REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Inwestycje konieczne mają ułatwić przygotowanie EURO 2012

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

Najpierw zajęcie gruntu potem odszkodowanie. W prawie pojawi się instytucja inwestycji koniecznej, która ma ułatwić realizację dużych przedsięwzięć budowlanych. Rada Ministrów ma wskazywać, która inwestycja jest konieczna i musi być traktowana priorytetowo. Grunty pod inwestycje konieczne zostaną zajęte jeszcze przed wypłatą odszkodowania właścicielowi.

 

Realizacja inwestycji, jak np. drogi i stadiony na EURO 2012, ma być łatwiejsza. Ministerstwo Budownictwo przygotowało bowiem projekt ustawy Prawo budowlane, który wprowadza nowe pojęcie prawne inwestycji koniecznych.

- Obowiązujące dziś przepisy nie dają możliwość wystarczająco sprawnego przebiegu procesu inwestycyjnego, szczególnie w przypadku dużych i ważnych z punktu widzenia interesów państwa obiektów. - mówi Andrzej Aumiller, minister budownictwa.

Jego zdaniem największą przeszkodą w praktyce inwestycyjnej są problemy związane z lokalizacją obiektu, gdyż brak jest miejscowych planów lub ich ustalenia są niewystarczające.

- Duże kłopoty są również z uzyskaniem przez inwestora odpowiednich pod inwestycję terenów - wyjaśnia Andrzj Aumiller.

Rozporządzenie Rady Ministrów

Zgodnie z projektem ustawy wnioskodawca, którym najczęściej będzie inwestor, będzie musiał sporządzić wstępną dokumentację planistyczną i wystąpić z wnioskiem do właściwego ministra o zakwalifikowanie inwestycji jako inwestycji koniecznej. Wniosek ten będzie musiał dokładnie wskazywać, jaki cel ma realizować konkretne przedsięwzięcie, z jakich źródeł będzie finansowane, ile pieniędzy ma pochodzić z budżetu państwa oraz określać sposób realizacji inwestycji i przewidywane korzyści. Jeżeli minister oceni wniosek pozytywnie, to przedstawi go Radzie Ministrów. Ona z kolei, wydając stosowne rozporządzenie, będzie mogła uznać w nim daną inwestycję za konieczną. Inwestycja otrzyma szczególny status prawny.

- Rozwiązania takie będą stosowane, kiedy rząd stwierdzi, że powstanie danego obiektu jest konieczne, a np. samorząd jest innego zdania - wyjaśnia Jerzy Budkiewicz z Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa.

Inwestorzy wskazują, że zdecydowanie w rozporządzeniu Rady Ministrów o nadaniu konkretnemu przedsięwzięciu statusu inwestycji koniecznej ułatwi budowę różnych obiektów.

- Państwo obejmie patronat nad inwestycją i będzie ona traktowana priorytetowo, a to zawsze przyspiesza prace - mówi Marian Kaczmarek, prezes Przedsiębiorstwa Budowy Dróg i Mostów.

Wojewoda rozporządzi gruntami

Jeżeli rząd uzna, że inwestycja jest konieczna, to wnioskodawca będzie musiał sporządzić dokładną dokumentację planistyczną. Powinna ona określać granice terenu niezbędnego dla inwestycji oraz obszar oddziaływania obiektu. Dokumentację wnioskodawca przekaże wojewodzie, który w terminie 30 dni wyda zarządzenie o zatwierdzeniu jej oraz przeznaczeniu terenu pod inwestycję konieczną.

Szybsze wywłaszczenia

Projekt ustawy Prawo budowlane wprowadza dodatkowo szczególny tryb nabywania nieruchomości przeznaczonych pod inwestycje konieczne. Grunty stanowiące własność Skarbu Państwa oraz samorządu terytorialnego mają być oddawane inwestorowi w użytkowanie wieczyste. Wprowadzona zostanie uproszczona i przyspieszona procedura wywłaszczania gruntów prywatnych, którą będzie prowadził wojewoda na koszt inwestora.

Wojewoda uzyska uprawnienie wydawania decyzji o niezwłocznym zajęciu nieruchomości, jeżeli właściciel nie zgodzi się na zaproponowaną wysokość odszkodowania za grunt. W takim przypadku prace budowlane będą mogły być prowadzone, nawet jeżeli sprawa wywłaszczenia trafi do sądu.

- Dziś właściciele, którzy nie zgadzają się na wywłaszczenie, wstrzymują prace na wiele miesięcy. Dlatego uproszczenia są potrzebne i jesteśmy za znoszeniem formalnych barier utrudniających realizację inwestycji - mówi Marian Kaczmarek.

Nie wszyscy jednak popierają uproszczenia procedury wywłaszczeniowej.

- Właściciele powinni mieć zawsze prawo wniesienia skargi do sądu na wywłaszczenie. Sąd mógłby rozpoznawać takie sprawy w jednej instancji, np. w ściśle określonym terminie 30 dni. W ten sposób procedury nie byłyby zbyt przewlekłe, a właściciele otrzymaliby pełną ochronę swojej własności - mówi Leszek Mokosa, główny specjalista do spraw prawnych w Mostostalu Warszawa. Dodaje, że podobne, szybkie procedury odwoławcze powinny również przysługiwać np. radzie gminy w przypadku, gdy realizacja danej inwestycji zagraża środowisku.

- Generalnie jednak kierunek zmian jest właściwy - wyjaśnia Leszek Mokosa.

Wywłaszczonemu właścicielowi będzie oczywiście przysługiwało odszkodowanie. Jego wysokość ma być ustalana według rynkowej wartości nieruchomości w dniu wejścia w życie zarządzenia o przeznaczeniu terenu pod inwestycję konieczną.

- Taki sposób obliczania wysokości odszkodowania ma na celu ograniczenie spekulacyjnego windowania cen nieruchomości - mówi Andrzej Aumiller.

Dodatkowo odszkodowanie za wywłaszczenie z lokalu mieszkalnego będzie musiało być ustalone na takim poziomie, aby nie pogorszyły się warunki życiowe właściciela.

Ministerstwo Budownictwa chce, aby nowe przepisy obowiązywały najpóźniej od stycznia przyszłego roku.

 

SŁOWNIK

Inwestycja konieczna realizuje cele o szczególnym znaczeniu z punktu widzenia interesu gospodarczego lub społecznego oraz zapewnia realizację polityki państwa, ujętej w programach rządowych. Przykładami inwestycji koniecznej mogą być: drogi, autostrady, stadiony, np. na EURO 2012, lotniska.



Arkadiusz Jaraszek

arkadiusz.jaraszek@infor.pl

Zapisz się na newsletter
Śledź na bieżąco nowe inicjatywy, projekty i ważne decyzje, które wpływają na Twoje życie codzienne. Zapisz się na nasz newsletter samorządowy.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak i kiedy rezerwować wakacje, żeby było najtaniej?

Jak Polacy planują wakacje? Na ostatnią chwilę czy z wyprzedzeniem? Jak najtaniej zarezerwować hotel? Czy Polacy chętnie spędzają wakacje w kraju?

Kalendarz szczepień dorosłych [TABELA]

Kalendarz szczepień dorosłych. Kiedy i na co warto się zaszczepić? Które szczepionki są szczególnie zalecane dla seniorów? Ile dawek poszczególnych szczepionek? Polskie Towarzyszko Medycyny rodzinnej we współpracy z Fundacją MY PACJENCI opracowało kalendarz szczepień dla dorosłych.

Branża pirotechniczna chce wzmocnić potencjał obronny kraju

W odpowiedzi na zapowiadane przez rząd plany dotyczące szeroko zakrojonych szkoleń wojskowych, przedstawiciele branży pirotechnicznej, w liście wysłanym do ministrów obrony oraz spraw wewnętrznych i administracji, podkreślają swoje unikalne kompetencje i zasoby. Chodzi o wzmocnienie bezpieczeństwa państwa oraz efektywną współpracę ze strukturami obronnymi.

Od 1 stycznia 2026 r. nowy obowiązek jednostek sektora finansów publicznych. Chodzi o zmiany w zakresie rejestru umów

Od 1 stycznia 2026 r. nowy obowiązek jednostek sektora finansów publicznych. Chodzi m.in. o zmiany w zakresie rejestru umów. Projekt nowelizacji trafił do opiniowania. Projektodawcą jest Ministerstwo Finansów.

REKLAMA

8400 zł brutto dla pracowników pomocy społecznej? 3-miesięczny urlop? Związkowcy przedstawili propozycje

Ile zarabia pracownik pomocy społecznej? A ile powinien zarabiać? Związkowa Alternatywa domaga się radykalnej poprawy warunków pracy i wynagrodzeń zatrudnionych w tym sektorze. Związek oczekuje skokowego wzrostu płac, dotrzymania przez rząd złożonych wcześniej obietnic, a także zapewnienia urlopu regeneracyjnego i warunków do rozwoju zawodowego dla wszystkich zatrudnionych w sektorze pomocy społecznej.

Gminy mają problemy finansowe, bo słabo ściągają zaległe czynsze, podatki, kary i tym podobne zobowiązania

Podatki, czynsze za mieszkania komunalne, wodę, wywóz śmieci, alimenty i mandaty – takich opłat nie regulują konsumenci oraz firmy wobec gmin. Nazbierało się tego już ponad 17,5 miliarda złotych. Jednocześnie gminy narzekają na brak pieniędzy na remonty, budowę mieszkań i inne ważne przedsięwzięcia.

36 lat w oczekiwaniu na diagnozę. Pacjenci z chorobami rzadkimi wciąż czekają na zmiany

W Polsce ponad 3 miliony osób zmaga się z chorobami rzadkimi, a system opieki zdrowotnej wciąż nie jest odpowiednio przystosowany do ich potrzeb. Czas oczekiwania na diagnozę często rozciąga się na lata, co prowadzi do pogorszenia zdrowia pacjentów i stanowi ogromne obciążenie dla ich rodzin. Oto historie pacjentów, którzy latami czekali na diagnozę.

4666 zł dla każdego sołtysa? Wybory organizowane przez PKW?

Czy sołtysi otrzymają wynagrodzenia na poziomie ustawowej płacy minimalnej? Czy wybory na sołtysa będą organizowane przez Państwową Komisję Wyborczą, a kandydaci organizować będą kampanie w swoich wsiach? Profesjonalizacje działań najmniejszych jednostek administracyjnych zaproponował jeden z kandydatów na Prezydenta PR.

REKLAMA

Status ochrony wilka. Komisja Europejska proponuje zmiany

7 marca 2025 r. weszły w życie zmiany dotyczące załączników do konwencji berneńskiej. Chodzi o zmianę statusu ochrony wilka. Komisja UE proponuje dostosowanie statusu ochrony wilka w prawodawstwie UE do konwencji berneńskiej.

Poradnik kryzysowy. Pierwsze 72 h każde gospodarstwo powinno przetrwać o własnych siłach

Do końca roku do obywateli ma trafić tzw. poradnik kryzysowy. Robert Klonowski z MSWiA przekazał PAP: - Przez trzy dni wszyscy obywatele, każde gospodarstwo domowe, powinno przetrwać o własnych siłach.

REKLAMA