REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Do końca stycznia 2023 r. można zdobyć dla najemców "tani prąd". I to z mocą wsteczną od 1 grudnia 2022 r.

Tomasz Król
prawnik - prawo pracy, cywilne, gospodarcze, administracyjne, podatki, ubezpieczenia społeczne, sektor publiczny
Właściciele nieruchomości mogą zdobyć dla najemców
Właściciele nieruchomości mogą zdobyć dla najemców "tani prąd". I to z mocą wsteczną od 1 grudnia 2022 r.
Media

REKLAMA

REKLAMA

Po zmianie przepisów najemcy lokali użytkowych mogą korzystać z maksymalnej ceny prądu wynoszącej 785 zł/MWh. Jest to możliwość dla m.in. najemców sklepów w galeriach handlowych i biur w biurowcach.

Najemca musi mieć status mikro-, małego albo średniego przedsiębiorcy (MSP).

REKLAMA

Do końca 2022 r. niezbędna umowa najemcy z dostawcą prądu

Przed nowelizacją przepisy przyznawały prawo do "taniego prądu" tylko tym najemcom (MSP), którzy mieli umowy z energetyką na dostawę prądu. W skrócie, na nich był przepisany licznik.

Zmienił to art. 63 ustawy z dnia 15 grudnia 2022 r. o szczególnej ochronie niektórych odbiorców paliw gazowych w 2023 r. w związku z sytuacją na rynku gazu (Dz.U. poz. 2687).

Dalej wymagana jest umowa z dostawcą prądu

Ustawodawca nie zrezygnował z wymogu posiadania takiej umowy. Bo tylko wtedy dostawca prądu wie, kto odbiera od niego "tani prąd". Ale wystarcza, gdy umowę ma właściciel nieruchomości. To on składa np. Tauronowi albo PGE oświadczenie, które od listopada 2022 r. jest podstawą do korzystania przez firmy z maksymalnej ceny za prąd 785 zł/MWh (netto). Wzory oświadczenia są do pobrania na stronie www. każdego dostawcy prądu (np. Tauron, PGE ).

Robi to w interesie swoich najemców.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Według ustawy to uprawnienie do pozyskania dla nich prądu przysługuje: "każdemu, kto z mocy ustawy, umowy lub innego tytułu prawnego jest uprawniony lub zobowiązany do zapewnienia energii elektrycznej w lokalach użytkowanych przez m.in. mikroprzedsiębiorców, małych i średnich przedsiębiorców.”

Właściciel nieruchomości jest pośrednikiem

Najemcy z dotowanego prądu skorzystają w sposób pośredni. Właściciel:

  1. przekaże dostawcy prądu informację o uprawnieniu najemców (składając oświadczenie),
  2. kupi prąd dla nich,
  3. przekaże go do zużycia.

Całą procedurę uruchomi złożenie przez właściciela lokalu oświadczenia o prawie do dotowanego prądu.

Oświadczenie do 31 stycznia 2023 r.

Oświadczenie złożone do 31 stycznia 2023 r. daje tani prąd od ... 1 grudnia 2022 r.

Jest to bardzo korzystne rozwiązanie. Dzięki niemu następuje zrównanie sytuacji prawnej najemców z przedsiębiorcami, którzy oświadczenia dostawcom prądu złożyli do 30 listopada 2022 r.

Przyznanie najemcom "taniego prądu" od 1 grudnia 2022 r. wynika z: 

  • art. 3 ust. 1 pkt 2 i
  • art. 5 ust. 2 pkt 2

- ustawy z 27 października 2022 r. o środkach nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparciu niektórych odbiorców w 2023 roku.

Przykład

W biurowcu nie ma podliczników prądu dla najemców. Właściciel biurowca nie jest MSP. Nie składał więc oświadczenia o "tanim prądzie" w listopadzie 2022 r. Bo nie miał do tego prawa. Teraz może to zrobić. Jeżeli złoży oświadczenie do końca stycznia 2023 r., to tani prąd będzie dostępny dla firm najmujących biura w biurowcu od 1 grudnia 2022 r. O ile najemcy, to MSP.

Właściciel nieruchomości nie jest MSP

Nie ma znaczenia, czy właściciel nieruchomości sam ma prawo do korzystania z "taniego prądu". Bo to nie jest oferta dla niego. Nie musi być MSP.

Nie wszyscy najemcy są MSP. Co wtedy?

Jeżeli w galerii handlowej albo biurowcu tylko niektórzy najemcy mają prawo do "taniego prądu", to nowe uprawnienie dotyczy tylko ich.

Przykład

W galerii handlowej lokale wynajmuje 41 sprzedawców. 24 firmy to MSP, pozostałe to duże firmy nie będące MSP. Właściciel galerii może poprzez oświadczenie pozyskać "tani prąd" dla 24 firm.

Jakie są skutki przekroczenia terminu 31 stycznia 2023 r.?

Z "taniego prądu" najemca skorzysta później (w zależności od stopnia przekroczenia terminu 31 stycznia 2023 r.).

Przykład

15 lutego 2023 r. właściciel galerii handlowej złożył oświadczenie Tauronowi. Prąd w cenie 785 zł/MWh jest dostępny najemcom od 1 marca 2023 r.  

Nie tylko najem

Oświadczenie może złożyć każdy, kto z mocy ustawy, umowy lub innego tytułu prawnego jest uprawniony lub zobowiązany do zapewnienia energii elektrycznej w lokalach użytkowanych przez m.in. mikroprzedsiębiorców, małych i średnich przedsiębiorców.” Dotyczy to nie więc nie tylko umowy najmu, ale np. użyczenia.

Czy nowe przepisy dotyczą osób fizycznych nie mających firm?

Nie, jest to możliwość dla małych i średnich firm (MSP). Osoby fizyczne nie prowadzące działalności gospodarczej i najmujące mieszkania nie mają żadnego interesu, aby wprowadzono dla nich podobne przepisy. Już wcześniejsze dają im prawo do taniego prądu w maksymalnej cenie 693 zł/MWh (po zużyciu limitu 2000 kWh, 2600 kWh i 3000 kWh). Jest to niższa cena niż dla firm. Osoby fizyczne nie składają żadnych oświadczeń, aby z niej w 2023 r. korzystać. Następuje to automatycznie.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rekordowa liczba pasażerów z lotniska Chopina

Ponad 2 mln odprawionych w ciągu miesiąca pasażerów. To rekord, który padł w czerwcu na lotnisku Chopina. Z szacunków wynika, ze w całym roku ta liczba będzie wynosić 20 mln. 

Darmowe potańcówki w Warszawie

Wracają potańcówki na Grochowskiej. Od 12 lipca mieszkańcy dzielnicy Praga-Południe i okolic będą mogli tańczyć do muzyki z różnych stron świata. 

Koncert życzeń związków nauczycielskich: 500 zł dodatku za wychowawstwo, 15% lub 20% podwyżki w 2025 roku, 4 dni urlopu na żądanie, zmiany w zastępstwach, odprawach, godzinach ponadwymiarowych i inne postulaty

Związek Nauczycielstwa Polskiego i  Prezydium Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność" wystosowały 10 lipca 2024 r. odrębne pisma do Ministerstwa Edukacji Narodowej zawierające obszerne listy spraw wymagających pilnego uregulowania. Są to odpowiedzi na ustalenia grupy roboczej ds. wynagradzania nauczycieli z 26 czerwca br. działającej w ramach Zespołu ds. pragmatyki zawodowej nauczycieli. Czego domagają się związkowcy?

Mięsak. Poznaj objawy tego nowotworu

Mięsak to rzadki nowotwór. Stanowi około 1% wszystkich nowotworów u dorosłych i około 15% u dzieci. Lipiec to miesiąc poświęcony budowaniu świadomości na temat mięsaków. Warto wiedzieć, czym są te nowotwory, jakie dają objawy i jak ważna jest szybka diagnoza. 

REKLAMA

Czy warto iść na tradycyjne studia w 2024 roku? Gdzie zdobyć praktyczne umiejętności przydatne w pracy?

Dziś coraz więcej osób kwestionuje sens tradycyjnego modelu akademickiego, który koncentruje się głównie na zdobywaniu wiedzy teoretycznej, bez jednoczesnego zapewnienia praktycznych umiejętności przydatnych na rynku pracy. Także rosnące koszty edukacji oraz obawy o przyszłe zatrudnienie skłaniają młodych ludzi do poszukiwania alternatywnych ścieżek rozwoju zawodowego, takich jak kursy, szkolenia praktyczne czy praca zdalna. Czy warto zatem jeszcze iść na tradycyjne studia?

Dyrektor CKE: Będą zmiany w maturach i egzaminie ósmoklasisty w 2025 r. Rok szkolny 2024/2025: Odchudzona o 20% podstawa programowa

Dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marcin Smolik w rozmowie z Polską Agencją Prasową udzielił informacji odnośnie zmian w maturach i egzaminie ósmoklasisty wynikających z uszczuplenia podstawy programowej od roku szkolnego 2024/2025. Najwięcej zmian ma być na egzaminie maturalnym z języka polskiego, tak pisemnym, jak i ustnym, np. znacznie skrócona zostanie lista pytań jawnych.

Min. Sikorski: kilka tysięcy osób w Polsce zgłosiło się do Legionu Ukraińskiego. Polska zapewnia sprzęt i szkolenie

Kilka tysięcy osób zarejestrowało się już w Polsce, aby dołączyć do Legionu Ukraińskiego, czyli nowej ukraińskiej ochotniczej jednostki wojskowej - poinformował minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski podczas Forum Publicznego NATO, zorganizowanego przy okazji szczytu tej organizacji w Waszyngtonie.

Od piątku utrudnienia w Warszawie

W piątek kierowcy w stolicy napotkają utrudnienia na Wale Miedzeszyńskim i moście Poniatowskiego. 

REKLAMA

Poprawka matury w sierpniu 2024

Kiedy jest poprawka matury w sierpniu 2024 roku? Kiedy jest poprawkowa matura pisemna, a kiedy ustna? Co trzeba zrobić, aby przystąpić do terminu poprawkowego? Wyników można spodziewać się we wtorek 10 września 2024 r.

Siedem wsi w Polsce stanie się miastem od początku 2025 roku. Wiemy już które

Od 1 stycznia 2025 r. roku w Polsce przybędzie siedem miast. Tak wynika z założeń projektu rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ustalenia granic niektórych gmin i miast, nadania niektórym miejscowościom statusu miasta oraz zmiany siedziby władz gminy, które zostały opublikowane 9 lipca 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych rządu. Nastąpi też 7 zmian dotyczących ustalenia granic gmin i 11 zmian dotyczących ustalenia granic miast.

REKLAMA