Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ministerstwo Klimatu: kilka jednoosobowych gospodarstw nie może otrzymać dodatku węglowego [luka 6000 zł, 9000 zł, 12 000 zł]

Tomasz Król
prawnik - prawo sektora publicznego, prawo cywilne, gospodarcze, prawo administracyjne, podatki
Ministerstwo Klimatu: kilka jednoosobowych gospodarstw nie może otrzymać dodatku węglowego
Ministerstwo Klimatu: kilka jednoosobowych gospodarstw nie może otrzymać dodatku węglowego
Fotolia
Fotolia
Ministerstwo Klimatu i Środowiska opublikowało „Poradnik dla samorządów dotyczący wypłaty dodatku węglowego”.

Poradnik: W jednym mieszkaniu albo domu nie może być kilku gospodarstw jednoosobowych

W poradniku o dodatku węglowym Ministerstwo Klimatu i Środowiska twierdzi: „W przypadku gospodarstw domowych jednoosobowych istotnym jest warunek samotnego zamieszkiwania i gospodarowania. Wobec tego nie można uznać, że w jednym lokalu mieszkalnym (bądź budynku jednorodzinnym) prowadzonych jest kilka jednoosobowych gospodarstw domowych.”

Ministerstwo w poradniku twierdzi więc, że kilka gospodarstw jednoosobowych z jednego domu nie może otrzymać dodatku węglowego. Uznanie tej interpretacji za słuszną, zablokowałoby mnożenie gospodarstw domowych w celu uzyskania nie 3000 zł, a 6000 zł, 9000 zł, 12 000 zł itd. Jedna rodzina, którą do tej pory tworzyło np. 5 osób przedstawia się w trzech wnioskach o 3000 zł dodatku węglowego jako trzy osobne rodziny. Np. pracujący syn i córka mieszkający z rodzicami w osobnych częściach domu twierdzą, że skoro mają pracę i samodzielnie się utrzymują, to mogą złożyć osobny wniosek o dodatek węglowy. W wielu przypadkach ta argumentacja wnioskodawców jest zgodna z prawem. Oni po prostu stosują obowiązujące w Polsce prawo.

Poradnik o dodatku węglowym a przykład z życia

Ustawa o dodatku węglowym mówi, że gospodarstwo jednoosobowe to osoba fizyczna samotnie zamieszkująca i gospodarująca. Osoby dorosłe mieszkające obok innych osób w jednym mieszkaniu albo domu mogą spełnić ten warunek. I to także, gdy są spokrewnieni.

Żaden z przepisów ustawy o dodatku węglowym nie pozwala na tezę Ministerstwa Klimatu i Środowiska, że w jednym domu nie może być kilku jednoosobowych gospodarstw domowych. Bo cechą tych gospodarstw jest samotne zamieszkiwanie. Ministerstwo argumentuje: "Jak mieszka kilka osób w domu, to żadna z nich nie mieszka samotnie". Nie zgadzam się z taką argumentacją. Oczywiście, że można mieszkać samotnie obok domowników mając odrębny pokój, a z innymi mieszkańcami mijając się w korytarzu czy kuchni.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przykład

Andrzej Nowak (kawaler, 28 lat) ma pensję 4000 zł netto. Mieszka w domu swoich rodziców w pobliżu Rzeszowa (piec węglowy zgłoszony do CEEB). Buduje samodzielnie dom. I wprowadzi się do niego pod koniec 2023 r. Na piętrze w osobnej części domu mieszka także jego siostra Anna, która jest w trakcie rozwodu. Wyprowadziła się z mieszkania w Warszawie, które zajmuje skonfliktowany z nią mąż. Pani Anna cały czas pracuje zdalnie dla firmy w Warszawie. Ma pensję 6000 zł netto. Rodzeństwo rozlicza się z kosztów, jakie przysparzają swoim rodzicom w sposób analogiczny do rozliczenia najemcy z właścicielami mieszkania. Płacą za prąd, wodę, zużyty węgiel. Łazienki i kuchnie są wspólnie użytkowane przez wszystkie osoby mieszkające w domu. Lodówka jest użytkowana wspólnie (każdy domownik ma w niej własną półkę). Licznik na prąd jest jeden. Ale do pokoi zajętych przez rodzeństwo wchodzą tylko oni. I ten ostatni element przesądza, że mieszkają odrębnie od swoich rodziców.  

Rodzeństwo z przykładu tworzy dwa jednoosobowe gospodarstwa domowe. Nie ma podstaw prawnych, aby twierdzić, ze w domu mieszka jedno gospodarstwo wieloosobowe tworzone przez Andrzeja Nowaka, jego siostrę Anną i ich rodziców. Jeżeli mieszkańcy opisanego domu podejmą decyzję o złożeniu trzech osobnych wniosków o dodatek węglowy (rodzice złożą jeden wniosek), to mają do tego prawo, a gmina nie ma podstawy prawnej do odmowy przyznania im tego świadczenia. Należy się im 9000 zł dodatku węglowego.

Poradnik: wyroki WSA i NSA o gospodarstwie domowym

Wynika to nawet z powołanego w poradniku przez Ministerstwo wyroku NSA z 8 lutego 2017 r. (sygn. akt I OSK 1483/16). Sąd rozstrzygnął, że córka mieszkająca z rodzicami w trzypokojowym mieszkaniu nie prowadzi odrębnego, jednoosobowego gospodarstwa domowego. Sędziowie uznali, że jest osobą pozostającą w rodzinie mieszkającej w 4 osoby w trzypokojowym mieszkaniu. Nie można jednak tego wyroku rozciągnąć na wszystkie mieszkania i domy w Polsce.

Przeczytajmy poniższy fragment uzasadnienia wyroku NSA zwracając uwagę na wyboldowane fragmenty:

(…) skarżąca, jej rodzice i siostra stanowią rodzinę w rozumieniu tego przepisu. Skarżąca zamieszkuje bowiem wraz z pozostałymi wymienionymi osobami w trzypokojowym mieszkaniu. Rodzina utrzymuje się z szeregu świadczeń socjalnych. Wydatki mieszkaniowe są opłacane z dodatku mieszkaniowego i dochodów innych członków rodziny. Ponadto, jak ustalono w toku postępowania administracyjnego, skarżąca sprawuje opiekę nad matką. Z oceny sytuacji rodziny dokonanej przez organy administracji wynika, że oprócz czynności związanych z pielęgnacją matki, skarżąca gotuje obiady, przygotowuje inne posiłki, sprząta mieszkanie, robi pranie - wspólnie dla całej rodziny, a nie tylko dla siebie. Rodzina wspólnie korzysta ze wszystkich pomieszczeń i sprzętów gospodarstwa domowego, wspólnie robi zakupy i korzysta z magazynu odzieży. Istotną cechą wspólnego gospodarowania jest także pozostawanie na utrzymaniu osoby, z którą takie gospodarstwo się tworzy, co niewątpliwie w sprawie niniejszej ma miejsce.

NSA wyliczył szereg innych niż tylko wspólne zamieszkanie relacji między domownikami wskazującymi na istnienie jednej rodziny:

1) pielęgnacja chorej matki,

2) przygotowywanie dla innych domowników posiłków,

3) pranie ich odzieży,

4) sprzątanie pokojów w których mieszkają,

5) rodzina robi wspólnie zakupy i najważniejsze

6) córka nie pracowała i nie mogła się samodzielnie utrzymać.

Samo mieszkanie dorosłych dzieci z rodzicami nie oznacza więc, że tworzą oni jedną rodzinę.

Zajrzyjmy do artykułu Michała Cyrankiewicza („Rzeczpospolita” z 2 lipca 2011 r. „Kiedy gospodarstwo domowe jest prowadzone wspólnie”). Autor poddał analizie kilka wyroków sądów administracyjnych, które uznawały, że nie w każdym wypadku wspólnego zamieszkiwania z rodzicami występujący o zasiłek powinien być traktowany jako osoba w rodzinie. Powołuję ten artykuł, aby pokazać, że już 11 lat temu sądu orzekały, że nie można bez dokładnego sprawdzenia relacji między domownikami przesądzać, jakie gospodarstwa domowe utworzyły się w danym mieszkaniu albo domu.

Dodatek węglowy a kara pozbawienia wolności

Pełna jasność co do przepisów o dodatku węglowym jest ważna. Związana jest z tym dodatkiem odpowiedzialność za złożenie fałszywego oświadczenia. Pod takim rygorem składa się wniosek o przyznanie dodatku węglowego. Taki sam rygor dotyczył wniosku o dodatek osłonowy. Kara pozbawienia wolności jest możliwa w wymiarze od 6 miesięcy do 8 lat.

Aktywny wzór wniosku o wypłatę dodatku węglowego z Inforlex.pl

Reklama
Zaktualizuj swoją wiedzę z naszymi publikacjami i szkoleniami
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Nowelizacja budżetu: fundusz motywacyjny, dodatki specjalne, nauczyciele, sędziowie, odmrożenie ZFŚS

  Projekt noweli zakłada wypłatę funduszu motywacyjnego, dodatków specjalnych dla państwowej sfery budżetowej, a także dla nauczycieli.

  Polska zapłaci 20 000 euro kary za odmowę przyjęcia jednego emigranta? Górny limit to 30 000 osób

  Rada UE przyjęła stanowisko negocjacyjne w sprawie reformy regulacji migracyjnych

  Nowelizacja budżetu - dodatkowe pieniądze dla nauczycieli, sędziów, budżetówki. Rząd pracuje w długi weekend

  Ministrowie w piątek o godz. 10 zebrali się na posiedzeniu rządu, który zajmie się projektem nowelizacji tegorocznej ustawy budżetowej; dodatkowe środki mają być przekazane samorządom i przeznaczone na nagrody specjalne dla nauczycieli.

  1125 zł nie tylko dla nauczycieli w szkołach. Pracujący w przedszkolach też dostaną nagrodę

  Nagroda dla nauczycieli zostanie wypłacona nie tylko dla pracujących w szkołach. Wyniesie nie 900 zł jak zapowiadano początkowo, a 1125 zł. 

  MF: Kiedy urzędnicy podatkowi z różnych państw UE mogą prowadzić wspólne kontrole Polaków

  Urzędnicy podatkowi z różnych państw UE będą mogli prowadzić wspólne kontrole; także na terytorium Polski, o ile polska administracja odpowie na taki wniosek pozytywnie - poinformował Marcin Lachowicz z resortu finansów.

  Rząd przyznał 900 zł nagrody specjalnej dla każdego nauczyciela. A to nie koniec bonusów dla budżetówki

  900 zł nagrody specjalnej dla nauczycieli z okazji 250. rocznicy utworzenia Komisji Edukacji Narodowej. Jest to efekt porozumienia rządu i NSZZ "Solidarność.

  Utrzymanie zdrowia stawów po 60. roku życia: przewodnik

  Z wiekiem nasze stawy mogą stać się bardziej podatne na zużycie, co prowadzi do takich schorzeń jak choroba zwyrodnieniowa stawów i uszkodzenia chrząstki. Istnieją jednak kroki, które możemy podjąć, aby utrzymać zdrowie. W tym „obszernym” przewodniku przedstawiamy najnowsze badania i zalecenia dotyczące utrzymania zdrowych stawów i zapobiegania schorzeniom związanym ze stawami.

  Czy opłaca się studiować? Sprawdź w systemie ELA

  6 czerwca 2023 roku Ośrodek Przetwarzania Informacji uruchomił na zlecenie Ministerstwa Edukacji i Nauki (MEiN) już ósmą edycję ogólnopolskiego systemu monitorowania Ekonomicznych Losów Absolwentów szkół wyższych (ELA).

  Akcja "Jak nie czytam, jak czytam" w 2023 r.

  Dziś odbędzie się kolejna edycja akcji "Jak nie czytam, jak czytam", podczas której uczniowie w całej Polsce w tym samym czasie będą czytać dla przyjemności. Jej celem jest stworzenie u dzieci i młodzieży pozytywnych skojarzeń związanych z książką.

   

  Jak zamawiać e-recepty przez aplikację mojeIKP?

  Pacjent, który stale przyjmuje leki na receptę, może teraz poprosić o ponowne ich wystawienie przez aplikację mojeIKP.

  ZUS: dodatkowe 450 mld zł dla 24 mln Polaków. Koniecznie zajrzyj na swoje konto emerytalne
  ZUS zwaloryzował konta ubezpieczonych. O 450 mld zł.
  Sąd Najwyższy uchylił umorzenie sprawy Mariusza Kamińskiego i innych b. szefów CBA. PiS: dywersja i działanie antykonstytucyjne

  Sąd Najwyższy uchylił 6 czerwca 2023 r. umorzenie sprawy Mariusza Kamińskiego i innych byłych szefów CBA, skazanych w pierwszej instancji i ułaskawionych przez prezydenta. Sprawa została przekazana do ponownego rozpoznania do sądu okręgowego. To jawna dywersja Sądu Najwyższego i działanie antykonstytucyjne, które ma doprowadzić do całkowitego chaosu prawnego - skomentował wyrok rzecznik PiS Rafał Bochenek.

  Apel pracodawców szpitali powiatowych do ministra zdrowia

  Pracodawcy szpitali powiatowych apelują do ministra zdrowia – czego oczekują? OZPSP zwrócił się do ministra zdrowia o niezwłoczne podjęcie działań, które w realny sposób zmienią i poprawią sytuację finansową placówek medycznych w Polsce. Potrzeba realnych zmian. 

  Ile kredyt studenckich zaciągnęli studenci w 2022 r.? Czy zmieni się kryterium dochodowe w 2023 r.?

  W latach 1998-2022 banki udzieliły kredytu studenckiego blisko 409 tys. studentów i doktorantów. W roku 2022 zawarto 1 280 takich umów.

  Czy warto studiować w 2023 r.?

  Decyzja o podjęciu studiów jest bardzo indywidualna i zależy od wielu czynników, takich jak interesy, cele kariery, sytuacja finansowa i inne osobiste okoliczności.

  Suplementacja chromem i lekkostrawna dieta korzystne dla wątroby

  Wątroba to organ bardzo narażony na skutki wysokotłuszczowej diety. Badania naukowców z Instytutu Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN w Olsztynie wykazały, że najlepszym sposobem na poprawę jej funkcjonowania jest przejście na dietę lekkostrawną wraz z suplementowaniem chromu.

  Kiedy pracownik zdalny otrzyma do pracy jednocześnie laptop i monitor stacjonarny?

  Pracownicy pracujący przy użyciu laptopa powinni korzystać z monitora stacjonarnego. Pracodawca może alternatywnie wyposażyć stanowisko pracy w podstawkę zapewniającą ustawienie ekranu laptopa tak, aby jego górna krawędź znajdowała się na wysokości oczu, oraz w dodatkową klawiaturę i mysz. 

  10 godzin pracy od poniedziałku do czwartku. Piątek wolny. Pracodawcy wprowadzają skompresowany tydzień pracy [4 dni pracy]

  Deloitte testuje wdrożenie skompresowanego tygodnia pracy.

  W 2023 r. od rządu 616 mln zł więcej dla rolników

  Od 3 czerwca wyższa stawka zwrotu akcyzy od paliwa rolniczego.

  305 mln zł od rządu dla strażaków

  Minister Moskwa: w tym roku 305 mln zł na wozy ratowniczo-gaśnicze dla OSP.

  W Polsce sprzedano 200 000 pomp ciepła. Wiesz ile wyprodukowano w naszym kraju? [Wywiad]

  W 2022 roku sprzedano w naszym kraju ok. 200 tys. pomp ciepła, z czego jedynie 5 proc. wyprodukowano w Polsce. Importerzy zamawiają produkty pod własnym "brandem" i oferują jako polskie – powiedziała w rozmowie z PAP wiceprezes Izby Gospodarczej Urządzeń (IGU) OZE Aleksandra Jurkowska.

  Nowość: Krople do oczu spowalniają postęp krótkowzroczności u dzieci [Badania]

  Krople do oczu z niską dawką atropiny mogą spowolnić postęp krótkowzroczności u dzieci, ponieważ hamują nadmierne powiększanie się oka – informuje pismo „JAMA Ophthalmology”.

  Sposób na rekreację ruchową: taniec

  Regularne uprawianie aktywności fizycznej ma ogromne znaczenie. Szczególnie polecaną formą sportu jest taniec. Ma on wiele właściwości prozdrowotnych, poprawia samopoczucie, dodaje energii oraz pozwala nawiązać nowe kontakty towarzyskie. Warto więc już dziś udać się na zajęcia taneczne

  Kto może skorzystać z zamrożenia cen energii? Kiedy trzeba złożyć wniosek?

  Rolnicy, osoby z niepełnosprawnościami oraz posiadacze Karty Dużej Rodziny muszą pamiętać, że jeszcze tylko do końca czerwca br. mają czas na złożenie wniosków umożliwiających skorzystanie w tym roku z preferencyjnych rozliczeń cen energii ujętych w Tarczy Solidarnościowej.

  Kiedy święto Bożego Ciała w 2023 r? Historia. Koszt długiego weekendu 2023 r.

  W 2023 r. Boże Ciało przypada 8 czerwca 2023 r. Polacy wzięli urlopy w piątek 9 czerwca. I pojadą na długi weekend. Sporo zapłacą za wypoczynek. Wiadomo inflacja.