REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Administracja dobrze przygotowana do prezydencji

REKLAMA

Polska administracja na trzy miesiące przed objęciem przewodnictwa w Radzie UE jest dobrze przygotowana do czekającego ją zadania - zapewniał w środę na konferencji "Pro100 do prezydencji. Forum" minister ds. europejskich Mikołaj Dowgielewicz.

Podczas konferencji, która odbyła się na Uniwersytecie Warszawskim, minister przedstawił studentom, uczniom i przedstawicielom organizacji pozarządowych bilans przygotowań do polskiej prezydencji. Odpowiadał też na pytania studentów i kadry naukowej z pięciu miast Polski, z którymi łączono się za pomocą telemostu.

REKLAMA

Dowgielewicz podkreślił, że przygotowania do odpowiedzialnego zadania, jakim jest przewodniczenie Radzie UE, trwają już ponad dwa lata. "Zostały nam jeszcze ostatnie szlify, które musimy wykonać, jeśli chodzi o przygotowania organizacyjne, ale nie ma żadnych wątpliwości, że wszystko będzie zrealizowane na czas" - mówił minister.

Według niego nie powinniśmy mówić o prezydencji w kontekście większej liczby miejsc pracy dla polskich urzędników. Jego zdaniem należy natomiast wykorzystać nasze przewodnictwo jako pretekst do promocji Polski w świecie.

REKLAMA

Nawiązując do priorytetów naszej prezydencji, Dowgielewicz powiedział, że Polska skupi się na trzech głównych zagadnieniach. Pierwszym będą działania na rzecz strategii postkryzysowej w UE. W tym kontekście, według ministra, ważne będzie podjęcie dyskusji na temat tego, jak tworzyć nowe miejsca pracy, zwiększać szanse na szybki wzrost gospodarczy, tworzyć ułatwienia dla małych i średnich przedsiębiorstw.

Dowgielewicz zaznaczył, że Polska będzie chciała się skupić m.in. na kwestii związanej z równym dostępem do usług elektronicznych dla każdego konsumenta europejskiego. Dodał, że będzie się to wiązało z rozwojem szerokopasmowych sieci.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Drugi priorytet prezydencji to "otwarta Europa". Minister podkreślił, że Polska jako kraj graniczny Unii Europejskiej jest zainteresowana jej otwarciem na inne państwa. Wyraził nadzieję, że podczas polskiej prezydencji zostanie podpisany traktat akcesyjny z Chorwacją oraz prawdopodobnie Serbia otrzyma status kandydata do członkostwa.

Ważnym punktem polskiego przewodnictwa będzie także rozwój polsko-szwedzkiego projektu Partnerstwa Wschodniego (PW), w którym uczestniczą: Ukraina, Mołdawia, Gruzja, Azerbejdżan, Armenia oraz Białoruś. Jak mówił, być może uda się podpisać układ stowarzyszeniowy z Ukrainą.

REKLAMA

Zaznaczył, że Polsce zależy również na tym, aby szczyt PW, który planowany jest na koniec września w Warszawie, był wyraźnym sygnałem, że Unia wyciąga rękę do krajów uczestniczących w tym projekcie i podtrzymuje swoją ofertę. Mimo wydarzeń w Afryce Północnej, które skupiły uwagę Unii na tym regionie.

W związku z ostatnimi wydarzeniami w Tunezji, Egipcie i Libii pojawiły się pomysły m.in. przesunięcia unijnych środków finansowych przeznaczonych na Partnerstwo Wschodnie na cele związane ze stabilizacją sytuacji w Afryce Północnej i na Bliskim Wschodzie. Przed kilkoma dniami Dowgielewicz w rozmowie z PAP zapewniał, że takich obaw nie ma, i że PW podczas polskiej prezydencji nie zejdzie na drugi plan.

Trzecim priorytetem ma być bezpieczna Europa. Zdaniem ministra Unia musi mieć mechanizmy działania cywilnego i wojskowego w sytuacjach kryzysowych. "Chcemy, by (...) Unia porozmawiała poważnie, jak ma wyglądać Wspólna Polityka Bezpieczeństwa i Obrony" - powiedział minister. Przyznał, że jest to trudny obszar ze względu na zawiłe interesy i skomplikowane stosunki między Unią i NATO.

Drugim aspektem tego priorytetu jest bezpieczeństwo energetyczne. "W ostatnich latach zbudowaliśmy podwaliny wspólnej polityki energetycznej w UE. Mamy już pakiet rynkowy, w czerwcu będzie gotowy pakiet mówiący o wspólnych inwestycjach europejskich, ale brakuje jeszcze ustalenia, jakie mają być nasze stosunki z kluczowymi dostawcami (energetycznymi)" - podkreślił Dowgielewicz.

Polska - jak mówił - będzie chciała, aby podczas prezydencji zostało ustalone to, jak mają wyglądać relacje z zewnętrznymi partnerami energetycznymi. "Bardzo ważne jest, aby te stosunki opierały się na zdrowych zasadach rynkowych, aby były zgodne z tym, co jest zapisane w prawie europejskim" - zaznaczył minister.

Podkreślił, że istnieje także potrzeba zastanowienia się, w jaki sposób reformować i modernizować politykę rolną UE, aby zapewnić bezpieczeństwo żywnościowe.

Po swojej prezentacji minister odpowiadał na pytania. Studenci z Krakowa chcieli się dowiedzieć, jakie działania Polska zamierza podjąć podczas prezydencji w sprawie Afryki Północnej. Dowgielewicz odpowiedział, że możemy zaoferować wsparcie dla transformacji ustrojowej w tych krajach, które będą chciały się jej poddać. Wspomniał tutaj o polskiej delegacji składającej się z przedstawicieli resortu spraw zagranicznych i organizacji pozarządowych, która w poniedziałek udała się do Tunezji. Jak mówił, występuje tam duże zainteresowanie polskim doświadczeniem budowy niezależnych związków zawodowych.

Minister poinformował również, że w drugiej połowie naszej prezydencji planujemy zorganizować duże forum z udziałem krajów Wspólnoty, przedstawicieli państw Afryki Północnej i być może instytucji finansowych. Celem tej konferencji miałaby być dyskusja w jaki sposób Unia może wypracować ofertę wsparcia dla transformacji ustrojowej.

"Bo to czego Unia musi uniknąć w przyszłości, to finansowania dyktatur, finansowania stosunków z krajami, które nie wykazują żadnej chęci do przestrzegania praw człowieka" - podkreślił. Zdaniem Dowgielewicza Unia musi wzmocnić w swojej polityce wobec tych krajów "warunkowość".

Z kolei studenci z UW byli zainteresowani tym, jakie działania podczas swojej prezydencji Polska podejmie w stosunku do Rosji. Dowgielewicz przyznał, że negocjacje ws. całościowej umowy o Partnerstwie i Współpracy z Rosją idą obecnie "jak po grudzie", więc nie przewiduje tu łatwego przełomu. Większe nadzieje wiąże natomiast z projektem Partnerstwa dla Modernizacji. "Chodzi nam przecież wszystkim o to, aby Rosja była partnerem dla UE. Mamy wiele wspólnych interesów" - przekonywał. Jak mówił, ten kraj jest jednym z największych dostawców źródeł energii do Unii.

Podkreślił, że być może podczas polskiej prezydencji zostanie sfinalizowany proces przystąpienia Rosji do Światowej Organizacji Handlu. "To byłoby korzystne z polskiej perspektywy, bo oznaczałoby, że Rosja przyjmuje standardy w handlu, które obowiązują w świecie zachodnim i nie tylko" - wyjaśnił.

Czytaj także: Program 6-miesieczny polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej w II połowie 2011 r.>>

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Ustawa o dostępności w produktach i usługach od 28 czerwca 2025 roku

  Ustawa o zapewnieniu dostępności w produktach i usługach dla osób z niepełnosprawnościami i ze szczególnymi potrzebami ma wejść w życie dnia 28 czerwca 2025 roku. O jakie produkty i usługi chodzi ustawodawcy wdrażającemu unijną dyrektywę zwaną "Europejskim Aktem o Dostępności” (EAA)?

  Ekoschematy 2024 - rozporządzenie wprowadza zmiany od 15 marca

  Ekoschematy 2024 - oświadczenie zastąpi zdjęcia geotagowane. Jest projekt rozporządzenia dotyczącego zmian w dopłatach dla rolników w ramach ekoschematów. Zmiany wejdą w życie 15 marca 2024 roku.

  Co to jest transport sanitarny? Dla kogo jest bezpłatny?

  Pacjent, który nie może się samodzielnie poruszać, a chce udać się do przychodni lub szpitala, może skorzystać z transportu sanitarnego. Jak to się odbywa?

  Podwyżki o 30%-33% z kłopotem dla nauczycieli. Samorządy chcą pieniędzy na dodatki. MEN wyda interpretację?

  Samorządowcy pytają ministerstwo edukacji o zasady wypłaty wyrównań dla nauczycieli. Czy min. edukacji Barbara Nowacka wyjaśni zasady postępowania?

  REKLAMA

  Wywiad Ukrainy: Rosja nasila operację dezinformacyjną Majdan-3; punkt kulminacyjny w marcu-maju 2024 roku

  Rosja nasila operację informacyjną Majdan-3 w celu wywołania konfliktów wewnętrznych w Ukrainie oraz krajach ją popierających, by następnie uderzyć i pokonać wojska ukraińskie na wschodzie – ostrzegł prezydencki komitet ds. wywiadu w Kijowie.

  Znasz portal Diety NFZ? Korzysta z niego już prawie 870 tys. osób

  Portal diety.nfz.gov.pl to baza bezpłatnych przepisów na zdrowe i proste w przygotowaniu dania do samodzielnego przygotowania. Narodowy Fundusz Zdrowia podał, że z planów żywieniowych korzysta już blisko 870 tys. osób. 

  Min. rolnictwa Cz. Siekierski: Różne, nieracjonalne wymogi Zielonego Ładu muszą zostać wycofane

  Minister rolnictwa i rozwoju wsi Czesław Siekierski w dniu 27 lutego 2024 r. w czasie posiedzenia unijnej Rady ds. Rolnictwa i Rybołówstwa (AGRIFISH), powiedział: – Różne, nieracjonalne wymogi Zielonego Ładu muszą zostać wycofane. Komisja Europejska musi zrozumieć protestujących rolników. Rolnicy mówią: nic o nas, bez nas. List przewodniczącego Norberta Linsa pokazuje, że Parlament Europejski też oczekuje szybkich działań.

  Doradca Prezydenta RP: kontrolę nad polskim szkolnictwem obejmie bezpośrednio UE

  Profesor Andrzej Waśko, doradca prezydenta RP, przewodniczący Rady ds. Rodziny, Edukacji i Wychowania, odnosząc się do "Europejskiego obszaru edukacji" podkreślił, że polityka oświatowa, która dotąd była powierzona kompetencji rządów krajowych, stanie się częścią polityki unijnej. Zwrócił uwagę, że kontrole nad polskim szkolnictwem obejmie bezpośrednio UE.

  REKLAMA

  Min. Siekierski: KE narzuciła nieracjonalne wymogi Zielonego Ładu; musimy zrozumieć protesty rolników. 27 lutego posiedzenie unijnej rady ministrów w Brukseli. 29 lutego rozmowy z rolnikami w Ministerstwie

  Komisja Europejska narzuciła zbyt duże, nieracjonalne, kosztowne wymogi Zielonego Ładu, które miały służyć środowisku, przeciwdziałać zmianom klimatu, a w rzeczywistości doprowadziły do bankructwa wielu gospodarstw - oświadczył w 26 lutego 2024 r. na konferencji prasowej w Brukseli minister rolnictwa RP Czesław Siekierski. Wcześniej tego samego dnia, jeszcze będąc w Polsce w czasie konferencji prasowej kierownictwa Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, minister Siekierski powiedział: Musimy zrozumieć protesty rolników i o to będę zabiegał na jutrzejszym posiedzeniu unijnej rady ministrów w Brukseli.

  KPO 2024. Polska nie dostanie wszystkich pieniędzy? Ekspert: 43 inwestycje i ich refinansowanie zagrożone. Konieczna rewizja polskiego KPO

  Zdaniem Łukasza Kościjańczuka, eksperta firmy doradczej CRIDO, ok. 43 inwestycji w ramach Krajowego Planu Odbudowy (z 56 zaplanowanych) może nie zostać zrealizowanych do 31 sierpnia 2026 r, co oznacza, że Polska nie otrzyma refinansowania z UE. Dlatego niezbędna jest rewizja KPO, która - jak oszacował ekspert - może objąć nawet połowę planowanych przedsięwzięć.

  REKLAMA