REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy wypłata dodatku węglowego zależy od meldunku?

Tomasz Król
prawnik - prawo sektora publicznego, prawo cywilne, gospodarcze, prawo administracyjne, podatki
Czy wypłata dodatku węglowego zależy od meldunku?
Czy wypłata dodatku węglowego zależy od meldunku?
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Pytanie: Mieszkamy z mężem w domu jednorodzinnym. Z uwagi na prowadzenie firmy mam meldunek pod innym adresem niż ten dom. Ale dom jest faktycznym moim miejscem zamieszkania. W domu mieszka teść. Żyjemy jako osobne rodziny. Czy otrzymamy jeden, czy dwa dodatki węglowe? Mamy piec na węgiel.

Odpowiedź: Dodatek węglowy przysługuje:

REKLAMA

 1. Pani z mężem jako małżeństwu (gospodarstwo wieloosobowe) oraz
 2. teściowi (gospodarstwo jednoosobowe).

Tak więc otrzymacie Państwo dwa dodatki węglowe.

Uzasadnienie:

Prawo do złożenia wniosku o dodatek węglowy nie jest zależne od Pani adresu zameldowania.

Decydują o takiej wykładni prawa dwa argumenty:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Argument 1. We wzorze wniosku o dodatek węglowy ujawnia się adres zamieszkania, a nie zameldowania wnioskodawcy i członków jego gospodarstwa domowego.

Łatwo to sprawdzić w poniższym aktywnym wzorze wniosku o wypłatę dodatku węglowego:

Aktywny wzór wniosku o wypłatę dodatku węglowego z Inforlex.pl

Argument 2. Dodatek węglowy przysługuje gospodarstwu domowemu. Jego cechą prawną jest "zamieszkiwanie" rozumiane jako "faktyczne mieszkanie pod danym adresem", a nie "zameldowanie pod danym adresem".

Przez gospodarstwo domowe  rozumie się tu:

 1. osobę fizyczną samotnie zamieszkującą i gospodarującą (gospodarstwo domowe jednoosobowe) albo
 2. osobę fizyczną oraz osoby z nią spokrewnione lub niespokrewnione pozostające w faktycznym związku, wspólnie z nią zamieszkujące i gospodarujące (gospodarstwo domowe wieloosobowe).

Definicja gospodarstwa domowego zawarta jest w art. 2  ust. 2 ustawy z 5 sierpnia 2022 r. o dodatku węglowym - poz. 1692

Poradnik o dodatku węglowym

Interpretację przepisów nie wiążącą z dodatkiem węglowym kwestii meldunku, potwierdza też rząd:

REKLAMA

"(...) Zdaniem przedstawicieli resortu klimatu i środowiska, gminy dysponują narzędziami pozwalającymi zweryfikować, które gospodarstwa są uprawnione do otrzymania dodatku. Wyjaśniali, że liczy się miejsce faktycznego zamieszkania, a nie zameldowania obywatela, że dodatek przysługuje na jeden dom (nawet, jeśli właściciel ma kilka nieruchomości). Z kolei przedstawiciele gmin postulowali, by zastosować definicję gospodarstwa domowego z ustawy o pomocy społecznej, co pozwoli uniknąć wielu nadużyć." źródło: https://www.miasta.pl/aktualnosci/dodatek-weglowy-bedzie-ciag-dalszy

W poradniku o dodatku węglowym Ministerstwo Klimatu i Środowiska odpowiedziało na pytanie: "Czy konieczne jest zameldowanie w miejscu prowadzenia gospodarstwa domowego aby otrzymać dodatek węglowy?"

Odpowiedź Ministerstwa jest następująca:

"Nie jest konieczne zameldowanie w miejscu zamieszania. Dla przyznania dodatku węglowego kluczową informacją jest faktyczne zamieszkiwanie i prowadzenie gospodarstwa domowego w danym miejscu, na obszarze gminy, do której składa się wniosek."

Poradnik - dodatek węglowy

Poradnik - dodatek węglowy

Infor.pl

Dodatek osłonowy a dodatek węglowy

W obu dodatkach podstawą przyznania świadczenia jest bycie członkiem gospodarstwa domowego (podobna definicja). W przypadku podwyższonego dodatku osłonowego niezbędny jest wpis pieca do CEEB (tak jak w dodatku węglowym).

Oba dodatki różni to, że w dodatku węglowym nie ma kryterium dochodowego - w dodatku osłonowym jest kryterium dochodowe (powyżej którego wysokość dodatku osłonowego się stopniowo zmniejsza aż do zera).

Jaka grozi odpowiedzialność za nieprawdziwy wniosek o dodatek węglowy?

Art. 233 § 6 k.k. reguluje zasady kary za przestępstwa złożenia fałszywego oświadczenia. Na tej podstawie za podanie nieprawdy we wniosku o przyznanie dodatku węglowego grozi kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

Przesłanki otrzymania dodatku węglowego:

1. Dodatek węglowy przysługuje osobie w gospodarstwie domowym, w przypadku gdy głównym źródłem ogrzewania gospodarstwa domowego jest kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia, kuchnia węglowa lub piec kaflowy na paliwo stałe, zasilane paliwami stałymi, wpisane lub zgłoszone do centralnej ewidencji emisyjności budynków (CEEB), o której mowa w art. 27a ust. 1 ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz o centralnej ewidencji emisyjności budynków (Dz. U. z 2022 r. poz. 438).

2. Przez gospodarstwo domowe, o którym mowa w ust. 1, rozumie się:

 1. osobę fizyczną samotnie zamieszkującą i gospodarującą (gospodarstwo domowe jednoosobowe) albo
 2. osobę fizyczną oraz osoby z nią spokrewnione lub niespokrewnione pozostające w faktycznym związku, wspólnie z nią zamieszkujące i gospodarujące (gospodarstwo domowe wieloosobowe).

3. Przez paliwa stałe rozumie się węgiel kamienny, brykiet lub pelet zawierające co najmniej 85% węgla kamiennego.

4. Dodatek węglowy nie przysługuje osobie w gospodarstwie domowym, na potrzeby którego zostało zakupione paliwo stałe, po cenie i od przedsiębiorcy, o których mowa w art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 23 czerwca 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców niektórych paliw stałych w związku z sytuacją na rynku tych paliw (Dz. U. poz. 1477).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(24)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Ela
  2022-08-24 08:04:59
  Dlaczego pracownicy kopalń którzy otrzymują 8 ton węgla rocznie też mają prawo do 3000 tysięcy dodatku węglowego. To ma być sprawiedliwe .
  8
  pokażodpowiedzi (1)
 • Misia
  2022-08-24 11:48:37
  Witam mam kupiony dom i go ogrzewam ale w nim nie mieszkam tylko w innym domu z partnerem i niemam ślubu czy mogę ubiegać się o dodatek węglowy mój partner co mieszka w innym budynku i czy ja na ten kupiony dom mogę się ubiegać o dodatek weglowy
  19
  pokażodpowiedzi (1)
 • dareksnake
  2022-08-24 23:28:31
  Witam mam pytanie odnośnie dodatku weglowego W dwu piętrowym domu ogrzewanym jednym piecem węglowym mieszkają dwie zameldowane rodziny Na górze rodzice na dole syn z żoną i córką (dwa gospodarstwa) Dodatkowo w osobnym pokoju mieszka córka z dwojgiem dzieci bez rozwodu i zameldowania w tym budynku . Czy w takim przypadku można złożyć trzy wnioski ?
  13
  pokażodpowiedzi (1)
 • dodatek bez dodatku
  2022-10-12 21:47:09
  Co za bzdury z tym dodatkiem na węgiel. Ja mieszkam za granicą a mam dom w Polsce płacę podatek i za śmieci opłata roczna letniskowa jak również złożyłem deklarację jaki piec posiadam a dodatku na węgiel nie dostanę bo mój adres zamieszkania jest za granicą to znaczy że mój dom może sobie stać i niszczeć bo gmina uznaje że nie muszę go ogrzewać więc będę zmuszony palić śmieci i opony i tyle z tym dodatkiem nie dla wszystkich domów
  0
 • Zapytajka
  2022-08-24 19:45:15
  Dzień dobry, ja, moja mama i mój syn mieszkamy w mieszkaniu mojego szwagra (wszyscy mamy meldunek stały), ale szwagier mieszka w innym mieście, czy ja mogę złożyć wniosek na dodatek węglowy, czy on musi osobiście i czy musi we wniosku wymienić siebie, skoro tu nie mieszka?
  1
 • Tadeusz
  2022-08-23 20:14:36
  MZB Wałbrzych i MOPS WAŁBRZYCH , USTAWY O RODZINIE INACZEJ TO ROZUMUJĄ. Na tym samym adresie mieszkają i są zameldowane dwie rodziny wieloosobowe mające inne nazwiska .
  2
 • Mark
  2022-08-24 14:59:29
  A co z bezdomnymi mieszkając w ziemiance też potrzebują opolu czy bezdomnych jest wykluczony może ktoś odpowie sensownie.
  0
 • Krzy
  2022-08-23 19:57:50
  Mieszkam pod jednym adresem są dwie rodziny. MZB Wałbrzych zalicza jako pod jednym adresem jako jedną rodzinę wieloosobową. Tak to zaliczył i wpisał do CEEB dwa źródła na paliwo stałe. I dostaniemy tylko jeden dodatek osłonowy Tak to jest w rejestrach mieszkań komunalnych w Wałbrzychu.
  1
  pokażodpowiedzi (2)
 • Mrozówna
  2022-08-25 12:10:31
  Czy mogę złożyć o dodatek węglowy jeśli jeszcze nie mieszkam w nowym domu, ale już go ogrzewam? Planujemy wprowadzić się do niego do zimy
  5
  pokażodpowiedzi (1)
 • Franek
  2022-08-23 20:18:27
  Ustawy swoje, życie swoje. A panie z MOPS WAŁBRZYCH tego nie rozumują. I zaliczają jako jedną rodzinę. Teściowie X i córka z mężem i z dziećmi Y.
  2
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Helikopter z odbiornikiem pasywnym szukają surowców krytycznych na Suwalszczyźnie. Co to są surowce krytyczne?

Od 1 marca 2024 r. na terenie kilku gmin na Suwalszczyźnie rozpoczęły się poszukiwania złóż surowców krytycznych ze skał magmowych. Badania z wykorzystaniem helikoptera potrwają około dwóch tygodni – poinformował PAP Państwowy Instytut Geologiczny – Państwowy Instytut Badawczy.

Są już wypłaty podwyżek 30-33% dla nauczycieli - informuje Lublin, Kalisz, Rzeszów, Biała Podlaska, Brwinów, Hrubieszów. Samorządy nie czekały do końca kwietnia

Rozpoczęła się długo wyczekiwana wypłata podwyżek dla nauczycieli. 1 marca wyższe wynagrodzenie otrzymali nauczyciele z Lublina i Koszalina. Również mniejsze gminy uruchamiają wyższe przelewy.

Stopnie alarmowe na terenie całego kraju. Premier Donald Tusk podpisał zarządzenia

Premier Donald Tusk podpisał zarządzenia wprowadzające stopnie alarmowe - 2. stopnia BRAVO i 2. stopnia BRAVO-CRP na terenie całego kraju oraz 2. stopnia BRAVO wobec polskiej infrastruktury energetycznej, mieszczącej się poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej.

Pobyt w szpitalu - jak się przygotować?

Pobyt w szpitalu często wiąże się ze stresem. Czasem zmniejszyć go może odpowiednie przygotowanie i wiedza o tym, co jest potrzebne do przyjęcia do szpitala. Podpowiadamy w artykule. 

REKLAMA

Od 1 marca 2024 r. zmiana wysokości opłaty za wydanie duplikatu Karty Dużej Rodziny

Jaka jest aktualna wysokość opłaty za wydanie duplikatu Karty Dużej Rodziny? Kiedy pobierana jest taka opłata?

Infolinia dla żołnierzy i ich rodzin uruchomiona - wsparcie psychologiczne

29 lutego 2024 roku została uruchomiona bezpłatna i ogólnodostępna infolinia dla żołnierzy WP, pracowników resortu obrony narodowej oraz ich rodzin.

29 lutego - Światowy Dzień Chorób Rzadkich. Ile ich jest na świecie?

Dzień Chorób Rzadkich przypada na ostatni dzień lutego, data jest nieprzypadkowa. Na całym świecie 300 mln ludzi żyje z rzadkimi chorobami. 

Jak pozbyć się mikroplastiku z wody? Prosty sposób

Mikroplastik jest wszechobecny, niestety trafia także do pożywienia i wody. Chociaż na ten moment nie wiadomo dokładnie, jak wpływa na ludzki organizm, to wpływ ten z pewnością nie jest pozytywny. Naukowcy znaleźli sposób na pozbycie się mikroplastiku go z wody. 

REKLAMA

"Szczyt rolniczy" w Warszawie. Dziś premier spotkał się z protestującymi rolnikami

Dziś w Warszawie miał miejsce "szczyt rolniczy". Premier Donald Tusk spotkał się z przedstawicielami protestujących rolników. Tematem rozmów jest m.in. kwestia napływu produktów rolno-spożywczych z Ukrainy. Rolnicy sprzeciwiają się również unijnej polityce Zielonego Ładu.

Ustawa o dostępności w produktach i usługach od 28 czerwca 2025 roku

Ustawa o zapewnieniu dostępności w produktach i usługach dla osób z niepełnosprawnościami i ze szczególnymi potrzebami ma wejść w życie dnia 28 czerwca 2025 roku. O jakie produkty i usługi chodzi ustawodawcy wdrażającemu unijną dyrektywę zwaną "Europejskim Aktem o Dostępności” (EAA)?

REKLAMA