REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ministerstwo Klimatu o nowym typie oświadczenia [Zmiany w poradniku o dodatku węglowym]

Subskrybuj nas na Youtube
Ministerstwo Klimatu o nowym typie oświadczenia [Zmiany w poradniku o dodatku węglowym]
Ministerstwo Klimatu o nowym typie oświadczenia [Zmiany w poradniku o dodatku węglowym]
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

W poradniku o dodatku węglowym Ministerstwo Klimatu i Środowiska dopuściło składanie przez wnioskodawców oświadczenia o niemożliwości ustalenia w terminie do 30 listopada 2022 r. odrębnego adresu.

Oświadczenie to może ułatwić uzyskanie dodatku węglowego osobom, które w tej chwili mają problemy z uzyskaniem drugiego dodatku węglowego na jeden adres (zakładamy, że spełniają przesłanki ustawowe do jego otrzymania).

REKLAMA

Wnioski o dodatek węglowy można było składać do 30 listopada 2022 r. Oświadczenie można złożyć po tej dacie.

Poradnik dla samorządów dotyczący wypłaty dodatku węglowego znajduje się pod tym linkiem.

Co się zmieniło w Poradniku o dodatku węglowym?

Ministerstwo utrzymało formułę interpretacyjną, że możliwość przyznania dodatku węglowego powinna być rozpatrywana w sytuacji, jeżeli podjęte zostały kroki formalne, prowadzące do nadania odrębnego adresu miejsca zamieszkania i przedstawiono np.:

  1. zaświadczenie o samodzielności lokalu lub
  2. kopię złożonego wniosku o wydanie zaświadczenia o samodzielności lokalu,
  3. czy też kopię wniosku o nadanie numeru porządkowego.

Zmiany to dwie tezy interpretacyjne:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  1. Aby jego wniosek nie został pozostawiony bez rozpoznania, wnioskodawca powinien wykazać się inicjatywą i wskazać organowi, że niemożliwe jest ustalenie odrębnego adresu w terminie do 30 listopada 2022 r. – że jego przypadek powinien być rozpatrywany zgodnie z nowymi przepisami i powinien być wobec niego przeprowadzony wywiad środowiskowy.
  1. Inicjatywa wnioskodawcy wskazująca, że jego przypadek powinien być rozpatrywany zgodnie z nowymi przepisami i powinien być wobec niego przeprowadzony wywiad środowiskowy, może być również potwierdzona oświadczeniem o niemożliwości ustalenia w terminie do 30 listopada 2022 r. odrębnego adresu.  

Takie same tezy Ministerstwo zawarło w piśmie z 19 grudnia 2022 r do Infor.pl z objaśnieniami jak stosować przepisy ustawy o dodatku węglowym.

Przykład takiego oświadczenia opublikowaliśmy w poniższym artykule:

Czy Ministerstwo ma rację?

REKLAMA

Obie ww. tezy nie są zapisane w ustawie o dodatku węglowym. Stanowią interpretację jej przepisów przez specjalistów z Ministerstwa Klimatu i Środowiska. I dlatego stałym elementem dyskusji o zasadach przyznawania dodatku węglowego jest pytanie o to, czy specjaliści mają rację. Czy ich interpretacja jest słuszna przekonamy się po pierwszych wyrokach sądów administracyjnych rozstrzygających spory gmin z wnioskodawcami.

Niemniej trzeba wskazać, że ustawa o dodatku węglowym nie nakazuje wnioskodawcy przejawiania żadnej inicjatywy. Nie wiadomo też na czym ona ma polegać (skoro przepisy o tym nic nie mówią). Przepisy nie przewidują też obowiązku składania oświadczeń.

Warto pamiętać, że interpretacja Ministerstwa Klimatu i Środowiska nie stanowi wiążącej wykładni przepisów. Infor.pl zadał Ministerstwu pytanie o znaczenie prawne "Poradnika o dodatku węglowym" i innych materiałach dotyczących tego świadczenia, opublikowanych na stronie internetowej Ministerstwa. 19 grudnia 2022 r. w odpowiedzi czytamy:

REKLAMA

„Materiały informacyjne zamieszczone na stronie MKiŚ mają stanowić wsparcie dla organów rozpatrujących wnioski o wypłatę dodatku węglowego. Informacje tam zawarte nie stanowią wiążącej wykładni prawa powszechnie obowiązującego. W indywidualnych sprawach może to uczynić jedynie sąd powszechny.

Pomimo tych zastrzeżeń gminy traktują wskazówki Ministerstwa jako obowiązującą wykładnię prawa. I całe fragmenty poradnika można znaleźć w uzasadnieniach pism wydawanych przez gminy.

Związek Powiatów Polskich o dodatku węglowym

Na grudniowym posiedzeniu Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego (KWRiST) Związek Powiatów Polskich (ZPP) zwracał uwagę, że ustawa o dodatku węglowym nie wymaga od wnioskodawcy, aby składał oświadczenia, zaświadczenia oraz wykonywał formalne działania dla nadania odrębnego adresu. Jeżeli Ministerstwo uwzględni te uwagi, być może Poradnik znowu zostanie zaktualizowany.

`

Zapisz się na newsletter
Śledź na bieżąco nowe inicjatywy, projekty i ważne decyzje, które wpływają na Twoje życie codzienne. Zapisz się na nasz newsletter samorządowy.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Minimalne warunki utrzymania psów i kotów w schroniskach dla zwierząt [PROJEKT ROZPORZĄDZENIA]

Projekt rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie minimalnych warunków utrzymywania psów i kotów w schroniskach dla zwierząt trafił do konsultacji i opiniowania. Co zawiera? Co się zmieni?

Nowe świadczenie "Moje zdrowie – Bilans Zdrowia Osoby Dorosłej": większa dostępność do skierowań na badania. Jakie badania będzie można zrobić? Kto będzie mógł wystawić skierowanie na badanie? [PROJEKT ROZPORZĄDZENIA]

Ministerstwo Zdrowia pracuje nad zmianami mającymi zwiększenie dostępności do świadczeń zdrowotnych o charakterze diagnostyczno-profilaktycznym. Położne i pielęgniarki będą mogły wystawiać skierowania na badania w ramach nowego świadczenia "Moje zdrowie – Bilans Zdrowia Osoby Dorosłej". Jakie badania będzie można zrobić?

W czwartek nawet blisko 30 st. C. Gdzie takie temperatury?

Jest szansa, że w tym roku na Wielkanoc nie będzie śniegu. Od kilku dni pogoda jest wiosenna, w czwartek temperatura wyniesie od 21 do 26 st. C, a w centrum możliwe jest nawet 27 st. C!

Podwyżki dla pracowników samorządowych z wyrównaniem od 1 marca 2025 r. Kto odpowiada za podwyżki? Odpowiedź MF i MRPiPS [PROJEKT ROZPORZĄDZENIA]

Podwyżki dla pracowników samorządowych z wyrównaniem od 1 marca 2025 r. Kto odpowiada za podwyżki? Odpowiedź MF i MRPiPS. Co zakłada projekt rozporządzenia Rady Ministrów zmieniający rozporządzenie w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych (RD172)?

REKLAMA

Nowa taryfa za prąd później! Rząd przesuwa termin, czeka na niższe ceny energii

Rząd planuje przesunąć start nowych taryf energii z lipca na październik 2025 roku. Powód? Lepsze warunki na rynku hurtowym dają szansę na niższe ceny prądu dla gospodarstw domowych. To może oznaczać realne oszczędności – ale trzeba będzie poczekać.

Badania cholesterolu w bilansie sześciolatka. Od kiedy?

Od 5 maja do programu badań bilansu zdrowia sześciolatka wchodzi lipidogram. Rzeczniczka praw dziecka Monika Horna-Cieślak uważa to za ogromny sukces, bo zwiększy się świadomość, że choroby serca mogą dotykać także młodych.

Jak i kiedy rezerwować wakacje, żeby było najtaniej?

Jak Polacy planują wakacje? Na ostatnią chwilę czy z wyprzedzeniem? Jak najtaniej zarezerwować hotel? Czy Polacy chętnie spędzają wakacje w kraju?

Kalendarz szczepień dorosłych [TABELA]

Kalendarz szczepień dorosłych. Kiedy i na co warto się zaszczepić? Które szczepionki są szczególnie zalecane dla seniorów? Ile dawek poszczególnych szczepionek? Polskie Towarzyszko Medycyny rodzinnej we współpracy z Fundacją MY PACJENCI opracowało kalendarz szczepień dla dorosłych.

REKLAMA

Branża pirotechniczna chce wzmocnić potencjał obronny kraju

W odpowiedzi na zapowiadane przez rząd plany dotyczące szeroko zakrojonych szkoleń wojskowych, przedstawiciele branży pirotechnicznej, w liście wysłanym do ministrów obrony oraz spraw wewnętrznych i administracji, podkreślają swoje unikalne kompetencje i zasoby. Chodzi o wzmocnienie bezpieczeństwa państwa oraz efektywną współpracę ze strukturami obronnymi.

Od 1 stycznia 2026 r. nowy obowiązek jednostek sektora finansów publicznych. Chodzi o zmiany w zakresie rejestru umów

Od 1 stycznia 2026 r. nowy obowiązek jednostek sektora finansów publicznych. Chodzi m.in. o zmiany w zakresie rejestru umów. Projekt nowelizacji trafił do opiniowania. Projektodawcą jest Ministerstwo Finansów.

REKLAMA