REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ministerstwo Klimatu o nowym typie oświadczenia [Zmiany w poradniku o dodatku węglowym]

Ministerstwo Klimatu o nowym typie oświadczenia [Zmiany w poradniku o dodatku węglowym]
Ministerstwo Klimatu o nowym typie oświadczenia [Zmiany w poradniku o dodatku węglowym]
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

W poradniku o dodatku węglowym Ministerstwo Klimatu i Środowiska dopuściło składanie przez wnioskodawców oświadczenia o niemożliwości ustalenia w terminie do 30 listopada 2022 r. odrębnego adresu.

Oświadczenie to może ułatwić uzyskanie dodatku węglowego osobom, które w tej chwili mają problemy z uzyskaniem drugiego dodatku węglowego na jeden adres (zakładamy, że spełniają przesłanki ustawowe do jego otrzymania).

REKLAMA

Wnioski o dodatek węglowy można było składać do 30 listopada 2022 r. Oświadczenie można złożyć po tej dacie.

Poradnik dla samorządów dotyczący wypłaty dodatku węglowego znajduje się pod tym linkiem.

Co się zmieniło w Poradniku o dodatku węglowym?

Ministerstwo utrzymało formułę interpretacyjną, że możliwość przyznania dodatku węglowego powinna być rozpatrywana w sytuacji, jeżeli podjęte zostały kroki formalne, prowadzące do nadania odrębnego adresu miejsca zamieszkania i przedstawiono np.:

 1. zaświadczenie o samodzielności lokalu lub
 2. kopię złożonego wniosku o wydanie zaświadczenia o samodzielności lokalu,
 3. czy też kopię wniosku o nadanie numeru porządkowego.

Zmiany to dwie tezy interpretacyjne:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
 1. Aby jego wniosek nie został pozostawiony bez rozpoznania, wnioskodawca powinien wykazać się inicjatywą i wskazać organowi, że niemożliwe jest ustalenie odrębnego adresu w terminie do 30 listopada 2022 r. – że jego przypadek powinien być rozpatrywany zgodnie z nowymi przepisami i powinien być wobec niego przeprowadzony wywiad środowiskowy.
 1. Inicjatywa wnioskodawcy wskazująca, że jego przypadek powinien być rozpatrywany zgodnie z nowymi przepisami i powinien być wobec niego przeprowadzony wywiad środowiskowy, może być również potwierdzona oświadczeniem o niemożliwości ustalenia w terminie do 30 listopada 2022 r. odrębnego adresu.  

Takie same tezy Ministerstwo zawarło w piśmie z 19 grudnia 2022 r do Infor.pl z objaśnieniami jak stosować przepisy ustawy o dodatku węglowym.

Przykład takiego oświadczenia opublikowaliśmy w poniższym artykule:

Czy Ministerstwo ma rację?

REKLAMA

Obie ww. tezy nie są zapisane w ustawie o dodatku węglowym. Stanowią interpretację jej przepisów przez specjalistów z Ministerstwa Klimatu i Środowiska. I dlatego stałym elementem dyskusji o zasadach przyznawania dodatku węglowego jest pytanie o to, czy specjaliści mają rację. Czy ich interpretacja jest słuszna przekonamy się po pierwszych wyrokach sądów administracyjnych rozstrzygających spory gmin z wnioskodawcami.

Niemniej trzeba wskazać, że ustawa o dodatku węglowym nie nakazuje wnioskodawcy przejawiania żadnej inicjatywy. Nie wiadomo też na czym ona ma polegać (skoro przepisy o tym nic nie mówią). Przepisy nie przewidują też obowiązku składania oświadczeń.

Autopromocja

Warto pamiętać, że interpretacja Ministerstwa Klimatu i Środowiska nie stanowi wiążącej wykładni przepisów. Infor.pl zadał Ministerstwu pytanie o znaczenie prawne "Poradnika o dodatku węglowym" i innych materiałach dotyczących tego świadczenia, opublikowanych na stronie internetowej Ministerstwa. 19 grudnia 2022 r. w odpowiedzi czytamy:

„Materiały informacyjne zamieszczone na stronie MKiŚ mają stanowić wsparcie dla organów rozpatrujących wnioski o wypłatę dodatku węglowego. Informacje tam zawarte nie stanowią wiążącej wykładni prawa powszechnie obowiązującego. W indywidualnych sprawach może to uczynić jedynie sąd powszechny.

Pomimo tych zastrzeżeń gminy traktują wskazówki Ministerstwa jako obowiązującą wykładnię prawa. I całe fragmenty poradnika można znaleźć w uzasadnieniach pism wydawanych przez gminy.

Związek Powiatów Polskich o dodatku węglowym

Na grudniowym posiedzeniu Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego (KWRiST) Związek Powiatów Polskich (ZPP) zwracał uwagę, że ustawa o dodatku węglowym nie wymaga od wnioskodawcy, aby składał oświadczenia, zaświadczenia oraz wykonywał formalne działania dla nadania odrębnego adresu. Jeżeli Ministerstwo uwzględni te uwagi, być może Poradnik znowu zostanie zaktualizowany.

`

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Cząstkowy raport komisji ds. rosyjskich wpływów: W czasie rządów D.Tuska Służba Kontrwywiadu Wojskowego uległa wpływom Rosji

  Służba Kontrwywiadu Wojskowego uległa wpływom Rosji. Zaistniał rosyjski wpływ na polski kontrwywiad. Korzystając ze zgody premiera D. Tuska na współpracę podpisano porozumienie między SKW i FSB - to główne tezy cząstkowego raportu Państwowej Komisji do spraw badania wpływów rosyjskich na bezpieczeństwo wewnętrzne Rzeczypospolitej Polskiej w latach 2007-2022 przedstawione przez jej członków w środę 29 listopada 2023 r. na konferencji prasowej.

  Rząd Tuska już 11 grudnia? Marszałek Hołownia: tego dnia M. Morawiecki wygłosi expose i będzie głosowanie nad wotum zaufania

  W dniu 11 grudnia o godzinie 10 premier M. Morawiecki wygłosi expose; ok. godz. 15 powinno nastąpić głosowanie nad wotum zaufania dla rządu - powiedział 29 listopada 2023 r. marszałek Sejmu Szymon Hołownia. Następnie, jak wyjaśnił, ogłosi przerwę, w której będzie oczekiwał na zgłoszenie kandydatur na premiera w drugim konstytucyjnym kroku.

  Rząd ostrzega przed "zaświadczeniami na druku MEN/MEiN". Ministerstwo nie wydaje takich dokumentów na potwierdzenie kwalifikacji po kursach

  Zaświadczenie o ukończeniu kursu jest wydawane przez organizatora kursu i potwierdza wyłącznie uczestnictwo w danym kursie, nie zaświadcza o uzyskanych efektach kształcenia i kwalifikacjach - informuje MEiN. 

  Zamrożenie cen prądu, gazu i ciepła do połowy 2024 roku na koszt Orlenu? D.Obajtek: dziś opozycja powoduje spadek wartości Orlenu o ponad 5,5 mld zł

  29 listopada 2023 r. na platformie X prezes Orlenu Daniel Obajtek napisał: - Najpierw opozycja atakowała fuzje, potem zapowiadała rozbijanie koncernu, a dziś powoduje spadek wartości Orlenu o ponad 5,5 mld zł. Odniósł się w ten sposób do doniesień medialnych, że zamrożenie cen prądu, gazu i ciepła dla gospodarstw domowych do połowy 2024 roku odbędzie się na koszt Orlenu.

  REKLAMA

  Jak przechowywać leki? Jak je prawidłowo przyjmować? Czym jest wielolekowość?

  W ramach "Środy z Profilaktyką" NFZ przypomniał, jak prawidłowo przechowywać i przyjmować leki oraz przybliżył temat wielolekowości. Co trzeci Polak po 65. roku życia przyjmuje wiele leków oraz suplementów diety jednocześnie.

  Przyznanie świadczenia wspierającego – 32 obszary codziennego funkcjonowania osoby niepełnosprawnej [rozporządzenie, test 32 czynności]

  Ocena 32 czynności związanych z obszarami codziennego funkcjonowania osoby niepełnosprawnej.

  Jest rozporządzenie w sprawie ustalania poziomu potrzeby wsparcia. Dz.U. poz. 2581 [świadczenie wspierające, osoby niepełnosprawne, PDF]

  Rozporządzenie reguluje szczegóły przyznawania punktów osobom niepełnosprawnym przez wojewódzkie zespoły do spraw orzekania o niepełnosprawności.

  Czy umowa o dożywocie wyklucza świadczenie pielęgnacyjne?

  Fakt istnienia umowy o dożywocie zawartej między osobą wymagającą opieki a jedną z osób wskazanych przez ustawodawcę jako ta, której potencjalnie przysługuje świadczenie pielęgnacyjne, nie ma wpływu na ocenę spełniania przez inną z tych osób przesłanek uprawniających do świadczenia pielęgnacyjnego. Taką tezę postawił Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku. 

  REKLAMA

  MRiRW: lista firm importujących zboże z Ukrainy

  Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi udostępnia listę firm importujących zboże z Ukrainy.

  Antysemityzm w Europie Zachodniej. Tysiące przypadków od 7 października 2023 r. Francja, Niemcy, Belgia

  Mnożą się doniesienia o wzroście liczby zdarzeń antysemickich we Francji, Niemczech, Belgii i innych państwach Europy Zachodniej po 7 października 2023 r., czyli od ostatniego ataku Hamasu na Izrael.

  REKLAMA