REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy jeden licznik na prąd wyklucza wypłatę dodatku węglowego dla dwóch rodzin?

Tomasz Król
prawnik - prawo sektora publicznego, prawo cywilne, gospodarcze, prawo administracyjne, podatki
Czy jeden licznik na prąd wyklucza wypłatę dodatku węglowego dla dwóch rodzin?
Czy jeden licznik na prąd wyklucza wypłatę dodatku węglowego dla dwóch rodzin?
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

W domu z jednym piecem na węgiel mieszkają dwie rodziny. W domu jest tylko jeden licznik na prąd i wodę. Czy jeden licznik jest przeszkodą do otrzymania przed każdą z rodzin dodatku węglowego?

Odpowiedź

Nie, jeden licznik na prąd / wodę nie jest przeszkodą do otrzymania dwóch dodatków węglowych (przez każdą z rodzin). Pod warunkiem, że jeden licznik nie będzie wskazywał na to, że w domu mieszka tak naprawdę jedna rodzina. Decyduje o tym szereg okoliczności. Np., czy obie rodziny osobno płacą rachunki, gotują, sprzątają. Każdy przypadek mieszkania w jednej nieruchomości przez kilka rodzin oceniamy indywidualnie.

REKLAMA

Aktywny wzór wniosku o wypłatę dodatku węglowego z Inforlex.pl

Uzasadnienie

Ustawa o dodatku węglowym nie posługuje się pojęciem rodziny. Dodatek węglowy przysługuje osobom tworzącym gospodarstwo domowe, które korzysta z ogrzewania węglowego. Gospodarstwo domowe definiowane jest jako:

 1. osoba fizyczna samotnie zamieszkującą i gospodarującą (gospodarstwo domowe jednoosobowe) albo
 2. osoba fizyczna oraz osoby z nią spokrewnione lub niespokrewnione pozostające w faktycznym związku, wspólnie z nią zamieszkujące i gospodarujące (gospodarstwo domowe wieloosobowe).

O tym, czy osoby żyjące w domu prywatnym tworzą jedno gospodarstwo domowe wieloosobowe czy dwa takie gospodarstwa, decydują okoliczności faktyczne i prawne. Istotne są relacje między ludźmi mieszkającymi w jednej nieruchomości. Emeryt mieszkający obok młodego małżeństwa, to zazwyczaj dwa gospodarstwa domowe. Jest jednak możliwe, że mieszkańcy wspólnie gospodarują tak, że z obiektywnej oceny wynika, że tworzą jedno gospodarstwo wieloosobowe.

Przykład

Emeryt oraz jego córka z mężem mieszkają w domu parterowym. Właścicielem domu jest emeryt. W domu jest zainstalowany jeden licznik prądu (stroną umowy z dostawcą prądu jest emeryt). Nie ma osobnych wejść do domu. Mieszkańcy domu stworzyli wspólny budżet, z którego pokrywają wszystkie wydatki związane z prowadzeniem domu i mieszkaniem w nim (żywność, opłaty, wydatki na paliwo). Wspólnie przygotowują posiłki. W danym tygodniu jeden z mieszkańców domu jest obowiązany wykonać takie czynności jak sprzątanie, pranie, gotowanie (system tygodniowych dyżurów). Z analizy relacji między mieszkańcami domu wynika, że tworzą jedno gospodarstwo wieloosobowe i mają prawo do jednego dodatku węglowego. Na przeszkodzie takiej kwalifikacji nie stoi to, że emeryt jest właścicielem domu. I to on zgłosił urządzenie grzewcze na węgiel do CEEB (główne źródło ogrzewania).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W poniższym przykładzie mieszkańcy podobnego domu tworzą dwa gospodarstwa domowe. I każde ma prawo do osobnego dodatku węglowego.

Przykład

REKLAMA

Emeryt (właściciel domu) oraz jego córka z mężem mieszkają w domu parterowym. Do części domu zamieszkałej przez emeryta prowadzi jest osobne wejście. Emeryt osobno prowadzi swój budżet, przygotowuje posiłki. W domu jest zainstalowany jeden licznik prądu. Z analizy relacji między domownikami wynika, że w domu funkcjonują dwa gospodarstwa domowe – jednoosobowe emeryta i wieloosobowe jego córki.

W obu przykładach mamy element wspólny – w domach jest zainstalowany jeden licznik prądu. Nie jest to jednak kryterium rozstrzygające o tym, czy mamy do czynienia z jednym gospodarstwem domowym czy dwoma. Wynika to z całościowych relacji faktycznych i prawnych między mieszkańcami danej nieruchomości.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(8)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Emerytka
  2022-08-21 12:40:29
  Tylko właściciel powinien otrzymać dodatek jeden pięć jeden dodatek
  7
  pokażodpowiedzi (4)
 • Sasiad
  2022-08-21 14:46:46
  Właściciel domu powinien otrzymać dodatek. Co ma do tego licznik. Ile mają piecy? 2.?
  6
  pokażodpowiedzi (1)
 • Babcia
  2022-09-08 20:08:07
  Uwierze jak dostane ta kase na wegiel,w ubieglym roku kupilam 3 tony wegla po 1000zl a teraz?
  0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rząd kończy prace nad nowym rozporządzeniem o szkoleniach w Policji. Co się zmienia? [projekt rozporządzenia]

Nowe rozporządzenie odpowiada regulacjom określonym w rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 21 grudnia 2022 r. w sprawie szczegółowych warunków odbywania szkoleń zawodowych oraz doskonalenia zawodowego w Policji (Dz. U. poz. 2826). 

Krajowy Program Żeglugowy do roku 2030 ustanowiony. Co jest w planach?

Czy rola śródlądowego transportu wodnego wreszcie się zwiększy? Rada Ministrów przyjęła uchwałę ws. ustanowienia Krajowego Programu Żeglugowego do roku 2030. Co ma zapewnić program? 

MON: Zasady mianowania na stopnie wojskowe [Rozporządzenie od 13 października 2023 r.]

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA OBRONY NARODOWEJ z dnia 28 sierpnia 2023 r. w sprawie mianowania na stopnie wojskowe (Dziennik Ustaw - rok 2023 poz. 2113)

Świadczenia dla żołnierza zawodowego: dodatek za rozłąkę, zwrot kosztów dojazdu, dopłaty do wypoczynku i rehabilitacji dzieci [ROZPORZĄDZENIE od 24 X 2023 r.]

Zostało opublikowane ROZPORZĄDZENIE MINISTRA OBRONY NARODOWEJ z dnia 18 września 2023 r. w sprawie świadczeń socjalnobytowych dla żołnierzy zawodowych. Wejdzie w życie 24 X 2023 r.

REKLAMA

Codzienne picie herbaty może mieć znaczenie w profilaktyce cukrzycy

Codzienne picie herbaty, zwłaszcza ciemnej tj. herbaty podwójnie fermentowanej, korzystnie wpływa na metabolizm glukozy i w ten sposób może obniżać ryzyko stanu przedcukrzycowego oraz cukrzycy typu 2 – wynika z badania naukowców z Australii i Chin.

Bon 2500 zł: ROZPORZĄDZENIE MINISTRA CYFRYZACJI z dnia 28 września 2023 r. [poz. 2071]

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA CYFRYZACJI z dnia 28 września 2023 r. w sprawie określenia grup nauczycieli, wychowawców i innych pracowników pedagogicznych uprawnionych do otrzymania wsparcia sfinansowanego ze środków publicznych.

Ministerstwo Cyfryzacji: przykładowy wzór wniosku o bon 2500 zł. Do wniosku koniecznie dołącz plik Excel

Ministerstwo Cyfryzacji opublikowało wzór wniosku o bon 2500 zł dla nauczycieli klas IV-VIII i uprawnionych pracowników pedagogicznych.

Instrukcja Ministra Cyfryzacji: Jak złożyć wniosek o wydanie bonu 2500 zł na zakup laptopa? [Dla nauczycieli i dyrektorów szkół]

Od 10 października 2023 r. nauczyciele klas IV-VIII klas mogą składać wnioski o przyznanie bonu 2500 zł przeznaczonego na zakup laptopa. Prawo to mają także pracownicy pedagogiczni przyporządkowani do tych klas.  

REKLAMA

Jakie kwalifikacje musi mieć nauczyciel? Nowe rozporządzenie MEiN od 3 października 2023 r.

W dniu 3 października 2023 r. weszło w życie nowe rozporządzenie Ministra Edukacji i Nauki z  14 września 2023 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli. Rozporządzenie to określa szczegółowe kwalifikacje wymagane od nauczycieli, w szczególności poziom wykształcenia i jego zakres w odniesieniu do poszczególnych typów szkół i rodzajów placówek. W rozporządzeniu znajdują się też warunki uzyskiwania kwalifikacji do nauczania języków obcych, wykaz egzaminów, poprzez które uzyskuje się kwalifikacje do nauczania języków obcych, a także szkoły i przypadki, w których można zatrudnić nauczycieli niemających wyższego wykształcenia lub ukończonego zakładu kształcenia nauczycieli.

Stypendium socjalne, rektora, zapomoga. Na jakie świadczenia mogą liczyć studenci w roku akademickim 2023/24?

Rozpoczął się nowy rok akademicki. Ministerstwo Edukacji i Nauki przypomniało, o jakiego rodzaju świadczenia mogą ubiegać się studenci. Komu przysługuje prawo do świadczeń? 

REKLAMA