REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wzór wniosku. Dodatek osłonowy wraca w 2024 r.! 2,3 mld do wydania! Dla 7 mln rodzin. Poprzednio do 1437,50 zł! Ile dostaną w 2024 r.?

Tomasz Król
prawnik - prawo pracy, cywilne, gospodarcze, administracyjne, podatki, ubezpieczenia społeczne, sektor publiczny
Dodatek osłonowy wraca w 2024 r.! W 2022 r. wynosił od 400 zł do 1437,50 zł [Projekt ustawy w Sejmie]
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Dodatek osłonowy ma być wypłacony jednorazowo do końca czerwca 2024 r. Jest wzór wniosku. Trzeba go złożyć w MOPS albo GOPS.

To świadczenie rozpoczęło serię dodatków przyznawanych od 2022 r. Polakom na pokrycie wyższych cen prądu i ogrzewania. Teraz wraca.  

REKLAMA

Ile wyniesie dodatek osłonowy w 2024 r.?

Nowy dodatek to ochrona przed cenami energii tylko za połowę 2024 r. Dlatego dodatek osłonowy ma wartość 50% poprzedniego dodatku. Ale uwaga po WALORYZACJI! o inflację. Obowiązuje tu taka formuła: "średniorocznym wskaźnikiem cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem w 2022 r. w stosunku do 2021 r., określonym w komunikacie Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z dnia 13 stycznia 2023 r., ogłoszonym w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej „Monitor Polski”. Brzmi skomplikowanie? A chodzi o waloryzację 14,4%.

Jeżeli więc najniższa kwota dodatku wynosiła 400 zł, to w 2024 r. będzie to 457,6 zł. I dzielimy ją na pół.

Niestety wskaźnik 14,4% nie obejmuje już inflacji z 2023 r.

Zestawienie kwot dodatku osłonowego po waloryzacji w poniższym artykule:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Aktywny wzór wniosku o dodatek osłonowy - wypełnij na komputerze

wzór wniosku o dodatek osłonowy - aktywny Inforlex

 

Nieaktywny wzór wniosku o dodatek osłonowy na 2024 r. (ściągnij PDF)

rozporządzenie

 

Ile wynosił dodatek osłonowy w 2022 r.? 

Dodatek osłonowy wynosił rocznie: 

1) 400 zł dla gospodarstwa domowego jednoosobowego; 

2) 600 zł dla gospodarstwa domowego składającego się z 2 do 3 osób; 

3) 850 zł dla gospodarstwa domowego składającego się z 4 do 5 osób; 

4) 1150 zł dla gospodarstwa domowego składającego się z co najmniej 6 osób. 

Z pieniędzmi można było zrobić co się chciało. Dodatek otrzymały rodziny o mniejszych dochodach. Osoby samotne miały limit dochodu 2100 zł , a w rodzinach było to 1500 zł na osobę. Przekroczenie tych limitów powodowało, że zmniejszała się proporcjonalnie wartość dodatku.  

Ile wynosił podwyższony dodatek osłonowy?

Był też dodatek osłonowy podwyższony:

1) 500 zł dla gospodarstwa domowego jednoosobowego; 

2) 750 zł dla gospodarstwa domowego składającego się z 2 do 3 osób; 

3) 1062,50 zł dla gospodarstwa domowego składającego się z 4 do 5 osób; 

4) 1437,50 zł dla gospodarstwa domowego składającego się z co najmniej 6 osób.

Jak widać jego wartość zależała od liczby członków rodziny. A sam dodatek przysługiwał osobom opalającym domy węglem (także mieszkańcom bloków, gdy kotłownia była na węgiel).

O starych zasadach przyznawania dodatku osłonowego Infor.pl informował w poniższych artykułach:

Nowe zasady dla dodatku osłonowego w 2024 r. - druk Sejmowy nr 72

Nowe zasady dla dodatku osłonowego w 2024 r. - druk Sejmowy nr 72

Dodatek osłonowy za okres od dnia 1 stycznia 2024 r. do dnia 30 czerwca 2024 r. wynosi 50% kwot dodatku osłonowego z 2022 r. Jest to uzasadnione tym, że dodatek przysługuje za połowę 2024 r. 

Za okres od dnia 1 stycznia 2024 r. do dnia 30 czerwca 2024 r. i jest wypłacany jednorazowo w terminie do dnia 30 czerwca 2024 r.

Tak jak poprzednio trzeba złożyć wniosek w gminie (w praktyce MOPS albo GOPS).

Wnioski o wypłatę dodatku osłonowego złożone odpowiednio po dniu 31 października 2022 r. lub po dniu 30 kwietnia 2024 r. pozostawia się bez rozpoznania.

Gminy składają wojewodzie wniosek o przyznanie dotacji  na dodatek na pierwszy kwartał 2024 r. w terminie do 15 lutego 2024 r. 

Ile to będzie kosztowało budżet państwa?

Maksymalny limit wydatków z budżetu państwa przeznaczonych na dodatki osłonowe za 2024 r. wynosi:

  • w 2024 r. - 2 300 000 000,00 zł;
  • w 2025 r. - 200 000 000,00 zł.

Jakie wątpliwości budziły przepisy o "starym" dodatku osłonowym?

Czy wieloosobowe gospodarstwo domowe tworzą także osoby w nieformalnych związkach?

Gospodarstwo domowe tworzy osoba fizyczna oraz osoby z nią spokrewnione lub niespokrewnione, pozostające w faktycznym związku, wspólnie z nią zamieszkujące i gospodarujące (gospodarstwo domowe wieloosobowe). W związku z powyższym gospodarstwo domowe mogą tworzyć także osoby w nieformalnych związkach [3].

Jak określana jest liczebność gospodarstwa, w którym mieszkają osoby bez małżeństwa?

We wzorze wniosku o wypłatę dodatku osłonowego konieczne będzie wskazanie osób tworzących gospodarstwo domowe wnioskodawcy[4]. Poprawność wypełnienia wniosków będzie weryfikowana przez pracowników gmin. Warto zaznaczyć, że złożenie nieprawdziwego oświadczenia we wniosku, będzie zagrożone sankcjami karnymi.

Czy osoby mieszkające w wynajętych mieszkaniach będą uprawnione do otrzymywania dodatku osłonowego?

Prawo do dodatku osłonowego nie ma nic wspólnego z własnością czy wynajmowaniem mieszkania. Każda osoba może ubiegać się od dodatek osłonowy prowadząc gospodarstwo jednoosobowe lub tworząc z innymi osobami gospodarstwo wieloosobowe. Wnioskodawca będzie zobowiązany podać we wniosku swoje dane, w tym adres zamieszkania w przypadku gdy prowadzi gospodarstwo jednoosobowe lub jeśli prowadzi  gospodarstwo wieloosobowe swoje dane, w tym adres zamieszkania i dane innych osób tworzących z nim gospodarstwo domowe wieloosobowe. Istotne jest, że w przypadku gdy wniosek o wypłatę dodatku dla gospodarstwa domowego wieloosobowego złoży więcej niż jedna osoba, dodatek ten przyznawany będzie wnioskodawcy, który złożył wniosek jako pierwszy. Ponadto obowiązywać będzie zasada, ze jedna osoba może wchodzić w skład tylko jednego gospodarstwa domowego

Co w przypadku, gdy o dodatek podając adres wynajmowanego mieszkania zawnioskuje także właściciel?

Prawo do dodatku osłonowego danej osoby nie ma nic wspólnego z własnością czy wynajmowaniem mieszkania.

Poprawność wypełnienia wniosków będzie weryfikowana przez pracowników gmin. Warto zaznaczyć, że złożenie nieprawdziwego oświadczenia we wniosku, będzie zagrożone sankcjami karnymi.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Globalna awaria systemów Microsoft. Czy mamy się czym martwić w Polsce?

Wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski uspokaja, że obecnie w Polsce systemy infrastruktury informatycznej działają płynnie. 

Jak uczniowie Szkoły w Chmurze poradzili sobie z maturą? "Wyniki są dramatyczne"

Kilkanaście procent polskich maturzystów nie zdało egzaminu maturalnego. Jak poszło uczniom Szkoły w Chmurze? 

Coraz większa liczba dzieci ukraińskich w polskich szkołach

Od 1 września 2024 r. do polskich szkół może pójść między 20 tys. a 60 tys. ukraińskich dzieci - szacuje Paulina Chrostowska z Centrum Edukacji Obywatelskiej. Zdaniem nauczycieli największym wyzwaniem w edukacji uczniów z doświadczeniem migracji jest bariera językowa.

Ta substancja wydłużyła życie myszy ok. 25%, wyszczupliła i zmniejszyła podatność na nowotwory. Teraz testy na ludziach

Międzynarodowa grupa badaczy aktualnie testuje nowy lek hamujący interleukinę 11, który wydłuża życie myszy prawie o jedną czwartą. Nie wiadomo jeszcze jak działa on u ludzi, ale rozpoczęto pierwsze badania kliniczne - informuje tygodnik „Nature” - ukazujące się od 1869 r. jedno z najbardziej prestiżowych czasopism naukowych.

REKLAMA

Co czwarty uczeń nie zdał matury w tej szkole. A oceny końcowe były wysokie. MEN: kuratoria przyjrzą się jakości kształcenia

Minister edukacji Barbara Nowacka poinformowała 18 lipca 2024 r., że kuratoria przyjrzą się wynikom egzaminów maturalnych w Szkole w Chmurze oraz temu, jak mają się one do ocen końcowych uczniów. Oceny te były wyjątkowo wysokie i nie przekładają się na wyniki matur - dodała.

Co oznaczają tajemnicze paski na tubkach past do zębów?

Większość Polaków nie wie, co oznaczają kolorowe paski na tubkach past do zębów. Jakie informacje przekazuje klientowi kolor tajemniczego paska na tubce? Czy konsumenci mogą być wprowadzani w błąd? 

Coś takiego raz na 5-10 tysięcy lat: Asteroida przeleci bliżej Ziemi niż satelity geostacjonarne 13 kwietnia 2029 roku. ESA przyśpiesza misję Ramses

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) przyspiesza realizację nowej misji o nazwie Ramses, która ma na celu dotarcie do asteroidy Apophis – podał portal Space.com. W 2029 r. obiekt będzie bardzo blisko Ziemi, bliżej niż satelity geostacjonarne. Asteroida nie zagraża jednak naszej planecie.

Rodzice coraz rzadziej szczepią swoje dzieci. Najnowsze dane WHO

Alarmujące dane Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Wyszczepialność dzieci i młodzieży na świecie wciąż nie może odzyskać poziomu sprzed pandemii. 

REKLAMA

Blisko 5 tys. zgłoszeń związanych ze zdarzeniami atmosferycznymi

We wtorek i środę strażacy w całym kraju mieli ręce pełne roboty. Do godz. 6 odnotowano 4998 zgłoszeń związanych z pogodą. Obrażenia odniosły cztery osoby. 

Wojsko Polskie to trzecia armia NATO pod względem liczebności

Polska ma trzecią największą co do liczebności armię w NATO - przekazał szef BBN Jacek Siewiera, powołując się na dane zebrane przez NATO. Z szacunków Sojuszu wynika, że Wojsko Polskie z ponad 216 tys. żołnierzy to trzecia armia NATO - po USA i Turcji.

REKLAMA