REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy jeden licznik na prąd wyklucza wypłatę dodatku węglowego dla dwóch rodzin?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Tomasz Król
prawnik - prawo pracy, cywilne, gospodarcze, administracyjne, podatki, ubezpieczenia społeczne, sektor publiczny
Czy jeden licznik na prąd wyklucza wypłatę dodatku węglowego dla dwóch rodzin?
Czy jeden licznik na prąd wyklucza wypłatę dodatku węglowego dla dwóch rodzin?
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

W domu z jednym piecem na węgiel mieszkają dwie rodziny. W domu jest tylko jeden licznik na prąd i wodę. Czy jeden licznik jest przeszkodą do otrzymania przed każdą z rodzin dodatku węglowego?

Odpowiedź

Nie, jeden licznik na prąd / wodę nie jest przeszkodą do otrzymania dwóch dodatków węglowych (przez każdą z rodzin). Pod warunkiem, że jeden licznik nie będzie wskazywał na to, że w domu mieszka tak naprawdę jedna rodzina. Decyduje o tym szereg okoliczności. Np., czy obie rodziny osobno płacą rachunki, gotują, sprzątają. Każdy przypadek mieszkania w jednej nieruchomości przez kilka rodzin oceniamy indywidualnie.

REKLAMA

Aktywny wzór wniosku o wypłatę dodatku węglowego z Inforlex.pl

Uzasadnienie

Ustawa o dodatku węglowym nie posługuje się pojęciem rodziny. Dodatek węglowy przysługuje osobom tworzącym gospodarstwo domowe, które korzysta z ogrzewania węglowego. Gospodarstwo domowe definiowane jest jako:

  1. osoba fizyczna samotnie zamieszkującą i gospodarującą (gospodarstwo domowe jednoosobowe) albo
  2. osoba fizyczna oraz osoby z nią spokrewnione lub niespokrewnione pozostające w faktycznym związku, wspólnie z nią zamieszkujące i gospodarujące (gospodarstwo domowe wieloosobowe).

O tym, czy osoby żyjące w domu prywatnym tworzą jedno gospodarstwo domowe wieloosobowe czy dwa takie gospodarstwa, decydują okoliczności faktyczne i prawne. Istotne są relacje między ludźmi mieszkającymi w jednej nieruchomości. Emeryt mieszkający obok młodego małżeństwa, to zazwyczaj dwa gospodarstwa domowe. Jest jednak możliwe, że mieszkańcy wspólnie gospodarują tak, że z obiektywnej oceny wynika, że tworzą jedno gospodarstwo wieloosobowe.

Przykład

Emeryt oraz jego córka z mężem mieszkają w domu parterowym. Właścicielem domu jest emeryt. W domu jest zainstalowany jeden licznik prądu (stroną umowy z dostawcą prądu jest emeryt). Nie ma osobnych wejść do domu. Mieszkańcy domu stworzyli wspólny budżet, z którego pokrywają wszystkie wydatki związane z prowadzeniem domu i mieszkaniem w nim (żywność, opłaty, wydatki na paliwo). Wspólnie przygotowują posiłki. W danym tygodniu jeden z mieszkańców domu jest obowiązany wykonać takie czynności jak sprzątanie, pranie, gotowanie (system tygodniowych dyżurów). Z analizy relacji między mieszkańcami domu wynika, że tworzą jedno gospodarstwo wieloosobowe i mają prawo do jednego dodatku węglowego. Na przeszkodzie takiej kwalifikacji nie stoi to, że emeryt jest właścicielem domu. I to on zgłosił urządzenie grzewcze na węgiel do CEEB (główne źródło ogrzewania).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W poniższym przykładzie mieszkańcy podobnego domu tworzą dwa gospodarstwa domowe. I każde ma prawo do osobnego dodatku węglowego.

Przykład

REKLAMA

Emeryt (właściciel domu) oraz jego córka z mężem mieszkają w domu parterowym. Do części domu zamieszkałej przez emeryta prowadzi jest osobne wejście. Emeryt osobno prowadzi swój budżet, przygotowuje posiłki. W domu jest zainstalowany jeden licznik prądu. Z analizy relacji między domownikami wynika, że w domu funkcjonują dwa gospodarstwa domowe – jednoosobowe emeryta i wieloosobowe jego córki.

W obu przykładach mamy element wspólny – w domach jest zainstalowany jeden licznik prądu. Nie jest to jednak kryterium rozstrzygające o tym, czy mamy do czynienia z jednym gospodarstwem domowym czy dwoma. Wynika to z całościowych relacji faktycznych i prawnych między mieszkańcami danej nieruchomości.

Zapisz się na newsletter
Śledź na bieżąco nowe inicjatywy, projekty i ważne decyzje, które wpływają na Twoje życie codzienne. Zapisz się na nasz newsletter samorządowy.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wybory prezydenckie: ułatwienia dla wyborców 60+

Transport do i z lokalu wyborczego. Możliwość głosowania korespondencyjnego albo za pośrednictwem pełnomocnika. Możliwość zmiany miejsca głosowania w obwodzie właściwym dla lokalu przystosowanego do potrzeb osób niepełnosprawnych. Z tych wszystkich ułatwień mogą skorzystać wyborcy, którzy najpóźniej w dniu głosowania w tegorocznych wyborach Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej ukończą 60. rok życia. A także wyborcy niepełnosprawni – bez względu na wiek.

Plany ewakuacyjne i szkolenia. Nowe zadania gmin w 2025 r.

Do końca 2025 r. gminy muszą opracować plany ewakuacyjne. To jedno z zadań nałożonych na samorządy przez ustawę z 5 grudnia 2024 r. o ochronie ludności i obronie cywilnej.

Polacy mają problem z rozróżnieniem piw alkoholowych i bezalkoholowych

Z badania zrealizowanego przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych IBRiS wynika, że Polacy mylą piwa alkoholowe i bezalkoholowe oraz chcą całkowitego zakazu reklamowania piwa "zero procent".

4666 zł brutto dla pracownika samorządu? To nie żart

Trwa odpływ fachowców z sektora samorządowego. Powód? Niskie płace, poczucie braku doceniania i marne perspektywy na przyszłość. W programie Gość Infor.pl gościł Jacek Wolszczak, pracownik samorządu z dolnośląskiej Świdnicy.

REKLAMA

Cytomegalia wrodzona. Przełomowe badanie z honorowym patronatem Ministerstwa Zdrowia

Wirus cytomegalii u kobiet w ciąży może stanowić zagrożenie dla zdrowia a nawet życia dziecka. W Klinice Położnictwa i Ginekologii Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie realizowany jest projekt POL PRENATAL CMV. To pierwsze badanie w Polsce i drugie na świecie dotyczące zakażenia wewnątrzmacicznego u ciężarnych z pierwotną infekcją wirusem cytomegalii. Jest to przełomowe badanie niekomercyjne, finansowane przez Agencję Badań Medycznych, nad którym honorowy patronat objęła Minister Zdrowia Izabela Leszczyna.

Liczba ludności w Polsce [dane GUS]

Główny Urząd Statystyczny podał dane dotyczące liczby ludności w Polsce na koniec I kwartału 2025 r.

Minimalne warunki utrzymania psów i kotów w schroniskach dla zwierząt [PROJEKT ROZPORZĄDZENIA]

Projekt rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie minimalnych warunków utrzymywania psów i kotów w schroniskach dla zwierząt trafił do konsultacji i opiniowania. Co zawiera? Co się zmieni?

Nowe świadczenie "Moje zdrowie – Bilans Zdrowia Osoby Dorosłej": większa dostępność do skierowań na badania. Jakie badania będzie można zrobić? Kto będzie mógł wystawić skierowanie na badanie? [PROJEKT ROZPORZĄDZENIA]

Ministerstwo Zdrowia pracuje nad zmianami mającymi zwiększenie dostępności do świadczeń zdrowotnych o charakterze diagnostyczno-profilaktycznym. Położne i pielęgniarki będą mogły wystawiać skierowania na badania w ramach nowego świadczenia "Moje zdrowie – Bilans Zdrowia Osoby Dorosłej". Jakie badania będzie można zrobić?

REKLAMA

W czwartek nawet blisko 30 st. C. Gdzie takie temperatury?

Jest szansa, że w tym roku na Wielkanoc nie będzie śniegu. Od kilku dni pogoda jest wiosenna, w czwartek temperatura wyniesie od 21 do 26 st. C, a w centrum możliwe jest nawet 27 st. C!

Podwyżki dla pracowników samorządowych z wyrównaniem od 1 marca 2025 r. Kto odpowiada za podwyżki? Odpowiedź MF i MRPiPS [PROJEKT ROZPORZĄDZENIA]

Podwyżki dla pracowników samorządowych z wyrównaniem od 1 marca 2025 r. Kto odpowiada za podwyżki? Odpowiedź MF i MRPiPS. Co zakłada projekt rozporządzenia Rady Ministrów zmieniający rozporządzenie w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych (RD172)?

REKLAMA