REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Bon 75+ nie da nawet 2 zł. To gorzej niż 1500 zł dla matek, 30% podwyżki dla nauczycieli, 20% dla policjantów

Tomasz Król
prawnik - prawo pracy, cywilne, gospodarcze, administracyjne, podatki, ubezpieczenia społeczne, sektor publiczny
Bon 75+ nie da nawet 2 zł. To gorzej niż 1500 zł dla matek, 30% podwyżki dla nauczycieli, 20% dla policjantów
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Bon senioralny 75+. Nowość na 2024 r. Senior nie otrzyma gotówki. Inne pomysły rządu D. Tuska są oparte o takie wypłaty: „1500 zł dla matek”, podwyżki 30% dla nauczycieli i 20% podwyżek dla policjantów, żołnierzy, funkcjonariuszy i urzędników (państwowych, ale nie dla samorządowych).

Senior może "nabyć" za bon opiekę asystenta, który zrobi zakupy, pozwoli się "wygadać" osobie samotnej, posprząta mieszkanie, pomoże ze śniadaniem. Powiecie Państwo "Ale to już jest, są usługi asystenckie". Nie do końca.

REKLAMA

Bon jest dla seniora, a nie dla emeryta

Przypuszczam, że jedynym kryterium dla otrzymania bonu będzie wiek. I będzie to limit 75-80 lat. Nie będzie kryterium "niepełnosprawność" czy "samotność". Wymagałoby to składania oświadczeń, donoszenia dokumentów do urzędu, ich weryfikacji. A rząd D. Tuska chce bon wprowadzić szybko. 

Ja bym zrobił bon jako świadczenie na wniosek (żeby wiedzieć, gdzie senior mieszka) + kryterium wieku 75 lat. I nazwał świadczenie "bon 75+".

Bon senioralny a niepełnosprawność

Bon senioralny nie jest pomocą dla osób niepełnosprawnych. Wymagałoby to uwzględnienia dokumentów potwierdzających uszczerbek na zdrowiu. Osoby te mają świadczenie wspierające (3700 zł od marca 2024 r.) 

Bo rządowi D. Tuska prawdopodobnie chodzi o pomoc dla osób zniedołężniałych przez wiek, a nie przez niepełnosprawność albo samotność. Dlatego mamy nazwę "bon seniora". Bon jest dla osób starszych wymagających opieki. Więc podstawowym kryterium będzie wiek. Ale nie będzie to wiek emerytalny.  

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Bon senioralny a emeryci

To nie będzie produkt dla emerytów - wiek 60/65 lat nie wiąże się z niedołężnością. Nikt nie nazywa staruszkiem 65-letniego emeryta.

Jak działa bon senioralny?

Emeryt, mając taki bon, może ‘kupić’ za niego opiekę asystenta w swoim mieszkaniu. Asystent przychodzi, zamiast pieniędzy otrzymuje bon. Ewentualnie emeryt składa bon w lokalnym MOPS i GOPS, a ten przysyła osobę do zrobienia zakupów. Nie wiadomo, czy osoba opiekująca się seniorem, to tylko osoba zatrudniona przez MOPS albo GOPS. A może członek rodziny? Może sąsiad? To ważne, czy nowy ‘produkt’ wsparcia będzie rozbudowywał usługi opieki tylko w oparciu o MOPS i GOPS. Czy też działać w systemie bonu senioralnego będą także:

  1. organizacje non profit,
  2. krewni staruszka albo staruszki,
  3. sąsiedzi,
  4. inne osoby (tzw. ludzie „dobrego serca”).

“Jeżeli bon senioralny będzie działał tylko w oparciu o samorządy (GOPS i MOPS), to nie jest to wielka rewolucja. Prościej po prostu dać samorządom pieniądze bez otoczki ‘mamy nowy produkt’. Dlatego, że samorządy zatrudniają za pensję minimalną. Czyli w 2024 r. asystent miałby otrzymywać za swoją pracę za pośrednictwem bonu senioralnego 4300 zł brutto. Ile to jest na rękę? To jest około 3261,53 zł. Przy cenie kiełbasy ‘na gorąco’ 40 zł na jarmarku bożonarodzeniowym, to jest pensja, której samorządy nie ściągną do pracy opiekuńczej dla osób starszych wartościowych opiekunów. Rewolucją byłaby możliwość płacenia sąsiadowi albo krewnemu bonem za opiekę, zrobienie zakupów. Z uwagi na potencjalne oczywiste nadużycia trudno mi sobie wyobrazić wyjście poza system MOPS/GOPS albo organizacji non profit.”

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Blisko 5 tys. zgłoszeń związanych ze zdarzeniami atmosferycznymi

We wtorek i środę strażacy w całym kraju mieli ręce pełne roboty. Do godz. 6 odnotowano 4998 zgłoszeń związanych z pogodą. Obrażenia odniosły cztery osoby. 

Wojsko Polskie to trzecia armia NATO pod względem liczebności

Polska ma trzecią największą co do liczebności armię w NATO - przekazał szef BBN Jacek Siewiera, powołując się na dane zebrane przez NATO. Z szacunków Sojuszu wynika, że Wojsko Polskie z ponad 216 tys. żołnierzy to trzecia armia NATO - po USA i Turcji.

Taki jest stan budżetu państwa. Są najnowsze dane

Są nowe dane dotyczące stanu budżetu państwa. Deficyt budżetu po czerwcu wyniósł 69 mld 905,9 mln zł. Tak podało w opublikowanych szacunkowych danych Ministerstwo Finansów. Co jeszcze wiadomo o wykonaniu budżetu?

Skromniejsze podwyżki dla pielęgniarek i położnych? Ile zarabiają w 2024 roku?

Jakie jest obecnie wynagrodzenie zasadnicze pielęgniarek i położnych? Jakie podwyżki i zmiany zasad ustalania tych wynagrodzeń są przewidziane w obywatelskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych, który jest obecnie procedowany w Sejmie RP.

REKLAMA

Projekt "Szkoły międzypokoleniowej" ruszy jesienią, w formie pilotażu

Projekt "Szkoły międzypokoleniowej", czyli wspólna przestrzeń dla uczniów i seniorów, sprzyjająca wymianie informacji i integracji międzypokoleniowej, ruszy jesienią w formie pilotażu. Tak przekazała minister ds. polityki senioralnej Marzena Okła-Drewnowicz.

Minister finansów: płace w budżetówce wzrosną nieznacznie więcej niż 4,1% w 2025 roku. Realna wartość wynagrodzeń ma być utrzymana

Resort finansów zaproponuje Radzie Ministrów wyższą niż 4,1 proc. waloryzację wynagrodzeń w sferze budżetowej w 2025 r. - poinformował 15 lipca 2024 r. minister finansów Andrzej Domański podczas posiedzenia Rady Dialogu Społecznego. Nie wskazał jednak żadnego konkretnego wskaźnika podwyżek dla budżetówki w przyszłym roku.

Darmowa rehabilitacja z ZUS dla nauczycieli i innych pracujących głosem. Dla kogo 24 dni w sanatorium? Jak uzyskać skierowanie?

ZUS informuje, że osoby, dla których głos jest głównym narzędziem pracy (np. nauczyciele) są narażone na zaburzenia funkcji narządu głosu i tym samym grozi im utrata zdolności do pracy. Jeżeli chcą temu zapobiec, mogą skorzystać z rehabilitacji leczniczej w ramach prewencji rentowej ZUS w schorzeniach narządu głosu. Rehabilitacja lecznicza w zakresie schorzenia narządu głosu, na którą kieruje ZUS, trwa 24 dni w ośrodku rehabilitacyjnym w takich miejscowościach jak: Ciechocinek, Jelenia Góra, Ostróda, Świeradów-Zdrój, Uniejów. Jak uzyskać skierowanie do sanatorium?

Wakacje 2024: dokąd najchętniej jeżdżą Polacy i jakie mają budżety?

Większość Polaków (84 proc.) planuje wyjechać na wakacje, i większość spędzi je w Polsce (64 proc.). Tak wynika z  raportu International Travel Confidence Index 2024 opracowanego na zlecenie Allianz Partners.

REKLAMA

Rekordowa liczba pasażerów z lotniska Chopina

Ponad 2 mln odprawionych w ciągu miesiąca pasażerów. To rekord, który padł w czerwcu na lotnisku Chopina. Z szacunków wynika, ze w całym roku ta liczba będzie wynosić 20 mln. 

Darmowe potańcówki w Warszawie

Wracają potańcówki na Grochowskiej. Od 12 lipca mieszkańcy dzielnicy Praga-Południe i okolic będą mogli tańczyć do muzyki z różnych stron świata. 

REKLAMA