustawy o samorządzie gminnym (Dz.U. z 2016 r. poz. 446)

Oprac. Izabela Motowilczuk

Polecamy serwis: Oświata

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Źródło:

INFOR LEX Sektor Publiczny

Zdjęcia

Oświata, pieniądze/ Fot. Fotolia
Oświata, pieniądze/ Fot. Fotolia

INFORLEX Klasyfikacja Budżetowa – program dla księgowych jednostek budżetowych199.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Compliance 2021

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Marcin Wicherkiewicz

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama