Bliskie sąsiedztwo zabudowy wielorodzinnej
REKLAMA
REKLAMA
Odpowiedź
REKLAMA
Tak. Nie można z powodu odmiennej zabudowy mieszkaniowej odmówić wydania decyzji o warunkach zabudowy.
Uzasadnienie
REKLAMA
Kryteria związane z wydaniem decyzji o warunkach zabudowy zostały określone przede wszystkim w art. 61 ustawy z 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Wśród najważniejszych należy wymienić te związane z zasadą kontynuacji funkcji i bliskiego sąsiedztwa, zgodnie z którymi decyzja o warunkach zabudowy może zostać wydana w przypadku, gdy co najmniej jedna działka sąsiednia dostępna z tej samej drogi publicznej jest zabudowana w sposób pozwalający na określenie wymagań dotyczących nowej zabudowy w zakresie kontynuacji funkcji, parametrów, cech i wskaźników kształtowania zabudowy oraz zagospodarowania terenu. Gminy mogą rozważać, czy sformułowania te odnoszą się również do różnic pomiędzy zabudową mieszkaniową jednorodzinną i wielorodzinną.
W tym kontekście można przywołać jedną z najnowszych tez orzecznictwa, zawartą w wyroku WSA w Łodzi z 4 września 2013 r. (sygn. akt II SA/Łd 560/13). Sąd wskazał, że, określając wymagania w zakresie kontynuacji funkcji, organ musi mieć na względzie rzeczywisty sposób wykorzystania terenów sąsiednich, przy czym rozróżnienie pomiędzy zabudową mieszkaniową jednorodzinną a wielorodzinną nie zostało dokonane w ustawie o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Trudno jednocześnie wykazać, że zabudowa mieszkaniowa wielorodzinna godzi w zastany porządek, gdy w jej otoczeniu znajduje się wyłącznie zabudowa mieszkaniowa jednorodzinna. Skutek taki można wywodzić w wypadkach zdecydowanie dalej idących rozróżnień w zabudowie.
Można dodać również to, że przepisy ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym powinny być interpretowane na korzyść właściciela nieruchomości w każdym przypadku, gdy mogą się pojawić wątpliwości w dokonywanej wykładni przepisów. Ograniczenia praw właściciela powinny być ostatecznością.
Maciej J. Nowak
radca prawny, ekspert w zakresie prawa administracyjnego
Podstawa prawna
● Ustawa z 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (j.t. Dz.U. z 2012 r. poz. 647; ost. zm. Dz.U. z 2013 r. poz. 1238)
REKLAMA
REKLAMA