REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rząd przekaże środki na dodatek węglowy dopiero po wejściu w życie znowelizowanych przepisów

Tomasz Król
prawnik - prawo sektora publicznego, prawo cywilne, gospodarcze, prawo administracyjne, podatki
Kiedy pierwsze wypłaty dodatku węglowego?
Kiedy pierwsze wypłaty dodatku węglowego?
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Pierwsze wypłaty dodatku węglowego są spodziewane na przełomie września i października. Rząd nie przekaże bowiem gminom środków przed wejściem w życie znowelizowanych przepisów. Formalnie dlatego, że dopiero teraz wojewodowie składają wnioski o środki. Przykładowo dopiero 5 września 2022 r. wojewoda mazowiecki złożył wniosek o 1,4 mld zł dla Mazowsza.

W parlamencie trwają końcowe prace nad nowelizacją ustawy o dodatku węglowym. Nowe przepisy wejdą w życie około 20 września 2022 r. Wnioski osób, którym nie przyznano do tego czasu dodatku węglowego, będą rozpatrywane według nowych zasad. Dodatek węglowy otrzyma tylko jedno gospodarstwo domowe spod jednego adresu.

REKLAMA

Wypłata dodatku węglowego nie jest zależna od nowelizacji

Wypłaty nie są zależne od daty wejścia w życie znowelizowanych przepisów o dodatku węglowego. Gminy w każdej chwili mogą wypłacać dodatki. Najpierw jednak muszą otrzymać pieniądze od wojewodów.

Wniosek o dodatek węglowy wciąż może być wciąż przyznany na podstawie starych przepisów

Cały czas możliwe jest przyznanie dodatku węglowego na podstawie poprzednich przepisów. Przedstawiciele rządu apelowali do gmin o wstrzymanie się z procedowaniem spraw o dodatek. Ale gminy obowiązują dotychczasowe przepisy, w tym zasada, że dodatek węglowy musi być przyznany w ciągu 30 dni. Duża część wnioskodawców złożyła wniosek około 15-19 sierpnia 2022 r.

WAŻNE! Przyznanie przez wójta, burmistrza albo prezydenta miasta dodatku węglowego nie wymaga wydania decyzji.

Przepisy nie precyzują, w jakim momencie jest przyznawany dodatek węglowy. To kluczowe dla osób, które chcą otrzymać dodatek węglowy według przepisów sprzed nowelizacji. Są dwa momenty, które można uznać za wskazujące na przyznanie dodatku przez gminę:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

1) zlecenie przelewu przez gminę 3000 zł

REKLAMA

2) wysłanie emaila z informacją o przyznaniu dodatku węglowego, o ile wnioskodawca wskazał go we wniosku o wypłatę dodatku węglowego. W praktyce zdarzać się będzie często, że email zostanie wysłany już po wypłacie pieniędzy. Tak było w przypadku dodatku osłonowego. Ale prawnie logiczniejsze jest, że otrzymujemy emaila z informacją o przyznaniu dodatku. A potem gmina realizuje przelew.

Co z osobami, które nie przekazały gminie adresu email? Informację o przyznaniu dodatku, mogą pozyskać osobiście. Ustawa przewiduje możliwość osobistego odebrania od urzędu informacji o przyznaniu dodatku węglowego.

Nowelizacja ustawy o dodatku węglowym w Senacie

7 września 2022 r. odbywa się 48. posiedzenie Senatu, który zajmuje się ustawą o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw. Właśnie ona znowelizowała przepisy o dodatku węglowym. Tak więc za kilka dni będzie znany kształt ustawy o dodatku węglowym w wersji senackiej.

Nowelizacja ustawy o dodatku węglowym w Sejmie

Sejm będzie zajmował się poprawkami Senatu w dniach 14-16 września. Prezydent na pewno podpisze ustawę i dzień po publikacji w Dzienniku Ustaw wejdzie ona w życie.

Nowe przepisy od 20 września?

20 września 2022 r., to prawdopodobna data wejścia w życie zmienionych przepisów o dodatku węglowym. W praktyce od przełomu września i października możliwa jest wypłata dodatku. Wszystko jednak zależy od przekazania przez rząd pieniędzy wojewodom.

Jakie są zasady przekazania przez rząd środków na dodatek węglowy?

Wojewodowie przekazują środki gminom w granicach kwot określonych na realizację wypłat dodatku węglowego w Funduszu Przeciwdziałania COVID-19.

Krok1. Gmina składa wojewodzie wniosek o przyznanie środków w terminie do dnia 30 listopada 2022 r. Do dnia 15 grudnia 2022 r. gmina może złożyć korektę wniosku.

Krok 2. Wniosek o przekazanie środków na wypłaty dodatku węglowego dla gmin wojewoda składa do ministra właściwego do spraw energii. Minister właściwy do spraw energii przekazuje środki wojewodom.

Krok 3. Środki na realizację wypłat dodatku węglowego są przekazywane gminom przez wojewodę, na podstawie wniosku, o którym mowa w ust. 3, w miesięcznych ratach. Nadpłata środków może być zaliczana na poczet kwoty należnej w miesiącu następnym, z wyjątkiem nadpłaty za grudzień 2022 r., która podlega przekazaniu na rachunek właściwego urzędu wojewódzkiego w terminie do dnia 20 stycznia 2023 r.

Gmina przeznacza całość odsetek od otrzymanych środków na przedsięwzięcia służące zwiększeniu efektywności energetycznej.

Jeżeli w wyniku połączenia lub podziału gmin nastąpiły zmiany w podstawie obliczania kwoty środków, wojewoda uwzględnia te zmiany od pierwszego dnia następnego miesiąca po dniu ich wejścia w życie.

Aktywny wzór wniosku o wypłatę dodatku węglowego z Inforlex.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(5)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Kasia
  2022-09-16 12:50:00
  Państwo w państwie…gminy pozostawiają wszystkie wnioski nierozpatrzone mimo ze nawet nie weszła w zycie nowelizacja i ludzie powinni już chociaz mieć zaklepany wniosek.W myśl poprzednich przepisów wszystjo było zgodnie z litera prawa.Zwykły wał!!rozumiem zlecę Polsce prawo działa wstecz a ustawa z podpisem prezydenta jest warta tyle co papier tolaletowy i ważniejsza jest ustawa która dopiero ma wejsc w zycie???bezprawie!!!!
  0
 • Kinga
  2022-09-16 12:53:55
  U nas to nawet gminy bazują na ustawie której jeszcze nie ma😀zalosne!kielbasa wyborcza a wielu będzie się grzało oponami przy tych cenach opału.
  0
 • Michal
  2022-09-16 12:55:47
  Pani minister Moskwa mam nadzieje ze już złożyła rezygnacje bo w żywe oczy kłamała mówiąc ze na kazde gospodarstwo będa dodatki.Mam jeszcze pytanie jakim prawem w ustawie są zawarci uchodźcy???na jakiej podstawie??
  0
  pokażodpowiedzi (1)
 • B.S
  2022-10-26 16:17:45
  Nasza gmina w Przybiernowie to jest inna od wszystkich. Tu obowiązują inne prawa. Dodatek węglowy został wypłacony wszystkim bliskim w otoczeniu naszej gminy itp. Wniosek złożony został 16 sierpnia dzisiaj jest 26 października i jeszcze nie dostałem pieniążków bo jak mi powiedziano brakło pieniążków. Tylko w tej gminie nie obowiązują żadne przepisy jak dla całego kraju bo oni mają swoje...
  0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Faktyczne usunięcie z listy lektur szkolnych „Pana Tadeusza"? [O zmianach w podstawie programowej proponowanych przez resort B. Nowackiej]

W szkole podstawowej jest tylko fragment „Pana Tadeusza”, a w szkole średniej to nie jest lektura obowiązkowa.

33,5 mld euro na inwestycje w polskich regionach w latach 2021–2027. Trwa Europejski Kongres Samorządów (komunikat MFiPR)

Samorządy mają do dyspozycji na lata 2021–2027 kwotę 33,5 mld euro, co jest olbrzymim wsparciem inwestycji w polskich regionach. Trwa spotkanie przedstawicieli samorządów z udziałem wiceministra Protasa.

W powietrzu nad Rzymem krążą... narkotyki

W powietrzu nad Wiecznym Miastem krąży już nie tylko smog. Eksperci włoskiego Komitetu Badań Naukowych stwierdzili duże stężenie kokainy i innych narkotyków. W ciągu dekady zawartość wzrosła aż o 60 procent!

Jakie są zasady refundacji leków? Kto może wypisać receptę?

Koszty leczenia bywają naprawdę wysokie. Wiedzą o tym zwłaszcza pacjenci cierpiący na choroby przewlekłe i wymagający stałego przyjmowania leków. Zmniejszenie kosztów kuracji, miedzy innymi poprzez refundację leków, to jedno z kluczowych zadań ministra zdrowia. Kiedy możliwa jest refundacja leków?

REKLAMA

Podwyżki dla strażaków PSP 2024 - przeciętnie więcej o 1472 zł miesięcznie. Nowa tabela grup uposażenia zasadniczego. Zmiany w tabelach zaszeregowania [projekt rozporządzenia]

Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji przygotował projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie uposażenia strażaków Państwowej Straży Pożarnej. Celem nowego rozporządzenia jest osiągnięcie oczekiwanego wzrostu uposażenia strażaków PSP o 20%. Wzrost kwoty bazowej o 20% w 2024 r. powoduje, że przeciętne miesięczne uposażenie strażaka PSP wraz z nagrodą roczną wzrasta o 1472 zł.

Podwyżki w Policji 2024. Nowa tabela dodatku za stopień. [projekt rozporządzenia] Przeciętne miesięczne uposażenie (z nagrodą roczną) wzrasta o 1472 zł od 1 stycznia

Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji przygotował projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowych zasad otrzymywania i wysokości uposażenia zasadniczego policjantów, dodatków do uposażenia oraz ustalania wysługi lat, od której jest uzależniony wzrost uposażenia zasadniczego. Celem nowego rozporządzenia jest osiągnięcie oczekiwanego wzrostu uposażenia policjantów o 20% tj. o 1.359 zł od 1 stycznia 2024 r. w zakresie wzrostu uposażenia wraz z dodatkami o charakterze stałym, poprzez ustanowienie nowych stawek dodatku za stopień.  Wzrost kwoty bazowej o 20% w 2024 r. powoduje, że przeciętne miesięczne uposażenie policjanta wraz z nagrodą roczną wzrasta o 1.472 zł.

Wybory samorządowe. 4 marca 2024 r. ostatnim dniem na zgłaszanie list kandydatów na radnych

W tegorocznych wyborach samorządowych komitety wyborcze mogą zgłaszać listy kandydatów na radnych tylko do godz. 16 w poniedziałek.

Helikopter z odbiornikiem pasywnym szukają surowców krytycznych na Suwalszczyźnie. Co to są surowce krytyczne?

Od 1 marca 2024 r. na terenie kilku gmin na Suwalszczyźnie rozpoczęły się poszukiwania złóż surowców krytycznych ze skał magmowych. Badania z wykorzystaniem helikoptera potrwają około dwóch tygodni – poinformował PAP Państwowy Instytut Geologiczny – Państwowy Instytut Badawczy.

REKLAMA

Są już wypłaty podwyżek 30-33% dla nauczycieli - informuje Lublin, Kalisz, Rzeszów, Biała Podlaska, Brwinów, Hrubieszów. Samorządy nie czekały do końca kwietnia

Rozpoczęła się długo wyczekiwana wypłata podwyżek dla nauczycieli. 1 marca wyższe wynagrodzenie otrzymali nauczyciele z Lublina i Koszalina. Również mniejsze gminy uruchamiają wyższe przelewy.

Stopnie alarmowe na terenie całego kraju. Premier Donald Tusk podpisał zarządzenia

Premier Donald Tusk podpisał zarządzenia wprowadzające stopnie alarmowe - 2. stopnia BRAVO i 2. stopnia BRAVO-CRP na terenie całego kraju oraz 2. stopnia BRAVO wobec polskiej infrastruktury energetycznej, mieszczącej się poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej.

REKLAMA