REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rząd przekaże środki na dodatek węglowy dopiero po wejściu w życie znowelizowanych przepisów

Tomasz Król
prawnik - prawo pracy, cywilne, gospodarcze, administracyjne, podatki, ubezpieczenia społeczne, sektor publiczny
Kiedy pierwsze wypłaty dodatku węglowego?
Kiedy pierwsze wypłaty dodatku węglowego?
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Pierwsze wypłaty dodatku węglowego są spodziewane na przełomie września i października. Rząd nie przekaże bowiem gminom środków przed wejściem w życie znowelizowanych przepisów. Formalnie dlatego, że dopiero teraz wojewodowie składają wnioski o środki. Przykładowo dopiero 5 września 2022 r. wojewoda mazowiecki złożył wniosek o 1,4 mld zł dla Mazowsza.

W parlamencie trwają końcowe prace nad nowelizacją ustawy o dodatku węglowym. Nowe przepisy wejdą w życie około 20 września 2022 r. Wnioski osób, którym nie przyznano do tego czasu dodatku węglowego, będą rozpatrywane według nowych zasad. Dodatek węglowy otrzyma tylko jedno gospodarstwo domowe spod jednego adresu.

REKLAMA

Wypłata dodatku węglowego nie jest zależna od nowelizacji

Wypłaty nie są zależne od daty wejścia w życie znowelizowanych przepisów o dodatku węglowego. Gminy w każdej chwili mogą wypłacać dodatki. Najpierw jednak muszą otrzymać pieniądze od wojewodów.

Wniosek o dodatek węglowy wciąż może być wciąż przyznany na podstawie starych przepisów

Cały czas możliwe jest przyznanie dodatku węglowego na podstawie poprzednich przepisów. Przedstawiciele rządu apelowali do gmin o wstrzymanie się z procedowaniem spraw o dodatek. Ale gminy obowiązują dotychczasowe przepisy, w tym zasada, że dodatek węglowy musi być przyznany w ciągu 30 dni. Duża część wnioskodawców złożyła wniosek około 15-19 sierpnia 2022 r.

WAŻNE! Przyznanie przez wójta, burmistrza albo prezydenta miasta dodatku węglowego nie wymaga wydania decyzji.

Przepisy nie precyzują, w jakim momencie jest przyznawany dodatek węglowy. To kluczowe dla osób, które chcą otrzymać dodatek węglowy według przepisów sprzed nowelizacji. Są dwa momenty, które można uznać za wskazujące na przyznanie dodatku przez gminę:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

1) zlecenie przelewu przez gminę 3000 zł

REKLAMA

2) wysłanie emaila z informacją o przyznaniu dodatku węglowego, o ile wnioskodawca wskazał go we wniosku o wypłatę dodatku węglowego. W praktyce zdarzać się będzie często, że email zostanie wysłany już po wypłacie pieniędzy. Tak było w przypadku dodatku osłonowego. Ale prawnie logiczniejsze jest, że otrzymujemy emaila z informacją o przyznaniu dodatku. A potem gmina realizuje przelew.

Co z osobami, które nie przekazały gminie adresu email? Informację o przyznaniu dodatku, mogą pozyskać osobiście. Ustawa przewiduje możliwość osobistego odebrania od urzędu informacji o przyznaniu dodatku węglowego.

Nowelizacja ustawy o dodatku węglowym w Senacie

7 września 2022 r. odbywa się 48. posiedzenie Senatu, który zajmuje się ustawą o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw. Właśnie ona znowelizowała przepisy o dodatku węglowym. Tak więc za kilka dni będzie znany kształt ustawy o dodatku węglowym w wersji senackiej.

Nowelizacja ustawy o dodatku węglowym w Sejmie

Sejm będzie zajmował się poprawkami Senatu w dniach 14-16 września. Prezydent na pewno podpisze ustawę i dzień po publikacji w Dzienniku Ustaw wejdzie ona w życie.

Nowe przepisy od 20 września?

20 września 2022 r., to prawdopodobna data wejścia w życie zmienionych przepisów o dodatku węglowym. W praktyce od przełomu września i października możliwa jest wypłata dodatku. Wszystko jednak zależy od przekazania przez rząd pieniędzy wojewodom.

Jakie są zasady przekazania przez rząd środków na dodatek węglowy?

Wojewodowie przekazują środki gminom w granicach kwot określonych na realizację wypłat dodatku węglowego w Funduszu Przeciwdziałania COVID-19.

Krok1. Gmina składa wojewodzie wniosek o przyznanie środków w terminie do dnia 30 listopada 2022 r. Do dnia 15 grudnia 2022 r. gmina może złożyć korektę wniosku.

Krok 2. Wniosek o przekazanie środków na wypłaty dodatku węglowego dla gmin wojewoda składa do ministra właściwego do spraw energii. Minister właściwy do spraw energii przekazuje środki wojewodom.

Krok 3. Środki na realizację wypłat dodatku węglowego są przekazywane gminom przez wojewodę, na podstawie wniosku, o którym mowa w ust. 3, w miesięcznych ratach. Nadpłata środków może być zaliczana na poczet kwoty należnej w miesiącu następnym, z wyjątkiem nadpłaty za grudzień 2022 r., która podlega przekazaniu na rachunek właściwego urzędu wojewódzkiego w terminie do dnia 20 stycznia 2023 r.

Gmina przeznacza całość odsetek od otrzymanych środków na przedsięwzięcia służące zwiększeniu efektywności energetycznej.

Jeżeli w wyniku połączenia lub podziału gmin nastąpiły zmiany w podstawie obliczania kwoty środków, wojewoda uwzględnia te zmiany od pierwszego dnia następnego miesiąca po dniu ich wejścia w życie.

Aktywny wzór wniosku o wypłatę dodatku węglowego z Inforlex.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Min. B. Nowacka: Kontrole w szkołach ze słabymi wynikami. Matura 2025 r. dalej łatwa

Dalej łatwo zdać maturę. Aż do 2026 roku nie ma ryzyka oblania egzaminu dodatkowego przez punkty. Słabsze szkoły (takie, których uczniowie mają złe wyniki) muszą się przygotować na kontrole kuratorów. Sprawdzą doskonalenie zawodowe nauczycieli w szkołach uzyskujących najniższe wyniki z egzaminu ósmoklasisty.

Dostałeś wiadomość o ogromnych podwyżkach cen energii? Ministerstwo Klimatu wydało oświadczenie

W ostatnim czasie pojawiły się grafiki i posty w mediach społecznościowych, które wykorzystują wizerunki znanych osób i zawierają linki wyłudzające dane. Te fałszywe informacje sugerują, że można uniknąć ogromnych podwyżek cen energii. Ministerstwo Klimatu i Środowiska przypomina, że od 1 lipca 2024 r. obowiązuje ustawa o czasowym ograniczeniu cen za energię elektryczną, gaz ziemny i ciepło systemowe oraz o bonie energetycznym. 

Uproszczenia dla rolników, którzy ubiegają się o płatności ekologiczne do powierzchni upraw paszowych już w 2025 r. Znamy szczegóły projektu

Pojawią się uproszczenia dla rolników, którzy ubiegają się o płatności ekologiczne do powierzchni upraw paszowych. Ministerstwo rolnictwo przygotowało projekt zmian w rozporządzeniu w sprawie szczegółowych warunków i szczegółowego trybu przyznawania i wypłaty pomocy finansowej w formie płatności ekologicznych w ramach Planu Strategicznego dla wspólnej polityki rolnej na lata 2023–2027.

Prace nad planem ogólnym i strategią rozwoju Warszawy wyznaczą jej politykę przestrzenną na najbliższe 20 lat

Stołeczny Ratusz poinformował o rozpoczęciu prac nad strategią rozwoju Warszawy 2040+ oraz planem ogólnym miasta. Dokumenty muszą być gotowe do końca 2025 r.

REKLAMA

Warszawa rozpoczęła prace nad planem ogólnym i strategią rozwoju określającymi nową politykę przestrzenną miasta

Wiceprezydent m.st. Warszawy Renata Kaznowska poinformowała, że już wkrótce rozpoczną się prace nad strategią rozwoju Warszawy 2040 oraz planem ogólnym. To dokumenty, które określą, w jakim kierunku powinna się rozwijać stolica przez najbliższe 20 lat.

Podwyżki opłat o 100% (śmieci), 33% (woda), 40% (ścieki). Pokryją to zapowiedziane dziś przez D. Tuska podwyżki? [budżetówka, emeryci, renciści]

Podwyżka opłat za odbiór śmieci o 100% w Radomiu. Jest to niestety zapowiedź tego, co będzie się działo prawdopodobnie w całej Polsce. W przypadku wody podwyżka opłat, to 33%. A za ścieki 40%. W przyszłym roku budżetówka dostanie tylko 4,1 podwyżki a emeryci przeskoczą 7%. 

Wiemy, jak wyglądają etykiety dla aptek sprzedających pigułkę "dzień po"

Na stronie Naczelnej Izby Aptekarskiej dostępne są zatwierdzone projekty naklejek dla aptek biorących udział w pilotażowej sprzedaży pigułek antykoncepcyjnych. Główny Inspektorat Farmaceutyczny uznał, że takie informacje o aptekach nie naruszają zakazu reklamy obowiązującego w tych placówkach.

Kolejne zmiany dla uczniów w roku szkolnym 2024/25. Modernizacja testów sprawnościowych

Wtorkowa konferencja prasowa przyniosła ważne zapowiedzi dotyczące programu testów sprawnościowych uczniów. Minister sportu, Sławomir Nitras, ogłosił zmiany, a szefowa MEN, Barbara Nowacka, podkreśliła potrzebę modernizacji.

REKLAMA

Zmiany w maturach 2025 r.

Ministerstwo Edukacji Narodowej zaproponowało uchylenie przepisów dotyczących składania wstępnych deklaracji przystąpienia do egzaminu maturalnego. Zdaniem resortu, dwukrotne gromadzenie tych danych przez szkoły jest już nieuzasadnione. Rządowe Centrum Legislacji opublikowało projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie egzaminu maturalnego. Co to oznacza? 

Od 1 lipca 2024 r. zmiany w ustawie o pomocy obywatelom Ukrainy. Zmiany dotyczą również świadczenia Dobry Start

Nowelizacja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy została już podpisana przez Prezydenta i opublikowana w Dzienniku Ustaw. Na czym polegają zmiany w przyznawaniu świadczenia Dobry start i kiedy zaczną obowiązywać?

REKLAMA