Jakie limity zatrudnienia obowiązują w umowach w ramach robót publicznych
REKLAMA
REKLAMA
Dla odpowiedzi na to pytanie kluczowe znaczenie ma wyrok Sądu Najwyższego z dnia 10 października 2002 r. sygn. I PKN 546/01. Zgodnie z nim:
REKLAMA
"Przepis art. 251 k.p. nie ma zastosowania do umów o pracę zawieranych z bezrobotnymi w ramach ich zatrudnienia przy robotach publicznych (art. 20 i 21 ustawy z dnia 14 grudnia 1994 r. o zatrudnieniu i przeciwdziałaniu bezrobociu, jednolity tekst: Dz.U. z 2001 r. Nr 6, poz. 56 ze zm.).
Orzeczenie to - chociaż nie najnowsze i odnoszące się do starego brzmienia ustawy - w dalszym ciągu wydaje się zasadne.
Jeśli przyjąć tok rozumowania Sądu Najwyższego umowa o pracę zawarta w ramach robót publicznych nie będzie objęta ograniczeniami właściwymi dla terminowych
umów o pracę.
Musimy jednak zaznaczyć, że spotkać się można z poglądami przeciwstawnymi, zgodnie z którymi ustawa o z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy nie wyłącza wprost stosowania art. 251 k.p. do robót publicznych. W tej sytuacji uznać należy, że umowy o pracę zawarte w celu wykonania robót publicznych powinny być uwzględnianie w limitach stosowanych do terminowych umów o pracę. Wątpliwe wydaje się też stosowanie do robót publicznych zapisu par. 4 art. 251 k.p. ponieważ trudno jest uznać roboty publiczne za prace o charakterze dorywczym i sezonowym. Komentarze do kodeksu pracy definiują prace sezonowe jako prace związane z cyklami przyrody, z właściwościami pór roku, z warunkami klimatycznymi i atmosferycznymi.
Polecamy produkt: Kodeks pracy 2016 z komentarzem (książka)
Prace dorywcze to krótkotrwałe roboty, niekoniecznie związane z warunkami przyrodniczymi, trwające na ogół od kilku do kilkunastu dni.
W związku z powyższym i przy niepewnym stanie prawnym trudno jest zająć w tej sprawie jednoznaczne stanowisko. Wydaje się jednak, że rozumowanie Sądu Najwyższego przyjęte w 2002 r. dalej pozostaje aktualne. Pewność jednak co do tego będziemy mieli dopiero wtedy gdy sąd ten wyda podobne orzeczenie w obecnie obowiązującym stanie prawnym.
Podstawa prawna:
Art. 251 ustawy Kodeks pracy (Dz.U. z 2014 r. poz. 1502)
Art. 20, 21 ustawy o zatrudnieniu i przeciwdziałaniu bezrobociu (Dz.U. z 2016 r. poz. 645)
Artur Borkowski, Dział Porad INFOR LEX
Polecamy serwis: Pracownicy
REKLAMA
REKLAMA