REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

MON: nie będzie obowiązkowej służby wojskowej. Będą podwyżki dla żołnierzy

MON: nie będzie obowiązkowej służby wojskowej. Będą podwyżki dla żołnierzy
MON: nie będzie obowiązkowej służby wojskowej. Będą podwyżki dla żołnierzy
fot. Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Nie ma potrzeby przywracania zasadniczej obowiązkowej służby wojskowej; sprawdziła się dobrowolna. Przeszkoliliśmy ponad 16 tys. ochotników, więcej niż zakładaliśmy - powiedział w piątek wiceminister obrony narodowej Marcin Ociepa.

Na antenie radia RFM FM wiceminister obrony narodowej Marcin Ociepa był pytany o skalę odejść żołnierzy z armii.

REKLAMA

Ociepa powiedział, że "odkąd rządzi Zjednoczona Prawica zwiększa się liczba żołnierzy Wojska Polskiego, więc nawet jeśli jest więcej odejść, to jest też więcej nowych żołnierzy".

"Skupiamy się, więc na zwiększaniu liczebności - zawodowego Wojska Polskiego, terytorialnej służby wojskowej i takich mechanizmów, jak wprowadza zasadnicza dobrowolna służba wojskowa" - powiedział wiceminister Ociepa. Dodał, że przyrost liczebny chętnych w tych formacjach jest wystarczający.

Obowiązkowa służba wojskowa

REKLAMA

Dopytywany, czy zostanie przywrócona zasadnicza obowiązkowa służba wojskowa, wiceszef MON powiedział, że "dziś nie ma takich planów". Zaznaczył, że "sprawdziła się zasadnicza dobrowolna służba wojskowa, ponieważ przeszkolonych zostało w ubiegłym roku ponad 16 tys. ochotników". "To jest więcej niż zakładaliśmy" podkreślił Ociepa.

"Ten rodzaj służby cieszy się dużą popularnością. Nie ma, więc dziś potrzeby przywracania zasadniczej obowiązkowej służby wojskowej" - zastrzegł wiceminister obrony narodowej. Przyznał też, że "nie ma konsensusu społecznego wokół przywracania tego rodzaju służby".

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak zaznaczył, "nie mamy potrzeby militaryzowania społeczeństwa, ale formowania w duchu odpowiedzialności za ojczyznę i to realizujemy".

Na pytanie o budowanie 300 tys. armii w kraju, wiceszef MON powiedział, że realizowany jest harmonogram. "Możemy mówić dziś o 163 tys. żołnierzy różnych rodzajów sił zbrojnych, różnych rodzajów służby wojskowej". Jak zaznaczył, "także w tym roku będziemy notować wzrost, jaki - poczekajmy do lutego" - powiedział Ociepa.

Zwrócił uwagę, że do 31 stycznia br. odejścia mogą zostać wycofane przez samych zainteresowanych. "Nawet gdyby wszyscy, którzy złożyli wypowiedzenie wytrwali w tej decyzji, to i tak będziemy mieli przyrost żołnierzy Wojska Polskiego" - powiedział Ociepa.

Podwyżki, dodatki i świadczenia emerytalne dla żołnierzy

Na pytanie o podwyżki, dodatki i korzystne naliczenia emerytalne, wyjaśnił, że decyzja w tej sprawie "wynika z tego, że chcemy docenić żołnierzy Wojska Polskiego, którzy w ostatnim czasie w sposób szczególny zdali egzamin z obrony polskiej granicy, wsparcia uchodźców, ale także w sytuacjach kryzysowych związanych z klęskami żywiołowymi". "Z drugiej strony chcemy zachęcić nowych chętnych do wstępowania do służby wojskowej" - dodał.

Szef MON Mariusz Błaszczak zapowiedział wprowadzenie kolejnych świadczeń motywacyjnych, które mają zachęcić żołnierzy do pozostawania w służbie. "Po 15 latach służby wojskowi będą otrzymywali dodatkowe 5 proc. uposażenia oraz dodatkowo 1 proc. za każdy kolejny rok - poinformował 9 stycznia. W 2023 r. wynagrodzenia żołnierzy wzrosły średnio o 676 zł i są wypłacane z wyrównaniem od stycznia.

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kiedy jest zakończenie roku szkolnego 2024?

Zakończenie roku szkolnego 2023/2024 – kiedy wypada? Ile dni wakacji będą mieli uczniowie? Sprawdź, którego czerwca jest zakończenie roku szkolnego.

Do kiedy maturzysta ma status ucznia?

Do kiedy maturzysta ma status ucznia? Czy po odebraniu świadectwa i po maturze legitymacja szkolna traci ważność? Czy we wrześniu maturzysta już nie posiada statusu ucznia?

Matura 2024. Bunt i relacje międzyludzkie tematami rozprawek na egzaminie dojrzałości

W tym roku maturzyści mieli do wyboru dwa interesujące tematy rozprawki na egzaminie z języka polskiego na poziomie podstawowym.

Rewolucja w PIT. Plan ministra Domańskiego

Ministerstwo Finansów pracuje nad rewolucyjną reformą finansowania samorządów, która ma wejść w życie w 2025 r. Głównym celem jest zwiększenie wpływów samorządów z podatków, dzięki czemu w przyszłym roku do jednostek samorządu terytorialnego trafiłoby 27 mld zł więcej niż obecnie.

REKLAMA

Matura 2024: ściągnij arkusze z polskiego. I odpowiedzi na zadania [język polski 7 V 2024 r.]

Arkusz egzaminacyjny z języka polskiego na poziomie podstawowym w nowej formule podzielony jest na dwa zeszyty. W pierwszym są dwa testy: "Test – Język polski w użyciu" i "Test historycznoliteracki". W drugim zeszycie trzeba napisać wypracowanie na jeden temat wybrany z dwóch zaproponowanych. Na napisanie egzaminu maturzyści mają 240 minut.

Mamy arkusze CKE z matury z języka polskiego! I odpowiedzi ekspertów!

Arkusze egzaminacyjne CKE na Infor.pl. Udostępniamy jednocześnie wstępne odpowiedzi na pytania przygotowane przez naszych specjalistów.

RIO: Specjalny fundusz na nagrody dla nauczycieli

Specjalny fundusz na nagrody dla nauczycieli za ich osiągnięcia dydaktyczno-wychowawcze powinien wynosić co najmniej 1 proc. planowanych rocznych wynagrodzeń osobowych.

Von der Leyen: procedurę z art. 7 Traktatu o UE wobec Polski można już zamknąć. KE doceniła działania legislacyjne i nielegislacyjne

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen poinformowała 6 maja 2024 r., że po ponad sześciu latach procedurę z art. 7 wobec Polski można zamknąć. Dla Polski rozpoczyna się nowy rozdział; gratuluję premierowi Donaldowi Tuskowi i jego rządowi - zaznaczyła.

REKLAMA

Min. Kierwiński: rozważałbym zatrudnienie obcokrajowców w Policji jako pracowników cywilnych. Łatwiejszy powrót do służby - skrócone postępowanie kwalifikacyjne

Rozważałbym możliwość zatrudnienie w Policji obcokrajowców mieszkających na terytorium Polski jako pracowników cywilnych - powiedział 6 maja 2024 r. szef MSWiA Marcin Kierwiński. Zastrzegł, że nie dotyczy to służby kontraktowej. Przekazał, że resort chce zaproponować byłym policjantom powrotu na kontrakt czasowy.

W lasach zwiększone ryzyko powstania pożaru. O czym pamiętać w majówkę?

W majówkę w lesie powinniśmy zachować szczególną ostrożność. Gdzie ryzyko pożaru jest największe?

REKLAMA