Zasiłek dla bezrobotnych po pracy w Unii Europejskiej
REKLAMA
REKLAMA
Okresy ubezpieczenia, zatrudnienia lub pracy na własny rachunek ukończone w jednym z państw członkowskich Unii Europejskiej mogą uprawniać do starania się o zasiłek dla bezrobotnych w Polsce. Od 5 lipca br. obowiązuje rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 12 czerwca 2013 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowego trybu przyznawania zasiłku dla bezrobotnych, stypendium i dodatku aktywizacyjnego (Dz.U. z 2013 r. poz. 699).
REKLAMA
Wydanie przez marszałka województwa decyzji o przyznaniu zasiłku dla bezrobotnych osobie, która np. pracowała w jednym z krajów UE, następuje na podstawie odpowiednich dokumentów wydanych przez instytucje państw członkowskich Unii Europejskiej. Można wziąć pod uwagę dokumenty mające wpływ na prawo do zasiłku, ale dopiero po sprawdzeniu ich w specjalnym rejestrze centralnym udostępnianym przez ministra pracy.
Zobacz także: Świadczenia rodzinne 2014
REKLAMA
W przypadku gdy bezrobotny zarejestrowany w innym państwie członkowskim UE zachowuje na terytorium Polski prawo do zasiłku dla bezrobotnych, starosta rejestruje go jako osobę poszukującą pracy. Powiatowy urząd pracy niezwłocznie przekazuje do wojewódzkiego urzędu pracy oświadczenie bezrobotnego oraz złożone przez niego wszystkie wymagane dokumenty oraz dane. Stwierdzenie zachowania prawa do zasiłku dla bezrobotnych, nabytego w Polsce przez bezrobotnego udającego się do innego państwa członkowskiego UE następuje m.in. na podstawie danych uzyskanych z rejestru centralnego.
Powołana nowelizacja rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej zawiera istotny przepis przejściowy. Otóż do niektórych spraw dotyczących przyznawania zasiłku dla bezrobotnych na zasadach określonych przepisami o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego, które nie zakończyły się przed 5 lipca br., stosuje się przepisy rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 18 sierpnia 2009 r. w sprawie szczegółowego trybu przyznawania zasiłku dla bezrobotnych, stypendium i dodatku aktywizacyjnego (Dz.U. nr 136, poz. 1118 oraz z 2010 r. nr 173, poz. 1174) w brzmieniu obowiązującym przed 23 września 2010 r. Chodzi o sprawy o zasiłek dla bezrobotnych wszczęte na podstawie:
● rozporządzenia Rady (EWG) nr 1408/71 z 14 czerwca 1971 r. w sprawie stosowania systemów zabezpieczenia społecznego do pracowników najemnych, osób prowadzących działalność na własny rachunek i do członków ich rodzin przemieszczających się we Wspólnocie,
● rozporządzenia Rady (EWG) nr 574/72 z 21 marca 1972 r. w sprawie wykonywania rozporządzenia (EWG) nr 1408/71 w sprawie stosowania systemów zabezpieczenia społecznego do pracowników najemnych, osób prowadzących działalność na własny rachunek i do członków ich rodzin przemieszczających się we Wspólnocie.
Zadaj pytanie: Forum
REKLAMA
REKLAMA