REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Administracja dobrze przygotowana do prezydencji

REKLAMA

Polska administracja na trzy miesiące przed objęciem przewodnictwa w Radzie UE jest dobrze przygotowana do czekającego ją zadania - zapewniał w środę na konferencji "Pro100 do prezydencji. Forum" minister ds. europejskich Mikołaj Dowgielewicz.

Podczas konferencji, która odbyła się na Uniwersytecie Warszawskim, minister przedstawił studentom, uczniom i przedstawicielom organizacji pozarządowych bilans przygotowań do polskiej prezydencji. Odpowiadał też na pytania studentów i kadry naukowej z pięciu miast Polski, z którymi łączono się za pomocą telemostu.

REKLAMA

Dowgielewicz podkreślił, że przygotowania do odpowiedzialnego zadania, jakim jest przewodniczenie Radzie UE, trwają już ponad dwa lata. "Zostały nam jeszcze ostatnie szlify, które musimy wykonać, jeśli chodzi o przygotowania organizacyjne, ale nie ma żadnych wątpliwości, że wszystko będzie zrealizowane na czas" - mówił minister.

Według niego nie powinniśmy mówić o prezydencji w kontekście większej liczby miejsc pracy dla polskich urzędników. Jego zdaniem należy natomiast wykorzystać nasze przewodnictwo jako pretekst do promocji Polski w świecie.

REKLAMA

Nawiązując do priorytetów naszej prezydencji, Dowgielewicz powiedział, że Polska skupi się na trzech głównych zagadnieniach. Pierwszym będą działania na rzecz strategii postkryzysowej w UE. W tym kontekście, według ministra, ważne będzie podjęcie dyskusji na temat tego, jak tworzyć nowe miejsca pracy, zwiększać szanse na szybki wzrost gospodarczy, tworzyć ułatwienia dla małych i średnich przedsiębiorstw.

Dowgielewicz zaznaczył, że Polska będzie chciała się skupić m.in. na kwestii związanej z równym dostępem do usług elektronicznych dla każdego konsumenta europejskiego. Dodał, że będzie się to wiązało z rozwojem szerokopasmowych sieci.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Drugi priorytet prezydencji to "otwarta Europa". Minister podkreślił, że Polska jako kraj graniczny Unii Europejskiej jest zainteresowana jej otwarciem na inne państwa. Wyraził nadzieję, że podczas polskiej prezydencji zostanie podpisany traktat akcesyjny z Chorwacją oraz prawdopodobnie Serbia otrzyma status kandydata do członkostwa.

Ważnym punktem polskiego przewodnictwa będzie także rozwój polsko-szwedzkiego projektu Partnerstwa Wschodniego (PW), w którym uczestniczą: Ukraina, Mołdawia, Gruzja, Azerbejdżan, Armenia oraz Białoruś. Jak mówił, być może uda się podpisać układ stowarzyszeniowy z Ukrainą.

REKLAMA

Zaznaczył, że Polsce zależy również na tym, aby szczyt PW, który planowany jest na koniec września w Warszawie, był wyraźnym sygnałem, że Unia wyciąga rękę do krajów uczestniczących w tym projekcie i podtrzymuje swoją ofertę. Mimo wydarzeń w Afryce Północnej, które skupiły uwagę Unii na tym regionie.

W związku z ostatnimi wydarzeniami w Tunezji, Egipcie i Libii pojawiły się pomysły m.in. przesunięcia unijnych środków finansowych przeznaczonych na Partnerstwo Wschodnie na cele związane ze stabilizacją sytuacji w Afryce Północnej i na Bliskim Wschodzie. Przed kilkoma dniami Dowgielewicz w rozmowie z PAP zapewniał, że takich obaw nie ma, i że PW podczas polskiej prezydencji nie zejdzie na drugi plan.

Trzecim priorytetem ma być bezpieczna Europa. Zdaniem ministra Unia musi mieć mechanizmy działania cywilnego i wojskowego w sytuacjach kryzysowych. "Chcemy, by (...) Unia porozmawiała poważnie, jak ma wyglądać Wspólna Polityka Bezpieczeństwa i Obrony" - powiedział minister. Przyznał, że jest to trudny obszar ze względu na zawiłe interesy i skomplikowane stosunki między Unią i NATO.

Drugim aspektem tego priorytetu jest bezpieczeństwo energetyczne. "W ostatnich latach zbudowaliśmy podwaliny wspólnej polityki energetycznej w UE. Mamy już pakiet rynkowy, w czerwcu będzie gotowy pakiet mówiący o wspólnych inwestycjach europejskich, ale brakuje jeszcze ustalenia, jakie mają być nasze stosunki z kluczowymi dostawcami (energetycznymi)" - podkreślił Dowgielewicz.

Polska - jak mówił - będzie chciała, aby podczas prezydencji zostało ustalone to, jak mają wyglądać relacje z zewnętrznymi partnerami energetycznymi. "Bardzo ważne jest, aby te stosunki opierały się na zdrowych zasadach rynkowych, aby były zgodne z tym, co jest zapisane w prawie europejskim" - zaznaczył minister.

Podkreślił, że istnieje także potrzeba zastanowienia się, w jaki sposób reformować i modernizować politykę rolną UE, aby zapewnić bezpieczeństwo żywnościowe.

Po swojej prezentacji minister odpowiadał na pytania. Studenci z Krakowa chcieli się dowiedzieć, jakie działania Polska zamierza podjąć podczas prezydencji w sprawie Afryki Północnej. Dowgielewicz odpowiedział, że możemy zaoferować wsparcie dla transformacji ustrojowej w tych krajach, które będą chciały się jej poddać. Wspomniał tutaj o polskiej delegacji składającej się z przedstawicieli resortu spraw zagranicznych i organizacji pozarządowych, która w poniedziałek udała się do Tunezji. Jak mówił, występuje tam duże zainteresowanie polskim doświadczeniem budowy niezależnych związków zawodowych.

Minister poinformował również, że w drugiej połowie naszej prezydencji planujemy zorganizować duże forum z udziałem krajów Wspólnoty, przedstawicieli państw Afryki Północnej i być może instytucji finansowych. Celem tej konferencji miałaby być dyskusja w jaki sposób Unia może wypracować ofertę wsparcia dla transformacji ustrojowej.

"Bo to czego Unia musi uniknąć w przyszłości, to finansowania dyktatur, finansowania stosunków z krajami, które nie wykazują żadnej chęci do przestrzegania praw człowieka" - podkreślił. Zdaniem Dowgielewicza Unia musi wzmocnić w swojej polityce wobec tych krajów "warunkowość".

Z kolei studenci z UW byli zainteresowani tym, jakie działania podczas swojej prezydencji Polska podejmie w stosunku do Rosji. Dowgielewicz przyznał, że negocjacje ws. całościowej umowy o Partnerstwie i Współpracy z Rosją idą obecnie "jak po grudzie", więc nie przewiduje tu łatwego przełomu. Większe nadzieje wiąże natomiast z projektem Partnerstwa dla Modernizacji. "Chodzi nam przecież wszystkim o to, aby Rosja była partnerem dla UE. Mamy wiele wspólnych interesów" - przekonywał. Jak mówił, ten kraj jest jednym z największych dostawców źródeł energii do Unii.

Podkreślił, że być może podczas polskiej prezydencji zostanie sfinalizowany proces przystąpienia Rosji do Światowej Organizacji Handlu. "To byłoby korzystne z polskiej perspektywy, bo oznaczałoby, że Rosja przyjmuje standardy w handlu, które obowiązują w świecie zachodnim i nie tylko" - wyjaśnił.

Czytaj także: Program 6-miesieczny polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej w II połowie 2011 r.>>

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co oznaczają tajemnicze paski na tubkach past do zębów?

Większość Polaków nie wie, co oznaczają kolorowe paski na tubkach past do zębów. Jakie informacje przekazuje klientowi kolor tajemniczego paska na tubce? Czy konsumenci mogą być wprowadzani w błąd? 

Coś takiego raz na 5-10 tysięcy lat: Asteroida przeleci bliżej Ziemi niż satelity geostacjonarne 13 kwietnia 2029 roku. ESA przyśpiesza misję Ramses

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) przyspiesza realizację nowej misji o nazwie Ramses, która ma na celu dotarcie do asteroidy Apophis – podał portal Space.com. W 2029 r. obiekt będzie bardzo blisko Ziemi, bliżej niż satelity geostacjonarne. Asteroida nie zagraża jednak naszej planecie.

Rodzice coraz rzadziej szczepią swoje dzieci. Najnowsze dane WHO

Alarmujące dane Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Wyszczepialność dzieci i młodzieży na świecie wciąż nie może odzyskać poziomu sprzed pandemii. 

Blisko 5 tys. zgłoszeń związanych ze zdarzeniami atmosferycznymi

We wtorek i środę strażacy w całym kraju mieli ręce pełne roboty. Do godz. 6 odnotowano 4998 zgłoszeń związanych z pogodą. Obrażenia odniosły cztery osoby. 

REKLAMA

Wojsko Polskie to trzecia armia NATO pod względem liczebności

Polska ma trzecią największą co do liczebności armię w NATO - przekazał szef BBN Jacek Siewiera, powołując się na dane zebrane przez NATO. Z szacunków Sojuszu wynika, że Wojsko Polskie z ponad 216 tys. żołnierzy to trzecia armia NATO - po USA i Turcji.

Taki jest stan budżetu państwa. Są najnowsze dane

Są nowe dane dotyczące stanu budżetu państwa. Deficyt budżetu po czerwcu wyniósł 69 mld 905,9 mln zł. Tak podało w opublikowanych szacunkowych danych Ministerstwo Finansów. Co jeszcze wiadomo o wykonaniu budżetu?

Skromniejsze podwyżki dla pielęgniarek i położnych? Ile zarabiają w 2024 roku?

Jakie jest obecnie wynagrodzenie zasadnicze pielęgniarek i położnych? Jakie podwyżki i zmiany zasad ustalania tych wynagrodzeń są przewidziane w obywatelskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych, który jest obecnie procedowany w Sejmie RP.

Projekt "Szkoły międzypokoleniowej" ruszy jesienią, w formie pilotażu

Projekt "Szkoły międzypokoleniowej", czyli wspólna przestrzeń dla uczniów i seniorów, sprzyjająca wymianie informacji i integracji międzypokoleniowej, ruszy jesienią w formie pilotażu. Tak przekazała minister ds. polityki senioralnej Marzena Okła-Drewnowicz.

REKLAMA

Minister finansów: płace w budżetówce wzrosną nieznacznie więcej niż 4,1% w 2025 roku. Realna wartość wynagrodzeń ma być utrzymana

Resort finansów zaproponuje Radzie Ministrów wyższą niż 4,1 proc. waloryzację wynagrodzeń w sferze budżetowej w 2025 r. - poinformował 15 lipca 2024 r. minister finansów Andrzej Domański podczas posiedzenia Rady Dialogu Społecznego. Nie wskazał jednak żadnego konkretnego wskaźnika podwyżek dla budżetówki w przyszłym roku.

Darmowa rehabilitacja z ZUS dla nauczycieli i innych pracujących głosem. Dla kogo 24 dni w sanatorium? Jak uzyskać skierowanie?

ZUS informuje, że osoby, dla których głos jest głównym narzędziem pracy (np. nauczyciele) są narażone na zaburzenia funkcji narządu głosu i tym samym grozi im utrata zdolności do pracy. Jeżeli chcą temu zapobiec, mogą skorzystać z rehabilitacji leczniczej w ramach prewencji rentowej ZUS w schorzeniach narządu głosu. Rehabilitacja lecznicza w zakresie schorzenia narządu głosu, na którą kieruje ZUS, trwa 24 dni w ośrodku rehabilitacyjnym w takich miejscowościach jak: Ciechocinek, Jelenia Góra, Ostróda, Świeradów-Zdrój, Uniejów. Jak uzyskać skierowanie do sanatorium?

REKLAMA