Jak konstruować projekty wspierane w ramach PO Kapitał Ludzki
REKLAMA
REKLAMA
Projekty i działania, o których dofinansowanie będą mogły aplikować jednostki samorządu terytorialnego w ramach PO KL, można podzielić na dwie zasadnicze grupy:
REKLAMA
• projekty skierowane do podmiotów i członków społeczności zamieszkujących daną gminę czy powiat. Tutaj należy wymienić przede wszystkim projekty ukierunkowane na zwiększanie integracji społeczno-zawodowej osób zagrożonych wykluczeniem, wsparcie szkół w organizacji dodatkowych zajęć, dotacje dla przedszkoli na wydłużanie godzin pracy,
• projekty ukierunkowane na podnoszenie kwalifikacji pracowników administracji samorządowej.
REKLAMA
W ramach PO KL przewidziano dwa sposoby dystrybucji środków, tj. projekty systemowe oraz projekty wyłaniane w procedurze konkursowej. Projekty zdefiniowane jako systemowe będą realizowane przez z góry określone już instytucje i to one będą bezpośrednio (bez procedury aplikowania) otrzymywać środki na realizację konkretnych typów projektów. Jako projekt systemowy zdefiniowano środki na podnoszenie kwalifikacji pracowników samorządowych związane z wdrażaniem systemu zarządzania finansowego w ujęciu zadaniowym (Poddziałanie 5.2.2 PO KL Systemowe wsparcie funkcjonowania administracji samorządowej). Środki na tego rodzaju działania otrzyma Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, a do samych samorządów trafi konkretna usługa w postaci szkoleń, a nie pieniądze unijne na zakup takiej usługi.
Jednostki samorządowe zainteresowane pieniędzmi na bezpośrednio stworzone przez nie projekty, np. na przeszkolenie swoich pracowników, powinny interesować się typami projektów wyłanianymi w procedurze konkursowej. We wspominanym już Działaniu 5.2 (dokładnie Poddziałanie 5.2.1 Modernizacja zarządzania w administracji samorządowej) przewidziano również projekty, które są wyłaniane w procedurze konkursowej. I tak w ramach projektów konkursowych w Poddziałaniu 5.2.1 dofinansowywane będą:
• projekty ukierunkowane na poprawę obsługi obywatela i modernizację zarządzania w administracji samorządowej,
• projekty ukierunkowane na podnoszenie kompetencji kadr (szkolenia i studia podyplomowe).
REKLAMA
Instytucją odpowiedzialną za wybór projektów w Działaniu 5.2 będzie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Do składania wniosków uprawnione są w zasadzie wszystkie podmioty, tj. zarówno szkoły wyższe chcące organizować studia podyplomowe dla kadr samorządowców, jak i firmy szkoleniowe chcące szkolić pracowników administracji samorządowej, jak i same samorządy chcące same stworzyć projekt szkoleniowy dla swoich pracowników, a po przyznaniu środków wybrać dostawcę usługi szkoleniowej. To, czy MSWiA nie ograniczy grupy podmiotów uprawnionych do aplikowania w ramach Działania 5.2 PO KL, okaże się w momencie, gdy opracowany zostanie Plan Działania (swego rodzaju roczny harmonogram wydatkowania środków Działania 5.2 przez MSWiA). Opublikowanie Planu Działania planowane jest na połowę grudnia 2007 r.
Bez względu na charakter grupy docelowej można podać kilka podstawowych zasad dobrze przygotowanego projektu realizowanego w ramach PO KL. Po pierwsze, dobra analiza potrzeb osób, dla których przygotowywany jest projekt. Po drugie, racjonalny harmonogram projektu uwzględniający zarówno wszystkie niezbędne działania, takie jak monitoring, sprawozdawczość, rekrutację, jak i czas niezbędny na zrealizowanie tych działań. Po trzecie, szczegółowy budżet, wszelkie wydatki, które nie zostaną uwzględnione w budżecie, a będą niezbędne do realizacji projektu, trzeba będzie ponieść z własnej kieszeni.
WNIOSEK
Dobrze przygotowany projekt realizowany w ramach PO KL powinien zawierać: dobrą analizę potrzeb, racjonalny harmonogram projektu oraz szczegółowy budżet
MARTA PIĘTKA
Eficom
REKLAMA
REKLAMA