REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zmiany w umundurowaniu policjantów w 2023 r. Nowy rodzaj spodni ochronnych. Normy dla ubioru ćwiczebnego

Tomasz Król
prawnik - prawo sektora publicznego, prawo cywilne, gospodarcze, prawo administracyjne, podatki
Zmiany w umundurowaniu policjantów w 2023 r. Nowy rodzaj spodni ochronnych. Normy dla ubioru ćwiczebnego
Zmiany w umundurowaniu policjantów w 2023 r. Nowy rodzaj spodni ochronnych. Normy dla ubioru ćwiczebnego
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Zostaną wprowadzone spodnie ochronne, które wraz z kurtką ochronną będą stanowiły ubiór przeznaczony dla policjantów oddziałów prewencji Policji i samodzielnych pododdziałów prewencji Policji.

Ubiór, mundur policjanta 2023 r.

Podstawa prawna

REKLAMA

Projekt rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji zmieniającego rozporządzenie w sprawie umundurowania policjantów.

Uzasadnienie dla zmian w umundurowaniu policjantów

Z uzasadnienia projektu rozporządzenia:

REKLAMA

Nowelizacja rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 20 maja 2009 r. w sprawie umundurowania policjantów wynika z potrzeby wprowadzenia zmian, które wpłyną na poprawę warunków pełnienia służby przez policjantów oddziałów prewencji Policji i samodzielnych pododdziałów prewencji Policji.

W tym celu zostały wprowadzone spodnie ochronne, które wraz z kurtką ochronną będą stanowiły ubiór przeznaczony dla tej grupy policjantów. Krój spodni i rodzaj zastosowanych materiałów jest dostosowany do zadań służbowych wykonywanych przez tych policjantów. Spodnie te będą noszone przez policjantów oddziałów prewencji Policji i samodzielnych pododdziałów prewencji Policji razem z kurtką ochronną, w czasie zadań związanych z działaniami zespołowymi, w ramach pododdziału zwartego, w czasie których noszą oni na umundurowaniu ochrony przeciwuderzeniowe. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W związku z tym dokonano odpowiednich zmian w załączniku nr 10 do rozporządzenia, w normie umundurowania nr 8 dotyczącej ubioru ćwiczebnego dla policjantów.

Ponadto zostały wprowadzone zmiany o charakterze porządkowym, polegające na uchyleniu przepisów dotyczących przedmiotów umundurowania, które obecnie nie występują w normach umundurowania, tj. kurtki ¾ z podpinką oraz kombinezonu letniego ochronnego, a także mające na celu zachowanie spójności w nazewnictwie przedmiotów, poprzez zastąpienie nazwy „czapka zimowa antyterrorysty” nazwą „czapka zimowa kontrterrorysty”.

Zostaną uchylone następujące przepisy ROZPORZĄDZENIA MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI z dnia 20 maja 2009 r. w sprawie umundurowania policjantów (Dz. U. poz. 738, z późn. zm.)

Uchylony przepis o kurtce z podpinką

W § 7 uchyla się ust. 6, który stanowi, że:

Kurtka 3 z podpinką jest w kolorze błękitnoszarym. Kurtka jest wykonana z tkaniny nieprzemakalnej i ma dopinaną podpinkę. Na ramionach kurtki są umieszczone naramienniki. Na bokach kurtki znajdują się dwie wpuszczone kieszenie. Kurtka ma z przodu kryte zapięcie na guziki. Wykrój szyi jest wykończony kołnierzem, do którego jest dopinany kaptur oraz kołnierz z tkaniny futerkowej w kolorze szarym. W okresie zimowym kurtkę nosi się z podpinką i kołnierzem z tkaniny futerkowej. Dopuszcza się noszenie kurtki z rozpiętym górnym guzikiem. W przypadku niesprzyjających warunków atmosferycznych na czas dojścia do miejsca uroczystości zezwala się na noszenie kaptura.

Uchylony przepis o kombinezonie ochronnym

Uchyla się § 11, który stanowi, że:

Kombinezon ochronny letni, dwuczęściowy, w kolorze czarnym jest wykonany z tkaniny nieprzemakalnej. Bluza ma kryte zapięcie przodu na zamek błyskawiczny. Na przodach znajdują się kieszenie nakładane z patkami, dwie na piersiach i dwie w dolnej części bluzy. Na patce górnej lewej kieszeni naszyty jest mały odblaskowy napis „POLICJA”. Na ramionach są naszyte naramienniki. Dół bluzy i rękawów jest wykończony ściągaczem. W bokach bluzy są zamki błyskawiczne. Kaptur jest dopinany na guziki. Na plecach znajduje się napis „POLICJA” na żółtym odblaskowym tle. Spodnie typu ogrodniczki na szelki, w przodzie jest zamek błyskawiczny, w szwach bocznych – dwie kieszenie. Na prawym boku na wysokości uda jest naszyta kieszeń z patką. Na wysokości kolan dokoła nogawek naszyta jest taśma odblaskowa w kolorze żółtym. Dół nogawek jest prosty. Kombinezon ochronny letni nosi się do ubioru ćwiczebnego w czasie niesprzyjających warunków atmosferycznych.

Dystynkcje

Konsekwencją tych zmian jest zakaz umieszczania dystynkcji na naramiennikach kombinezonu ochronnego letniego, kurtki 3 z podpinką.

Nowość – spodnie ochronne w kolorze granatowym

Do elementu umundurowania zostaną wprowadzone:

Spodnie ochronne są w kolorze granatowym. W przednich częściach nogawek, na wysokości ud, są naszyte kieszenie. Lewa kieszeń jest zapinana na zamek błyskawiczny. Na prawej kieszeni jest patka zapinana na taśmę przyczepną, na której jest napis „POLICJA” w kolorze srebrnym. W górnej części nogawek są skośne kieszenie cięte, zapinane na zamek błyskawiczny. Na dole nogawek, wzdłuż szwów bocznych jest wszyty zamek błyskawiczny, który służy do zwiększenia obwodu nogawki. W pasek spodni są wszyte podtrzymywacze. Z tyłu spodni pasek jest szerszy i ma wszytą od wewnątrz tkaninę termostabilizacyjną.

Norma umundurowania nr 8 dotycząca ubioru ćwiczebnego dla policjantów

Normę wprowadzi poniższa tabela:

 

Lp.

Przedmiot

Jednostka miary

Centralny Pododdział Kontrterrorystyczny Policji „BOA”, samodzielne pododdziały kontrterrorystyczne Policji i komórki organizacyjne właściwe do spraw minersko-
 -pirotechnicznych

Centralne Biuro Śledcze Policji

Oddziały prewencji Policji

i samodzielne pododdziały prewencji Policji

Wyższa Szkoła Policji
w Szczytnie, szkoły policyjne i ośrodki szkolenia Policji

Pozostałe jednostki organizacyjne Policji

liczba

okres używal-ności

w latach

liczba

okres

używal-ności

w latach

liczba

okres używal-ności

w latach

liczba

okres używal-ności

w latach

liczba

okres używal-ności

w latach

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

1

Beret

szt.

1

3

-

-

-

-

-

-

-

-

2

Czapka zimowa 

kontrterrorysty

szt.

1

2

1

2

-

-

-

-

-

-

3

Furażerka

szt.

1

2

1

2

2

do zużycia

(3)

1

do zużycia

(3)

1

do zużycia

(3)

4

Mundur ćwiczebny

kpl.

1

do zużycia

(1)

1

do zużycia

(1)

2

do zużycia

(1)

1

do zużycia

(1)

1

do zużycia

(3)

5

Kurtka ochronna

szt.

-

-

-

-

1

do zużycia

(3)

-

-

-

-

6

Spodnie ochronne

szt.

-

-

-

-

1

do zużycia

(3)

-

-

-

-

7

Kombinezon kontrterrorysty

szt.

2

2

-

-

-

-

-

-

-

-

8

Kombinezon

szt.

-

-

1

2

-

-

-

-

-

-

9

Zasobnik osobisty

szt.

-

-

1

do zużycia

(6)

1

do zużycia

(6)

1

do zużycia

(6)

1

do zużycia

(6)

10

Trzewiki specjalne

para

1

2

1

2

-

 -

-

-

-

-

11

Oznaki stopnia policyjnego

kpl.

zgodnie z przepisami rozporządzenia

Uwaga:

Policjantom w służbie kandydackiej przysługują 2 kpl. umundurowania – furażerka i mundur ćwiczebny. Można wydać 1 kpl. używany.

Treść projektu rozporządzenia 

Projekt z dnia 8 marca 2023 r. etap: uzgodnienia międzyresortowe

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH i ADMINISTRACJI z dnia <data wydania aktu> r. zmieniające rozporządzenie w sprawie umundurowania policjantów

Na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 2–4 ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji (Dz. U. z 2023 r. poz. 171, z 2022 r. poz. 2600 oraz z 2023 r. poz. 185, 240, 289 i 347) zarządza się, co następuje:

§ 1. W rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 20 maja 2009 r. w sprawie umundurowania policjantów (Dz. U. poz. 738, z późn. zm.) wprowadza się następujące zmiany:

1)     w § 5 w ust. 5 wyrazy „czapka zimowa antyterrorysty” zastępuje się wyrazami „czapka zimowa kontrterrorysty”;

2)     w § 7 uchyla się ust. 6;

3)     uchyla się § 11;

4)     w § 14 uchyla się ust. 2;

5)     w § 19 po ust. 6 dodaje się ust. 6a w brzmieniu:

„6a. Spodnie ochronne są w kolorze granatowym. W przednich częściach nogawek, na wysokości ud, są naszyte kieszenie. Lewa kieszeń jest zapinana na zamek błyskawiczny. Na prawej kieszeni jest patka zapinana na taśmę przyczepną, na której jest napis „POLICJA” w kolorze srebrnym. W górnej części nogawek są skośne kieszenie cięte, zapinane na zamek błyskawiczny. Na dole nogawek, wzdłuż szwów bocznych jest wszyty zamek błyskawiczny, który służy do zwiększenia obwodu nogawki. W pasek spodni są wszyte podtrzymywacze. Z tyłu spodni pasek jest szerszy i ma wszytą od wewnątrz tkaninę termostabilizacyjną.”;

6)     w § 26 w ust. 1 w pkt 1 uchyla się lit. c i lit. i;

7)     w załączniku nr 10 do rozporządzenia norma umundurowania nr 8 dotycząca ubioru ćwiczebnego dla policjantów otrzymuje brzmienie określone w załączniku do niniejszego rozporządzenia.

§ 2. Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

 

MINISTER SPRAW WEWNĘTRZNYCH i ADMINISTRACJI

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(2)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  • emeryt
    2023-03-17 08:25:10
    Znowu ktos z KGP nabija kase swojej rodzinie. Badziewo a nie mundur. Wyglada ja by z gardla wyciagnał koniowi.Juz w łbach sie tym ludziom u góry przewraca bo nie maja co robic. Jak dolowanie policjantow, i walka o koryta.
    2
    pokażodpowiedzi (1)
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
D. Tusk odblokował unijne pieniądze na polskie KPO [137 mld euro, 600 mld zł]. W przyszłym tygodniu dwie ważne decyzje. von der Leyen: Razem będziemy bronić praworządności w całej Europie

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen oraz premier Belgii Alexander De Croo w piątek 23 lutego 2023 r. rozmawiali w Warszawie z premierem Tuskiem. Przewodnicząca KE poinformowała po spotkaniu, że w przyszłym tygodniu zapadną dwie decyzje ws. funduszy europejskich dla Polski. Uwolnią one do 137 mld euro z funduszu spójności i Funduszu Odbudowy.

PFRON: Od 1 marca wnioski o samochody dla osób niepełnosprawnych. Dopłata 80% od 150 000 zł albo 85% od 130 000 zł

Maksymalna wartość samochodu objęta wsparciem wynosi 300 000 zł (osoba niepełnosprawna jest kierowcą) albo 230 000 zł (opiekun jest kierowcą). Muszą to być samochody dostosowane do potrzeb osób korzystających w poruszaniu się wózkiem inwalidzkim.

Depresja nie wybiera. Ale na dobrostan psychiczny może wpłynąć dieta albo... pies

23 lutego przypada Międzynarodowy Dzień Walki z Depresją. To dobra okazja do tego, aby przypomnieć sobie, że ta choroba może dotknąć każdego. Gdzie szukać pomocy? Jak poprawić swój dobrostan psychiczny? 

Stawki uposażenia żołnierzy zawodowych w 2024 roku [Tabela]. Podwyżka z wyrównaniem od 1 stycznia. Rozporządzenie już obowiązuje. Będzie też zmiana dot. dodatków za długoletnią służbę wojskową

W rozporządzeniu Ministra Obrony Narodowej z 16 lutego 2024 r. w sprawie stawek uposażenia zasadniczego żołnierzy zawodowych zostały określone te stawki ze skutkiem od 1 stycznia 2024 r. Rozporządzenie weszło w życie 21 lutego 2024 r. Od 1 kwietnia 2024 r. będzie też zmiana dot. dodatków za długoletnią służbę wojskową żołnierzy zawodowych.

REKLAMA

Będzie zakaz sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. Już 64% młodzieży miało do czynienia z takimi papierosami

Aż 64 proc. młodych ludzi miało kontakt z jednorazowymi papierosami elektronicznymi. Czy wkrótce to się skończy? Minister Zdrowia Izabela Leszczyna poinformowała w środę, że może rozpocząć pracę nad zakazem sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. 

Zakaz sprzedaży e-papierosów jednorazowych. I.Leszczyna: Zielone światło od Donalda Tuska dla zmiany przepisów

W dniu 21 lutego 2024 r. Minister Zdrowia Izabela Leszczyna poinformowała, że może już rozpocząć pracę nad zakazem sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. Dodała, że chciałaby jak najszybszej ścieżki, bo aż 64 procent młodych ludzi miało z nimi kontakt.

Te województwa otrzymają milionowe dofinansowania dla osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów

W województwie świętokrzyskim samorządy mogą otrzymać ponad 52 mln na opiekę dla osób niesamodzielnych. W małopolskim blisko 21 mln zł na wsparcie opiekunów osób niepełnosprawnych. Co trzeba zrobić? 

Z jakimi objawami jechać na SOR, a kiedy skorzystać z nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej?

Pacjenci często zastanawiają się, z jakimi objawami mogą jechać na SOR, a kiedy zgłosić się na NiŚOZ. W artykule postaramy się rozwiać te wątpliwości. 

REKLAMA

Rok 2023 był rekordowy pod względem skali strat gospodarczych spowodowanych przez katastrofy naturalne

W 2023 r. 398 globalnych katastrof naturalnych wyrządziło szkody w wysokości 380 mld dolarów. Najbardziej kosztowne okazały się silne trzęsienia ziemi i gwałtowne burze. Ubiegły rok był najgorętszym rokiem w historii z „bezprecedensowymi anomaliami cieplnymi” i rekordowymi wartościami odnotowanymi w 24 krajach i terytoriach. 

Opłacalność cen dla rolników tematem dzisiejszego posiedzenia Rady ds. rolnictwa

Opłacalność cen dla rolników tematem dzisiejszego posiedzenia Rady ds. rolnictwa. "Czy można rolnikom zapewnić opłacalne ceny, czy Krajowa Grupa Spożywcza będzie pomagała w stabilizacji rynków rolnych" - to pytania, na które ma odpowiedzieć dzisiejsze posiedzenie Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich - poinformował jej przewodniczący Jan Krzysztof Ardanowski.

REKLAMA