REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Do końca stycznia 2023 r. można zdobyć dla najemców "tani prąd". I to z mocą wsteczną od 1 grudnia 2022 r.

Tomasz Król
prawnik - prawo sektora publicznego, prawo cywilne, gospodarcze, prawo administracyjne, podatki
Właściciele nieruchomości mogą zdobyć dla najemców
Właściciele nieruchomości mogą zdobyć dla najemców "tani prąd". I to z mocą wsteczną od 1 grudnia 2022 r.
Media

REKLAMA

REKLAMA

Po zmianie przepisów najemcy lokali użytkowych mogą korzystać z maksymalnej ceny prądu wynoszącej 785 zł/MWh. Jest to możliwość dla m.in. najemców sklepów w galeriach handlowych i biur w biurowcach.

Najemca musi mieć status mikro-, małego albo średniego przedsiębiorcy (MSP).

REKLAMA

Do końca 2022 r. niezbędna umowa najemcy z dostawcą prądu

Przed nowelizacją przepisy przyznawały prawo do "taniego prądu" tylko tym najemcom (MSP), którzy mieli umowy z energetyką na dostawę prądu. W skrócie, na nich był przepisany licznik.

Zmienił to art. 63 ustawy z dnia 15 grudnia 2022 r. o szczególnej ochronie niektórych odbiorców paliw gazowych w 2023 r. w związku z sytuacją na rynku gazu (Dz.U. poz. 2687).

Dalej wymagana jest umowa z dostawcą prądu

Ustawodawca nie zrezygnował z wymogu posiadania takiej umowy. Bo tylko wtedy dostawca prądu wie, kto odbiera od niego "tani prąd". Ale wystarcza, gdy umowę ma właściciel nieruchomości. To on składa np. Tauronowi albo PGE oświadczenie, które od listopada 2022 r. jest podstawą do korzystania przez firmy z maksymalnej ceny za prąd 785 zł/MWh (netto). Wzory oświadczenia są do pobrania na stronie www. każdego dostawcy prądu (np. Tauron, PGE ).

Robi to w interesie swoich najemców.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Według ustawy to uprawnienie do pozyskania dla nich prądu przysługuje: "każdemu, kto z mocy ustawy, umowy lub innego tytułu prawnego jest uprawniony lub zobowiązany do zapewnienia energii elektrycznej w lokalach użytkowanych przez m.in. mikroprzedsiębiorców, małych i średnich przedsiębiorców.”

Właściciel nieruchomości jest pośrednikiem

Najemcy z dotowanego prądu skorzystają w sposób pośredni. Właściciel:

  1. przekaże dostawcy prądu informację o uprawnieniu najemców (składając oświadczenie),
  2. kupi prąd dla nich,
  3. przekaże go do zużycia.

Całą procedurę uruchomi złożenie przez właściciela lokalu oświadczenia o prawie do dotowanego prądu.

Oświadczenie do 31 stycznia 2023 r.

Oświadczenie złożone do 31 stycznia 2023 r. daje tani prąd od ... 1 grudnia 2022 r.

Jest to bardzo korzystne rozwiązanie. Dzięki niemu następuje zrównanie sytuacji prawnej najemców z przedsiębiorcami, którzy oświadczenia dostawcom prądu złożyli do 30 listopada 2022 r.

Przyznanie najemcom "taniego prądu" od 1 grudnia 2022 r. wynika z: 

  • art. 3 ust. 1 pkt 2 i
  • art. 5 ust. 2 pkt 2

- ustawy z 27 października 2022 r. o środkach nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparciu niektórych odbiorców w 2023 roku.

Przykład

W biurowcu nie ma podliczników prądu dla najemców. Właściciel biurowca nie jest MSP. Nie składał więc oświadczenia o "tanim prądzie" w listopadzie 2022 r. Bo nie miał do tego prawa. Teraz może to zrobić. Jeżeli złoży oświadczenie do końca stycznia 2023 r., to tani prąd będzie dostępny dla firm najmujących biura w biurowcu od 1 grudnia 2022 r. O ile najemcy, to MSP.

Właściciel nieruchomości nie jest MSP

Nie ma znaczenia, czy właściciel nieruchomości sam ma prawo do korzystania z "taniego prądu". Bo to nie jest oferta dla niego. Nie musi być MSP.

Nie wszyscy najemcy są MSP. Co wtedy?

Jeżeli w galerii handlowej albo biurowcu tylko niektórzy najemcy mają prawo do "taniego prądu", to nowe uprawnienie dotyczy tylko ich.

Przykład

W galerii handlowej lokale wynajmuje 41 sprzedawców. 24 firmy to MSP, pozostałe to duże firmy nie będące MSP. Właściciel galerii może poprzez oświadczenie pozyskać "tani prąd" dla 24 firm.

Jakie są skutki przekroczenia terminu 31 stycznia 2023 r.?

Z "taniego prądu" najemca skorzysta później (w zależności od stopnia przekroczenia terminu 31 stycznia 2023 r.).

Przykład

15 lutego 2023 r. właściciel galerii handlowej złożył oświadczenie Tauronowi. Prąd w cenie 785 zł/MWh jest dostępny najemcom od 1 marca 2023 r.  

Nie tylko najem

Oświadczenie może złożyć każdy, kto z mocy ustawy, umowy lub innego tytułu prawnego jest uprawniony lub zobowiązany do zapewnienia energii elektrycznej w lokalach użytkowanych przez m.in. mikroprzedsiębiorców, małych i średnich przedsiębiorców.” Dotyczy to nie więc nie tylko umowy najmu, ale np. użyczenia.

Czy nowe przepisy dotyczą osób fizycznych nie mających firm?

Nie, jest to możliwość dla małych i średnich firm (MSP). Osoby fizyczne nie prowadzące działalności gospodarczej i najmujące mieszkania nie mają żadnego interesu, aby wprowadzono dla nich podobne przepisy. Już wcześniejsze dają im prawo do taniego prądu w maksymalnej cenie 693 zł/MWh (po zużyciu limitu 2000 kWh, 2600 kWh i 3000 kWh). Jest to niższa cena niż dla firm. Osoby fizyczne nie składają żadnych oświadczeń, aby z niej w 2023 r. korzystać. Następuje to automatycznie.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(6)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  • HH
    2023-01-12 13:42:20
    A co jak wśród najemców jest jeden który jest DUŻYM przedsiębiorcą - a licznik główny dla budynku jest jeden
    0
  • Tomek
    2023-03-01 20:09:43
    A co jeśli przedsiębiorstwo nie jest MSP i wynajmuje w jednej ze swoich nieruchomości lokale mieszkalne, które są na podliczniku nieruchomości przemysłowej i ci mieszkańcy dostają rachunki po 2,72 brutto za kWh ?
    0
    pokażodpowiedzi (1)
  • Jaa
    2023-01-02 22:14:42
    A co z prądem budowlanym? 2.31 netto to jakaś kpina.
    0
  • zbulwersowany
    2023-01-27 08:12:22
    A czy jest gdzieś do pobrania wzór tego oświadczenia? Bo wszyscy piszą o terminie do 31 stycznia a wzoru czy formularza brak
    0
  • TK
    2023-01-03 00:01:13
    W artykule omawiamy zamrożenie cen prądu dla prądu budowlanego: https://samorzad.infor.pl/sektor/zadania/bezpieczenstwo/5641811,tani-prad-dla-osob-budujacych-domy-zamrozenie-cen-pradu.html
    0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Mapa 550 blokad 20 marca w środę. Sprawdź online objazd do pracy. Rolnicy. Strajk. Protest [20 marca, cała Polska]
Światowy Dzień Recyklingu. Jak nauczyć się inaczej patrzeć na odpady?

Światowy Dzień Recyklingu obchodzimy dopiero od 2018 r. Przetwarzanie odpadów ma jednak o wiele dłuższą historię. W dzisiejszych czasach recykling jest koniecznością, biorąc pod uwagę jak dużo rzeczy obecnie produkuje się na świecie. 

Wielkanoc prawosławna 2024 - kiedy wypada?

Kiedy wypada prawosławna Wielkanoc w 2024 r.? W poniedziałek, 18 marca, rozpoczął się prawosławni rozpoczęli Wielki Post.

Do min. edukacji B. Nowackiej. Religia a świadectwa, liczba godzin, lekcje na początek i koniec zajęć

Nauczyciele religii skierowali list otwarty do min. edukacji B. Nowackiej. Kierują do MEN zarzuty, wątpliwości i pytania o planowane zmiany w lekcjach religii.

REKLAMA

Min. B. Nowacka: Nowe przepisy dla dyrektorów szkół i kuratorów

Min. edukacji B. Nowacka zapowiedziała zmiany w powoływaniu dyrektorów szkół. Bez kuratorów i konkursów. Zmiany jeszcze w 2024 r.

Gospodarka traci miliardy złotych z powodu problemów Polaków ze snem

Tylko nieco ponad połowa Polaków jest zadowolona z jakości swojego snu. Na kłopoty ze snem najczęściej skarżą się osoby mające od 25 do 34 lat. Krótki i zły jakościowo sen to nie tylko potencjalne problemy zdrowotne, ale i miliardy dolarów strat dla gospodarki. 

Kiedy matura 2024 – terminy

Matura 2024 – kiedy są terminy egzaminu maturalnego głównego, dodatkowego i poprawkowego? Jakie daty matury ustnej i matury pisemnej ustala komunikat CKE? Kiedy będą wyniki matur?

MZ zapowiada zmiany w wystawianiu recept na darmowe leki dla osób 65+ oraz dla dzieci

Zmiany mają dotyczyć recept wystawianych przez lekarzy niemających kontraktów z Narodowym Funduszem Zdrowia.

REKLAMA

Z tych lotnisk nie polecisz. Nawet 600 odwołanych lotów

Pracownicy ochrony strajkują na pięciu niemieckich lotniskach. Kilkadziesiąt tysięcy pasażerów będzie musiało zmienić swoje podróżnicze plany, odwołanych może zostać nawet 600 lotów. W piątek będzie dalszy ciąg strajków. 

Gdy w sklepie mniej klientów, nie dostaniesz reszty? Naukowcy przeanalizowali postawy sprzedawców

Naukowcy z Uniwersytetu SWPS przeprowadzili ciekawe badanie. Wynika z niego, że gdy podczas pandemii COVID-19 w sklepach było mniej klientów, sprzedawcy częściej zatrzymywali resztę. Co taka obserwacja może dać decydentom?  

REKLAMA