STAN FAKTYCZNY
Po ponad dwóch latach od przejścia na emeryturę policyjną pracownik został zatrudniony jako członek korpusu służby cywilnej. Wystąpił problem z ustaleniem stażu do dodatku stażowego i do nagrody jubileuszowej. Radca prawny powołuje się na art. 80 ust. 1 ustawy o Policji, zgodnie z którym wliczenie okresu służby policjanta do okresu zatrudnienia w zakresie wszelkich uprawnień wynikających z prawa pracy jest uzależnione od podjęcia przez niego pracy w ciągu roku od dnia zwolnienia ze służby.
reklama
reklama
Ogólna reguła – wyrażona w art. 9 ustawy z 21 listopada 2008 r. o służbie cywilnej (dalej: u.s.c.) – stanowi, że w sprawach dotyczących stosunku pracy w służbie cywilnej, nieuregulowanych w przepisach u.s.c., stosuje się przepisy ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (dalej: k.p.) i inne przepisy prawa pracy.
Skoro zatem przepisy u.s.c. nie regulują tego zagadnienia – to wprost powinny tu znaleźć zastosowanie przepisy k.p. Zgodnie z art. 36 § 11 k.p., okres zatrudnienia u poprzedniego pracodawcy ma znaczenie tylko w sytuacji rozwiązania umowy o pracę za wypowiedzeniem oraz w sytuacji określonej w art. 1541 k.p. – w zakresie wymiaru urlopu wypoczynkowego. W pozostałym zakresie należy natomiast bazować na regulacjach szczególnych – wynikających z przepisów u.s.c. oraz z ustawy z 6 kwietnia 1990 r. o Policji. Ponieważ u.s.c. wprost nie reguluje kwestii zaliczania do stażu poprzednich okresów zatrudnienia w Policji, należy dokonać prawidłowej wykładni art. 80 ust. 1 i 2 ustawy o Policji.
W tym przypadku okres roczny wynikający z art. 80 ust. 1 ma charakter temporalny – a więc może warunkować ciągłość uprawnień do nawiązania stosunku pracy w okresie roku od dnia zwolnienia ze służby (a przejście na emeryturę ma taki charakter). Niemniej jednak istotny jest tutaj również zapis art. 80 ust. 2 ustawy o Policji, zgodnie z którym art. 80 ust. 1 nie ma zastosowania, jeżeli przepisy prawa pracy przewidują, że upływ okresów, o których mowa w ust. 1, nie stanowi przeszkody do korzystania przez pracownika z określonych świadczeń.
Co więcej, pracownik powinien – w mojej ocenie – ponownie wystąpić do radcy prawnego ze wskazaniem o opinię uzupełniającą, albowiem służba w Policji spełnia wymogi określone w art. 90 ust. 2 u.s.c., zgodnie z którym do okresów pracy uprawniających do dodatku za wieloletnią pracę w służbie cywilnej wlicza się wszystkie poprzednie zakończone okresy zatrudnienia oraz inne udowodnione okresy, jeżeli z mocy odrębnych przepisów podlegają one wliczeniu do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze.