REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dodatek węglowy: Kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat za fałszywe oświadczenie. Nikt na poważnie nie traktuje zagrożenia tą karą

Tomasz Król
prawnik - prawo sektora publicznego, prawo cywilne, gospodarcze, prawo administracyjne, podatki
Dodatek węglowy: Kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat za fałszywe oświadczenie
Dodatek węglowy: Kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat za fałszywe oświadczenie

REKLAMA

REKLAMA

Pod koniec sierpnia niejeden wójt albo burmistrz przetarł ze zdumienia oczy. Jak czytał dokumenty wskazujące, że gmina w tydzień wzbogaciła się o np. 80 rodzin.

Do gminy nie przyjechał żaden nowy mieszkaniec. Dotychczasowi popędzili do urzędu złożyć wnioski o dodatki węglowe. I nastąpiło w nich „rozmnożenie” rodzin. Co poprzedziło korygowanie wpisów pieców do CEEB.  

REKLAMA

Dodatek węglowy: kilka rodzin i jeden piec

Dodatek węglowy to 3000 zł. Można jednak otrzymać 6000 zł, 9000 zł, 12000 zł itd. Po spełnieniu kilku niewygórowanych warunków z ustawy o dodatku węglowym i bez naruszania jej zapisów.

Parlament, a wcześniej rząd nie zdecydował się na system:

 1. jeden dodatek węglowy na piec” albo
 2. wartość dodatku węglowego zależy od powierzchni domu/mieszkania” (kryterium m2 mieszkania jest np. przy dodatku mieszkaniowym).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Rząd wybrał rozwiązanie – „3000 zł na jedno lub wieloosobowe gospodarstwo domowe”. Są to osoby pozostające ze sobą w faktycznym związku, wspólnie zamieszkujące i gospodarujące. Pokrewieństwo oraz płeć nie są kryteriami prawnymi przy określaniu składu gospodarstwa domowego. Dlatego osoby w związkach partnerskich mają takie samo prawo do dodatku węglowego jak małżeństwa.

Każde gospodarstwo spełniające ww. warunki i mieszkające w domu z piecem zgłoszonym w CEEB otrzyma 3000 zł. Nawet, gdy kilka mieszka w jednym domu i wszystkie korzystają z tego samego pieca węglowego. W przypadku kilkupiętrowych domów można to uzasadnić – wystarczy porównać ilość węgla do ogrzania parterowego domu z jednym gospodarstwem z piętrowym domem dla kilku. Jednak w przypadku mieszkań o powierzchni np. 60 m2, koszt ogrzewania zimą 2022 r./2023 r. będzie mniej więcej taki sam dla jednego jak i kilku gospodarstw w takim mieszkaniu.

Kiedy nowelizacja przepisów o dodatku węglowym?

W szeregu sytuacji twierdzenie wnioskodawców, że w ich domach jest kilka gospodarstw domowych, będzie odpowiadało zapisom ustawy o dodatku węglowym. Często można wykazać dowodami pośrednimi dlaczego w jednym domu mieszkają osobne rodziny:

 1. „brat buduje własny dom” (samodzielne gospodarstwo domowe nr 1);
 2. „siostra jest w trakcie rozwodu” (samodzielne gospodarstwo domowe nr 2);
 3. "mąż kuzynki wyjechał na rok za granicę, kuzynka zrezygnowała z najmu w stolicy i skorzystała z gościny u rodziny" (samodzielne gospodarstwo domowe nr 3);
 4. „dziadek i babcia pomagają ww. osobom goszcząc je we własnym domu” (samodzielne gospodarstwo domowe nr 4) itd.

Są setki innych przyczyn uzasadniających odrębne życie w jednym domu kilku rodzin: śmierć męża, bankructwo firmy, separacja, źle wynagradzana praca albo jej utrata, przewlekła choroba, niedawna operacja w szpitalu, wypadek samochodowy ...

Osoby wnioskujące na jeden adres o łącznie 6000 zł albo 9000 zł często działają w ramach obowiązującego prawa. Dlatego nie rozwiążą powstałego problemu przepisy karne, a nowelizacja ustawy o dodatku węglowym.

Kara za nieprawdę w dodatku węglowym – od 6 miesięcy do 8 lat

Co z osobami, które naprawdę wyłudzą dodatek węglowy? Nikt nie ma złudzeń - będzie ich dużo. Tu odpowiedź jest prosta. Grozi im kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat. Karę wprowadza art. 233 § 6 k.k. Jest to kara za fałszywe oświadczenie. Odpowiedzialność karna za ten czyn jest ściśle związana z przestępstwem składania fałszywych zeznań przed sądem. Ustawodawca w kodeksie karnym najpierw uregulował to ostatnie przestępstwo. A następnie zasady karania za złożenie fałszywych zeznań nakazał stosować do składania fałszywych oświadczeń.

Karanie osób wyłudzających dodatek węglowy jest bardzo trudne. Z dorobku Sądu Najwyższego wynika, że prokurator musiałby przed sądem udowodnić, że wnioskodawca świadomie zataił lub podał nieprawdziwe informacje we wniosku o dodatek węglowy (np. zob. postanowienie SN – Izba Karna z 13 maja 2010 r., sygn. akt II KK 274/09). W większości sytuacji jest to niemożliwe do przeprowadzenia. Wystarczy, że osoba oskarżana podniesie przed sądem argument, że źle zrozumiała pojęcie „gospodarstwo domowe”. Dlatego źle określiła jego skład. I ... jest wolna od odpowiedzialności karnej.

Odpowiedzialność karna za składanie fałszywych oświadczeń

Złożenie pisma w urzędzie pod rygorem odpowiedzialności karnej to rodzaj transakcji wiązanej. Zyskiem dla gminy jest uniknięcie nakładu pracy wynikającej z pełnej kontroli wniosku o dodatek węglowy. Urzędnicy mogą założyć, że przeciętny człowiek nie chce pójść do więzienia na 6 miesięcy bo wyłudził 3000 zł dodatku węglowego. Z oświadczeniem wiąże się więc domniemanie jego prawdziwości. Zyskiem dla wnioskodawcy jest uniknięcie przejścia żmudnej procedury sprawdzenia wniosku, a wcześniej załączenia dziesiątków dokumentów jako załączników potwierdzających prawdziwość informacji we wniosku.

Wniosek o dodatek węglowy informuje o odpowiedzialności karnej

Warunkiem ukarania na podstawie art. 233 § 6 k.k. jest uprzedzenie wnioskodawcy o grożącej mu odpowiedzialności karnej. Musi się to odbyć na poziomie:

 1. ustawy o dodatku węglowym oraz
 2. wzoru wniosku o wypłatę dodatku węglowego.

 I te warunki zostały spełnione. Odpowiednie ostrzeżenia są na eksponowanym miejscu na pierwszej stronie wniosku i tuż nad miejscem na złożenie podpisu na ostatniej.

dodatek węglowy

Powyżej strona 1 wniosku o wypłatę dodatku węglowego

Infor.pl

dodatek węglowy (2)

Powyżej strona 6 wniosku o wypłatę dodatku węglowego

Infor.pl

Nikt na poważnie nie rozważa karania wnioskodawców

REKLAMA

Na dziś nikt jednak nie traktuje na poważnie kary pozbawienia wolności dla osób, które złożyły nieprawdziwe wnioski o dodatek węglowy. Nie przejmują się nią wnioskodawcy, jej zastosowania nie przewidują politycy. Np. wypowiedziała się w tej sprawie minister klimatu i środowiska Anna Moskwa:

 "(...) Wspólne korzystanie z infrastruktury grzewczej przez kilka rodzin w jednym budynku jest w Polsce powszechne. Jest to ten sam mechanizm, który jest przy dodatku osłonowym, dodatku węglowym. Przy tym dodatku są sytuacje, bardzo częsty polski obrazek – mamy kilka pięter, duży piec zaopatrujący cały dom, czy też kilka mieszkań. Bardzo częsty też powiatowy obraz – duży kocioł i kilka gospodarstw domowych, mieszkających odrębnie, cztery, pięć, każdy z nich tworzy odrębne gospodarstwo domowe, prowadzące własny budżet, tym samym są upoważnieni do wypłaty tej konkretnej kwoty w zależności od źródła ciepła, oczywiście, pod warunkiem że złożyli wniosek do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków"

oraz

"Mamy zaufanie do obywateli. Wierzymy, że urzędnicy dopełnią wszystkich czynności. To oświadczenie obywatela oraz Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków to w naszej opinii wystarczające źródło. Nie wyobrażam sobie, że teraz urzędnik rusza do poszczególnych mieszkań, liczy mieszkańców, sprawdza kotły. Nie jesteśmy państwem policyjnym."

W praktyce nie przewidują stosowania tych kar samorządowcy. Ale przede wszystkim sceptyczni są zwykli Polacy. Ich komentarze w mediach społecznościowych są tu jednomyślne: „Nie da się udowodnić, że osoby które otrzymały 9000 zł jako trzy rodziny w rzeczywistości tworzą jedną rodzinę. Jak?”.

Warunki otrzymania dodatku węglowego

1) Dom / mieszkanie korzysta z ciepła pochodzącego z węgla, co potwierdza wpis w CEEB  – dodatek należy się także mieszkańcom bloków korzystających z lokalnych kotłowni węglowych.

2) Wniosek o dodatek węglowy złożył w gminie przedstawiciel „gospodarstwa domowego”, które tworzą osoby pozostające ze sobą w faktycznym związku, wspólnie zamieszkujące i gospodarujące.

3. „Gospodarstwo” mogą tworzyć osoby niespokrewnione. Dlatego osoby żyjące w związkach partnerskich i konkubacie otrzymają dodatek. „Gospodarstwo” może być też jednoosobowe. Np. małżonkowie w separacji mieszkający w jednym domu, to dwa gospodarstwa. Tak samo kwalifikowani są małżonkowie w czasie rozwodu. Dodatek może otrzymać rodzina najemców. Nie ma wyłączenia prawa do dodatku wobec osób czasowo przebywających za granicą.

Aktywny wzór wniosku o wypłatę dodatku węglowego z Inforlex.pl

ustawa z dnia 5 sierpnia 2022 r. o dodatku węglowym Dz.U. 2022 poz. 1692

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(30)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • emerytka
  2022-08-29 13:20:12
  mialy byc kary kto nie zlozy deklaracji do konca czerwca i co teraz przyjmuje sie korekty bo namnozylo sie kotlow na wegiel i rodzin
  0
 • Lucjan
  2022-08-29 13:50:25
  Nawet jak nie jeżdżę samochodem,to muszę zapłacić OC i zrobić przegląd bo będę ukarany.Jeżeli chociaż częściowo ponoszę koszty ogrzewania,to nie mogę wystąpić o dodatek bo będę ukarany. Kto kogo nagminnie straszy i okrada-ja państwo czy państwo mnie. Rozumiem,że to jest POLSKA,ale zmuszony jestem tu żyć i chcę o sobie decydować sam.Władza kradnie na potęgę,albo ma takie przywileje,że już nie musi.Ja sam chcę decydować z czego chcę korzystać i za co płacić,za co odpowiadać i ewentualnie być karany.
  11
  pokażodpowiedzi (1)
 • Lucyna
  2022-08-29 11:21:34
  Deklaracja czym się ogrzewa dom była do złożenia do końca czerwca urzędy same sobie narobiły problemu przyjmując korekty po wygaśnięciu terminu a teraz płacz a i tak to jest jak PiS wszystko robi na szybcika
  11
 • and
  2022-08-29 07:49:39
  Czy mogę złożyć wniosek jeśli za 2 miesiące wymienię źródło ciepła z pieca węglowego na pompę ciepła lecz w tym momencie używam nadal piec węglowy?
  7
  pokażodpowiedzi (3)
 • Dionizy
  2022-08-30 03:05:40
  W domu mieszkają trzy rodziny i każda prowadzi odrębne gospodarstwo wszyscy składają się na opał tu kara trzeba zająć się Sasinem morawieckim Ziobrą całą mafijną partie solidarną polska która przepuściła rozkradli miliardy i porobili się z nich milionerzy doprowadzili kraj kulturę szkolnictwo do katastrofy w innych krajach Europy tego nie widać a morawiecki opowiada że unia nałożyła na Polskę sankcje cz on jest normalny niech idzie na badania do lekarza sankcje na Polskę nałożyła solidarna Polska pod przywództwem chorego człowieka
  5
  pokażodpowiedzi (1)
 • Tomi
  2022-08-29 16:36:09
  Zaufania do ludzi to tylko opozycja nie ma razem z Niemcem Tuskiem wszystkich Polaków jak złodzieji traktują, u mnie jedna kotłownia 6 mieszkań i co ma być jeden dodatek???? Do szkoły nieuki
  17
  pokażodpowiedzi (3)
 • Teresa
  2022-08-29 21:55:33
  Moim zdaniem kto złożył w Gminie czym opala mieszkanie powinna tylko ta osoba otrzymać dodatek a nie te osoby które nie złożyły deklaracji i nie ważne ile rodzin mieszka pod danym adresem i dlatego jest taki bałagan a ludzie korzystają bo im się należy
  5
  pokażodpowiedzi (1)
 • Ast
  2022-08-29 19:54:51
  Jeden dodatek i 8 lat ciepelko i opierunek i czym straszycie
  3
 • Anxxx
  2022-08-30 01:05:24
  Czyli co mieszkam z mężem córka i moimi rodzicami oddzielnie mamy gospodarstwa i mamy jeden piec.. tak samo ja palę jak i moi rodzice i co oni dostaną a ja nie ? Ja nie muszę dziecka ogrzać ? Co to jest 3tysiace skoro ja i tak muszę 700 dołożyć... Ja idę w śmieci w tym roku dziecko marzło nie będzie a na skałach w całej okolicy węgla brak. W ***** mam środowisko i myślę że w tym roku nie covid a ten smog nas zabije
  4
  pokażodpowiedzi (2)
 • Emerytka
  2022-08-31 19:56:41
  To urzędnicy OPS wprowadzają ludzi w błąd , sami nie wiedzą jak ma być wypełniony wniosek , a pożniej ludzi się straszy , od czego są i za co oni mają płacone ,za wprowadzenie ludzi w błąd
  1
  pokażodpowiedzi (1)
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
33,5 mld euro na inwestycje w polskich regionach w latach 2021–2027. Trwa Europejski Kongres Samorządów (komunikat MFiPR)

Samorządy mają do dyspozycji na lata 2021–2027 kwotę 33,5 mld euro, co jest olbrzymim wsparciem inwestycji w polskich regionach. Trwa spotkanie przedstawicieli samorządów z udziałem wiceministra Protasa.

W powietrzu nad Rzymem krążą... narkotyki

W powietrzu nad Wiecznym Miastem krąży już nie tylko smog. Eksperci włoskiego Komitetu Badań Naukowych stwierdzili duże stężenie kokainy i innych narkotyków. W ciągu dekady zawartość wzrosła aż o 60 procent!

Jakie są zasady refundacji leków? Kto może wypisać receptę?

Koszty leczenia bywają naprawdę wysokie. Wiedzą o tym zwłaszcza pacjenci cierpiący na choroby przewlekłe i wymagający stałego przyjmowania leków. Zmniejszenie kosztów kuracji, miedzy innymi poprzez refundację leków, to jedno z kluczowych zadań ministra zdrowia. Kiedy możliwa jest refundacja leków?

Podwyżki dla strażaków PSP 2024 - przeciętnie więcej o 1472 zł miesięcznie. Nowa tabela grup uposażenia zasadniczego. Zmiany w tabelach zaszeregowania [projekt rozporządzenia]

Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji przygotował projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie uposażenia strażaków Państwowej Straży Pożarnej. Celem nowego rozporządzenia jest osiągnięcie oczekiwanego wzrostu uposażenia strażaków PSP o 20%. Wzrost kwoty bazowej o 20% w 2024 r. powoduje, że przeciętne miesięczne uposażenie strażaka PSP wraz z nagrodą roczną wzrasta o 1472 zł.

REKLAMA

Podwyżki w Policji 2024. Nowa tabela dodatku za stopień. [projekt rozporządzenia] Przeciętne miesięczne uposażenie (z nagrodą roczną) wzrasta o 1472 zł od 1 stycznia

Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji przygotował projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowych zasad otrzymywania i wysokości uposażenia zasadniczego policjantów, dodatków do uposażenia oraz ustalania wysługi lat, od której jest uzależniony wzrost uposażenia zasadniczego. Celem nowego rozporządzenia jest osiągnięcie oczekiwanego wzrostu uposażenia policjantów o 20% tj. o 1.359 zł od 1 stycznia 2024 r. w zakresie wzrostu uposażenia wraz z dodatkami o charakterze stałym, poprzez ustanowienie nowych stawek dodatku za stopień.  Wzrost kwoty bazowej o 20% w 2024 r. powoduje, że przeciętne miesięczne uposażenie policjanta wraz z nagrodą roczną wzrasta o 1.472 zł.

Wybory samorządowe. 4 marca 2024 r. ostatnim dniem na zgłaszanie list kandydatów na radnych

W tegorocznych wyborach samorządowych komitety wyborcze mogą zgłaszać listy kandydatów na radnych tylko do godz. 16 w poniedziałek.

Helikopter z odbiornikiem pasywnym szukają surowców krytycznych na Suwalszczyźnie. Co to są surowce krytyczne?

Od 1 marca 2024 r. na terenie kilku gmin na Suwalszczyźnie rozpoczęły się poszukiwania złóż surowców krytycznych ze skał magmowych. Badania z wykorzystaniem helikoptera potrwają około dwóch tygodni – poinformował PAP Państwowy Instytut Geologiczny – Państwowy Instytut Badawczy.

Są już wypłaty podwyżek 30-33% dla nauczycieli - informuje Lublin, Kalisz, Rzeszów, Biała Podlaska, Brwinów, Hrubieszów. Samorządy nie czekały do końca kwietnia

Rozpoczęła się długo wyczekiwana wypłata podwyżek dla nauczycieli. 1 marca wyższe wynagrodzenie otrzymali nauczyciele z Lublina i Koszalina. Również mniejsze gminy uruchamiają wyższe przelewy.

REKLAMA

Stopnie alarmowe na terenie całego kraju. Premier Donald Tusk podpisał zarządzenia

Premier Donald Tusk podpisał zarządzenia wprowadzające stopnie alarmowe - 2. stopnia BRAVO i 2. stopnia BRAVO-CRP na terenie całego kraju oraz 2. stopnia BRAVO wobec polskiej infrastruktury energetycznej, mieszczącej się poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej.

Pobyt w szpitalu - jak się przygotować?

Pobyt w szpitalu często wiąże się ze stresem. Czasem zmniejszyć go może odpowiednie przygotowanie i wiedza o tym, co jest potrzebne do przyjęcia do szpitala. Podpowiadamy w artykule. 

REKLAMA