reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Zadania > Pomoc społeczna > 500+ dla dzieci cudzoziemskich

500+ dla dzieci cudzoziemskich

W jakich przypadkach dzieciom cudzoziemskim przysługuje świadczenie wychowawcze 500+? Czym powinien kierować się organ przy tego typu decyzjach?

Kiedy 500+ dla dzieci cudzoziemskich?

Dzieciom cudzoziemskim mieszkającym w Polsce i posiadającym kartę pobytu z adnotacją „dostęp do rynku pracy” przysługuje świadczenie wychowawcze 500+ - zwraca uwagę Rzecznik Praw Dziecka. Opinię Rzecznika w swojej decyzji potwierdziło Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Białymstoku, które stwierdziło nieważność decyzji o odmowie przyznania świadczenia dzieciom z Ukrainy, którą wydał Burmistrz Bielska Podlaskiego.

Polecamy: Rodzina 500+ (PDF)

W kwietniu br. Burmistrz Bielska Podlaskiego rozpoznawał wniosek obywatela Ukrainy o ustalenie prawa do świadczeń wychowawczych na dwoje dzieci. W decyzji napisano, że nie ma podstaw, aby można było przyznać świadczenie gdyż „ustawodawca nie przewidział formy wsparcia dla takich osób przebywających na terytorium RP”. Zainteresowany odwołał się od tej decyzji, a udział w postępowaniu zgłosił Rzecznik Praw Dziecka, który wniósł o uchylenie decyzji Burmistrza, wskazując, że dokonano błędnej wykładni przepisów Ustawy o pomocy państwa w wychowaniu dzieci. (art. 1 ust. 2 pkt 2. Ustawy z dnia 11 lutego 2016 r. o pomocy państwa w wychowaniu dzieci).

- Prawo do świadczenia wychowawczego przysługuje cudzoziemcom posiadającym kartę pobytu z adnotacją „dostęp do rynku pracy”, jeżeli zamieszkują z członkami rodzin na terytorium RP, niezależnie od tego jakie zezwolenie uprawnia ich do pobytu w Polsce (z wyłączeniem obywateli państw trzecich, którzy uzyskali zezwolenie na pracę na terytorium państwa członkowskiego na okres nieprzekraczający sześciu miesięcy, obywateli państw trzecich przyjętych w celu podjęcia studiów oraz obywateli państw trzecich, którzy mają prawo do wykonywania pracy na podstawie wizy) – zwrócił uwagę Rzecznik.

Po zapoznaniu się ze stanowiskiem Rzecznika Praw Dziecka, Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Białymstoku uznało, że decyzja Burmistrza rażąco narusza prawo.

- Skutkiem ustalonych naruszeń było pozbawienie strony prawa do należnego jej świadczenia, czego nie da się pogodzić z zasadami demokratycznego państwa prawnego – napisano w uzasadnieniu SKO.

Do Rzecznika Praw Dziecka wpływają kolejne prośby o przyłączenie się do podobnych postępowań.

Źródło: Rzecznik Praw Dziecka

Polecamy serwis: Opieka społeczna

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Artykuł sponsorowany

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

Compliance 2021

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Artur Tim

Doradca podatkowy, doradca restrukturyzacyjny (licencja syndyka), agent celny, prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama