reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Porady ekspertów INFORLEX.pl > Jakie limity zatrudnienia obowiązują w umowach w ramach robót publicznych

Jakie limity zatrudnienia obowiązują w umowach w ramach robót publicznych

Czy zatrudnienie terminowe w ramach robót publicznych traktujemy jako wyjątek od limitów pkt 1-3 lub 4 art. 251 kodeksu pracy, który należny wskazać w umowie o pracę?

Dla odpowiedzi na to pytanie kluczowe znaczenie ma wyrok Sądu Najwyższego z dnia 10 października 2002 r. sygn. I PKN 546/01. Zgodnie z nim:

"Przepis art. 251 k.p. nie ma zastosowania do umów o pracę zawieranych z bezrobotnymi w ramach ich zatrudnienia przy robotach publicznych (art. 20 i 21 ustawy z dnia 14 grudnia 1994 r. o zatrudnieniu i przeciwdziałaniu bezrobociu, jednolity tekst: Dz.U. z 2001 r. Nr 6, poz. 56 ze zm.).

Orzeczenie to - chociaż nie najnowsze i odnoszące się do starego brzmienia ustawy - w dalszym ciągu wydaje się zasadne.

Jeśli przyjąć tok rozumowania Sądu Najwyższego umowa o pracę zawarta w ramach robót publicznych nie będzie objęta ograniczeniami właściwymi dla terminowych
umów o pracę.

Musimy jednak zaznaczyć, że spotkać się można z poglądami przeciwstawnymi, zgodnie z którymi ustawa o z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy nie wyłącza wprost stosowania art. 251 k.p. do robót publicznych. W tej sytuacji uznać należy, że umowy o pracę zawarte w celu wykonania robót publicznych powinny być uwzględnianie w limitach stosowanych do terminowych umów o pracę. Wątpliwe wydaje się też stosowanie do robót publicznych zapisu par. 4 art. 251 k.p. ponieważ trudno jest uznać roboty publiczne za prace o charakterze dorywczym i sezonowym. Komentarze do kodeksu pracy definiują prace sezonowe jako prace związane z cyklami przyrody, z właściwościami pór roku, z warunkami klimatycznymi i atmosferycznymi.

Polecamy produkt: Kodeks pracy 2016 z komentarzem (książka)

Prace dorywcze to krótkotrwałe roboty, niekoniecznie związane z warunkami przyrodniczymi, trwające na ogół od kilku do kilkunastu dni.

W związku z powyższym i przy niepewnym stanie prawnym trudno jest zająć w tej sprawie jednoznaczne stanowisko. Wydaje się jednak, że rozumowanie Sądu Najwyższego przyjęte w 2002 r. dalej pozostaje aktualne. Pewność jednak co do tego będziemy mieli dopiero wtedy gdy sąd ten wyda podobne orzeczenie w obecnie obowiązującym stanie prawnym.

Podstawa prawna:

Art. 251 ustawy Kodeks pracy (Dz.U. z 2014 r. poz. 1502)

Art. 20, 21 ustawy o zatrudnieniu i przeciwdziałaniu bezrobociu (Dz.U. z 2016 r. poz. 645)

Artur Borkowski, Dział Porad INFOR LEX

Polecamy serwis: Pracownicy

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Źródło:

INFOR LEX Sektor Publiczny

Zdjęcia

Pracownicy, roboty publiczne / Fot. Fotolia
Pracownicy, roboty publiczne / Fot. Fotolia

INFORLEX Plan kont – program dla księgowych jednostek budżetowych199.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2021

reklama

Eksperci portalu infor.pl

GACH MIZIŃSKA Kancelaria prawna

Kancelaria GACH MIZIŃSKA spółka jawna to kancelaria specjalizująca się w doradztwie podatkowym oraz w doradztwie prawnym na rzecz przedsiębiorców.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama