reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Zadania > Pomoc społeczna > Badania okresowe

Badania okresowe

Badaniom okresowym podlega każdy pracownik. O zakresie i częstotliwości badań profilaktycznych decyduje lekarz przeprowadzający te badania, opierając się na wskazówkach metodycznych załączonych do rozporządzenia w sprawie przeprowadzania badań lekarskich pracowników. Lekarz prowadzący badania profilaktyczne może także wyznaczyć krótszy termin do przeprowadzenia kolejnego badania, niż zostało to określone we wskazówkach metodycznych.

Nie został narzucony termin, w jakim skierowanie na badania okresowe powinno zostać wystawione – ale powinno to nastąpić przed upływem ważności posiadanych badań. Przy ustalaniu terminu należy zawsze kierować się realną możliwością wykonania przez pracownika badań w terminie bezwzględnie wyznaczonym przez datę końcową okresu ważności dotychczasowych. W tym zakresie należy brać pod uwagę godziny przyjęć lekarza medycyny pracy (co ma wpływ na ustalenie terminów badania), liczbę koniecznych dodatkowych badań i analiz, oczekiwanie na wyniki itp.

Przykładowo termin ważności ostatniego badania okresowego upływa 31 marca 2014 r. Oznacza to, że 1 kwietnia 2014 r. pracownik nie będzie mógł świadczyć pracy, jeśli do tego dnia nie wykona badań i nie otrzyma ich wyników. Pracodawca powinien skierować pracownika na badania w takim terminie, który pozwoli mu na ich przeprowadzenie przed 1 kwietnia. W przeciwnym razie pracownik nie będzie mógł świadczyć pracy z przyczyn przez niego niezawinionych. 

Zobacz również: Badania wstępne

Przykład
Pracownik ma ważne badania okresowe jeszcze 2 lata. Jednak z powodu pogorszenia się wzroku zwrócił się z prośbą o skierowanie go do okulisty. Czy badanie to musi być powiązane z badaniami lekarza medycyny pracy, czy też wystarczy sama wizyta u okulisty?
Jeżeli pracownik zgłosi pogorszenie wzroku i związany z tym brak możliwości dalszego wykonywania dotychczasowej pracy, pracodawca powinien wydać skierowanie na badania profilaktyczne poza terminami wynikającymi z częstotliwości wykonywania badań okresowych, na podstawie § 6 pkt 1 rozporządzenia w sprawie przeprowadzania badań lekarskich pracowników. Gdyby jednak przesłanka braku możliwości wykonywania dalszej pracy ze względu na problemy pracownika ze wzrokiem nie wystąpiła, pracodawca nie ma możliwości skierowania pracownika na badania poza terminem obowiązkowych badań.

W przypadkach:
● dotyczących konieczności przeniesienia pracownika do innej pracy ze względu na stwierdzenie szkodliwego wpływu wykonywanej pracy na zdrowie pracownika (art. 55 § 1 k.p.),
● stwierdzających, że ze względu na stan ciąży lub karmienie dziecka piersią kobieta nie powinna wykonywać pracy dotychczasowej (art. 179 § 1 k.p.),
● stwierdzających u pracownika objawy wskazujące na powstawanie choroby zawodowej (art. 230 § 1 k.p.),
● stwierdzających niezdolność do wykonywania dotychczasowej pracy u pracownika, który uległ wypadkowi przy pracy lub u którego stwierdzono chorobę zawodową, lecz nie zaliczono go do żadnej z grup inwalidów (art. 231 k.p.),
zakres profilaktycznej opieki zdrowotnej obejmuje m.in. przeprowadzenie badań lekarskich poza terminami wynikającymi z częstotliwości wykonywania badań okresowych i orzekanie o możliwości wykonywania dotychczasowej pracy. Skierowanie na przeprowadzenie badania wydaje pracodawca po zgłoszeniu przez pracownika niemożności wykonywania dotychczasowej pracy.

Skierowanie w takich wypadkach powinno odbywać się na zwykłych zasadach. Oznacza to, że pracownik, o którym mowa w pytaniu, powinien zostać skierowany na pełne badania, nie tylko do lekarza okulisty. Jeżeli wyniki badań okulistycznych przeprowadzonych w ramach profilaktycznej opieki zdrowotnej wykażą potrzebę stosowania okularów korygujących wzrok podczas pracy przy obsłudze monitora ekranowego, pracodawca ma obowiązek zapewnić je pracownikowi, zgodnie z zaleceniem lekarza (§ 8 ust. 2 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 1 grudnia 1998 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe; dalej: rozporządzenie w sprawie bhp na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe).

Polecamy serwis: Pracownicy

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Poradnik Instytucji Pomocy Społecznej

Zdjęcia

Badania okresowe pracowników pomocy społecznej
Badania okresowe pracowników pomocy społecznej

INFORLEX Księgowość225.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2021

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria LTCA

Kancelaria LTCA Zarzycki Niebudek Adwokaci i Doradcy Podatkowi sp.k. specjalizuje się w profesjonalnym doradztwie prawnym i podatkowym na rzecz podmiotów prawa gospodarczego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama