reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Zadania > Pomoc społeczna > Zasiłek dla bezrobotnych po pracy w Unii Europejskiej

Zasiłek dla bezrobotnych po pracy w Unii Europejskiej

Zachowanie prawa do zasiłku dla bezrobotnych, nabytego w Polsce przez bezrobotnego udającego się do innego państwa UE, stwierdza się na podstawie danych uzyskanych z rejestru centralnego udostępnianego przez ministra pracy.

Okresy ubezpieczenia, zatrudnienia lub pracy na własny rachunek ukończone w jednym z państw członkowskich Unii Europejskiej mogą uprawniać do starania się o zasiłek dla bezrobotnych w Polsce. Od 5 lipca br. obowiązuje rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 12 czerwca 2013 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowego trybu przyznawania zasiłku dla bezrobotnych, stypendium i dodatku aktywizacyjnego (Dz.U. z 2013 r. poz. 699). 

Wydanie przez marszałka województwa decyzji o przyznaniu zasiłku dla bezrobotnych osobie, która np. pracowała w jednym z krajów UE, następuje na podstawie odpowiednich dokumentów wydanych przez instytucje państw członkowskich Unii Europejskiej. Można wziąć pod uwagę dokumenty mające wpływ na prawo do zasiłku, ale dopiero po sprawdzeniu ich w specjalnym rejestrze centralnym udostępnianym przez ministra pracy.

Zobacz także: Świadczenia rodzinne 2014

W przypadku gdy bezrobotny zarejestrowany w innym państwie członkowskim UE zachowuje na terytorium Polski prawo do zasiłku dla bezrobotnych, starosta rejestruje go jako osobę poszukującą pracy. Powiatowy urząd pracy niezwłocznie przekazuje do wojewódzkiego urzędu pracy oświadczenie bezrobotnego oraz złożone przez niego wszystkie wymagane dokumenty oraz dane. Stwierdzenie zachowania prawa do zasiłku dla bezrobotnych, nabytego w Polsce przez bezrobotnego udającego się do innego państwa członkowskiego UE następuje m.in. na podstawie danych uzyskanych z rejestru centralnego. 

Powołana nowelizacja rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej zawiera istotny przepis przejściowy. Otóż do niektórych spraw dotyczących przyznawania zasiłku dla bezrobotnych na zasadach określonych przepisami o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego, które nie zakończyły się przed 5 lipca br., stosuje się przepisy rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 18 sierpnia 2009 r. w sprawie szczegółowego trybu przyznawania zasiłku dla bezrobotnych, stypendium i dodatku aktywizacyjnego (Dz.U. nr 136, poz. 1118 oraz z 2010 r. nr 173, poz. 1174) w brzmieniu obowiązującym przed 23 września 2010 r. Chodzi o sprawy o zasiłek dla bezrobotnych wszczęte na podstawie: 

rozporządzenia Rady (EWG) nr 1408/71 z 14 czerwca 1971 r. w sprawie stosowania systemów zabezpieczenia społecznego do pracowników najemnych, osób prowadzących działalność na własny rachunek i do członków ich rodzin przemieszczających się we Wspólnocie,
● rozporządzenia Rady (EWG) nr 574/72 z 21 marca 1972 r. w sprawie wykonywania rozporządzenia (EWG) nr 1408/71 w sprawie stosowania systemów zabezpieczenia społecznego do pracowników najemnych, osób prowadzących działalność na własny rachunek i do członków ich rodzin przemieszczających się we Wspólnocie.

Zadaj pytanie: Forum

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

prawnik, specjalizuje się w prawie administracyjnym

Źródło:

Poradnik Rachunkowości Budżetowej

Zdjęcia

Zasiłek dla bezrobotnych po pracy w Unii Europejskiej
Zasiłek dla bezrobotnych po pracy w Unii Europejskiej

Nowa matryca stawek VAT – PKWiU, CN378.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Jacek Adamczak

Ekspert z zakresu podatków i rachunkowości

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama