Testy sprawności fizycznej policjantów
REKLAMA
Test sprawności fizycznej policjanta przeprowadza się w okresie od 15 kwietnia do 31 października, a miejsce i terminy przeprowadzania testu oraz skład komisji ustala kierownik właściwej komórki lub jednostki organizacyjnej Policji.
REKLAMA
Do testu może przystąpić policjant, który posiada aktualne zaświadczenie lekarskie z przeprowadzonych badań profilaktycznych, w których nie stwierdzono przeciwwskazań zdrowotnych.
Czytaj także: Warunki stawiane kandydatom do służby w formacjach mundurowych>>
Test sprawności fizycznej polega na wykonaniu w ciągu jednego dnia następujących czterech prób sprawnościowych:
- do oceny siły eksplozywnej - rzut oburącz znad głowy do przodu piłką lekarską o ciężarze 2kg dla kobiet i 3 kg dla mężczyzn,
- do oceny siły mięśnia brzucha - z leżenia tyłem skłony tułowia w przód przez 30 s,
- do oceny szybkości i koordynacji ruchowej - bieg ze zmianami kierunków po. tzw. kopercie,
- do oceny wytrzymałości - bieg na dystansie 800 mm dla kobiet i 1000 m dla mężczyzn.
Wyniki uzyskane z ww. prób sprawnościowych są ocenianie na podstawie norm, ustalonych w zależności od płci i wieku policjanta, ustalanego na podstawie roku urodzenia, bez uwzględnienia dnia i miesiąca. Ocenę końcową z testu wystawia się na podstawie średniej arytmetycznej ocen uzyskanych z prób sprawnościowych.
Test przeprowadza komisja powołana przez właściwego kierownika jednostki organizacyjnej Policji, a dla policjantów:
- Komendy Głównej Policji i Centralnego laboratorium Kryminalistycznego Policji, test przeprowadza komisja powołana przez kierownika komórki organizacyjnej właściwej w sprawach szkolenia Komendy Głównej Policji,
- komórki organizacyjnej właściwej w sprawach antyterrorystycznych Komendy Głównej Policji, test przeprowadza komisja powołana przez kierownika tej komórki organizacyjnej,
- komórek organizacyjnych Biura Spraw Wewnętrznych i Centralnego Biura Śledczego Komendy Głównej Policji mających siedzibę na obszarze działania komendanta wojewódzkiego Policji, test przeprowadza komisja powołana przez właściwego komendanta wojewódzkiego Policji,
- komisariatów Policji test przeprowadza komisja powołana przez właściwego komendanta powiatowego (miejskiego, rejonowego) Policji,
- komisariatów specjalistycznych Policji test przeprowadza komisja powołana przez właściwego komendanta wojewódzkiego (Stołecznego) Policji.
Zarządzenie przewiduje, że w przypadku braku możliwości powołania komisji do przeprowadzenia testu dla policjantów komendy powiatowej (miejskiej, rejonowej) Policji i komisariatów Policji, test przeprowadza komisja powołana przez właściwego komendanta wojewódzkiego (Stołecznego) Policji.
Czytaj także: Szkolenie zawodowe podstawowe policjantów>>
Z testu sprawności fizycznej zwalnia się policjanta, który:
- przekroczył wiek 45 lat w przypadku kobiet i 50 lat w przypadku mężczyzn,
- w roku przeprowadzania testu:
• jest przeniesiony do dyspozycji przełożonego właściwego w sprawach osobowych,
• jest zwolniony z obowiązku wykonywania zadań służbowych na zasadach określonych w przepisach o związkach zawodowych,
• jest oddelegowany do pełnienia zadań służbowych poza Policją,
• ukończył szkolenie zawodowe podstawowe lub kurs specjalistyczny z zakresu taktyki i technik interwencji,
• jest oddelegowany do pełnienia służby poza granicami państwa w kontyngencie policyjnym.
W skład komisji powołanej do przeprowadzenia testu wchodzą policjanci będący absolwentami kursu specjalistycznego z zakresu taktyki i technik interwencji lub inne osoby posiadające odpowiednie przygotowanie i kwalifikacje z zakresu szkolenia fizycznego, a mogą wchodzić osoby posiadające kwalifikacje zawodowe lekarza, pielęgniarki, ratownika medycznego.
Policjant nie zalicza testu w przypadku:
- otrzymania oceny końcowej niedostatecznej,
- nieprzystąpienia do wszystkich prób sprawnościowych,
- otrzymania oceny niedostatecznej z więcej niż z jednej próby sprawnościowej.
Komisja powołana do przeprowadzenia testu sporządza, po jego przeprowadzaniu, protokoły z przeprowadzenia testu oraz wyników i ocen uzyskanych przez policjantów.
Czytaj także: Zmiany w postępowaniu kwalifikacyjnym do służby w Policji>>
Aktualnie obowiązujące uregulowania są podobne do rozwiązań przewidzianych wcześniej, jednakże w omawianym zarządzeniu brak jest m.in. informacji dotyczącej możliwości przystąpienia policjanta do testu poprawkowego w przypadku jego niezaliczenia.
Piotr Górnik
samorzad.infor.pl
Źródło:
- Ustawa o Policji z dnia 6 kwietnia 1990 r. (t.j. z 2007, Dz.U. Nr 43, poz. 277 z późn. zm.),
- Zarządzenie nr 418 Komendanta Głównego Policji z dnia 15 kwietnia 2011 r. w sprawie zakresu oraz szczegółowych warunków, trybu przeprowadzania oraz zasad oceniania sprawności fizycznej policjantów (Dz. Urz. KGP z 2011, Nr 3 poz. 17.)
REKLAMA
REKLAMA