Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rząd przekaże środki na dodatek węglowy dopiero po wejściu w życie znowelizowanych przepisów

Tomasz Król
prawnik - prawo sektora publicznego, prawo cywilne, gospodarcze, prawo administracyjne, podatki
Kiedy pierwsze wypłaty dodatku węglowego?
Kiedy pierwsze wypłaty dodatku węglowego?
Fotolia
Pierwsze wypłaty dodatku węglowego są spodziewane na przełomie września i października. Rząd nie przekaże bowiem gminom środków przed wejściem w życie znowelizowanych przepisów. Formalnie dlatego, że dopiero teraz wojewodowie składają wnioski o środki. Przykładowo dopiero 5 września 2022 r. wojewoda mazowiecki złożył wniosek o 1,4 mld zł dla Mazowsza.

W parlamencie trwają końcowe prace nad nowelizacją ustawy o dodatku węglowym. Nowe przepisy wejdą w życie około 20 września 2022 r. Wnioski osób, którym nie przyznano do tego czasu dodatku węglowego, będą rozpatrywane według nowych zasad. Dodatek węglowy otrzyma tylko jedno gospodarstwo domowe spod jednego adresu.

Wypłata dodatku węglowego nie jest zależna od nowelizacji

Wypłaty nie są zależne od daty wejścia w życie znowelizowanych przepisów o dodatku węglowego. Gminy w każdej chwili mogą wypłacać dodatki. Najpierw jednak muszą otrzymać pieniądze od wojewodów.

Wniosek o dodatek węglowy wciąż może być wciąż przyznany na podstawie starych przepisów

Cały czas możliwe jest przyznanie dodatku węglowego na podstawie poprzednich przepisów. Przedstawiciele rządu apelowali do gmin o wstrzymanie się z procedowaniem spraw o dodatek. Ale gminy obowiązują dotychczasowe przepisy, w tym zasada, że dodatek węglowy musi być przyznany w ciągu 30 dni. Duża część wnioskodawców złożyła wniosek około 15-19 sierpnia 2022 r.

WAŻNE! Przyznanie przez wójta, burmistrza albo prezydenta miasta dodatku węglowego nie wymaga wydania decyzji.

Przepisy nie precyzują, w jakim momencie jest przyznawany dodatek węglowy. To kluczowe dla osób, które chcą otrzymać dodatek węglowy według przepisów sprzed nowelizacji. Są dwa momenty, które można uznać za wskazujące na przyznanie dodatku przez gminę:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

1) zlecenie przelewu przez gminę 3000 zł

2) wysłanie emaila z informacją o przyznaniu dodatku węglowego, o ile wnioskodawca wskazał go we wniosku o wypłatę dodatku węglowego. W praktyce zdarzać się będzie często, że email zostanie wysłany już po wypłacie pieniędzy. Tak było w przypadku dodatku osłonowego. Ale prawnie logiczniejsze jest, że otrzymujemy emaila z informacją o przyznaniu dodatku. A potem gmina realizuje przelew.

Co z osobami, które nie przekazały gminie adresu email? Informację o przyznaniu dodatku, mogą pozyskać osobiście. Ustawa przewiduje możliwość osobistego odebrania od urzędu informacji o przyznaniu dodatku węglowego.

Nowelizacja ustawy o dodatku węglowym w Senacie

7 września 2022 r. odbywa się 48. posiedzenie Senatu, który zajmuje się ustawą o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw. Właśnie ona znowelizowała przepisy o dodatku węglowym. Tak więc za kilka dni będzie znany kształt ustawy o dodatku węglowym w wersji senackiej.

Nowelizacja ustawy o dodatku węglowym w Sejmie

Sejm będzie zajmował się poprawkami Senatu w dniach 14-16 września. Prezydent na pewno podpisze ustawę i dzień po publikacji w Dzienniku Ustaw wejdzie ona w życie.

Nowe przepisy od 20 września?

20 września 2022 r., to prawdopodobna data wejścia w życie zmienionych przepisów o dodatku węglowym. W praktyce od przełomu września i października możliwa jest wypłata dodatku. Wszystko jednak zależy od przekazania przez rząd pieniędzy wojewodom.

Jakie są zasady przekazania przez rząd środków na dodatek węglowy?

Wojewodowie przekazują środki gminom w granicach kwot określonych na realizację wypłat dodatku węglowego w Funduszu Przeciwdziałania COVID-19.

Krok1. Gmina składa wojewodzie wniosek o przyznanie środków w terminie do dnia 30 listopada 2022 r. Do dnia 15 grudnia 2022 r. gmina może złożyć korektę wniosku.

Krok 2. Wniosek o przekazanie środków na wypłaty dodatku węglowego dla gmin wojewoda składa do ministra właściwego do spraw energii. Minister właściwy do spraw energii przekazuje środki wojewodom.

Krok 3. Środki na realizację wypłat dodatku węglowego są przekazywane gminom przez wojewodę, na podstawie wniosku, o którym mowa w ust. 3, w miesięcznych ratach. Nadpłata środków może być zaliczana na poczet kwoty należnej w miesiącu następnym, z wyjątkiem nadpłaty za grudzień 2022 r., która podlega przekazaniu na rachunek właściwego urzędu wojewódzkiego w terminie do dnia 20 stycznia 2023 r.

Gmina przeznacza całość odsetek od otrzymanych środków na przedsięwzięcia służące zwiększeniu efektywności energetycznej.

Jeżeli w wyniku połączenia lub podziału gmin nastąpiły zmiany w podstawie obliczania kwoty środków, wojewoda uwzględnia te zmiany od pierwszego dnia następnego miesiąca po dniu ich wejścia w życie.

Aktywny wzór wniosku o wypłatę dodatku węglowego z Inforlex.pl

Reklama
Zaktualizuj swoją wiedzę z naszymi publikacjami i szkoleniami
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(5)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Kasia
  2022-09-16 12:50:00
  Państwo w państwie…gminy pozostawiają wszystkie wnioski nierozpatrzone mimo ze nawet nie weszła w zycie nowelizacja i ludzie powinni już chociaz mieć zaklepany wniosek.W myśl poprzednich przepisów wszystjo było zgodnie z litera prawa.Zwykły wał!!rozumiem zlecę Polsce prawo działa wstecz a ustawa z podpisem prezydenta jest warta tyle co papier tolaletowy i ważniejsza jest ustawa która dopiero ma wejsc w zycie???bezprawie!!!!
  0
 • Kinga
  2022-09-16 12:53:55
  U nas to nawet gminy bazują na ustawie której jeszcze nie ma😀zalosne!kielbasa wyborcza a wielu będzie się grzało oponami przy tych cenach opału.
  0
 • Michal
  2022-09-16 12:55:47
  Pani minister Moskwa mam nadzieje ze już złożyła rezygnacje bo w żywe oczy kłamała mówiąc ze na kazde gospodarstwo będa dodatki.Mam jeszcze pytanie jakim prawem w ustawie są zawarci uchodźcy???na jakiej podstawie??
  0
  pokażodpowiedzi (1)
 • B.S
  2022-10-26 16:17:45
  Nasza gmina w Przybiernowie to jest inna od wszystkich. Tu obowiązują inne prawa. Dodatek węglowy został wypłacony wszystkim bliskim w otoczeniu naszej gminy itp. Wniosek złożony został 16 sierpnia dzisiaj jest 26 października i jeszcze nie dostałem pieniążków bo jak mi powiedziano brakło pieniążków. Tylko w tej gminie nie obowiązują żadne przepisy jak dla całego kraju bo oni mają swoje...
  0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podwyżka dla 3 mln Polaków o 600 zł w 2024 r. Pracodawcy chcą 0 zł podwyżki

Minister Maląg: w 2024 r. płaca minimalna wyniesie powyżej 4,2 tys. zł. To podwyżka o powyżej 600 zł w stosunku do 2023 r.

HPV: Od 1 czerwca 2023 r. dzieci 12 i 13-letnie można zaszczepić bezpłatnie

Od 1 czerwca 2023 r. dzieci 12 i 13-letnie (urodzone od 1 stycznia 2010 r. do ukończenia 14. roku życia) będzie można zaszczepić bezpłatnie. 

Dbamy o zdrowie poprzez aktywność: nordic walking

Nordic walking w dziś znanej nam formie, został zaprezentowany w roku 1997 w Finlandii. Pierwotnie był to letni trening biegaczy narciarskich. Wkrótce stał się ciekawym i skutecznym treningiem dla wszystkich.

Iga Świątek pojechała do Paryża bronić tytułu

"Cieszę się, że jestem zdrowa" - zapewniła Iga Świątek na konferencji prasowej przed rozpoczęciem wielkoszlemowego French Open. Do Paryża, gdzie polska tenisistka będzie broniła tytułu, przyjechała po kreczu w ćwierćfinale turnieju w Rzymie.

Przechodzisz na emeryturę? Prosty trik zwiększy ją nawet o 500 zł miesięcznie

Trik jest prosty. I …. legalny. Po prostu przejdź na emeryturę w lipcu albo sierpniu 2023 r. 

Whistleblowing – najnowszy projekt ustawy o sygnalistach

25 maja 2023 r. na stronie Rządowego Centrum Legislacji pojawiła się kolejna wersja projektu ustawy datowana na dzień 27 marca 2023 r. Obecnie projekt ustawy jest na Komitecie Stałym Rady Ministrów.

Stażysta plus: Jak otrzymać 3000 zł miesięcznie stypendium jako stażysta [PFRON]

Maksymalna wysokość stypendium na jednego beneficjenta ostatecznego nie może przekroczyć kwoty 3.000 zł brutto na jeden miesiąc.

KE daje Polsce na uchodźcę z Ukrainy 200 euro. Polska ma płacić 22 000 euro na uchodźcę w Paryżu

Andrzej Sadoś wskazał, że w Polsce 1 mln uchodźców z Ukrainy jest objętych ochroną międzynarodową, a UE na pomoc im przekazała 200 mln euro. 

Czy konsument będzie przymusowo korzystał z rachunku bankowego w 2024 r.?

Uchylenie przepisów obniżających limit płatności gotówkowych z 15 do 8 tys. zł, a także wprowadzających obowiązek płatności za pośrednictwem rachunku bankowego przez konsumenta, kiedy wartość transakcji z przedsiębiorcą przekracza 20 tys. zł od 2024 r. - przewiduje projekt, nad którym pracować będzie dalej Sejm.

Pięć lat obowiązywania RODO – czy mamy RODO-erę?

RODO obowiązuje już 5 lat, a prawo ochrony danych osobowych obowiązuje w Polsce od 30 kwietnia 1998 r. czyli już ćwierć wieku.

Egzamin ósmoklasisty 2023: Język angielski E8 [ODPOWIEDZI i ARKUSZE CKE]

Zakończył się dzisiejszy egzamin ósmoklasisty 2023 z języków obcych. 98% uczniów wybrało język angielski. Publikujemy arkusz egzaminacyjny CKE z języka angielskiego. Wkrótce opublikujemy odpowiedzi przygotowane przez naszych ekspertów. Zapraszamy.

Program bezpłatnych leków dla dzieci, młodzieży i seniorów dostępny już od września?

Program bezpłatnych leków dla dzieci i młodzieży do 18. roku życia oraz dla osób powyżej 65. roku życia być może będzie dostępny od września, zapowiedział minister zdrowia Adam Niedzielski. 

Rozpoczął się egzamin ósmoklasistów z języka angielskiego. Po 13ej na Infor.pl arkusze egzaminacyjne i odpowiedzi

O 9.00 rozpoczął się egzamin ósmoklasisty z języków obcych. 98% uczniów wybrało język angielski. Po 13ej arkusze z tego języka wraz z odpowiedziami ekspertów opublikujemy na Infor.pl. 

Program "Opieka 75 plus” z 58 mln zł. Pomoc dla 11 000 osób
Ostatni dzień egzaminów E8. Dziś języki obce. Króluje angielski

500 000 ósmoklasistów zmierzyło się już z egzaminami z języka polskiego i matematyki. Przed nimi ostatni egzamin - język obcy. W praktyce jest to egzamin z języka angielskiego. 

Karta Nauczyciela - tekst jednolity. Najnowszy tekst już w Dzienniku Ustaw!

Ukazał się tekst jednolity ustawy - Karta Nauczyciela. Opublikowany został właśnie w Dzienniku Ustaw - rok 2023 poz. 984. Zobacz najnowszy tekst ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela!

Jakie były pytania z matematyki? Gdzie znaleźć odpowiedzi? [ARKUSZ CKE i ODPOWIEDZI]

CKE opublikowała arkusz zadań z matematyki rozwiązywany przez ósmoklasistów. Infor.pl opublikował odpowiedzi do zadań. Sprawdź odpowiedzi.

Egzamin ósmoklasisty 2023: Matematyka [ODPOWIEDZI I ARKUSZE CKE]

Zakończył się dzisiejszy egzamin ósmoklasisty 2023 z matematyki. Publikujemy arkusz egzaminacyjny CKE. Publikujemy także odpowiedzi z matematyki przygotowane przez naszych ekspertów. Zapraszamy do lektury.

500 000 uczniów 8 klas rozpoczęło egzamin z matematyki. O 13ej na Infor.pl arkusze egzaminacyjne z CKE

Punktualnie o 9.00 rozpoczął się egzamin ósmoklasistów z matematyki. Zmierzy się z nim 500 000 uczniów.

Jak uzyskać 58 000 zł z programu „Mój prąd” 5.0.? W programie kolejne 400 mln zł?

Przy kompleksowej inwestycji maksymalna dotacja, jaką będzie można otrzymać, to nawet 58 tys. zł.

Pandemia: Kondycja psychiczna młodzieży obniżyła się

W czasie pandemii doszło do obniżenia kondycji psychicznej młodzieży. Zamiast siły witalnej charakterystycznej dla okresu rozwoju, wielu młodych doświadcza braku energii i obawy o przyszłość. To wnioski z badań Instytutu Profilaktyki Zintegrowanej.

Egzamin ósmoklasisty 2023 r. Dziś matematyka. Arkusze egzaminacyjne po 13ej na Infor.pl

Dziś egzamin ósmoklasistów z matematyki. Arkusze egzaminacyjne CKE z egzaminu ósmoklasisty 2023 r. na Infor.pl tuż po 13-ej. Nasi eksperci przygotują komentarz i odpowiedzi wkrótce po upublicznieniu arkuszy.

Protest pielęgniarek i położnych. O co walczą?

Pielęgniarki i położne z całej Polski manifestowały we wtorek w Warszawie przeciw degradacji, dyskryminacji zawodowej oraz dysproporcji w zarobkach. W Sejmie złożyły obywatelski projekt ustawy, która ma wzmocnić ich pozycję w systemie ochrony zdrowia.

Język polski: arkusze egzaminacyjne CKE z odpowiedziami na Infor.pl [Egzamin ósmoklasisty 2023 r.]

Zakończył się dzisiejszy egzamin ósmoklasisty z języka polskiego. Publikujemy arkusz egzaminacyjny CKE i odpowiedzi ekspertów. 

Komunikat ZUS: 360 000 wniosków o zwrot nadpłaty składki zdrowotnej na 665 mln zł

ZUS: do 1 czerwca można składać wnioski o zwrot nadpłaty składki zdrowotnej.