500+ dla dzieci cudzoziemskich
REKLAMA
REKLAMA
Kiedy 500+ dla dzieci cudzoziemskich?
Dzieciom cudzoziemskim mieszkającym w Polsce i posiadającym kartę pobytu z adnotacją „dostęp do rynku pracy” przysługuje świadczenie wychowawcze 500+ - zwraca uwagę Rzecznik Praw Dziecka. Opinię Rzecznika w swojej decyzji potwierdziło Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Białymstoku, które stwierdziło nieważność decyzji o odmowie przyznania świadczenia dzieciom z Ukrainy, którą wydał Burmistrz Bielska Podlaskiego.
REKLAMA
Polecamy: Rodzina 500+ (PDF)
REKLAMA
W kwietniu br. Burmistrz Bielska Podlaskiego rozpoznawał wniosek obywatela Ukrainy o ustalenie prawa do świadczeń wychowawczych na dwoje dzieci. W decyzji napisano, że nie ma podstaw, aby można było przyznać świadczenie gdyż „ustawodawca nie przewidział formy wsparcia dla takich osób przebywających na terytorium RP”. Zainteresowany odwołał się od tej decyzji, a udział w postępowaniu zgłosił Rzecznik Praw Dziecka, który wniósł o uchylenie decyzji Burmistrza, wskazując, że dokonano błędnej wykładni przepisów Ustawy o pomocy państwa w wychowaniu dzieci. (art. 1 ust. 2 pkt 2. Ustawy z dnia 11 lutego 2016 r. o pomocy państwa w wychowaniu dzieci).
- Prawo do świadczenia wychowawczego przysługuje cudzoziemcom posiadającym kartę pobytu z adnotacją „dostęp do rynku pracy”, jeżeli zamieszkują z członkami rodzin na terytorium RP, niezależnie od tego jakie zezwolenie uprawnia ich do pobytu w Polsce (z wyłączeniem obywateli państw trzecich, którzy uzyskali zezwolenie na pracę na terytorium państwa członkowskiego na okres nieprzekraczający sześciu miesięcy, obywateli państw trzecich przyjętych w celu podjęcia studiów oraz obywateli państw trzecich, którzy mają prawo do wykonywania pracy na podstawie wizy) – zwrócił uwagę Rzecznik.
Po zapoznaniu się ze stanowiskiem Rzecznika Praw Dziecka, Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Białymstoku uznało, że decyzja Burmistrza rażąco narusza prawo.
- Skutkiem ustalonych naruszeń było pozbawienie strony prawa do należnego jej świadczenia, czego nie da się pogodzić z zasadami demokratycznego państwa prawnego – napisano w uzasadnieniu SKO.
Do Rzecznika Praw Dziecka wpływają kolejne prośby o przyłączenie się do podobnych postępowań.
Źródło: Rzecznik Praw Dziecka
Polecamy serwis: Opieka społeczna
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.