REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Inwestycje konieczne mają ułatwić przygotowanie EURO 2012

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

Najpierw zajęcie gruntu potem odszkodowanie. W prawie pojawi się instytucja inwestycji koniecznej, która ma ułatwić realizację dużych przedsięwzięć budowlanych. Rada Ministrów ma wskazywać, która inwestycja jest konieczna i musi być traktowana priorytetowo. Grunty pod inwestycje konieczne zostaną zajęte jeszcze przed wypłatą odszkodowania właścicielowi.

 

Realizacja inwestycji, jak np. drogi i stadiony na EURO 2012, ma być łatwiejsza. Ministerstwo Budownictwo przygotowało bowiem projekt ustawy Prawo budowlane, który wprowadza nowe pojęcie prawne inwestycji koniecznych.

- Obowiązujące dziś przepisy nie dają możliwość wystarczająco sprawnego przebiegu procesu inwestycyjnego, szczególnie w przypadku dużych i ważnych z punktu widzenia interesów państwa obiektów. - mówi Andrzej Aumiller, minister budownictwa.

Jego zdaniem największą przeszkodą w praktyce inwestycyjnej są problemy związane z lokalizacją obiektu, gdyż brak jest miejscowych planów lub ich ustalenia są niewystarczające.

- Duże kłopoty są również z uzyskaniem przez inwestora odpowiednich pod inwestycję terenów - wyjaśnia Andrzj Aumiller.

Rozporządzenie Rady Ministrów

Zgodnie z projektem ustawy wnioskodawca, którym najczęściej będzie inwestor, będzie musiał sporządzić wstępną dokumentację planistyczną i wystąpić z wnioskiem do właściwego ministra o zakwalifikowanie inwestycji jako inwestycji koniecznej. Wniosek ten będzie musiał dokładnie wskazywać, jaki cel ma realizować konkretne przedsięwzięcie, z jakich źródeł będzie finansowane, ile pieniędzy ma pochodzić z budżetu państwa oraz określać sposób realizacji inwestycji i przewidywane korzyści. Jeżeli minister oceni wniosek pozytywnie, to przedstawi go Radzie Ministrów. Ona z kolei, wydając stosowne rozporządzenie, będzie mogła uznać w nim daną inwestycję za konieczną. Inwestycja otrzyma szczególny status prawny.

- Rozwiązania takie będą stosowane, kiedy rząd stwierdzi, że powstanie danego obiektu jest konieczne, a np. samorząd jest innego zdania - wyjaśnia Jerzy Budkiewicz z Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa.

Inwestorzy wskazują, że zdecydowanie w rozporządzeniu Rady Ministrów o nadaniu konkretnemu przedsięwzięciu statusu inwestycji koniecznej ułatwi budowę różnych obiektów.

- Państwo obejmie patronat nad inwestycją i będzie ona traktowana priorytetowo, a to zawsze przyspiesza prace - mówi Marian Kaczmarek, prezes Przedsiębiorstwa Budowy Dróg i Mostów.

Wojewoda rozporządzi gruntami

Jeżeli rząd uzna, że inwestycja jest konieczna, to wnioskodawca będzie musiał sporządzić dokładną dokumentację planistyczną. Powinna ona określać granice terenu niezbędnego dla inwestycji oraz obszar oddziaływania obiektu. Dokumentację wnioskodawca przekaże wojewodzie, który w terminie 30 dni wyda zarządzenie o zatwierdzeniu jej oraz przeznaczeniu terenu pod inwestycję konieczną.

Szybsze wywłaszczenia

Projekt ustawy Prawo budowlane wprowadza dodatkowo szczególny tryb nabywania nieruchomości przeznaczonych pod inwestycje konieczne. Grunty stanowiące własność Skarbu Państwa oraz samorządu terytorialnego mają być oddawane inwestorowi w użytkowanie wieczyste. Wprowadzona zostanie uproszczona i przyspieszona procedura wywłaszczania gruntów prywatnych, którą będzie prowadził wojewoda na koszt inwestora.

Wojewoda uzyska uprawnienie wydawania decyzji o niezwłocznym zajęciu nieruchomości, jeżeli właściciel nie zgodzi się na zaproponowaną wysokość odszkodowania za grunt. W takim przypadku prace budowlane będą mogły być prowadzone, nawet jeżeli sprawa wywłaszczenia trafi do sądu.

- Dziś właściciele, którzy nie zgadzają się na wywłaszczenie, wstrzymują prace na wiele miesięcy. Dlatego uproszczenia są potrzebne i jesteśmy za znoszeniem formalnych barier utrudniających realizację inwestycji - mówi Marian Kaczmarek.

Nie wszyscy jednak popierają uproszczenia procedury wywłaszczeniowej.

- Właściciele powinni mieć zawsze prawo wniesienia skargi do sądu na wywłaszczenie. Sąd mógłby rozpoznawać takie sprawy w jednej instancji, np. w ściśle określonym terminie 30 dni. W ten sposób procedury nie byłyby zbyt przewlekłe, a właściciele otrzymaliby pełną ochronę swojej własności - mówi Leszek Mokosa, główny specjalista do spraw prawnych w Mostostalu Warszawa. Dodaje, że podobne, szybkie procedury odwoławcze powinny również przysługiwać np. radzie gminy w przypadku, gdy realizacja danej inwestycji zagraża środowisku.

- Generalnie jednak kierunek zmian jest właściwy - wyjaśnia Leszek Mokosa.

Wywłaszczonemu właścicielowi będzie oczywiście przysługiwało odszkodowanie. Jego wysokość ma być ustalana według rynkowej wartości nieruchomości w dniu wejścia w życie zarządzenia o przeznaczeniu terenu pod inwestycję konieczną.

- Taki sposób obliczania wysokości odszkodowania ma na celu ograniczenie spekulacyjnego windowania cen nieruchomości - mówi Andrzej Aumiller.

Dodatkowo odszkodowanie za wywłaszczenie z lokalu mieszkalnego będzie musiało być ustalone na takim poziomie, aby nie pogorszyły się warunki życiowe właściciela.

Ministerstwo Budownictwa chce, aby nowe przepisy obowiązywały najpóźniej od stycznia przyszłego roku.

 

SŁOWNIK

Inwestycja konieczna realizuje cele o szczególnym znaczeniu z punktu widzenia interesu gospodarczego lub społecznego oraz zapewnia realizację polityki państwa, ujętej w programach rządowych. Przykładami inwestycji koniecznej mogą być: drogi, autostrady, stadiony, np. na EURO 2012, lotniska.



Arkadiusz Jaraszek

arkadiusz.jaraszek@infor.pl

Zapisz się na newsletter
Śledź na bieżąco nowe inicjatywy, projekty i ważne decyzje, które wpływają na Twoje życie codzienne. Zapisz się na nasz newsletter samorządowy.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe dotacje na modernizację energetyczną dla instytucji publicznych ze Śląska od czerwca 2025 r.

W województwie śląskim planowany jest nabór na dofinansowanie modernizacji energetycznej budynków użyteczności publicznej. Jak można wyczytać z harmonogramu już od 30 czerwca 2025 r. samorządy, szkoły, przychodnie, domy kultury i inne jednostki realizujące cele publiczne będą mogły ubiegać się o wsparcie sięgające nawet 85% kosztów kwalifikowanych. To realna szansa na zmniejszenie zużycia energii, obniżenie rachunków i podniesienie standardu obiektów.

Rządowy program "Moc Małych Społeczności". Do podziału 70 mln zł. Nabór wniosków do 9 czerwca 2025 r.

W piątek, 16 maja 2025 r. rozpoczął się nabór wniosków w ramach „Rządowego Programu wsparcia organizacji pozarządowych Moc Małych Społeczności”. Adresowany jest do NGOsów działających w mniejszych miastach oraz na terenach wiejskich.

Konkurs "Aktywny Senior 2025". Wnioski o dofinansowania można składać do 11 czerwca 2025 r.

12 maja 2025 r. Ministerstwo Sportu i Turystyki ogłosiło nabór wniosków do zadania Aktywny Senior w ramach programu Aktywność dla Każdego. Wnioski o dofinansowania w ramach konkursu "Aktywny Senior 2025" można składać do 11 czerwca 2025 r.

Duży ruch na Okęciu. Lotnisko od początku roku odprawiło ponad 6,6 mln podróżnych

Lotnisko Chopina jest na granicy przepustowości. Od stycznia do końca kwietnia br. odprawiło już ponad 6,6 mln podróżnych, podczas gdy w tym samym okresie w ubiegłym roku było to prawie 5,9 mln osób. Dokąd latamy najczęściej?

REKLAMA

Polacy mniej chodzą do kina

Główny Urząd Statystyczny podał dane dotyczące widzów w kinach w 2024 r. W porównaniu z 2023 r., liczba widzów w kinach stałych spadła o 0,4 proc. do 49,5 mln

Spacer w lesie - lek na codzienny stres

Regularne, 30-minutowe spacery w naturze pięć razy w tygodniu mogą zmniejszyć ryzyko depresji aż o 30% – podaje raport Transforming Scotland's Health. W obliczu prognoz WHO, że do 2030 roku depresja stanie się najczęstszą chorobą na świecie, kontakt z przyrodą to skuteczna forma profilaktyki.

Są fundusze na ekologię, cyfryzację i innowacje

W dobie dynamicznego rozwoju technologii cyfrowej i wdrażania kolejnych innowacji, nie można zapominać o zagrożeniach, które się z nimi wiążą. Zgodnie z unijną zasadą „Do No Significant Harm” („Nie Czyń Znaczącej Szkody”), gdy ubiegamy się o wsparcie z funduszy, jesteśmy zobowiązani do prowadzenia inwestycji w sposób, który nie będzie wyrządzać poważnych szkód środowiskowych czy społecznych.

Spadł ruch na radomskim lotnisku, ale w planach nowe kierunki

Polskie Porty Lotnicze poinformowały, że lotnisko w Radomiu obsłużyło w kwietniu br. ok. 2,5 tys. pasażerów; to spadek o 42 proc. wobec zeszłego roku. W pierwszych czterech miesiącach tego roku ruch w radomskim pocie spadł o 31 proc.

REKLAMA

Ratownicy medyczni nie chcą kamizelek nożoodpornych

Ogólnopolski Związek Zawodowy Ratowników Medycznych (OZZRM) uważa, że pomysł powszechnego wprowadzenia kamizelek nożoodpornych, jako reakcji na śmierć ratownika ugodzonego nożem, nie jest dobry. Co proponują związkowcy?

Ostatni dzwonek dla zdrowia młodych. 7 maja 2025 r. sejmowa Komisja Zdrowia zajmie się zakazem sprzedaży wszystkich rodzajów papierosów elektronicznych oraz pojemników zapasowych osobom poniżej 18. roku życia

W środę sejmowa Komisji Zdrowia rozpatrzy rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych. Wcześniej, ponad 20 organizacji działających w ochronie zdrowia apelowało o jak najszybsze jej procedowanie. Chodzi o zakaz sprzedaży wszystkich rodzajów papierosów elektronicznych oraz pojemników zapasowych osobom poniżej 18 r.ż.

REKLAMA