REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ministerstwo Klimatu o nowym typie oświadczenia [Zmiany w poradniku o dodatku węglowym]

Ministerstwo Klimatu o nowym typie oświadczenia [Zmiany w poradniku o dodatku węglowym]
Ministerstwo Klimatu o nowym typie oświadczenia [Zmiany w poradniku o dodatku węglowym]
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

W poradniku o dodatku węglowym Ministerstwo Klimatu i Środowiska dopuściło składanie przez wnioskodawców oświadczenia o niemożliwości ustalenia w terminie do 30 listopada 2022 r. odrębnego adresu.

Oświadczenie to może ułatwić uzyskanie dodatku węglowego osobom, które w tej chwili mają problemy z uzyskaniem drugiego dodatku węglowego na jeden adres (zakładamy, że spełniają przesłanki ustawowe do jego otrzymania).

REKLAMA

Wnioski o dodatek węglowy można było składać do 30 listopada 2022 r. Oświadczenie można złożyć po tej dacie.

Poradnik dla samorządów dotyczący wypłaty dodatku węglowego znajduje się pod tym linkiem.

Co się zmieniło w Poradniku o dodatku węglowym?

Ministerstwo utrzymało formułę interpretacyjną, że możliwość przyznania dodatku węglowego powinna być rozpatrywana w sytuacji, jeżeli podjęte zostały kroki formalne, prowadzące do nadania odrębnego adresu miejsca zamieszkania i przedstawiono np.:

  1. zaświadczenie o samodzielności lokalu lub
  2. kopię złożonego wniosku o wydanie zaświadczenia o samodzielności lokalu,
  3. czy też kopię wniosku o nadanie numeru porządkowego.

Zmiany to dwie tezy interpretacyjne:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  1. Aby jego wniosek nie został pozostawiony bez rozpoznania, wnioskodawca powinien wykazać się inicjatywą i wskazać organowi, że niemożliwe jest ustalenie odrębnego adresu w terminie do 30 listopada 2022 r. – że jego przypadek powinien być rozpatrywany zgodnie z nowymi przepisami i powinien być wobec niego przeprowadzony wywiad środowiskowy.
  1. Inicjatywa wnioskodawcy wskazująca, że jego przypadek powinien być rozpatrywany zgodnie z nowymi przepisami i powinien być wobec niego przeprowadzony wywiad środowiskowy, może być również potwierdzona oświadczeniem o niemożliwości ustalenia w terminie do 30 listopada 2022 r. odrębnego adresu.  

Takie same tezy Ministerstwo zawarło w piśmie z 19 grudnia 2022 r do Infor.pl z objaśnieniami jak stosować przepisy ustawy o dodatku węglowym.

Przykład takiego oświadczenia opublikowaliśmy w poniższym artykule:

Czy Ministerstwo ma rację?

REKLAMA

Obie ww. tezy nie są zapisane w ustawie o dodatku węglowym. Stanowią interpretację jej przepisów przez specjalistów z Ministerstwa Klimatu i Środowiska. I dlatego stałym elementem dyskusji o zasadach przyznawania dodatku węglowego jest pytanie o to, czy specjaliści mają rację. Czy ich interpretacja jest słuszna przekonamy się po pierwszych wyrokach sądów administracyjnych rozstrzygających spory gmin z wnioskodawcami.

Niemniej trzeba wskazać, że ustawa o dodatku węglowym nie nakazuje wnioskodawcy przejawiania żadnej inicjatywy. Nie wiadomo też na czym ona ma polegać (skoro przepisy o tym nic nie mówią). Przepisy nie przewidują też obowiązku składania oświadczeń.

Warto pamiętać, że interpretacja Ministerstwa Klimatu i Środowiska nie stanowi wiążącej wykładni przepisów. Infor.pl zadał Ministerstwu pytanie o znaczenie prawne "Poradnika o dodatku węglowym" i innych materiałach dotyczących tego świadczenia, opublikowanych na stronie internetowej Ministerstwa. 19 grudnia 2022 r. w odpowiedzi czytamy:

REKLAMA

„Materiały informacyjne zamieszczone na stronie MKiŚ mają stanowić wsparcie dla organów rozpatrujących wnioski o wypłatę dodatku węglowego. Informacje tam zawarte nie stanowią wiążącej wykładni prawa powszechnie obowiązującego. W indywidualnych sprawach może to uczynić jedynie sąd powszechny.

Pomimo tych zastrzeżeń gminy traktują wskazówki Ministerstwa jako obowiązującą wykładnię prawa. I całe fragmenty poradnika można znaleźć w uzasadnieniach pism wydawanych przez gminy.

Związek Powiatów Polskich o dodatku węglowym

Na grudniowym posiedzeniu Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego (KWRiST) Związek Powiatów Polskich (ZPP) zwracał uwagę, że ustawa o dodatku węglowym nie wymaga od wnioskodawcy, aby składał oświadczenia, zaświadczenia oraz wykonywał formalne działania dla nadania odrębnego adresu. Jeżeli Ministerstwo uwzględni te uwagi, być może Poradnik znowu zostanie zaktualizowany.

`

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
ZNP o elektronicznych dziennikach w szkołach. Rodzice oczekują odpowiedzi od nauczyciela w nocy

Dlaczego praca nauczycieli nigdy się nie kończy? Bo elektroniczne dzienniki są cały czas dostępne i rodzice piszą wiadomości do nauczycieli o różnych porach dnia i nocy, często oczekując natychmiastowej odpowiedzi.

Dodatkowe 50 mln zł z rezerwy Funduszu Pracy na działania dla powiatów, w których planowane są zwolnienia grupowe

Są zwolnienia grupowe na rynku pracy, jest też reakcja rządowa. "Chcemy dmuchać na zimne, dlatego podjęłam decyzję, żeby prewencyjnie uruchomić dodatkowe 50 mln zł dla powiatów, w których planowane są zwolnienia grupowe" - przekazała ministra rodziny Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.

Podwyżka zasiłku pogrzebowego do 7000 zł już pewna. Czy jeszcze w 2024 roku?

22 kwietnia 2024 r. (w odpowiedzi na interpelację poselską) Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej poinformowało, że projekt ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw - przewidujący podwyższenie kwoty zasiłku pogrzebowego z 4000 zł do 7000 zł zostanie w najbliższych dniach skierowany do opiniowania w ramach uzgodnień międzyresortowych i konsultacji publicznych.

PFRON +15%: Nowe stawki dofinansowań dla przedsiębiorców. [dopłaty do etatów osób niepełnosprawnych]

PFRON: zwiększenie stawek dofinansowań: dla stopnia znacznego kwota bazowa 2760 zł (do tej pory: 2400 zł), dla stopnia umiarkowanego kwota bazowa 1550 zł (do tej pory: 1350 zł), dla stopnia lekkiego kwota bazowa 575zł (do tej pory: 500zł)

REKLAMA

Około 6000 zł minimalnego wynagrodzenia od 1 maja 2024 r. Dla kursanta w Straży Granicznej. Ze wszystkimi stałymi dodatkami. Wyższy mnożnik kwoty bazowej [rozporządzenie MSWiA]

Opublikowany 22 kwietnia 2024 r. projekt rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji przewiduje podwyższenie mnożnika kwoty bazowej dla grupy uposażenia zasadniczego 01 w I kategorii uposażenia zasadniczego z 1,372 do 1,862, co stanowi kwotę wzrostu uposażenia zasadniczego o 1.020 zł  oraz w II kategorii z 1,322 do 1,862, co daje wzrost o 1.130 zł. Te zmiany spowodują podwyższenie uposażenia zasadniczego funkcjonariusza Straży Granicznej zaszeregowanego na stanowisku kursanta do ok. 6.000 zł (z dodatkami o charakterze stałym). 

Wenecja - od kiedy będą obowiązywać nowe zasady wjazdu, obowiązkowa rejestracja i opłata?

Aż 60 tysięcy turystów odwiedziło Wenecję w ostatnią niedzielę przed wejściem w życie nowych zasad wjazdu do historycznego centrum i rezerwacji wizyt. Ponadto w tych dniach odbyło się także Biennale Sztuki. Takich tłumów we włoskim mieście jeszcze nie było. 

Kto wygrał w drugiej turze wybory na prezydenta miasta? PKW podała wyniki

Państwowa Komisja Wyborcza podała wyniki II tury niedzielnych wyborów samorządowych. Jak wyglądają one w największych miastach?

Będzie eksplozja w Polsce? 15 000 zachorowań w Chinach. Wzrost o 1500%. Źle w Bułgarii, Czechach. I Chorwacji

Czy ta choroba eksploduje w Polsce tak jak w innych krajach. Krztusiec atakuje coraz więcej krajów.

REKLAMA

Min. edukacji B. Nowacka: W najbliższym roku szkolnym nie będzie HIT, WOS i edukacji obywatelskiej

Min. B. Nowacka Nowacka odrzuciła pomysł ZNP co do przywrócenia WOS na rok szkolny 2024/2025. Krótko stwierdziła: To byłby chaos.

Wniosek o bon energetyczny będą przyjmowały gminy do 31 października 2024 r. Sprawdź, czy przysługuje Ci nowe świadczenie!

Bon energetyczny jako nowe świadczenie pieniężne ma być przyznawany na wniosek beneficjenta złożony do końca października 2024 r. Obsługą bonu będą zajmowały się gminy i to tam należy kierować swoje kroki, by przejść całą procedurę. Szczegóły dotyczące składania wniosku zawiera ustawa, która właśnie ujrzała światło dzienne. Sprawdź, czy bon energetyczny jest dla Ciebie!

REKLAMA