REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Bezpłatna pomoc prawna dla cudzoziemców

Subskrybuj nas na Youtube
Prawo, porady prawne/ Fot. Fotolia
Prawo, porady prawne/ Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Projekt nowej ustawy zakłada m.in. wprowadzenie nieodpłatnej pomocy i informacji prawnej dla cudzoziemców wnioskujących o przyznanie ochrony międzynarodowej oraz cudzoziemców, których pozbawia się tej ochrony. Darmowej pomocy prawnej będą udzielali adwokaci i radcowie prawni oraz organizacje pozarządowe prowadzące działalność pożytku publicznego, wpisane na listę prowadzoną przez Szefa Urzędu do Spraw Cudzoziemców.

Nieodpłatna pomoc prawna dla cudzoziemców starających się o ochronę międzynarodową, opieka kuratora nad małoletnimi, czy zapewnienie transportu m.in. osobom niepełnosprawnym do ośrodka recepcyjnego – to niektóre ze zmian, jakie przewiduje projekt ustawy o udzielaniu cudzoziemcom ochrony na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz niektórych innych ustaw. Projekt został przyjęty przez Radę Ministrów 12 maja br. 

REKLAMA

Nowelizowana ustawa implementuje do polskiego prawa przepisy wspólnego systemu azylowego państw UE, czyli tzw. „pakiet azylowy”.

Najważniejsze zmiany:

Darmowa pomoc prawna dla cudzoziemca

Projekt ustawy zakłada m.in. wprowadzenie nieodpłatnej pomocy i informacji prawnej dla cudzoziemców wnioskujących o przyznanie ochrony międzynarodowej oraz cudzoziemców, których pozbawia się tej ochrony.

REKLAMA

Darmowej pomocy prawnej będą udzielali adwokaci i radcowie prawni oraz organizacje pozarządowe prowadzące działalność pożytku publicznego, wpisane na listę prowadzoną przez Szefa Urzędu do Spraw Cudzoziemców. Organizacje muszą mieć podpisane umowy z radcami prawnymi lub adwokatami bądź zatrudniać osoby niebędące adwokatem lub radcą prawnym, a spełniające określone warunki (absolwent prawa posiadający m.in. 3-letnie doświadczenie związane ze świadczeniem pomocy prawnej w sprawach o udzielenie ochrony międzynarodowej).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pomoc prawna będzie udzielana w wyznaczonych punktach pomocy prawnej i poza nimi, m.in. w strzeżonych ośrodkach dla cudzoziemców. Rozmowa z prawnikiem będzie się odbywała w języku zrozumiałym dla cudzoziemca. Cudzoziemiec będzie mógł skorzystać z pomocy wybranego przez siebie świadczeniodawcy.

Pomoc prawna w ramach postępowań odwoławczych (od decyzji odmawiających albo pozbawiających ochrony międzynarodowej), będzie polegała na sporządzeniu odwołania od decyzji Szefa Urzędu do Spraw Cudzoziemców oraz pracy w charakterze pełnomocnika strony (cudzoziemca) w postępowaniu przed organem II instancji.

Nieodpłatna pomoc prawna będzie przysługiwała w razie wydania cudzoziemcowi przez Szefa Urzędu do Spraw Cudzoziemców decyzji m.in. o:

  • odmowie nadania statusu uchodźcy lub udzielenia ochrony uzupełniającej,
  • umorzeniu  postępowania w sprawie udzielenia ochrony międzynarodowej,
  • przekazaniu cudzoziemca do państwa członkowskiego UE odpowiedzialnego za rozpatrzenie wniosku o udzielenie ochrony międzynarodowej i umorzeniu postępowania,
  • pozbawieniu statusu uchodźcy lub ochrony uzupełniającej.

Pomoc tłumacza w postępowaniu uchodźczym

Dyrektywa unijna przewiduje, by podczas przesłuchania cudzoziemcy otrzymali bezpłatną pomoc tłumacza, w języku dla siebie zrozumiałym. Nowością jest, że na wniosek cudzoziemca, osoba przesłuchująca oraz tłumacz mogą być tej samej płci, co cudzoziemiec.

Ochrona międzynarodowa cudzoziemca

Cudzoziemiec będzie składał wniosek o udzielenie ochrony międzynarodowej osobiście, w dowolnym oddziale Straży Granicznej i placówce SG. Natomiast osoby niepełnosprawne, w podeszłym wieku, kobiety ciężarne, osoby samotnie wychowujące dzieci, bądź też osoby przebywające np. w szpitalu – którym trudno byłoby złożyć wniosek osobiście, będą mogły złożyć za pośrednictwem poczty pisemną deklaracje  zamiaru złożenia wniosku o udzielenie ochrony międzynarodowej. W takiej sytuacji Straż Graniczna nie później niż w terminie 3 dni umożliwi cudzoziemcom złożenie wniosku.

Zobacz również: Bezpłatne porady prawne dla osób potrzebujących

Cudzoziemiec będzie mógł złożyć wniosek o udzielenie ochrony międzynarodowej w imieniu osób pozostających na jego utrzymaniu oraz w imieniu współmałżonka i małoletniego dziecka, w tym dziecka przysposobionego. Jednocześnie osoba pozostająca na utrzymaniu wnioskodawcy, jeśli tak zdecyduje, będzie mogła złożyć wniosek samodzielnie, we własnym imieniu. Straż Graniczna poinformuje ją, iż istnieję taka możliwość na osobności, tak by współmałżonek nie mógł wpływać na jego/jej decyzję.

Opieka kuratora nad małoletnimi cudzoziemcami

Jako nowe rozwiązanie proponuje się, by w imieniu małoletniego pozostającego bez opieki, wniosek o udzielenie ochrony międzynarodowej składał kurator albo przedstawiciel organizacji międzynarodowej lub pozarządowej – zajmującej się udzielaniem pomocy cudzoziemcom, w tym także prawnej. Natomiast Szef Urzędu do Spraw Cudzoziemców będzie odpowiedzialny za działania mające na celu odnalezienie krewnych małoletniego bez opieki, w tym m.in. poprzez nawiązanie kontaktu z międzynarodowymi organizacjami pozarządowymi, czy zainicjowaniu poszukiwań jego krewnych.

Nowe zadania Straży Granicznej

Straż Graniczna będzie odpowiedzialna za zapewnienie transportu osobom niepełnosprawnym, osobom w podeszłym wieku, kobietom ciężarnym, rodzicom samotnie wychowującym małoletnie dzieci do ośrodka recepcyjnego (ośrodka przyjmującego osoby ubiegające się o udzielenie ochrony międzynarodowej), a w uzasadnionych przypadkach – wyżywienie podczas tego transportu.

Nowe zadania dla Szefa Urzędu ds. Cudzoziemców

Szef Urzędu do Spraw Cudzoziemców będzie pełnił funkcję punktu kontaktowego do udzielania innym państwom członkowskim UE informacji w sprawach udzielania ochrony międzynarodowej lub pozbawienia ochrony międzynarodowej.

Projekt ustawy był konsultowany z organizacjami społecznymi, w tym m.in. z: Helsińską Fundacją Praw Człowieka, Międzynarodową Organizacją do Spraw Migracji, Urzędem Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR), Stowarzyszeniem Amnesty International oraz Stowarzyszeniem Interwencji Prawnej. Projekt został uzgodniony również międzyresortowo.

Teraz projekt nowelizacji ustawy zostanie skierowany pod obrady Parlamentu.

Przepisy projektu ustawy o zmianie ustawy o udzielaniu cudzoziemcom ochrony na terytorium RP oraz niektórych innych ustaw powinny wejść w życie, zgodnie z przepisami unijnymi, do 20 lipca br. Polska powinna wdrożyć do swojego porządku prawnego przepisy dyrektywy Parlamentu i Rady z 26 czerwca 2013 r. w sprawie wspólnych procedur udzielania i cofania ochrony międzynarodowej, dyrektywy PE i Rady z 26 czerwca 2013 r. w sprawie ustanowienia norm dotyczących przyjmowania wnioskodawców ubiegających się o ochronę międzynarodową, dyrektywy PE i Rady z 26 czerwca 2013 r. w sprawie ustanowienia kryteriów i mechanizmów ustalania państwa członkowskiego odpowiedzialnego za rozpatrzenie wniosku o udzielenie ochrony międzynarodowej złożonego w jednym z państw członkowskich przez obywatela państwa trzeciego lub bezpaństwowca.

Źródło: Ministerstwo Spraw Wewnętrznych

Polecamy serwis: Opieka społeczna

Zapisz się na newsletter
Śledź na bieżąco nowe inicjatywy, projekty i ważne decyzje, które wpływają na Twoje życie codzienne. Zapisz się na nasz newsletter samorządowy.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rządowy program "Moc Małych Społeczności". Do podziału 70 mln zł. Nabór wniosków do 9 czerwca 2025 r.

W piątek, 16 maja 2025 r. rozpoczął się nabór wniosków w ramach „Rządowego Programu wsparcia organizacji pozarządowych Moc Małych Społeczności”. Adresowany jest do NGOsów działających w mniejszych miastach oraz na terenach wiejskich.

Konkurs "Aktywny Senior 2025". Wnioski o dofinansowania można składać do 11 czerwca 2025 r.

12 maja 2025 r. Ministerstwo Sportu i Turystyki ogłosiło nabór wniosków do zadania Aktywny Senior w ramach programu Aktywność dla Każdego. Wnioski o dofinansowania w ramach konkursu "Aktywny Senior 2025" można składać do 11 czerwca 2025 r.

Duży ruch na Okęciu. Lotnisko od początku roku odprawiło ponad 6,6 mln podróżnych

Lotnisko Chopina jest na granicy przepustowości. Od stycznia do końca kwietnia br. odprawiło już ponad 6,6 mln podróżnych, podczas gdy w tym samym okresie w ubiegłym roku było to prawie 5,9 mln osób. Dokąd latamy najczęściej?

Polacy mniej chodzą do kina

Główny Urząd Statystyczny podał dane dotyczące widzów w kinach w 2024 r. W porównaniu z 2023 r., liczba widzów w kinach stałych spadła o 0,4 proc. do 49,5 mln

REKLAMA

Spacer w lesie - lek na codzienny stres

Regularne, 30-minutowe spacery w naturze pięć razy w tygodniu mogą zmniejszyć ryzyko depresji aż o 30% – podaje raport Transforming Scotland's Health. W obliczu prognoz WHO, że do 2030 roku depresja stanie się najczęstszą chorobą na świecie, kontakt z przyrodą to skuteczna forma profilaktyki.

Są fundusze na ekologię, cyfryzację i innowacje

W dobie dynamicznego rozwoju technologii cyfrowej i wdrażania kolejnych innowacji, nie można zapominać o zagrożeniach, które się z nimi wiążą. Zgodnie z unijną zasadą „Do No Significant Harm” („Nie Czyń Znaczącej Szkody”), gdy ubiegamy się o wsparcie z funduszy, jesteśmy zobowiązani do prowadzenia inwestycji w sposób, który nie będzie wyrządzać poważnych szkód środowiskowych czy społecznych.

Spadł ruch na radomskim lotnisku, ale w planach nowe kierunki

Polskie Porty Lotnicze poinformowały, że lotnisko w Radomiu obsłużyło w kwietniu br. ok. 2,5 tys. pasażerów; to spadek o 42 proc. wobec zeszłego roku. W pierwszych czterech miesiącach tego roku ruch w radomskim pocie spadł o 31 proc.

Ratownicy medyczni nie chcą kamizelek nożoodpornych

Ogólnopolski Związek Zawodowy Ratowników Medycznych (OZZRM) uważa, że pomysł powszechnego wprowadzenia kamizelek nożoodpornych, jako reakcji na śmierć ratownika ugodzonego nożem, nie jest dobry. Co proponują związkowcy?

REKLAMA

Ostatni dzwonek dla zdrowia młodych. 7 maja 2025 r. sejmowa Komisja Zdrowia zajmie się zakazem sprzedaży wszystkich rodzajów papierosów elektronicznych oraz pojemników zapasowych osobom poniżej 18. roku życia

W środę sejmowa Komisji Zdrowia rozpatrzy rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych. Wcześniej, ponad 20 organizacji działających w ochronie zdrowia apelowało o jak najszybsze jej procedowanie. Chodzi o zakaz sprzedaży wszystkich rodzajów papierosów elektronicznych oraz pojemników zapasowych osobom poniżej 18 r.ż.

Wybory prezydenckie: ułatwienia dla wyborców 60+

Transport do i z lokalu wyborczego. Możliwość głosowania korespondencyjnego albo za pośrednictwem pełnomocnika. Możliwość zmiany miejsca głosowania w obwodzie właściwym dla lokalu przystosowanego do potrzeb osób niepełnosprawnych. Z tych wszystkich ułatwień mogą skorzystać wyborcy, którzy najpóźniej w dniu głosowania w tegorocznych wyborach Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej ukończą 60. rok życia. A także wyborcy niepełnosprawni – bez względu na wiek.

REKLAMA