REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

DGP: Kto? Dlaczego? Kiedy? [odmowa przyznania dodatku węglowego]

Dziennik Gazeta Prawna
Największy polski dziennik prawno-gospodarczy
DGP: Kto? Dlaczego? Kiedy? [odmowa przyznania dodatku węglowego]
DGP: Kto? Dlaczego? Kiedy? [odmowa przyznania dodatku węglowego]
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Składanie kilku wniosków o dodatek węglowy na jeden adres, brak wpisu lub błędny wpis do ewidencji Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB) – to główne powody odmownych decyzji samorządów w sprawie ich przyznania. To konkluzje z naszej sondy przeprowadzonej w dużych miastach.

W 10 miastach, które odpowiedziały na nasze pytania, do tej pory złożono ponad 91 tys. wniosków o różnego rodzaju dodatki – dominują węglowe, stanowiąc średnio ok. 90 proc. W Warszawie do zeszłego tygodnia zgłoszono ich niespełna 5 tys., w Łodzi 23 tys., a w Częstochowie 13,5 tys.

REKLAMA

Dodatek węglowy - decyzja odmowna lub o umorzeniu sprawy

REKLAMA

Do tej pory te samorządy wydały ponad 5 tys. decyzji odmownych lub o umorzeniu sprawy, co dawałoby 6 proc. negatywnie załatwionych wniosków. Ale średnia w tym przypadku jest myląca, bowiem mocno zawyża ją Poznań. Tam na łącznie złożonych ponad 10 tys. wniosków odrzucono więcej niż 3 tys. „Odmowy dotyczyły składania wniosku o dodatek na ten sam adres przez kilka osób. Dla przykładu na jeden adres złożono pięć wniosków. Ponadto powodem odmowy był albo brak złożenia deklaracji do CEEB lub złożenie deklaracji np. na ogrzewanie gazowe, a wnioskowano o dodatek węglowy z tytułu używania pieca na paliwo stałe” – wyjaśnił nam zastępca dyrektora Poznańskiego Centrum Świadczeń Damian Napierała.

To nie tłumaczy jednak tak dużej różnicy między Poznaniem a resztą miast, jeśli chodzi o procent odrzuconych lub umorzonych wniosków, bo na przykład w Białymstoku było to 11 proc., we Wrocławiu, Szczecinie i Lublinie ok. 4 proc., a w reszcie miast zaledwie ok. 1 proc.

Wywiad środowiskowy a dodatek węglowy

Powody odmowy są podobne do tych z Poznania, na ogół są efektem weryfikacji wniosków w CEEB. Nie wydaje się, by urzędnicy sięgali głębiej. Warszawa napisała, że decyzje są podejmowane na „podstawie formalnej weryfikacji danych w CEEB”, a Toruń wprost przyznał, że żadna z odmów nie była wydana wskutek wywiadu środowiskowego. Choć na przykład w Białymstoku nie są rzadkością również decyzje umarzające postępowanie na wniosek strony – czyli z powodu rezygnacji wnioskodawcy z ubiegania się o dodatek węglowy.

Dodatek węglowy a ustawa antysmogowa

REKLAMA

Ciekawy jest przypadek Krakowa, gdzie obowiązują ostre regulacje antysmogowe, a mimo to złożono 392 wnioski o dodatki, z czego 52 na węgiel. „Wydano 17 decyzji negatywnych w sprawie dodatku węglowego (w głównej mierze na wnioski złożone przez mieszkańców Krakowa na nieruchomości położone w innej gminie niż Kraków)” – odpisało nam Krakowskie Centrum Świadczeń. W sprawie dodatków na inne źródła ciepła w tym mieście nie zostały wydane żadne rozstrzygnięcia z wyjątkiem decyzji umarzających postępowanie na wniosek osób wnioskujących.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Z przesłanych informacji wynika, że w przypadku pozytywnie rozpatrzonych spraw wypłaty idą obecnie sprawnie, choć np. Szczecin informuje o kłopotach, jakie miał ze startem wypłat. Problem pojawił się w połowie września, kiedy powinny ruszyć pierwsze przelewy. Szczecińskie Centrum Świadczeń było gotowe do rozpoczęcia wypłat, ale brakowało na nie dotacji. Po jej wpływie została zwołana nadzwyczajna sesja rady miasta konieczna do wprowadzenia zmian do budżetu. Do tej pory wypłacono prawie 11,5 mln zł.

Dodatek węglowy nie dla każdego. Jakie są przyczyny odmowy wypłaty świadczenia

Tomasz Żółciak, Grzegorz Osiecki

Autopromocja

REKLAMA

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(2)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • ddfdfs
  2022-10-19 12:58:39
  Ciekawe, czy Antyrząd zdecyduje się na opłąaty podatków zależne od adresu, a nie od podatników, jeśli są tacy sprawiedliwi, dobrzy i wspaniali.
  0
 • Obywatel
  2022-11-20 09:51:39
  Gminy robią wszystko aby wypłacić jak najmniej pieniędzy. Dla mnie to chore że ten sam piec trzeba zgłaszać co roku. A jak się spóźnisz ze złożeniem deklaracji to dodatku nie dostaniesz. Więcej papierologii trzeba wprowadzić żeby zwykłemu obywatelowi się nie nudziło. A jak o czymś zapomni to kara pieniężna. Ludzie to jest chory kraj.
  0
QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W powietrzu nad Rzymem krążą... narkotyki

W powietrzu nad Wiecznym Miastem krąży już nie tylko smog. Eksperci włoskiego Komitetu Badań Naukowych stwierdzili duże stężenie kokainy i innych narkotyków. W ciągu dekady zawartość wzrosła aż o 60 procent!

Jakie są zasady refundacji leków? Kto może wypisać receptę?

Koszty leczenia bywają naprawdę wysokie. Wiedzą o tym zwłaszcza pacjenci cierpiący na choroby przewlekłe i wymagający stałego przyjmowania leków. Zmniejszenie kosztów kuracji, miedzy innymi poprzez refundację leków, to jedno z kluczowych zadań ministra zdrowia. Kiedy możliwa jest refundacja leków?

Podwyżki dla strażaków PSP 2024 - przeciętnie więcej o 1472 zł miesięcznie. Nowa tabela grup uposażenia zasadniczego. Zmiany w tabelach zaszeregowania [projekt rozporządzenia]

Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji przygotował projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie uposażenia strażaków Państwowej Straży Pożarnej. Celem nowego rozporządzenia jest osiągnięcie oczekiwanego wzrostu uposażenia strażaków PSP o 20%. Wzrost kwoty bazowej o 20% w 2024 r. powoduje, że przeciętne miesięczne uposażenie strażaka PSP wraz z nagrodą roczną wzrasta o 1472 zł.

Podwyżki dla policjantów 2024. Nowa tabela dodatku za stopień. [projekt rozporządzenia] Przeciętne miesięczne uposażenie (z nagrodą roczną) wzrasta o 1472 zł od 1 stycznia

Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji przygotował projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowych zasad otrzymywania i wysokości uposażenia zasadniczego policjantów, dodatków do uposażenia oraz ustalania wysługi lat, od której jest uzależniony wzrost uposażenia zasadniczego. Celem nowego rozporządzenia jest osiągnięcie oczekiwanego wzrostu uposażenia policjantów o 20% tj. o 1.359 zł od 1 stycznia 2024 r. w zakresie wzrostu uposażenia wraz z dodatkami o charakterze stałym, poprzez ustanowienie nowych stawek dodatku za stopień.  Wzrost kwoty bazowej o 20% w 2024 r. powoduje, że przeciętne miesięczne uposażenie policjanta wraz z nagrodą roczną wzrasta o 1.472 zł.

REKLAMA

Wybory samorządowe. 4 marca 2024 r. ostatnim dniem na zgłaszanie list kandydatów na radnych

W tegorocznych wyborach samorządowych komitety wyborcze mogą zgłaszać listy kandydatów na radnych tylko do godz. 16 w poniedziałek.

Helikopter z odbiornikiem pasywnym szukają surowców krytycznych na Suwalszczyźnie. Co to są surowce krytyczne?

Od 1 marca 2024 r. na terenie kilku gmin na Suwalszczyźnie rozpoczęły się poszukiwania złóż surowców krytycznych ze skał magmowych. Badania z wykorzystaniem helikoptera potrwają około dwóch tygodni – poinformował PAP Państwowy Instytut Geologiczny – Państwowy Instytut Badawczy.

Są już wypłaty podwyżek 30-33% dla nauczycieli - informuje Lublin, Kalisz, Rzeszów, Biała Podlaska, Brwinów, Hrubieszów. Samorządy nie czekały do końca kwietnia

Rozpoczęła się długo wyczekiwana wypłata podwyżek dla nauczycieli. 1 marca wyższe wynagrodzenie otrzymali nauczyciele z Lublina i Koszalina. Również mniejsze gminy uruchamiają wyższe przelewy.

Stopnie alarmowe na terenie całego kraju. Premier Donald Tusk podpisał zarządzenia

Premier Donald Tusk podpisał zarządzenia wprowadzające stopnie alarmowe - 2. stopnia BRAVO i 2. stopnia BRAVO-CRP na terenie całego kraju oraz 2. stopnia BRAVO wobec polskiej infrastruktury energetycznej, mieszczącej się poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej.

REKLAMA

Pobyt w szpitalu - jak się przygotować?

Pobyt w szpitalu często wiąże się ze stresem. Czasem zmniejszyć go może odpowiednie przygotowanie i wiedza o tym, co jest potrzebne do przyjęcia do szpitala. Podpowiadamy w artykule. 

Od 1 marca 2024 r. zmiana wysokości opłaty za wydanie duplikatu Karty Dużej Rodziny

Jaka jest aktualna wysokość opłaty za wydanie duplikatu Karty Dużej Rodziny? Kiedy pobierana jest taka opłata?

REKLAMA