REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Testy sprawności fizycznej policjantów

Piotr Górnik

REKLAMA

Policjant jest obowiązany m.in. do utrzymywania sprawności fizycznej zapewniającej wykonywanie przez niego zadań służbowych, a ocenia się ją na podstawie wyników testu sprawności fizycznej policjantów. Od 15 kwietnia b.r. obowiązują nowe przepisy w sprawie zakresu oraz szczegółowych warunków, trybu przeprowadzania oraz zasad oceniania sprawności fizycznej policjantów.

Test sprawności fizycznej policjanta przeprowadza się w okresie od 15 kwietnia do 31 października, a miejsce i terminy przeprowadzania testu oraz skład komisji ustala kierownik właściwej komórki lub jednostki organizacyjnej Policji.

REKLAMA

Do testu może przystąpić policjant, który posiada aktualne zaświadczenie lekarskie z przeprowadzonych badań profilaktycznych, w których nie stwierdzono przeciwwskazań zdrowotnych.

Czytaj także: Warunki stawiane kandydatom do służby w formacjach mundurowych>>

Test sprawności fizycznej polega na wykonaniu w ciągu jednego dnia następujących czterech prób sprawnościowych:

- do oceny siły eksplozywnej - rzut oburącz znad głowy do przodu piłką lekarską o ciężarze 2kg dla kobiet i 3 kg dla mężczyzn,

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- do oceny siły mięśnia brzucha - z leżenia tyłem skłony tułowia w przód przez 30 s,

- do oceny szybkości i koordynacji ruchowej - bieg ze zmianami kierunków po. tzw. kopercie,

- do oceny wytrzymałości - bieg na dystansie 800 mm dla kobiet i 1000 m dla mężczyzn.

Wyniki uzyskane z ww. prób sprawnościowych są ocenianie na podstawie norm, ustalonych w zależności od płci i wieku policjanta, ustalanego na podstawie roku urodzenia, bez uwzględnienia dnia i miesiąca. Ocenę końcową z testu wystawia się na podstawie średniej arytmetycznej ocen uzyskanych z prób sprawnościowych.

Test przeprowadza komisja powołana przez właściwego kierownika jednostki organizacyjnej Policji, a dla policjantów:

- Komendy Głównej Policji i Centralnego laboratorium Kryminalistycznego Policji, test przeprowadza komisja powołana przez kierownika komórki organizacyjnej właściwej w sprawach szkolenia Komendy Głównej Policji,

- komórki organizacyjnej właściwej w sprawach antyterrorystycznych Komendy Głównej Policji, test przeprowadza komisja powołana przez kierownika tej komórki organizacyjnej,

- komórek organizacyjnych Biura Spraw Wewnętrznych i Centralnego Biura Śledczego Komendy Głównej Policji mających siedzibę na obszarze działania komendanta wojewódzkiego Policji, test przeprowadza komisja powołana przez właściwego komendanta wojewódzkiego Policji,

- komisariatów Policji test przeprowadza komisja powołana przez właściwego komendanta powiatowego (miejskiego, rejonowego) Policji,

- komisariatów specjalistycznych Policji test przeprowadza komisja powołana przez właściwego komendanta wojewódzkiego (Stołecznego) Policji.

Zarządzenie przewiduje, że w przypadku braku możliwości powołania komisji do przeprowadzenia testu dla policjantów komendy powiatowej (miejskiej, rejonowej) Policji i komisariatów Policji, test przeprowadza komisja powołana przez właściwego komendanta wojewódzkiego (Stołecznego) Policji.

Czytaj także: Szkolenie zawodowe podstawowe policjantów>>

Z testu sprawności fizycznej zwalnia się policjanta, który:

- przekroczył wiek 45 lat w przypadku kobiet i 50 lat w przypadku mężczyzn,

- w roku przeprowadzania testu:

•    jest przeniesiony do dyspozycji przełożonego właściwego w sprawach osobowych,

•    jest zwolniony z obowiązku wykonywania zadań służbowych na zasadach określonych w przepisach o związkach zawodowych,

•     jest oddelegowany do pełnienia zadań służbowych poza Policją,

•     ukończył szkolenie zawodowe podstawowe lub kurs specjalistyczny z zakresu taktyki i technik interwencji,

•    jest oddelegowany do pełnienia służby poza granicami państwa w kontyngencie policyjnym.

W skład komisji powołanej do przeprowadzenia testu wchodzą policjanci będący absolwentami kursu specjalistycznego z zakresu taktyki i technik interwencji lub inne osoby posiadające odpowiednie przygotowanie i kwalifikacje z zakresu szkolenia fizycznego, a mogą wchodzić osoby posiadające kwalifikacje zawodowe lekarza, pielęgniarki, ratownika medycznego.

Policjant nie zalicza testu w przypadku:

- otrzymania oceny końcowej niedostatecznej,

- nieprzystąpienia do wszystkich prób sprawnościowych,

- otrzymania oceny niedostatecznej z więcej niż z jednej próby sprawnościowej.

Komisja powołana do przeprowadzenia testu sporządza, po jego przeprowadzaniu, protokoły z przeprowadzenia testu oraz wyników i ocen uzyskanych przez policjantów.

Czytaj także: Zmiany w postępowaniu kwalifikacyjnym do służby w Policji>>

Aktualnie obowiązujące uregulowania są podobne do rozwiązań przewidzianych wcześniej, jednakże w omawianym zarządzeniu brak jest m.in. informacji dotyczącej możliwości przystąpienia policjanta do testu poprawkowego w przypadku jego niezaliczenia.

Piotr Górnik

samorzad.infor.pl

Źródło:

- Ustawa o Policji z dnia 6 kwietnia 1990 r. (t.j. z 2007, Dz.U. Nr 43, poz. 277 z późn. zm.),

- Zarządzenie nr 418 Komendanta Głównego Policji z dnia 15 kwietnia 2011 r. w sprawie zakresu oraz szczegółowych warunków, trybu przeprowadzania oraz zasad oceniania sprawności fizycznej policjantów (Dz. Urz. KGP z 2011, Nr 3 poz. 17.)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Samorzad.infor.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Olimpiada ZUS dla uczniów szkół ponadpodstawowych: zgłoszenia do 25 października 2024 r.

Olimpiada ZUS dla uczniów szkół ponadpodstawowych: zgłoszenia do 25 października 2024 r. Szkoły ponadpodstawowe mają czas na zgłoszenie swoich uczniów do olimpiady ZUS "Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych" tylko do 25 października. 

Olimpiada ZUS 2024/2025. Zgłoszenia do 25 października. Nagrody: m.in. indeksy na studia, dodatkowe punkty w rekrutacji, zwolnienie z części egzaminów

Rzecznik ZUS przypomina, że tylko do 25 października 2024 r. szkoły ponadpodstawowe mogą zgłaszać swoich uczniów do olimpiady ZUS „Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych”. Na laureatów olimpiady czekają nagrody rzeczowe, indeksy na studia oraz dodatkowe punkty w rekrutacji na wiele uczelni wyższych. Są też nagrody dla szkół. Finał odbędzie się 15 kwietnia 2025 r. 

QUIZ Zmiana czasu. Nie daj się złapać, pytania są proste
10 prostych pytań dotyczących zmiany czasu. Odpowiesz bezbłędnie?
Jak zapobiec obniżeniu nastroju jesienią (tzw. jesiennej depresji)? Kilka prostych rad od psychologa, które naprawdę działają

Jesienna aura, krótsze dni i spadek temperatury mogą wpływać na obniżenie nastroju wielu osób. O tym, jak radzić sobie z tzw. „jesienną depresją", opowie więcej Ada Jakimowicz, psycholożka i psychoterapeutka, która zwróciła uwagę na kilka kluczowych aspektów zdrowia psychicznego.

REKLAMA

Z czym mierzą się dzisiejsi nauczyciele?

To w dużej części na nauczycielach ciąży odpowiedzialność kształtowania przyszłych pokoleń. Wciąż jednak czują się oni niedoceniani. Za małe zarobki, dyskryminacja ze względu na wiek, przeciążenie pracą sprawiają, że wypalenie zawodowe staje się coraz częstszym problemem. Z jakimi wyzwaniami mierzą się nauczyciele na co dzień? 

MS: Zakaz rodzicom odbioru dzieci spod szatni albo świetlicy. Czy min. edukacji B. Nowacka uruchomi interwencje kuratorów w szkołach

Szkoły wprowadzają zakazy wejścia rodziców do … szkół. Np. w okolice szatni albo świetlicy. To efekt ustawy Lex Kamilek i wadliwego sposobu interpretowania zapisów tej ustawy przez dyrektorów szkół. Dyrektorzy wymyślili sobie, że mają prawo zakazać rodzicom np. odprowadzenia syna albo córki pod szatnię (nie chodzi o wejście do szatni, tylko odprowadzenie dziecka pod szatnię). Z sygnałów dochodzących do redakcji wynika, że nieprzyjemności mają rodzice, którzy w ogóle chcą wejść do budynku szkoły bez zezwolenia pracownika szkoły. Rodzice rzekomo naruszają "strefy bezpieczeństwa" ustanawianie przez dyrektorów szkół.

Lekarze usunęli pacjentowi guza, który miał pół metra i ważył sześć kilogramów

O sporym szczęściu może mówić 55-letni sieradzanin. Pomimo tego, że operacja była obarczona dużym ryzykiem niepowodzenia, lekarzom udało się wyciąć pacjentowi guza, który miał pół metra i ważył sześć kilogramów. 

Dlaczego niektóre huragany są bardziej niszczycielskie niż inne? Czy Polska jest zagrożona huraganami?

Dlaczego niektóre huragany są bardziej niszczycielskie niż inne? Huragany, zjawiska tropikalne, powodują zniszczenia głównie przez falę przypływową, ale także deszcz i wiatr. Na skalę zniszczeń wpływa także przystosowanie mieszkańców, ich wiedza o zagrożeniach naturalnych. 

REKLAMA

Zabawa na świeżym powietrzu sposobem na zapobieganie otyłości u dzieci

Nowe wyniki badań opublikowanych na łamach „Acta Paediatrica” sugerują, że dzieci w wieku przedszkolnym, które bawią się na świeżym powietrzu są mniej narażone na wystąpienie otyłości w późniejszym dzieciństwie. 

Nieudana próba oszustwa "na wypadek". Senior przechytrzył oszusta

Tym razem oszustwo "na wypadek" się nie powiodło. 50-latek, który pełnił rolę tzw. "odbieraka" trafił do aresztu. Wszystko dzięki przytomności umysłu seniora, który zorientował się, że dzwoni oszust. 

REKLAMA