REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zwrot środków unijnych - procedura windykacyjna

Agnieszka Jeżewska
Windykacja środków unijnych./ Fot. Fotolia
Windykacja środków unijnych./ Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Procedura windykacyjna przy zwrocie środków unijnych przebiega w kilku etapach. Legitymację do wszczęcia postępowania w celu odzyskania środków przeznaczonych na realizację programów z udziałem środków europejskich, co do których wystąpiły przesłanki kwalifikujące posiada instytucja, z którą beneficjent podpisał stosowną umowę.

Istotnym elementem umowy o dofinansowanie projektu ze środków pochodzących z budżetu Unii Europejskiej jest m.in.:
• termin i sposób rozliczenia projektu oraz ewentualnych zaliczek;
• warunki i termin zwrotu środków nieprawidłowo wykorzystanych lub pobranych w nadmiernej wysokości, lub w sposób nienależny;
• zobowiązanie do poddania się kontroli oraz tryb kontroli realizacji projektu/zadania;
• formy zabezpieczenia należytego wykonania zobowiązań wynikających z umowy.

REKLAMA

REKLAMA

Implikacją rozliczenia projektu bądź przeprowadzonej kontroli może być ustalenie, że środki przeznaczone na realizację programów finansowanych z udziałem środków europejskich są:
• wykorzystane niezgodnie z przeznaczeniem;
• wykorzystane z naruszeniem procedur określonych w umowie międzynarodowej albo innych procedur obowiązujących przy ich wykorzystaniu;
• pobrane nienależnie lub w nadmiernej wysokości.

Taka kwalifikacja prawna zdarzenia stanowi przyczynek do zwrotu środków przez beneficjenta wraz z odsetkami w wysokości określonej jak dla zaległości podatkowej, liczonej od dnia przekazania środków, w terminie 14 dni od dnia doręczenia decyzji o zwrocie środków na wskazany w tej decyzji rachunek bankowy.

Legitymacja do wszczęcia postępowania w celu odzyskania środków przeznaczonych na realizację programów z udziałem środków europejskich, co do których wystąpiły przesłanki kwalifikujące (wymienione powyżej) jest właściwa stronie instytucji, z którą beneficjent podpisał stosowną umowę.

Zobacz również: Wykluczenie beneficjenta

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Algorytm postępowania procedury windykacyjnej generowany jest etapami:

• I etap procedury windykacyjnej

REKLAMA

Wezwanie przez instytucję, która podpisała umowę z beneficjentem, skierowane  do beneficjenta
- do zwrotu środków
alternatywnie (uznaniowość instytucji, która podpisała umowę z beneficjentem)
- do wyrażenia zgody na pomniejszenie kolejnych płatności na rzecz beneficjenta o kwotę podlegającą zwrotowi
w terminie 14 dni od dnia doręczenia wezwania.

Przedmiotowe wezwanie określa kwotę przypadającą do zwrotu, termin od którego naliczone będą odsetki, alternatywnie kwotę pomniejszenia kolejnych płatności przy uwzględnieniu należnych odsetek.

• II etap procedury windykacyjnej

Po bezskutecznym upływie terminu, o którym mowa przy I etapie procedury, instytucja zarządzająca, pośrednicząca, wdrażająca wydaje decyzję określającą kwotę przypadającą do zwrotu oraz termin, od którego naliczane są odsetki, a także sposób zwrotu środków.

Opcja o pomniejszeniu kolejnej płatności na rzecz beneficjenta o kwotę podlegającą zwrotowi jest i na tym etapie aktywna.

Warto zauważyć, że decyzja taka nie jest wydawana, o ile dokonano zwrotu środków przed jej wydaniem.

Od decyzji wydanej w pierwszej instancji przez instytucję pośredniczącą albo instytucję wdrażającą służy beneficjentowi odwołanie do instytucji zarządzającej.

W sytuacji, gdy decyzja w pierwszej instancji została wydana przez instytucję zarządzającą, beneficjentowi przysługuje prawo zwrócenia się do tejże instytucji
z wnioskiem o ponowne rozpatrzenie sprawy.

• III etap procedury windykacyjnej

Trzeci etap to potrącenie określonych decyzjami środków przeznaczonych na realizację programów finansowanych z udziałem środków europejskich a orzeczonych do zwrotu z zabezpieczenia wykonania umowy.

• IV etap procedury windykacyjnej

To etap egzekucji administracyjnej. Do egzekucji niepodatkowych należności budżetowych, którymi są m.in. należności  z tytułu zwrotu płatności dokonanych w ramach programów finansowanych z udziałem środków europejskich stosuje się przepisy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji.

Polecamy serwis: Fundusze unijne

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Podwyżki dla strażaków PSP 2024 - przeciętnie więcej o 1472 zł miesięcznie. Nowa tabela grup uposażenia zasadniczego. Zmiany w tabelach zaszeregowania

  Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji przygotował projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie uposażenia strażaków Państwowej Straży Pożarnej. Celem nowego rozporządzenia jest osiągnięcie oczekiwanego wzrostu uposażenia strażaków PSP o 20%. Wzrost kwoty bazowej o 20% w 2024 r. powoduje, że przeciętne miesięczne uposażenie strażaka PSP wraz z nagrodą roczną wzrasta o 1472 zł.

  Podwyżki dla policjantów 2024. Nowa tabela dodatku za stopień. Przeciętne miesięczne uposażenie (z nagrodą roczną) wzrasta o 1472 zł od 1 stycznia

  Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji przygotował projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowych zasad otrzymywania i wysokości uposażenia zasadniczego policjantów, dodatków do uposażenia oraz ustalania wysługi lat, od której jest uzależniony wzrost uposażenia zasadniczego. Celem nowego rozporządzenia jest osiągnięcie oczekiwanego wzrostu uposażenia policjantów o 20% tj. o 1.359 zł od 1 stycznia 2024 r. w zakresie wzrostu uposażenia wraz z dodatkami o charakterze stałym, poprzez ustanowienie nowych stawek dodatku za stopień.  Wzrost kwoty bazowej o 20% w 2024 r. powoduje, że przeciętne miesięczne uposażenie policjanta wraz z nagrodą roczną wzrasta o 1.472 zł.

  Wybory samorządowe. 4 marca 2024 r. ostatnim dniem na zgłaszanie list kandydatów na radnych

  W tegorocznych wyborach samorządowych komitety wyborcze mogą zgłaszać listy kandydatów na radnych tylko do godz. 16 w poniedziałek.

  Helikopter z odbiornikiem pasywnym szukają surowców krytycznych na Suwalszczyźnie. Co to są surowce krytyczne?

  Od 1 marca 2024 r. na terenie kilku gmin na Suwalszczyźnie rozpoczęły się poszukiwania złóż surowców krytycznych ze skał magmowych. Badania z wykorzystaniem helikoptera potrwają około dwóch tygodni – poinformował PAP Państwowy Instytut Geologiczny – Państwowy Instytut Badawczy.

  REKLAMA

  Są już wypłaty podwyżek 30-33% dla nauczycieli - informuje Lublin, Kalisz, Rzeszów, Biała Podlaska, Brwinów, Hrubieszów. Samorządy nie czekały do końca kwietnia

  Rozpoczęła się długo wyczekiwana wypłata podwyżek dla nauczycieli. 1 marca wyższe wynagrodzenie otrzymali nauczyciele z Lublina i Koszalina. Również mniejsze gminy uruchamiają wyższe przelewy.

  Stopnie alarmowe na terenie całego kraju. Premier Donald Tusk podpisał zarządzenia

  Premier Donald Tusk podpisał zarządzenia wprowadzające stopnie alarmowe - 2. stopnia BRAVO i 2. stopnia BRAVO-CRP na terenie całego kraju oraz 2. stopnia BRAVO wobec polskiej infrastruktury energetycznej, mieszczącej się poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej.

  Pobyt w szpitalu - jak się przygotować?

  Pobyt w szpitalu często wiąże się ze stresem. Czasem zmniejszyć go może odpowiednie przygotowanie i wiedza o tym, co jest potrzebne do przyjęcia do szpitala. Podpowiadamy w artykule. 

  Od 1 marca 2024 r. zmiana wysokości opłaty za wydanie duplikatu Karty Dużej Rodziny

  Jaka jest aktualna wysokość opłaty za wydanie duplikatu Karty Dużej Rodziny? Kiedy pobierana jest taka opłata?

  REKLAMA

  Infolinia dla żołnierzy i ich rodzin uruchomiona - wsparcie psychologiczne

  29 lutego 2024 roku została uruchomiona bezpłatna i ogólnodostępna infolinia dla żołnierzy WP, pracowników resortu obrony narodowej oraz ich rodzin.

  29 lutego - Światowy Dzień Chorób Rzadkich. Ile ich jest na świecie?

  Dzień Chorób Rzadkich przypada na ostatni dzień lutego, data jest nieprzypadkowa. Na całym świecie 300 mln ludzi żyje z rzadkimi chorobami. 

  REKLAMA