REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Tani prąd 79 groszy/kWh: Czy najemcy składają oświadczenie do 30 listopada 2022 r.?

Tomasz Król
prawnik - prawo sektora publicznego, prawo cywilne, gospodarcze, prawo administracyjne, podatki
Tani prąd 79 groszy/kWh: Czy najemcy składają oświadczenie do 30 listopada 2022 r.?
Tani prąd 79 groszy/kWh: Czy najemcy składają oświadczenie do 30 listopada 2022 r.?
Media

REKLAMA

REKLAMA

Czy oświadczenie o tanim prądzie składają najemcy w terminie do 30 listopada 2022 r.?

Stan prawny opisany w artykule został zmieniony od 1 stycznia 2022 r. Zob. poniższy tekst:

REKLAMA

Wzór: Luka w przepisach o tanim prądzie. Przedsiębiorcy boją się kar za błędy w oświadczeniu dla sprzedawcy prądu

20 pytań o „tani prąd” [Kompendium, oświadczenie, 79 groszy/kWh]

Dalszy ciąg materiału pod wideo

ODPOWIEDŹ

Nie, najemca nie może skorzystać z maksymalnej ceny prądu 79 groszy/kWh. Chyba, że jest stroną umowy z przedsiębiorstwem energetycznym. Chodzi tu o przedsiębiorstwo energetyczne wykonujące działalność gospodarczą w zakresie obrotu energią elektryczną. Ta odpowiedź dotyczy najemców prowadzących działalność gospodarczą albo prospołeczną taką jak przychodnia zdrowia. Opis sytuacji prawnej najemców będących osobami fizycznymi nie prowadzących firm, na końcu artykułu.

Masz kilka mieszkań. Jedno wynajmujesz. Co z zamrożeniem cen prądu? [2600 kWh 3000 kWh]

Czy oświadczenie o tanim prądzie składam przez ePuap? Na jaki adres?

Poradnik Ministerstwa Klimatu o obowiązku oszczędzania prądu. Kalkulator

Tańszy prąd i paliwa: Karta Dużej Rodziny to nie tylko limit 3000 kWh na prąd, ale i zniżki - Orlen, Shell, Lotos, Circle K

Instrukcja wypełnienia oświadczenia - PGE

Tani prąd: Zawiesiłem firmę. Czy składam oświadczenie o tanim prądzie do 30 listopada 2022 r.? [prąd 79 groszy/kWh]

Najemcy wyrzuceni z systemu "taniego prądu". Wraz z wynajętymi mieszkaniami, biurami i sklepami

PGE instrukcja, oświadczenie odbiorcy uprawnionego

Przykład wypełnionego oświadczenia opracowany przez ENEA

ENEA przykład

UZASADNIENIE

REKLAMA

Przedsiębiorcy, szpitale, biblioteki, żłobki, wodociągi, spółki komunalne do 30 listopada 2022 r. składają oświadczenie, które da im prawo do taniego prądu. I to od 1 grudnia 2022 r. do końca 2023 r. Jest to oświadczenie odbiorcy uprawnionego. I składa się go przedsiębiorstwu energetycznemu, które dostarcza prąd do danego PPE (punkt poboru energii – w uproszczeniu po prostu licznik).

Jako autor artykułu przyjmuję za bazową interpretację nowych przepisów mówiącą, że warunkiem skorzystania z maksymalnej ceny prądu 79 groszy/1 kWh jest posiadanie przez odbiorcę uprawnionego umowy z wytwórcą energii albo jej dystrybutorem.

Oznacza to, że najemcy nie mają prawa do tej ulgi. No bo najczęściej nie mają umowy z przedsiębiorstwami energetycznymi - płacą za prąd właścicielowi np. biura. Jeżeli otrzymują faktury VAT, to od niego. Faktur na najemcę nie wystawia np. Tauron. Jeżeli najemcy mają np. z PGE umowę, to oczywiście mają też prawo do taniego prądu. Ale to musi być umowa z energetyką, a nie z właścicielem budynku.

Pytanie od czytelnika Infor.pl

A jeżeli przedsiębiorca wynajmujący lokal w Galerii Handlowej ma refakturowany prąd od właściciela Galerii i jest to ustalone w umowie najmu. Czy można coś zrobić w tej sprawie?

Odpowiedź

Wynajmujący lokal nie ma umowy z przedsiębiorstwem energetycznym. Taką umowę ma właściciel Galerii. Sposobem na skorzystanie przez najemcę z prądu w cenie do 79 groszy/kWh jest złożenie oświadczenia przez właściciela galerii. Może to zrobić jako średni przedsiębiorca, o ile spełnia warunki z definicji ustawowej dla tego typu przedsiębiorcy. I następnie refakturować stawkę netto 79 groszy/kWh na najemcę. Rozwiązaniem jest też instalacja PPE w sklepie (jeżeli jest to możliwe technicznie) i podpisanie umowy bezpośrednio z przedsiębiorstwem energetycznym. 

Tani prąd: Jak odróżnić zamrożenie od maksymalnej ceny za prąd? Jakie oświadczenia, do kiedy? [Tabele]

Ustawa z dnia 27 października 2022 r. o środkach nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparciu niektórych odbiorców w 2023 roku jest tak napisana, że można mieć wątpliwości w tej sprawie. I trzeba skonstruować wykładnię nowych przepisów. I artykuł pokazuje jak to zrobiłem. Niestety niekorzystnie dla najemców.

Argumenty za prawem najemców bez umowy do taniego prądu

Art. 2 pkt 2 lit. b ustawy stanowi, że „odbiorca uprawniony”, to przedsiębiorca będący mikroprzedsiębiorcą, małym przedsiębiorcą albo średnim przedsiębiorcą, w zakresie, w jakim zużywa energię elektryczną na potrzeby podstawowej działalności. Nie ma tu wymogu posiadania umowy z przedsiębiorstwem energetycznym.

To oznaczałoby, że najemcy prowadzący działalność gospodarczą mogą skorzystać z taniego prądu. Niezależnie od tego, czy mają umowę z energetyką.

Argumenty przeciw prawu najemców bez umowy do taniego prądu

Ustawę trzeba jednak czytać w całości. I taka całościowa lektura odkrywa, że:

REKLAMA

1. Ustawa mówi także tak: Przedsiębiorstwo energetyczne wykonujące działalność gospodarczą w zakresie obrotu energią elektryczną, zwane "podmiotem uprawnionym", stosuje cenę maksymalną w rozliczeniach z odbiorcami uprawnionymi. Wniosek? Rozliczać się można tylko wtedy, gdy między podmiotami jest umowa, a tej najemcy z energetyką zazwyczaj nie posiadają.

 2. Ustawa wprowadza definicję legalną „umowy sprzedaży energii elektrycznej” – jest to m.in. umowa między przedsiębiorstwem energetycznym wykonującym działalność gospodarczą w zakresie obrotu energią elektryczną albo wytwórcą energii elektrycznej a odbiorcą końcowym w rozumieniu art. 3 pkt 13a ustawy - Prawo energetyczne. Wniosek? Odbiorca końcowy to podmiot, który dokonuje zakupu paliw lub energii na własny użytek. A więc na podstawie umowy, której najemca nie posiada.

3. We wzorze oświadczenia trzeba podać numer PPE oraz datę zawarcia umowy. Wniosek? To są elementy wskazujące na to, że osoba składająca oświadczenie ma umowę z energetyką bo tylko taka osoba zna te informacje.

 4. Przedsiębiorstwo energetyczne dołącza do faktur za energię elektryczną odebraną w 2022 r. i 2023 r. wystawionych odbiorcom uprawnionym po dniu 1 grudnia 2022 r. informację o wpływie ustawy na cenę energii elektrycznej dla tych odbiorców. Wniosek? Podstawą dostarczania faktur musi być umowa.

Wszystkie te elementy ustawy wskazują na to, że aby skorzystać z ceny prądu do 785 zł/MWh, trzeba mieć umowę z wytwórcą energii albo jej dystrybutorem. A to wyklucza z tej bonifikaty większość najemców.

Jak widać odpowiedź na pytanie wymaga skomplikowanej wykładni prawa, a jej wynik wciąż budzi wątpliwości prawników.

Najemcy nie prowadzący firm

 Co z najemcami nie prowadzącymi firmy? Nie składają żadnych oświadczeń. Kowalski i Nowak nie muszą nic robić w sprawie taniego prądu w 2023 r. Pamiętajmy, że osoby fizyczne nie prowadzące działalności gospodarczej korzystają z dwóch ustaw. Pierwsza daje im ceny za prąd z początku 2022 r w ramach limitów:

  1. 2000 kWh,
  2. 2600 kWh (osoby niepełnosprawne),
  3. 3000 kWh (rodziny wielodzietne z Kartą Dużej Rodziny, rolnicy).

A druga ustawa reguluje sytuację po przekroczeniu ww. limitów. Wtedy maksymalna cena energii to 693 zł/MWh (69 groszy/1 kWh). Dla zastosowania ceny 69 groszy najemcy nie muszą składać żadnych oświadczeń.

Aby korzystać z ww. przepisów najemca – tak samo jak najemca prowadzący firmę - musi mieć umowę z energetykę. Taką wykładnię przyjąłem w tym artykule.

Co to jest „podstawowa działalność” przedsiębiorcy?

UWAGA! Oświadczenie o tanim prądzie 79 groszy/kWh wymaga rozpoznania przez przedsiębiorcę co tzn. „podstawowa działalność firmy”. Tylko prąd z tej działalności ma rządową dopłatę. Pojęcie nie ma definicji.

Ponieważ oświadczenie składa się pod rygorem odpowiedzialności karnej, należy prawidłowo rozpoznać, który prąd służy działalności podstawowej firmy.

Infor.pl zwrócił się do Ministerstwa z prośbą o wyjaśnienie, co oznacza pojęcie „podstawowa działalność przedsiębiorcy" w oświadczeniu o tanim prądzie.

W piśmie Ministerstwa Klimatu i Środowiska z 18 listopada 2022 r. czytamy:

Pojęcie działalności podstawowej, o której mowa w art. 2 pkt 2 lit. b ustawy z dnia 27 października 2022 r. o środkach nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparciu niektórych odbiorców w 2023 roku, powinna pokrywać się z zakresem pojęciowym przeważającej działalności gospodarczej w rozumieniu PKD. Zgodnie z Zasadami budowy klasyfikacji, stanowiącymi załącznik do rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 24 grudnia 2007 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD) (pkt 7): „Przeważającą działalnością jednostki statystycznej jest działalność posiadająca największy udział wskaźnika (np. wartość dodana, produkcja brutto, wartość sprzedaży, wielkość zatrudnienia lub wynagrodzeń) charakteryzującego działalność jednostki. W badaniach statystycznych zalecanym wskaźnikiem służącym do określenia przeważającej działalności jest wartość dodana”.

Stąd zgodnie z ww. ustawą cenę maksymalna powinno się stosować w zakresie, w jakim przedsiębiorca zużywa energię elektryczną na potrzeby podstawowej (w rozumieniu PKD przeważającej) działalności.”

Ministerstwo zaznaczyło, że:

1) Minister Klimatu i Środowiska nie jest organem uprawnionym do dokonywania wiążącej wykładni prawa powszechnie obowiązującego. W indywidualnych sprawach może to uczynić jedynie sąd powszechny.

2) Brak jest ustawowej definicji podstawowej działalności gospodarczej.

Osoby zainteresowane problemem podstawowej działalności przedsiębiorcy więcej informacji znajdą w artykule:

Wyjaśnienia Ministerstwa Klimatu: Co to jest podstawowa działalność w oświadczeniu odbiorcy uprawnionego? [tani prąd, 79 groszy]

Jak wypełnić tabelę w oświadczeniu odbiorcy uprawnionego?

Część wzoru to tabela. Można w niej wpisać maksymalnie 25 PPE według następującego schematu:

Kolumna 1. numer punktu poboru energii elektrycznej (PPE). Numer ten znajduje się na każdej fakturze, jaką wystawia np. Tauron, PGE, Enea.

Kolumna 2. wskazanie kategorii odbiorcy uprawnionego – następuje poprzez wpisanie cyfry 1,2,3 albo 4. Np. mikroprzedsiębiorca zarejestrowany w CEIDG i nie zatrudniający nikogo z obrotem/aktywami poniżej 2 mln euro, to cyfra 1.

Kolumna 3. Data zawarcia umowy sprzedaży energii albo umowy kompleksowej dla każdego PPE (dotyczy umów z art. 5 ust. 2 pkt 1 art. 5 ust. 3 ustawy z dnia 10 kwietnia 1997 r. – Prawo energetyczne).

Kolumna 4. Wielkość zużycia energii elektrycznej (dane służące określeniu szacunkowej części energii elektrycznej, która będzie zużywana na potrzeby wskazane w art. 5 ust. 1 pkt 2 lit. a i b ustawy

wzór ppe

Infor.pl

Fragment wzoru jest nieprecyzyjny dla kolumny 4, gdyż nie zawiera informacji za jaki okres ma być podane zużycie.

Czy chodzi o średnie zużycie energii w przeszłości np. za cały 2021 r.? A może raczej przewidywania składającego oświadczenia, ile energii zużyje w okresie 1 grudnia 2022 r. – 31 grudnia 2023 r.?

Ponieważ - zarówno opis we formularzu jak i ustawa, posługują się zwrotem „energia, która będzie zużywana” - autor artykułu przychyla się do interpretacji, że w kolumnie 4 wpisuje się planowane zużycie energii w okresie 1 grudnia 2022 r. – 31 grudnia 2023 r. bazując na tym, ile zużyto prądu w 2021 r. i 2022 r. Przedsiębiorcy z tym problemem radzą sobie np. tak, że biorą zużycie prądu z 2021 r. albo 2022 r., zwiększają otrzymaną wartość o 20%. I wpisują do rubryki 4.

Infor.pl zwrócił się w tej sprawie z zapytaniem do ministerstwa o wydanie odpowiedniej interpretacji.

Wyjaśnienia Ministerstwa Klimatu i Środowiska o wypełnianiu oświadczenia

Artykuł powstał 13 listopada 2022 r. 16 listopada Ministerstwo przekazało Infor.pl wyjaśnienia jak wypełniać kolumny 4, 5 i 6 w tabeli we wzorze. Poniżej pismo z wyjaśnieniami, jakie otrzymaliśmy:

"Wzór oświadczenia, zawarty w rozporządzeniu Ministra Klimatu i Środowiska z dnia 10 listopada 2022 r. w sprawie wzoru oświadczenia odbiorcy uprawnionego obejmuje elementy określone w przepisach ustawy z dnia 27 października 2022 r. o środkach nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparciu niektórych odbiorców w 2023 roku.

Wprowadzenie kolumny 4, zawartej w oświadczeniu w części: 4. Informacja o punktach poboru energii elektrycznej (PPE)*, wynika bezpośrednio z przepisu art. 5 ust. 1 pkt 3 ustawy.

Pola zawarte w kolumnie 4 powinny być uzupełnione danymi liczbowymi o szacowanym wolumenie energii elektrycznej, który zużywany będzie w danym PPE w okresie 1 grudnia 2022 r. do 31 grudnia 2023 r.

Dane te dotyczą planowanego zużycia energii, niemniej należy zauważyć, że większość odbiorców uprawnionych, którzy posiadają dane historyczne powinni wpisać w rubrykę dane o historycznym zużyciu (o ile wnioskodawca nie planuje np. instalacji nowych urządzeń, czy zwiększenia lub zmniejszenia produkcji). Kolumny 5 i 6 odpowiadają wymaganiom zawartym w art. 5 ust. 1 pkt. 3 i 4 odnośnie wskazania części energii (podanej uprzednio w kolumnie 4) jaka, zgodnie z przepisami ustawy objęta będzie ceną gwarantowaną oraz tej części, która nie będzie objęta gwarancją ceny.

Wartości procentowe objęte i nieobjęte ceną maksymalną dla jednego PPE muszą się sumować do 100%."

Jak zastosować wyjaśnienia Ministerstwa wypełniając oświadczenie?

Z wyjaśnień wynika, że:

1) w kolumnie 4 tabeli wpisujesz historyczne zużycie prądu np. z 2021 r. albo 2022 r. i przekształcasz te dane na prognozę dla okresu 1 grudnia 2022 r. - 31 grudnia 2023 r. Jeżeli planujesz zwiększenie zużycia prądu, to nie wpisujesz danych historycznych, a te planowane na 2023 r.

2) w kolumnie 5 i 6. wpisujesz dane procentowe pokazujące, ile prądu dla danego PPE (według prognozy z kolumny 4), zużyjesz na cele objęte ceną maksymalną i nieobjęte tą ceną.

Przykład

Burgerownia całość energii zużywa na potrzeby podstawowej działalności. Dlatego właściciel wpisze w kolumnie 5: 100% a w kolumnie 6 - 0%.

Obie kolumny muszą się sumować do 100%.

Czy w kolumnie 4 wpisuje się kWh czy MWh?

To kolejne pytanie, które otrzymujemy od czytelników. Jakie jednostki wpisuje się w oświadczenie - kWh czy MWh? I znów ustawa jest tu nieprecyzyjna. I tego po prostu nie reguluje. Więc obie jednostki są prawidłowe. Trzeba je tylko wpisać wraz z liczbą, aby przedsiębiorstwo energetyczne wiedziało, jakie zużycie prądu deklarujemy.

Zamieszczamy poniżej w PDF przykład wypełnionego oświadczenia. Przykład opracowała ENEA przyjmując jednostkę kWh.

Instrukcja, przykład Enea

Jak wypełniać kolumny 5 i 6 informuje także PGE

Pytanie o to przekazaliśmy PGE i poniżej odpowiedź:

"Informacja, którą należy podać w kolumnie 5 dotyczy szacunkowej części energii zużywanej na potrzeby działalności objętej ceną maksymalną.

Mogą pojawić się sytuacje, gdy na jednym punkcie poboru zużywana jest energia zarówno na potrzeby działalność objętej ochroną, jak i innej. Przykład: stroną umowy z PGE jest właściciel centrum handlowego, a w centrum są zarówno lokale służące prowadzeniu działalności objętej ochroną (np. ochrona zdrowia), jak i te, które nie są objęte ceną maksymalną.

W kolumnie 6 należy zatem umieścić informacje dot. tej części energii elektrycznej, która będzie zużywana na potrzeby działalności nieobjętej ceną maksymalną."

Źródło: PGE/Biuro Prasowe PGE

Co z najemcami?

Tu także mamy podpowiedzi od PGE:

Czy PGE przyjmuje, że warunkiem skorzystania z prądu z ceną do 785 zł/MWh jest podpisanie z PGE bezpośrednio przez najemcę umowy na PPE np. w sklepie albo biurze? Czy w takim sklepie można zainstalować podlicznik i podpisać na niego umowę z PGE?

„Najemcy, którzy nie mają zawartych umów sprzedaży i świadczenia usług, w rozumieniu ustawy Prawo Energetyczne, nie są odbiorcami. Wynika z tego, że aby skorzystać z bonifikaty trzeba mieć zawartą ważną umowę.

Jednak, jeśli odbiorca będący stroną umowy (w tym przypadku właściciel biurowca), złoży poprawne oświadczenie, to z uprawnienia dot. ceny maksymalnej będą mogli także korzystać najemcy w rozliczeniu ze stroną umowy (czyli przykładowym właścicielem biurowca).”

Wynika z tego, że refakturowanie ceny prądy 79 groszy/1 kWh jest możliwe jeżeli właściciel biurowca może skorzystać z tej ceny jako mikroprzedsiębiorca, mały albo średni przedsiębiorca (tu limit 250 pracowników i 43 miliony aktywów/obrotu).

Źródło: PGE/Biuro Prasowe PGE

Instrukcja wypełnienia oświadczenia - PGE

PGE instrukcja, oświadczenie odbiorcy uprawnionego

Przykład wypełnionego oświadczenia opracowany przez ENEA

ENEA przykład

Podstawa prawna:

ustawa z dnia 7 października 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku w związku z sytuacją na rynku energii elektrycznej

ustawa z dnia 27 października 2022 r. o środkach nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparciu niektórych odbiorców w 2023 roku

Nasze artykuły na ten temat:

79 groszy za 1 kWh: Wzór oświadczenia o maksymalnej cenie za prąd od 1 grudnia 2022 r. Termin złożenia do 30 listopada 2022 r. [PDF]

Wzór: Przedsiębiorcy nie wiedzą, że muszą do 30 listopada 2022 r. złożyć oświadczenie o tanim prądzie [79 groszy/kWh]

Wykaz firm i instytucji z ceną prądu do 79 groszy za 1 kWh w 2023 r.

Wzór: Jak wypełnić oświadczenie o maksymalnej cenie prądu do 785 zł MWh [do 30 listopada 2022 r.]

Jak złożyć przez Internet oświadczenie o tanim prądzie [Profil zaufany, 79 groszy/kWh, Tauron, ENEA]

Wzór. Jak wypełnić kolumnę 4,5, i 6 oświadczenia odbiorcy uprawnionego. Przykłady [MKiŚ, PGE]

https://samorzad.infor.pl/sektor/zadania/5611630,wzor-przyklad.html

Skorzysta z tańszego prądu:

mikroprzedsiębiorca, to przedsiębiorca, który w co najmniej jednym roku z dwóch ostatnich lat obrotowych spełniał łącznie następujące warunki:

a) zatrudniał średniorocznie mniej niż 10 pracowników oraz

b) osiągnął roczny obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz z operacji finansowych nieprzekraczający równowartości w złotych 2 milionów euro, lub sumy aktywów jego bilansu sporządzonego na koniec jednego z tych lat nie przekroczyły równowartości w złotych 2 milionów euro.

Te warunki spełnia większość firm (JDG) zarejestrowanych w CEIDG.

Mały przedsiębiorca - przedsiębiorca, który w co najmniej jednym roku z dwóch ostatnich lat obrotowych spełniał łącznie następujące warunki:

a) zatrudniał średniorocznie mniej niż 50 pracowników oraz

b) osiągnął roczny obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz z operacji finansowych nieprzekraczający równowartości w złotych 10 milionów euro, lub sumy aktywów jego bilansu sporządzonego na koniec jednego z tych lat nie przekroczyły równowartości w złotych 10 milionów euro

- i który nie jest mikroprzedsiębiorcą;

Średni przedsiębiorca - przedsiębiorca, który w co najmniej jednym roku z dwóch ostatnich lat obrotowych spełniał łącznie następujące warunki:

a) zatrudniał średniorocznie mniej niż 250 pracowników oraz

b) osiągnął roczny obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz z operacji finansowych nieprzekraczający równowartości w złotych 50 milionów euro, lub sumy aktywów jego bilansu sporządzonego na koniec jednego z tych lat nie przekroczyły równowartości w złotych 43 milionów euro

- i który nie jest mikroprzedsiębiorcą ani małym przedsiębiorcą.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(7)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  • Mało zadowolony
    2022-11-15 13:00:24
    Więcej dopłat to więcej zabawy w ekonomię i w różnego rodzaju zaświadczenia, oświadczenia i niepotrzebne rozliczenia. W rachunku ciągnionym takie dopłaty to potężne, niczym nieuzasadnione koszty społeczne. A rozdawnictwo, dopłaty i dzielenie to nie ekonomia a polityka, też zresztą bardzo kosztowna.
    0
  • Obserwator
    2022-11-24 16:02:54
    Zagmatwany artykul
    0
  • fdgg
    2022-11-23 11:33:10
    Czy tani prąd przysługuje też na licznik przedpłatowy?
    0
  • EWA
    2022-11-14 22:14:51
    A jeżeli przedsiębiorca wynajmujący lokal w Galerii Handlowej ma refakturowany prąd od właściciela Galerii i jest to ustalone w umowie wynajmu? Co wtedy można zrobić?
    0
    pokażodpowiedzi (1)
  • K
    2022-11-17 11:54:58
    Wątpliwości powinny chyba wyjaśnić przepisy Prawa energetycznego. Zgodnie z treścią art. 45a ust. 4 ustawy – Prawo energetyczne: „Koszty zakupu, o których mowa w ust. 2, są rozliczane w opłatach pobieranych od osób, o których mowa w ust. 2. 2. Wysokość opłat powinna być ustalana w taki sposób, aby zapewniała wyłącznie pokrycie ponoszonych przez odbiorcę kosztów zakupu paliw gazowych, energii elektrycznej lub ciepła.”
    0
  • K
    2022-11-17 13:58:15
    Pytanie do ustawodawcy: czy o to chodziło, że mały uprawiony będzie refakturował niską cenę na dużego ?
    0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
800 plus. ZUS: pierwsze przelewy już 2 stycznia 2024 r.. Są już terminy kolejnych

Prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych prof. Gertruda Uścińska poinformowała, że od stycznia 2024 r. ZUS podniesie osobom uprawnionym automatycznie wysokość świadczenia wychowawczego z 500 zł do 800 zł miesięcznie. Nie trzeba składać żadnego dodatkowego wniosku. Pierwsze przelewy z 800 plus ZUS wyśle 2 stycznia 2024 r.

Wynagrodzenia nauczycieli 2024. Co najmniej 30 proc. podwyżki, nie mniej niż 1500 zł. ZNP czeka na realizację obietnic wyborczych

Od nowego rządu wyłonionego przez większość sejmową oczekujemy w 2024 roku jak najszybszego przystąpienia do realizacji deklaracji z kampanii wyborczej - powiedział prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz. Wskazał na zapowiedzianą 30 proc. podwyżkę wynagrodzeń nauczycieli.

Umiejętności polskich piętnastolatków powyżej średniej OECD i UE [Badanie PISA 2022]

We wszystkich trzech obszarach objętych międzynarodowym badaniem PISA 2022 wyniki polskich piętnastolatków są powyżej średniej dla krajów OECD oraz powyżej średniej uzyskanej przez uczniów z Unii Europejskiej. Jednocześnie są one niższe niż w poprzedniej edycji badania - poinformowano 5 grudnia 2023 r. Główną badaną dziedziną były umiejętności matematyczne.

Jakim powietrzem oddychają dzieci w szkołach i przedszkolach? Temat stężenia dwutlenku węgla w budynkach to problem pomijany, nierozumiany - a wpływa na zdrowie, koncentrację, samopoczucie

O tym jak wpływa stan techniczny budynków szkół i przedszkoli na powietrze jakim oddychają uczniowie i dlaczego problem jakości powierza i stężenia w nim dwutlenku węgla jest pomijany i nierozumiany – rozmawiamy z Elżbietą Lemańską-Błażowską z organizacji Rodzice dla Klimatu.

REKLAMA

Zimno? W tym miasteczku temperatura spadła do minus 58 stopni Celsjusza!

Minus 58 stopni Celsjusza - taką temperaturę odnotowano w miejscowości Ojmiakon na Syberii, w republice Jakucji. Szacuje się, że z powodu wiatru i wilgoci odczuwalna temperatura może wynosić nawet minus 63 stopnie! Informacje podała agencja Reutera.

Od 6 grudnia będzie można się zaszczepić przeciw COVID-19. Jak się zapisać? Kto jest w grupie ryzyka?

Od 6 grudnia 2023 r. wszystkie osoby powyżej 12 r.ż. będą mogły zaszczepić się szczepionką Nuvaxovid firmy Novavax zmodyfikowaną na podwariant koronawirusa XBB.1.5. Skierowanie na szczepienie będzie wystawione automatycznie przez system w nocy z 5 na 6 grudnia. 

Ratusz zatwierdził. Feministki zamiast świętych w nazwach ulic w Barcelonie

Ratusz Barcelony zatwierdził zmianę nazw ulic w stolicy Katalonii, usuwając z nich imiona świętych: Rafała, Magdaleny, Agaty oraz Róży. Ich miejsce zajmą nazwiska działaczek feministycznych, podały władze hiszpańskiego miasta.

Większe bezpieczeństwo na drogach i przyjazna przestrzeń. Nowoczesne oświetlenie ulic z programem „Rozświetlamy Polskę”

Ponad miliard złotych w rządowym programie „Rozświetlamy Polskę” trafi do samorządów na wymianę oświetlenia drogowego na energooszczędne. 

REKLAMA

Zima to najtrudniejszy czas dla osób w kryzysie bezdomności. A w Polsce jest ich około 30 tys.

Bezdomność najbardziej doskwiera zimą. To wtedy  wtedy odnotowuje się wśród osób w kryzysie bezdomności największą liczbę zgonów, a liczba potrzebujących gwałtownie rośnie. 

Kontrowersyjna ustawa "wiatrakowa". O co chodzi? Marszałek Hołownia: intencje były dobre

Wielkie kontrowersje oraz emocje budzi tzw. ustawa wiatrakowa. Wyjaśniamy o co dokładnie chodzi. Posłowie PiS stawiają szereg zarzutów proponowanym przez posłów Polski 2050-Trzeciej Drogi i Koalicji Obywatelskiej przepisom. Chodzi przede wszystkim o zmniejszenie odległości elektrowni wiatrowych od zabudowań mieszkalnych oraz o stworzenie możliwości wywłaszczeń czy szybszego odrolnienia gruntów pod budowę tych elektrowni. Intencje były dobre, popełniono błędy w komunikacji, w wytłumaczeniu, o co dokładnie chodzi - powiedział 4 grudnia 2023 r. w Polsat News marszałek Sejmu Szymon Hołownia. "Ludzie nie mogą mieć wątpliwości, że nie będzie wiatraków w parkach narodowych, że nikt nie chce stawiać im wiatraków 300 metrów od domu" - dodał.

REKLAMA