REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zmiany w umundurowaniu policjantów w 2023 r. Nowy rodzaj spodni ochronnych. Normy dla ubioru ćwiczebnego

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Tomasz Król
prawnik - prawo pracy, cywilne, gospodarcze, administracyjne, podatki, ubezpieczenia społeczne, sektor publiczny
Zmiany w umundurowaniu policjantów w 2023 r. Nowy rodzaj spodni ochronnych. Normy dla ubioru ćwiczebnego
Zmiany w umundurowaniu policjantów w 2023 r. Nowy rodzaj spodni ochronnych. Normy dla ubioru ćwiczebnego
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Zostaną wprowadzone spodnie ochronne, które wraz z kurtką ochronną będą stanowiły ubiór przeznaczony dla policjantów oddziałów prewencji Policji i samodzielnych pododdziałów prewencji Policji.

Ubiór, mundur policjanta 2023 r.

Podstawa prawna

REKLAMA

Projekt rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji zmieniającego rozporządzenie w sprawie umundurowania policjantów.

Uzasadnienie dla zmian w umundurowaniu policjantów

Z uzasadnienia projektu rozporządzenia:

REKLAMA

Nowelizacja rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 20 maja 2009 r. w sprawie umundurowania policjantów wynika z potrzeby wprowadzenia zmian, które wpłyną na poprawę warunków pełnienia służby przez policjantów oddziałów prewencji Policji i samodzielnych pododdziałów prewencji Policji.

W tym celu zostały wprowadzone spodnie ochronne, które wraz z kurtką ochronną będą stanowiły ubiór przeznaczony dla tej grupy policjantów. Krój spodni i rodzaj zastosowanych materiałów jest dostosowany do zadań służbowych wykonywanych przez tych policjantów. Spodnie te będą noszone przez policjantów oddziałów prewencji Policji i samodzielnych pododdziałów prewencji Policji razem z kurtką ochronną, w czasie zadań związanych z działaniami zespołowymi, w ramach pododdziału zwartego, w czasie których noszą oni na umundurowaniu ochrony przeciwuderzeniowe. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W związku z tym dokonano odpowiednich zmian w załączniku nr 10 do rozporządzenia, w normie umundurowania nr 8 dotyczącej ubioru ćwiczebnego dla policjantów.

Ponadto zostały wprowadzone zmiany o charakterze porządkowym, polegające na uchyleniu przepisów dotyczących przedmiotów umundurowania, które obecnie nie występują w normach umundurowania, tj. kurtki ¾ z podpinką oraz kombinezonu letniego ochronnego, a także mające na celu zachowanie spójności w nazewnictwie przedmiotów, poprzez zastąpienie nazwy „czapka zimowa antyterrorysty” nazwą „czapka zimowa kontrterrorysty”.

Zostaną uchylone następujące przepisy ROZPORZĄDZENIA MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI z dnia 20 maja 2009 r. w sprawie umundurowania policjantów (Dz. U. poz. 738, z późn. zm.)

Uchylony przepis o kurtce z podpinką

W § 7 uchyla się ust. 6, który stanowi, że:

Kurtka 3 z podpinką jest w kolorze błękitnoszarym. Kurtka jest wykonana z tkaniny nieprzemakalnej i ma dopinaną podpinkę. Na ramionach kurtki są umieszczone naramienniki. Na bokach kurtki znajdują się dwie wpuszczone kieszenie. Kurtka ma z przodu kryte zapięcie na guziki. Wykrój szyi jest wykończony kołnierzem, do którego jest dopinany kaptur oraz kołnierz z tkaniny futerkowej w kolorze szarym. W okresie zimowym kurtkę nosi się z podpinką i kołnierzem z tkaniny futerkowej. Dopuszcza się noszenie kurtki z rozpiętym górnym guzikiem. W przypadku niesprzyjających warunków atmosferycznych na czas dojścia do miejsca uroczystości zezwala się na noszenie kaptura.

Uchylony przepis o kombinezonie ochronnym

Uchyla się § 11, który stanowi, że:

Kombinezon ochronny letni, dwuczęściowy, w kolorze czarnym jest wykonany z tkaniny nieprzemakalnej. Bluza ma kryte zapięcie przodu na zamek błyskawiczny. Na przodach znajdują się kieszenie nakładane z patkami, dwie na piersiach i dwie w dolnej części bluzy. Na patce górnej lewej kieszeni naszyty jest mały odblaskowy napis „POLICJA”. Na ramionach są naszyte naramienniki. Dół bluzy i rękawów jest wykończony ściągaczem. W bokach bluzy są zamki błyskawiczne. Kaptur jest dopinany na guziki. Na plecach znajduje się napis „POLICJA” na żółtym odblaskowym tle. Spodnie typu ogrodniczki na szelki, w przodzie jest zamek błyskawiczny, w szwach bocznych – dwie kieszenie. Na prawym boku na wysokości uda jest naszyta kieszeń z patką. Na wysokości kolan dokoła nogawek naszyta jest taśma odblaskowa w kolorze żółtym. Dół nogawek jest prosty. Kombinezon ochronny letni nosi się do ubioru ćwiczebnego w czasie niesprzyjających warunków atmosferycznych.

Dystynkcje

Konsekwencją tych zmian jest zakaz umieszczania dystynkcji na naramiennikach kombinezonu ochronnego letniego, kurtki 3 z podpinką.

Nowość – spodnie ochronne w kolorze granatowym

Do elementu umundurowania zostaną wprowadzone:

Spodnie ochronne są w kolorze granatowym. W przednich częściach nogawek, na wysokości ud, są naszyte kieszenie. Lewa kieszeń jest zapinana na zamek błyskawiczny. Na prawej kieszeni jest patka zapinana na taśmę przyczepną, na której jest napis „POLICJA” w kolorze srebrnym. W górnej części nogawek są skośne kieszenie cięte, zapinane na zamek błyskawiczny. Na dole nogawek, wzdłuż szwów bocznych jest wszyty zamek błyskawiczny, który służy do zwiększenia obwodu nogawki. W pasek spodni są wszyte podtrzymywacze. Z tyłu spodni pasek jest szerszy i ma wszytą od wewnątrz tkaninę termostabilizacyjną.

Norma umundurowania nr 8 dotycząca ubioru ćwiczebnego dla policjantów

Normę wprowadzi poniższa tabela:

 

Lp.

Przedmiot

Jednostka miary

Centralny Pododdział Kontrterrorystyczny Policji „BOA”, samodzielne pododdziały kontrterrorystyczne Policji i komórki organizacyjne właściwe do spraw minersko-
 -pirotechnicznych

Centralne Biuro Śledcze Policji

Oddziały prewencji Policji

i samodzielne pododdziały prewencji Policji

Wyższa Szkoła Policji
w Szczytnie, szkoły policyjne i ośrodki szkolenia Policji

Pozostałe jednostki organizacyjne Policji

liczba

okres używal-ności

w latach

liczba

okres

używal-ności

w latach

liczba

okres używal-ności

w latach

liczba

okres używal-ności

w latach

liczba

okres używal-ności

w latach

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

1

Beret

szt.

1

3

-

-

-

-

-

-

-

-

2

Czapka zimowa 

kontrterrorysty

szt.

1

2

1

2

-

-

-

-

-

-

3

Furażerka

szt.

1

2

1

2

2

do zużycia

(3)

1

do zużycia

(3)

1

do zużycia

(3)

4

Mundur ćwiczebny

kpl.

1

do zużycia

(1)

1

do zużycia

(1)

2

do zużycia

(1)

1

do zużycia

(1)

1

do zużycia

(3)

5

Kurtka ochronna

szt.

-

-

-

-

1

do zużycia

(3)

-

-

-

-

6

Spodnie ochronne

szt.

-

-

-

-

1

do zużycia

(3)

-

-

-

-

7

Kombinezon kontrterrorysty

szt.

2

2

-

-

-

-

-

-

-

-

8

Kombinezon

szt.

-

-

1

2

-

-

-

-

-

-

9

Zasobnik osobisty

szt.

-

-

1

do zużycia

(6)

1

do zużycia

(6)

1

do zużycia

(6)

1

do zużycia

(6)

10

Trzewiki specjalne

para

1

2

1

2

-

 -

-

-

-

-

11

Oznaki stopnia policyjnego

kpl.

zgodnie z przepisami rozporządzenia

Uwaga:

Policjantom w służbie kandydackiej przysługują 2 kpl. umundurowania – furażerka i mundur ćwiczebny. Można wydać 1 kpl. używany.

Treść projektu rozporządzenia 

Projekt z dnia 8 marca 2023 r. etap: uzgodnienia międzyresortowe

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH i ADMINISTRACJI z dnia <data wydania aktu> r. zmieniające rozporządzenie w sprawie umundurowania policjantów

Na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 2–4 ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji (Dz. U. z 2023 r. poz. 171, z 2022 r. poz. 2600 oraz z 2023 r. poz. 185, 240, 289 i 347) zarządza się, co następuje:

§ 1. W rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 20 maja 2009 r. w sprawie umundurowania policjantów (Dz. U. poz. 738, z późn. zm.) wprowadza się następujące zmiany:

1)     w § 5 w ust. 5 wyrazy „czapka zimowa antyterrorysty” zastępuje się wyrazami „czapka zimowa kontrterrorysty”;

2)     w § 7 uchyla się ust. 6;

3)     uchyla się § 11;

4)     w § 14 uchyla się ust. 2;

5)     w § 19 po ust. 6 dodaje się ust. 6a w brzmieniu:

„6a. Spodnie ochronne są w kolorze granatowym. W przednich częściach nogawek, na wysokości ud, są naszyte kieszenie. Lewa kieszeń jest zapinana na zamek błyskawiczny. Na prawej kieszeni jest patka zapinana na taśmę przyczepną, na której jest napis „POLICJA” w kolorze srebrnym. W górnej części nogawek są skośne kieszenie cięte, zapinane na zamek błyskawiczny. Na dole nogawek, wzdłuż szwów bocznych jest wszyty zamek błyskawiczny, który służy do zwiększenia obwodu nogawki. W pasek spodni są wszyte podtrzymywacze. Z tyłu spodni pasek jest szerszy i ma wszytą od wewnątrz tkaninę termostabilizacyjną.”;

6)     w § 26 w ust. 1 w pkt 1 uchyla się lit. c i lit. i;

7)     w załączniku nr 10 do rozporządzenia norma umundurowania nr 8 dotycząca ubioru ćwiczebnego dla policjantów otrzymuje brzmienie określone w załączniku do niniejszego rozporządzenia.

§ 2. Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

 

MINISTER SPRAW WEWNĘTRZNYCH i ADMINISTRACJI

 

Zapisz się na newsletter
Śledź na bieżąco nowe inicjatywy, projekty i ważne decyzje, które wpływają na Twoje życie codzienne. Zapisz się na nasz newsletter samorządowy.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Duży ruch na Okęciu. Lotnisko od początku roku odprawiło ponad 6,6 mln podróżnych

Lotnisko Chopina jest na granicy przepustowości. Od stycznia do końca kwietnia br. odprawiło już ponad 6,6 mln podróżnych, podczas gdy w tym samym okresie w ubiegłym roku było to prawie 5,9 mln osób. Dokąd latamy najczęściej?

Polacy mniej chodzą do kina

Główny Urząd Statystyczny podał dane dotyczące widzów w kinach w 2024 r. W porównaniu z 2023 r., liczba widzów w kinach stałych spadła o 0,4 proc. do 49,5 mln

Spacer w lesie - lek na codzienny stres

Regularne, 30-minutowe spacery w naturze pięć razy w tygodniu mogą zmniejszyć ryzyko depresji aż o 30% – podaje raport Transforming Scotland's Health. W obliczu prognoz WHO, że do 2030 roku depresja stanie się najczęstszą chorobą na świecie, kontakt z przyrodą to skuteczna forma profilaktyki.

Są fundusze na ekologię, cyfryzację i innowacje

W dobie dynamicznego rozwoju technologii cyfrowej i wdrażania kolejnych innowacji, nie można zapominać o zagrożeniach, które się z nimi wiążą. Zgodnie z unijną zasadą „Do No Significant Harm” („Nie Czyń Znaczącej Szkody”), gdy ubiegamy się o wsparcie z funduszy, jesteśmy zobowiązani do prowadzenia inwestycji w sposób, który nie będzie wyrządzać poważnych szkód środowiskowych czy społecznych.

REKLAMA

Spadł ruch na radomskim lotnisku, ale w planach nowe kierunki

Polskie Porty Lotnicze poinformowały, że lotnisko w Radomiu obsłużyło w kwietniu br. ok. 2,5 tys. pasażerów; to spadek o 42 proc. wobec zeszłego roku. W pierwszych czterech miesiącach tego roku ruch w radomskim pocie spadł o 31 proc.

Ratownicy medyczni nie chcą kamizelek nożoodpornych

Ogólnopolski Związek Zawodowy Ratowników Medycznych (OZZRM) uważa, że pomysł powszechnego wprowadzenia kamizelek nożoodpornych, jako reakcji na śmierć ratownika ugodzonego nożem, nie jest dobry. Co proponują związkowcy?

Ostatni dzwonek dla zdrowia młodych. 7 maja 2025 r. sejmowa Komisja Zdrowia zajmie się zakazem sprzedaży wszystkich rodzajów papierosów elektronicznych oraz pojemników zapasowych osobom poniżej 18. roku życia

W środę sejmowa Komisji Zdrowia rozpatrzy rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych. Wcześniej, ponad 20 organizacji działających w ochronie zdrowia apelowało o jak najszybsze jej procedowanie. Chodzi o zakaz sprzedaży wszystkich rodzajów papierosów elektronicznych oraz pojemników zapasowych osobom poniżej 18 r.ż.

Wybory prezydenckie: ułatwienia dla wyborców 60+

Transport do i z lokalu wyborczego. Możliwość głosowania korespondencyjnego albo za pośrednictwem pełnomocnika. Możliwość zmiany miejsca głosowania w obwodzie właściwym dla lokalu przystosowanego do potrzeb osób niepełnosprawnych. Z tych wszystkich ułatwień mogą skorzystać wyborcy, którzy najpóźniej w dniu głosowania w tegorocznych wyborach Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej ukończą 60. rok życia. A także wyborcy niepełnosprawni – bez względu na wiek.

REKLAMA

Plany ewakuacyjne i szkolenia. Nowe zadania gmin w 2025 r.

Do końca 2025 r. gminy muszą opracować plany ewakuacyjne. To jedno z zadań nałożonych na samorządy przez ustawę z 5 grudnia 2024 r. o ochronie ludności i obronie cywilnej.

Polacy mają problem z rozróżnieniem piw alkoholowych i bezalkoholowych

Z badania zrealizowanego przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych IBRiS wynika, że Polacy mylą piwa alkoholowe i bezalkoholowe oraz chcą całkowitego zakazu reklamowania piwa "zero procent".

REKLAMA