REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ministerstwo Klimatu o nowym typie oświadczenia [Zmiany w poradniku o dodatku węglowym]

Ministerstwo Klimatu o nowym typie oświadczenia [Zmiany w poradniku o dodatku węglowym]
Ministerstwo Klimatu o nowym typie oświadczenia [Zmiany w poradniku o dodatku węglowym]
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

W poradniku o dodatku węglowym Ministerstwo Klimatu i Środowiska dopuściło składanie przez wnioskodawców oświadczenia o niemożliwości ustalenia w terminie do 30 listopada 2022 r. odrębnego adresu.

Oświadczenie to może ułatwić uzyskanie dodatku węglowego osobom, które w tej chwili mają problemy z uzyskaniem drugiego dodatku węglowego na jeden adres (zakładamy, że spełniają przesłanki ustawowe do jego otrzymania).

REKLAMA

Wnioski o dodatek węglowy można było składać do 30 listopada 2022 r. Oświadczenie można złożyć po tej dacie.

Poradnik dla samorządów dotyczący wypłaty dodatku węglowego znajduje się pod tym linkiem.

Co się zmieniło w Poradniku o dodatku węglowym?

Ministerstwo utrzymało formułę interpretacyjną, że możliwość przyznania dodatku węglowego powinna być rozpatrywana w sytuacji, jeżeli podjęte zostały kroki formalne, prowadzące do nadania odrębnego adresu miejsca zamieszkania i przedstawiono np.:

  1. zaświadczenie o samodzielności lokalu lub
  2. kopię złożonego wniosku o wydanie zaświadczenia o samodzielności lokalu,
  3. czy też kopię wniosku o nadanie numeru porządkowego.

Zmiany to dwie tezy interpretacyjne:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  1. Aby jego wniosek nie został pozostawiony bez rozpoznania, wnioskodawca powinien wykazać się inicjatywą i wskazać organowi, że niemożliwe jest ustalenie odrębnego adresu w terminie do 30 listopada 2022 r. – że jego przypadek powinien być rozpatrywany zgodnie z nowymi przepisami i powinien być wobec niego przeprowadzony wywiad środowiskowy.
  1. Inicjatywa wnioskodawcy wskazująca, że jego przypadek powinien być rozpatrywany zgodnie z nowymi przepisami i powinien być wobec niego przeprowadzony wywiad środowiskowy, może być również potwierdzona oświadczeniem o niemożliwości ustalenia w terminie do 30 listopada 2022 r. odrębnego adresu.  

Takie same tezy Ministerstwo zawarło w piśmie z 19 grudnia 2022 r do Infor.pl z objaśnieniami jak stosować przepisy ustawy o dodatku węglowym.

Przykład takiego oświadczenia opublikowaliśmy w poniższym artykule:

Czy Ministerstwo ma rację?

REKLAMA

Obie ww. tezy nie są zapisane w ustawie o dodatku węglowym. Stanowią interpretację jej przepisów przez specjalistów z Ministerstwa Klimatu i Środowiska. I dlatego stałym elementem dyskusji o zasadach przyznawania dodatku węglowego jest pytanie o to, czy specjaliści mają rację. Czy ich interpretacja jest słuszna przekonamy się po pierwszych wyrokach sądów administracyjnych rozstrzygających spory gmin z wnioskodawcami.

Niemniej trzeba wskazać, że ustawa o dodatku węglowym nie nakazuje wnioskodawcy przejawiania żadnej inicjatywy. Nie wiadomo też na czym ona ma polegać (skoro przepisy o tym nic nie mówią). Przepisy nie przewidują też obowiązku składania oświadczeń.

Warto pamiętać, że interpretacja Ministerstwa Klimatu i Środowiska nie stanowi wiążącej wykładni przepisów. Infor.pl zadał Ministerstwu pytanie o znaczenie prawne "Poradnika o dodatku węglowym" i innych materiałach dotyczących tego świadczenia, opublikowanych na stronie internetowej Ministerstwa. 19 grudnia 2022 r. w odpowiedzi czytamy:

REKLAMA

„Materiały informacyjne zamieszczone na stronie MKiŚ mają stanowić wsparcie dla organów rozpatrujących wnioski o wypłatę dodatku węglowego. Informacje tam zawarte nie stanowią wiążącej wykładni prawa powszechnie obowiązującego. W indywidualnych sprawach może to uczynić jedynie sąd powszechny.

Pomimo tych zastrzeżeń gminy traktują wskazówki Ministerstwa jako obowiązującą wykładnię prawa. I całe fragmenty poradnika można znaleźć w uzasadnieniach pism wydawanych przez gminy.

Związek Powiatów Polskich o dodatku węglowym

Na grudniowym posiedzeniu Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego (KWRiST) Związek Powiatów Polskich (ZPP) zwracał uwagę, że ustawa o dodatku węglowym nie wymaga od wnioskodawcy, aby składał oświadczenia, zaświadczenia oraz wykonywał formalne działania dla nadania odrębnego adresu. Jeżeli Ministerstwo uwzględni te uwagi, być może Poradnik znowu zostanie zaktualizowany.

`

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Duże zmiany w wojsku. Nowy plan MON

14 sierpnia nastąpi istotna zmiana w strukturach dowodzenia Wojsk Obrony Terytorialnej. Jak poinformował wiceszef Ministerstwa Obrony Narodowej, Cezary Tomczyk, podczas posiedzenia sejmowej Komisji Obrony Narodowej, WOT zostaną bezpośrednio podporządkowane Sztabowi Generalnemu Wojska Polskiego.

Bezpłatne szkolenia wojskowe dla każdego! - Trenuj z Wojskiem 5

Bezpłatne szkolenia wojskowe dla każdego ruszają. To już 5. edycja programu Trenuj z Wojskiem. Można nauczyć się posługiwania się bronią, strzelania na trenażerze, przetrwania, zachowania podczas alarmów, walki wręcz, a nawet rzutu granatem. Kiedy odbywają się szkolenia? Kto może się zgłosić?

Top 10 szkół przyjaznych LGBTQ+ w 2024 roku. Nowy ranking

W ramach 4. ogólnopolskiej edycji Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+, przeprowadzonej pod hasłem "Szkoła Zaufania", zebrano opinie 20 tys. osób. Po raz pierwszy wyniki zostały zaprezentowane w Ministerstwie Edukacji Narodowej. Szkoły, które zdobyły najwyższe miejsca, otrzymają tarcze z rysunkiem tęczy i napisem "Szkoła Zaufania".

Europejska karta parkingowa dla osób z niepełnosprawnościami. Parlament Europejski zatwierdził nowe przepisy

Parlament Europejski zatwierdził nowe przepisy, które mają na celu ułatwienie życia osobom z niepełnosprawnościami w całej Unii Europejskiej. Przepisy te wprowadzają ogólnounijną kartę dla osób z niepełnosprawnościami oraz europejską kartę parkingową dla osób z niepełnosprawnościami.

REKLAMA

Rada Krajowa KO zatwierdziła listy do Parlamentu Europejskiego. Sienkiewicz podał się do dymisji

Rada Krajowa Platformy Obywatelskiej zatwierdziła listy Koalicji Obywatelskiej do Parlamentu Europejskiego. Na czele list znajdują się znane postacie, w tym członkowie rządu.

Jak walczyć z przymrozkami? Gdzie? kiedy? Co z kwitnącymi sadami, ogrodami, plantacjami? [prognoza pogody]

Przymrozki 24-26 kwietnia. Gdzie? kiedy? Jakie? Co z kwitnącymi jabłoniami, gruszami, śliwami, borówką, porzeczkami?

Jaka jest liczba ludności w Polsce? Dane GUS

Liczba ludności w Polsce znów się zmniejszyła. Ile wynosi na koniec I kwartału 2024 r.? GUS podał dane. 

Różowe skrzyneczki w szkołach. MEN pracuje nad nowym projektem

Wiceminister edukacji Paulina Piechna-Więckiewicz poinformowała, że resort bierze pod uwagę kwestię dostępności w szkołach tzw. różowych skrzyneczek ze środkami higieny intymnej. Przekazała, że w środę spotka się w tej sprawie z przedstawicielami samorządu.

REKLAMA

ZNP: gwałtowna zainteresowanie nauczycieli urlopami dla poratowania zdrowia. Emerytury stażowe bez tego urlopu

W ciągu ostatnich trzech lat o 40 proc. wzrosła liczba wniosków nauczycieli o urlopy dla poratowania zdrowia, a także liczba zwolnień lekarskich. Nie skorzystają z urlopu nauczyciele na wcześniejszych emeryturach.

Nowa lista lektur. Co proponuje Ministerstwo Edukacji Narodowej?

W projekcie MEN znalazły się m.in. lektury szkolne wydane w ostatnich latach. Jakie pozycje zniknęły z listy?

REKLAMA