Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Gminy poszukują inwestorów, a ci pracowników

Zbigniew Żukowski
Większość gmin w Polsce zabiega o inwestorów. Inwestycje zmniejszają bezrobocie i wnoszą do budżetu dodatkowe dochody. To ułatwia wykonywanie zadań wobec lokalnych mieszkańców. Gminom nie zawsze udaje się skusić inwestora. Jeżeli już znajdą, to coraz częściej brakuje rąk do pracy.

 

 

Biznesmeni i samorządowcy zastanawiali się nad przyspieszeniem procesów inwestycyjnych w województwie mazowieckim na konferencji „Doing business in Mazovia”, zorganizowanej przez Agencję Rozwoju Mazowsza. Podczas konferencji podano przykład gminy w województwie zachodniopomorskim, której wójt stworzył odpowiednią strefę przemysłową i znalazł inwestorów. Ale gdy firmy potrzebowały 2,7 tys. pracowników, to okazało się, że w gminie bez pracy jest tylko 600 osób. Teraz większość zatrudnionych dowozi się z sąsiedniego Szczecina. Z podobnymi problemami styka się coraz więcej regionów.

Stawka na innowacje

Jak przyznał na innym spotkaniu poświęconym rynkowi pracy, zorganizowanym przez PKPP Lewiatan, prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz, do fabryk koncernów koreańskich w Kobierzycach dowozi się pracowników z odległości nawet 100 km, bo rynek miejscowy nie jest w stanie zaspokoić zapotrzebowania na siłę roboczą.

- Potrzeby nasze będą rosły wraz z rozwojem metropolii. Doszliśmy do wniosku, że skoro uczelnie (w sumie 23) kształcą coraz mniej inżynierów, to powinniśmy fundować jako miasto na tych kierunkach stypendia studentom I i II semestru. Zależy nam na rozwoju inwestycji innowacyjnych i ośrodków badawczo-rozwojowych (B+R), dlatego zawarliśmy porozumienie z KGHM. Zamierzamy też uruchomić Europejski Instytut Technologii, dla którego potrzeba będzie wielu fachowców - poinformował Rafał Dutkiewicz.

Już teraz na politechnice i uniwersytecie kształci się 9 tys. informatyków, o 50 proc. więcej niż przedtem, bo jest to zawód z przyszłością. Dla osób starszych, zwłaszcza kobiet w wieku + 40 i + 50, zorganizowaliśmy akcję zatrudniania, którą chwalą tutejsze firmy, np. Volvo. Myślimy też o ściągnięciu i wykształceniu młodzieży z Ukrainy i Białorusi. Stąd akcja „Teper Wrocław”, która ma przyciągnąć ambitną młodzież z sąsiednich państw. Dla poprawy standardu życia mieszkańców będziemy rozwijać nie tylko budownictwo mieszkaniowe, ale i transport publiczny - mówi prezydent Wrocławia.

Stabilna władza

W niewielkim Mszczonowie inwestorzy zainwestowali w usługi logistyczne i produkcję ponad 1 mld dol., a bezrobocie wynosi zaledwie 5 proc. Pracę znajdują tu nawet warszawiacy.

- Władza lokalna musi być przede wszystkim stabilna i mieć wizję rozwoju. Rządzę od 1988 roku i mam sprawdzoną, dobrze wyszkoloną ekipę urzędników, która nawet bez ułatwień specjalnej strefy ekonomicznej daje sobie doskonale radę. Posiadamy certyfikat „Gminy Fair Play”, który dla potencjalnych inwestorów jest wizytówką potwierdzającą jakość świadczonych usług i współpracy między samorządem, przedsiębiorcami i mieszkańcami. Chcemy na obrzeżu gminy zbudować ekologiczną spalarnię śmieci dla Mazowsza, a w przyszłości centralne lotnisko krajowe, najpierw na cargo, potem pasażerskie. Są już chętni zagraniczni inwestorzy z pieniędzmi - mówi Józef Grzegorz Kurek, burmistrz Mszczonowa.

Decyduje osobista opinia

- Inwestorzy do gmin trafiają głównie z polecenia. Nie na wiele zdają się targi, kolorowe katalogi czy pośrednictwo urzędów Unii. O wiele lepiej rozmawiać ze zrzeszeniami branżowymi w danym kraju. Trzeba jednak skoncentrować się na 1-2 branżach. Jeżeli znajdzie się chętny inwestor, to należy mu pomagać ze wszystkich sił w walce z biurokracją i przepisami. Ponadto powinno się przystosować miejscowe szkolnictwo do potrzeb pracodawcy, np. dogadać się z jakąś szkołą zawodową odpowiedniego szczebla. No i rzecz najważniejsza, gmina musi mieć opracowany plan zagospodarowania przestrzennego. Dobrze też znaleźć dojście do wójta, burmistrza, prezydenta miasta - mówi Christian Schnell z zarządu Polsko-Niemieckiej Izby Przemysłowo-Handlowej, doświadczony prawnik, który pomógł ponad 150 zachodnim firmom ulokować się w naszym kraju.

Szara strefa a szkolnictwo

Jak zauważył Czesław Ślotała, prezes spółki Polcotex, która produkuje w większości na eksport, najbardziej brakuje ludzi do pracy bez specjalistycznego wykształcenia. - Uruchomiliśmy niedawno zakład na 90 osób, ale szybko musieliśmy zamknąć, gdyż nie było komu pracować. Dlatego myślimy o przeniesieniu produkcji na Ukrainę. Naszemu rynkowi pracy najbardziej doskwiera rozwinięta szara strefa - podkreśla.

Brak chętnych do pracy Katarzyna Hall, wiceprezydent Gdańska, tłumaczy zaniechaniem kształcenia zawodowego w szkołach oraz powstaniem nowego zawodu „bezrobotny”. Ludzie ci są nieraz lepiej obeznani z przepisami, co i gdzie im się należy niż urzędnicy ich obsługujący.

- Dlatego stawiamy na młodych i specjalizację szkolnictwa zawodowego. Chcemy też przyciągać uczniów ze Wschodu, fundując np. stypendia. Efekty będą odczuwalne jednak dopiero za trzy lata - dodaje.

Wadliwy system

Z badań firmy analitycznej KPMG wynika, że brakuje osób z konkretnymi zawodami: operator maszyn, pracownik budowlany, elektryk, spawacz, ślusarz, kierowca. Z wysoko kwalifikowanej kadry najbardziej są poszukiwani informatycy, finansiści, logistycy. Okazuje się też, że obsługa rynku pracy jest niedostosowana do potrzeb w poszczególnych regionach.

- Migracją nie można tłumaczyć zjawiska braku pracowników. Wyjechali jedni, ale mamy dostatecznie duże zasoby pracowników, żeby w określonych dziedzinach ich poszukać, przygotować i zachęcić do podejmowania pracy. Rozwijająca się gospodarka oraz pomoc Unii stwarzają takie możliwości, choć Polacy bardzo niechętnie przenoszą się z miejsca na miejsce w poszukiwaniu pracy - konkluduje Michał Boni, doradca PKPP Lewiatan.ZBIGNIEW ŻUKOWSKI

zbigniew.zukowski@infor.pl


Poszerzaj swoją wiedzę, czytając naszą publikację
Posiłki w szkole i w przedszkolu. Zasady odpłatności, rozliczania i naliczania odsetek za nieterminowe płatności
Posiłki w szkole i w przedszkolu. Zasady odpłatności, rozliczania i naliczania odsetek za nieterminowe płatności
Tylko teraz
29,00 zł
39,00
Przejdź do sklepu
Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Matura 2022 r.: arkusz egzaminacyjny z historii [PDF]
  Matura 2022 r.: arkusz egzaminacyjny z historii [PDF]
  Niedzielski: rząd przyjął projekt ustawy dającej podwyżki w służbie zdrowia od 632 zł do 2009 zł. Koszt 7 mld zł
  Rząd przyjął projekt nowelizacji o minimalnym wynagrodzeniu w ochronie zdrowia. To przełomowa ustawa dla medyków, gwarantująca systematyczny wzrost pensji – przekazał we wtorek minister zdrowia Adam Niedzielski.
  Zmiany w Karcie Nauczyciela: ZNP odrzuca projekt rządu [17 V 2022 r.]
  Związek Nauczycielstwa Polskiego odrzuca propozycje nowelizacji ustawy Karta nauczyciela w 2022 r. w wersji przedstawionej przez ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka. Z tej ustawy wynika brak strategii tworzenia spójnego statusu zawodowego nauczyciela – powiedział we wtorek prezes ZNP Sławomir Broniarz.
  W lipcu 2022 r. podwyżki wynagrodzeń w szpitalach i przychodniach od 632 zł do 2000 zł [wywiad]
  Gwarantowane poziomy najniższych wynagrodzeń w podmiotach leczniczych wzrosną od lipca 2022 r. w zależności od grupy od 17 proc. do 41 proc.; średnio najniższe wynagrodzenie zasadnicze wzrośnie o 30 proc. - powiedział PAP wiceminister zdrowia Piotr Bromber.
  Matura 2022 r.: historia i języki mniejszości narodowych na poziomie podstawowym [17 maja 2022 r.]
  Na maturze we wtorek rano 17 maja 2022 r. trwa pisemny egzamin z historii. Po południu będą pisemne egzaminy z języków mniejszości narodowych: białoruskiego, ukraińskiego i litewskiego na poziomie podstawowym.
  Ruszyła rekrutacja ósmoklasistów do liceów i techników w Warszawie [16 maja 2022 r.]
  Od 16 maja 2022 r. uczniowie klas ósmych szkół podstawowych mogą składać wnioski o przyjęcie do warszawskich liceów, techników i branżowych szkół I stopnia. Na wybór placówki i złożenie wniosku ósmoklasiści mają czas do 20 czerwca do godz. 15 - przekazał w poniedziałek stołeczny ratusz.
  MON: Rusza dobrowolna zasadnicza służba wojskowa. Gdzie i jak się zgłosić?
  21 maja rozpocznie się nabór do nowego rodzaju służby w wojsku – dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej. Z tej okazji, w 32 miejscowościach w całej Polsce, odbędą się pikniki wojskowe pod hasłem „Wstąp do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej”.
  Matura 2022 r.: arkusz egzaminacyjny z chemii [PDF]
  Matura 2022 r.: arkusz egzaminacyjny z chemii [PDF]
  RPO: Udzielali schronienia uchodźcom z Ukrainy. Dlaczego nie otrzymują świadczenia?
  Każdy wniosek złożony po 30 kwietnia 2022 r. o świadczenie 40 zł za dzień pomocy wymaga podania numeru PESEL uchodźcy korzystającego z zakwaterowania i wyżywienia osoby pomagającej. Nawet jeżeli Ukrainiec nie posiadał przed 30 IV numeru PESEL.
  Zakończenie roku szkolnego 2021/2022 – od kiedy wakacje w 2022 r.? Do kiedy trzeba wystawić oceny?
  Zakończenie roku szkolnego 2021/2022 przypada w piątek 24 czerwca 2022 roku.
  CKE: Informacja o egzaminie ósmoklasisty przeprowadzanym od 24 do 26 maja 2022 r.
  W 2022 r. egzamin ósmoklasisty będzie przeprowadzany od 24 do 26 maja (wtorek – czwartek), zgodnie z poniższym harmonogramem.
  Ósmoklasiści: rekrutacja do liceów od 16 maja 2022 r.
  W poniedziałek 16 maja 2022 r. rozpoczęła się rekrutacja ósmoklasistów do szkół ponadpodstawowych na rok szkolny 2022/2023.
  Matura 2022 r.: chemia i język włoski na poziomie rozszerzonym [16 maja 2022 r.]
  Maturzyści w poniedziałek 16 maja 2022 r. przystąpili do pisemnego egzaminu z chemii. Po południu będą pisemne egzaminy z języka włoskiego na poziomie rozszerzonym i na poziomie dwujęzycznym.
  Międzynarodowy Dzień Rodzin: 120 000 zł na każde dziecko. Emerytura dla matek czwórki dzieci. [15 maja 2022 r.]
  Wsparcie ze strony państwa w roku 2022 na dziecko od urodzenia do 18. roku życia z wszystkich rządowych programów, to jest w sumie 120 tys. zł dla każdego dziecka – powiedziała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.
  Ukraińcy ściągają tańsze o 30% samochody na Ukrainę. Kolejka 14 km na granicy
  Ponad 2 tys. kierowców czekało w piątek do odprawy samochodów w tranzycie przez przejście z Ukrainą w Zosinie (Lubelskie). Niektórzy spędzili na granicy trzy dni w kolejce. Ukraińcy masowo kupują auta i wwożą do swojego kraju ze względu za zniesienie opłat celnych.
  Członek RPP nie wykluczył przejściowego wzrostu inflacji do 20%. Uznał, że podwyższanie stóp procentowych przebiega zbyt szybko
  Obecne podnoszenie stóp procentowych w Polsce to proces zbyt szybki - ocenia Przemysław Litwiniuk, członek Rady Polityki Pieniężnej. Litwiniuk jest zwolennikiem zacieśniania polityki monetarnej, ale nie chce by dokonywało się to "gwałtownie".
  Matura 2022 r.: arkusz egzaminacyjny z wiedzy o społeczeństwie [PDF]
  Maturzyści w piątek 13 maja 2022 r. przystąpili do pisemnego egzaminu maturalnego z wiedzy o społeczeństwie.
  Wsparcie dla Straży Granicznej w obliczu kryzysu bez odrębnych uchwał rady gminy
  OPIS NIEPRAWIDŁOWOŚCI: Rada gminy postanowiła przyjąć na sesji rady gminy specjalną uchwałę w sprawie przekazania środków finansowych na Fundusz Wsparcia Oddziału Straży Granicznej z przeznaczeniem na zakup wyposażenia dla funkcjonariuszy Straży Granicznej. W założeniu radnych ma to wspomóc jednostki Straży Granicznej; co jest rzeczą niezbędną w obliczu aktualnego kryzysu na Ukrainie, a co w części dotyczy także interesów Polski.
  RIO: z końcem czerwca 2022 r. wygasają "stare" uchwały dot. opłat za śmieci
  Z końcem czerwca 2022 r. wygasają wszystkie uchwały śmieciowe dotyczące stawek za pojemniki lub worki podjęte przed wejściem w życie ustawy zmieniającej z 2021 r. - przypomina RIO w Lublinie. Izba wyjaśniła co się zmienia i co w tej sytuacji mogą zrobić gminy.
  Skąd się wziął przesąd „Piątek trzynastego”? [Templariusze?]
  Piątek trzynastego – przesąd uznający dzień za pechowy, kiedy piątek wypadnie w trzynasty dzień danego miesiąca [piątek 13-ego].
  Matura: wiedza o społeczeństwie i język niemiecki na poziomie rozszerzonym [13 maja 2022 r.]
  Maturzyści w piątek rano przystąpią do pisemnego egzaminu z wiedzy o społeczeństwie. Po południu będą pisemne egzaminy z języka niemieckiego na poziomie rozszerzonym i na poziomie dwujęzycznym.
  Inflacja 12,3% za kwiecień? [PKO BP]
  13% - szczyt inflacji?
  Podwyższony dodatek osłonowy: Czy gminy mają prawo do sprawdzania w bazie CEEB zgłoszenia pieca węglowego [komunikat UODO i Ministerstwa Środowiska]
  UODO stwierdził, że nie ma obecnie przepisów, które pozwalałyby wójtowi, burmistrzowi albo prezydentowi do weryfikowania faktu zgłoszenia źródła ogrzewania do CEEB w związku z wnioskiem o dodatek osłonowy. Do stanowiska UODO odniosło się ministerstwo środowiska.
  Matura 2022 r.: arkusz egzaminacyjny z biologii poziom rozszerzony [PDF]
  12 maja 2022 r. maturzyści przystąpili do pisemnego egzaminu z biologii.
  Niedzielski: Życzenia na Międzynarodowy Dzień Pielęgniarki i Położnej [12 maja 2022]
  Międzynarodowy Dzień Pielęgniarki i Położnej.