Nowe zasady wypłaty ekwiwalentu dla strażaków OSP [Nowelizacja, zmiany]
REKLAMA
REKLAMA
Projekt nowelizacji ustawy o ochotniczych strażach pożarnych zakłada możliwość wypłaty ekwiwalentu kandydatom na strażaka ratownika OSP m.in. za udział w szkoleniu podstawowym, pod warunkiem że będą oni członkami ochotniczej straży pożarnej. Kandydat na strażaka ratownika będzie mógł też otrzymać ekwiwalent za zabezpieczanie obszaru chronionego właściwej jednostki ratowniczo-gaśniczej Państwowej Straży Pożarnej. Wypłata świadczenie nie będzie obligatoryjna. Decyzję o przyznaniu świadczenia podejmie właściwy samorząd w oparciu o możliwości finansowe gminy.
REKLAMA
Nowe zasady wypłaty ekwiwalentu dla strażaków OSP
„Projekt nie powoduje dodatkowych skutków finansowych dla gmin, nie nakłada na nie obowiązków, a wręcz przyznaje im dodatkowe uprawnienia umożliwiające finansowanie szkoleń dla strażaków OSP w zależności od istniejących potrzeb i możliwości, co korzystnie może wpłynąć na potencjał osobowy OSP poprzez poszerzenie ich odbiorców, a tym samym zwiększenie zabezpieczenia operacyjnego gminy pod względem ochrony przeciwpożarowej” – wskazano w uzasadnieniu do projektu.
Autorzy projektu przypominają, że możliwości wypłaty ekwiwalentu pieniężnego osobom, które uczestniczyły w szkoleniu podstawowym przygotowującym do bezpośredniego udziału w działaniach ratowniczych, wynikały z dotychczasowych przepisów ustawy z dnia 24 sierpnia 1991 r. o ochronie przeciwpożarowej, jednak w obowiązującej ustawie o ochotniczych strażach pożarnych zostały pominięte.
Projektowana nowelizacja obejmie też przepisy dotyczące sposobu naliczania ekwiwalentu dla strażaków ratowników za udział w działaniach ratowniczych.
jak oblicza się ekwiwalent dla strażaków OSP według nowych zasad
REKLAMA
Zgodnie z zaproponowanymi przepisami „ekwiwalent nalicza się za każdą rozpoczętą godzinę liczoną od zgłoszenia wyjazdu lub gotowości do wyjazdu, o którym mowa w art. 3 pkt 7, z jednostki ochotniczej straży pożarnej, bez względu na liczbę wyjazdów w ciągu jednej godziny, a w przypadku kandydata na strażaka ratownika OSP, za każdą rozpoczętą godzinę szkolenia. Ekwiwalent pieniężny jest wypłacany z budżetu właściwej gminy”.
Projektowane przepisy dają też możliwość strażakom OSP, pełniącym funkcję kierowcy, udziału w działaniach ratowniczych po ukończeniu 65 lat. Warunkiem jest posiadanie aktualnych badań lekarskich dopuszczających do prowadzenia pojazdów uprzywilejowanych.
Nowe przepisy umożliwiają też gminom wydatkowanie środków na wyżywienie strażaków ratowników OSP podczas prowadzenia działań ratowniczych, udziału w akcjach prowadzonych przez inne służby, inspekcje i straże, trwających co najmniej 6 godzin, a także szkoleniach, ćwiczeniach i zawodach sportowo pożarniczych, trwających co najmniej 8 godzin.
Znowelizowane przepisy mają wejść w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia. Obecnie projekt ustawy trafił do opinii Biura Legislacyjnego i Biura Analiz Sejmowych Kancelarii Sejmu.
REKLAMA
REKLAMA