REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rząd przekaże środki na dodatek węglowy dopiero po wejściu w życie znowelizowanych przepisów

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Tomasz Król
prawnik - prawo pracy, cywilne, gospodarcze, administracyjne, podatki, ubezpieczenia społeczne, sektor publiczny
Kiedy pierwsze wypłaty dodatku węglowego?
Kiedy pierwsze wypłaty dodatku węglowego?
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Pierwsze wypłaty dodatku węglowego są spodziewane na przełomie września i października. Rząd nie przekaże bowiem gminom środków przed wejściem w życie znowelizowanych przepisów. Formalnie dlatego, że dopiero teraz wojewodowie składają wnioski o środki. Przykładowo dopiero 5 września 2022 r. wojewoda mazowiecki złożył wniosek o 1,4 mld zł dla Mazowsza.

W parlamencie trwają końcowe prace nad nowelizacją ustawy o dodatku węglowym. Nowe przepisy wejdą w życie około 20 września 2022 r. Wnioski osób, którym nie przyznano do tego czasu dodatku węglowego, będą rozpatrywane według nowych zasad. Dodatek węglowy otrzyma tylko jedno gospodarstwo domowe spod jednego adresu.

REKLAMA

Wypłata dodatku węglowego nie jest zależna od nowelizacji

Wypłaty nie są zależne od daty wejścia w życie znowelizowanych przepisów o dodatku węglowego. Gminy w każdej chwili mogą wypłacać dodatki. Najpierw jednak muszą otrzymać pieniądze od wojewodów.

Wniosek o dodatek węglowy wciąż może być wciąż przyznany na podstawie starych przepisów

Cały czas możliwe jest przyznanie dodatku węglowego na podstawie poprzednich przepisów. Przedstawiciele rządu apelowali do gmin o wstrzymanie się z procedowaniem spraw o dodatek. Ale gminy obowiązują dotychczasowe przepisy, w tym zasada, że dodatek węglowy musi być przyznany w ciągu 30 dni. Duża część wnioskodawców złożyła wniosek około 15-19 sierpnia 2022 r.

WAŻNE! Przyznanie przez wójta, burmistrza albo prezydenta miasta dodatku węglowego nie wymaga wydania decyzji.

Przepisy nie precyzują, w jakim momencie jest przyznawany dodatek węglowy. To kluczowe dla osób, które chcą otrzymać dodatek węglowy według przepisów sprzed nowelizacji. Są dwa momenty, które można uznać za wskazujące na przyznanie dodatku przez gminę:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

1) zlecenie przelewu przez gminę 3000 zł

REKLAMA

2) wysłanie emaila z informacją o przyznaniu dodatku węglowego, o ile wnioskodawca wskazał go we wniosku o wypłatę dodatku węglowego. W praktyce zdarzać się będzie często, że email zostanie wysłany już po wypłacie pieniędzy. Tak było w przypadku dodatku osłonowego. Ale prawnie logiczniejsze jest, że otrzymujemy emaila z informacją o przyznaniu dodatku. A potem gmina realizuje przelew.

Co z osobami, które nie przekazały gminie adresu email? Informację o przyznaniu dodatku, mogą pozyskać osobiście. Ustawa przewiduje możliwość osobistego odebrania od urzędu informacji o przyznaniu dodatku węglowego.

Nowelizacja ustawy o dodatku węglowym w Senacie

7 września 2022 r. odbywa się 48. posiedzenie Senatu, który zajmuje się ustawą o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw. Właśnie ona znowelizowała przepisy o dodatku węglowym. Tak więc za kilka dni będzie znany kształt ustawy o dodatku węglowym w wersji senackiej.

Nowelizacja ustawy o dodatku węglowym w Sejmie

Sejm będzie zajmował się poprawkami Senatu w dniach 14-16 września. Prezydent na pewno podpisze ustawę i dzień po publikacji w Dzienniku Ustaw wejdzie ona w życie.

Nowe przepisy od 20 września?

20 września 2022 r., to prawdopodobna data wejścia w życie zmienionych przepisów o dodatku węglowym. W praktyce od przełomu września i października możliwa jest wypłata dodatku. Wszystko jednak zależy od przekazania przez rząd pieniędzy wojewodom.

Jakie są zasady przekazania przez rząd środków na dodatek węglowy?

Wojewodowie przekazują środki gminom w granicach kwot określonych na realizację wypłat dodatku węglowego w Funduszu Przeciwdziałania COVID-19.

Krok1. Gmina składa wojewodzie wniosek o przyznanie środków w terminie do dnia 30 listopada 2022 r. Do dnia 15 grudnia 2022 r. gmina może złożyć korektę wniosku.

Krok 2. Wniosek o przekazanie środków na wypłaty dodatku węglowego dla gmin wojewoda składa do ministra właściwego do spraw energii. Minister właściwy do spraw energii przekazuje środki wojewodom.

Krok 3. Środki na realizację wypłat dodatku węglowego są przekazywane gminom przez wojewodę, na podstawie wniosku, o którym mowa w ust. 3, w miesięcznych ratach. Nadpłata środków może być zaliczana na poczet kwoty należnej w miesiącu następnym, z wyjątkiem nadpłaty za grudzień 2022 r., która podlega przekazaniu na rachunek właściwego urzędu wojewódzkiego w terminie do dnia 20 stycznia 2023 r.

Gmina przeznacza całość odsetek od otrzymanych środków na przedsięwzięcia służące zwiększeniu efektywności energetycznej.

Jeżeli w wyniku połączenia lub podziału gmin nastąpiły zmiany w podstawie obliczania kwoty środków, wojewoda uwzględnia te zmiany od pierwszego dnia następnego miesiąca po dniu ich wejścia w życie.

Aktywny wzór wniosku o wypłatę dodatku węglowego z Inforlex.pl

Zapisz się na newsletter
Śledź na bieżąco nowe inicjatywy, projekty i ważne decyzje, które wpływają na Twoje życie codzienne. Zapisz się na nasz newsletter samorządowy.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Konkurs "Aktywny Senior 2025". Wnioski o dofinansowania można składać do 11 czerwca 2025 r.

12 maja 2025 r. Ministerstwo Sportu i Turystyki ogłosiło nabór wniosków do zadania Aktywny Senior w ramach programu Aktywność dla Każdego. Wnioski o dofinansowania w ramach konkursu "Aktywny Senior 2025" można składać do 11 czerwca 2025 r.

Duży ruch na Okęciu. Lotnisko od początku roku odprawiło ponad 6,6 mln podróżnych

Lotnisko Chopina jest na granicy przepustowości. Od stycznia do końca kwietnia br. odprawiło już ponad 6,6 mln podróżnych, podczas gdy w tym samym okresie w ubiegłym roku było to prawie 5,9 mln osób. Dokąd latamy najczęściej?

Polacy mniej chodzą do kina

Główny Urząd Statystyczny podał dane dotyczące widzów w kinach w 2024 r. W porównaniu z 2023 r., liczba widzów w kinach stałych spadła o 0,4 proc. do 49,5 mln

Spacer w lesie - lek na codzienny stres

Regularne, 30-minutowe spacery w naturze pięć razy w tygodniu mogą zmniejszyć ryzyko depresji aż o 30% – podaje raport Transforming Scotland's Health. W obliczu prognoz WHO, że do 2030 roku depresja stanie się najczęstszą chorobą na świecie, kontakt z przyrodą to skuteczna forma profilaktyki.

REKLAMA

Są fundusze na ekologię, cyfryzację i innowacje

W dobie dynamicznego rozwoju technologii cyfrowej i wdrażania kolejnych innowacji, nie można zapominać o zagrożeniach, które się z nimi wiążą. Zgodnie z unijną zasadą „Do No Significant Harm” („Nie Czyń Znaczącej Szkody”), gdy ubiegamy się o wsparcie z funduszy, jesteśmy zobowiązani do prowadzenia inwestycji w sposób, który nie będzie wyrządzać poważnych szkód środowiskowych czy społecznych.

Spadł ruch na radomskim lotnisku, ale w planach nowe kierunki

Polskie Porty Lotnicze poinformowały, że lotnisko w Radomiu obsłużyło w kwietniu br. ok. 2,5 tys. pasażerów; to spadek o 42 proc. wobec zeszłego roku. W pierwszych czterech miesiącach tego roku ruch w radomskim pocie spadł o 31 proc.

Ratownicy medyczni nie chcą kamizelek nożoodpornych

Ogólnopolski Związek Zawodowy Ratowników Medycznych (OZZRM) uważa, że pomysł powszechnego wprowadzenia kamizelek nożoodpornych, jako reakcji na śmierć ratownika ugodzonego nożem, nie jest dobry. Co proponują związkowcy?

Ostatni dzwonek dla zdrowia młodych. 7 maja 2025 r. sejmowa Komisja Zdrowia zajmie się zakazem sprzedaży wszystkich rodzajów papierosów elektronicznych oraz pojemników zapasowych osobom poniżej 18. roku życia

W środę sejmowa Komisji Zdrowia rozpatrzy rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych. Wcześniej, ponad 20 organizacji działających w ochronie zdrowia apelowało o jak najszybsze jej procedowanie. Chodzi o zakaz sprzedaży wszystkich rodzajów papierosów elektronicznych oraz pojemników zapasowych osobom poniżej 18 r.ż.

REKLAMA

Wybory prezydenckie: ułatwienia dla wyborców 60+

Transport do i z lokalu wyborczego. Możliwość głosowania korespondencyjnego albo za pośrednictwem pełnomocnika. Możliwość zmiany miejsca głosowania w obwodzie właściwym dla lokalu przystosowanego do potrzeb osób niepełnosprawnych. Z tych wszystkich ułatwień mogą skorzystać wyborcy, którzy najpóźniej w dniu głosowania w tegorocznych wyborach Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej ukończą 60. rok życia. A także wyborcy niepełnosprawni – bez względu na wiek.

Plany ewakuacyjne i szkolenia. Nowe zadania gmin w 2025 r.

Do końca 2025 r. gminy muszą opracować plany ewakuacyjne. To jedno z zadań nałożonych na samorządy przez ustawę z 5 grudnia 2024 r. o ochronie ludności i obronie cywilnej.

REKLAMA