reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Zadania > Oświata > Strajk nauczycieli 2019: Czy nauczyciel otrzyma wynagrodzenie za czas strajku?

Strajk nauczycieli 2019: Czy nauczyciel otrzyma wynagrodzenie za czas strajku?

Strajk nauczycieli rozpoczął się. Większość pracowników szkół powstrzymała się od wykonywania obowiązków służbowych. Czy za strajk nauczyciele otrzymają wynagrodzenie?

Strajk uregulowany został w ustawie z dnia 23 maja 1991 r. o rozwiązywaniu sporów zbiorowych. Spory zbiorowe składają się z kilku etapów. Pierwszym etapem są rokowania, kolejne to mediacja i arbitraż. Jeżeli etapy, o których mowa w zdaniu poprzednim zostaną wyczerpane można sięgnąć po ostateczność, czyli strajk.

Zgodnie z art. 17 ust. 2 strajk jest środkiem ostatecznym i nie może być ogłoszony bez uprzedniego wyczerpania możliwości rozwiązania sporu według zasad określonych w art. 7-14 (rokowania, mediacje, arbitraż). Strajk może być zorganizowany bez zachowania tych zasad, jeżeli bezprawne działanie pracodawcy uniemożliwiło przeprowadzenie rokowań lub mediacji, a także w wypadku, gdy pracodawca rozwiązał stosunek pracy z prowadzącym spór działaczem związkowym.

Nauczyciele do strajku przystąpili 8 kwietnia 2019 r. Czy za czas strajku otrzymają wynagrodzenie?

Z ustawy z dnia 23 maja 1991 r. o rozwiązywaniu sporów zbiorowych wynika, że pracownik za czas strajku nie otrzyma wynagrodzenia. Podkreślić należy, że nauczyciele w tym okresie zachowają prawo do świadczeń z ubezpieczenia społecznego. Ponadto zachowają uprawnienia ze stosunku pracy, oprócz wynagrodzenia. Okres strajku, czyli przerwa w wykonywaniu pracy, wliczy się nauczycielowi do okresu zatrudnienia.

Omawiając prawo do wynagrodzenia podczas strajku należy przywołać fragment z uchwały Sądu Najwyższego z dnia 8 grudnia 1994 r. (sygn. akt I PZP 49/94):

Pracownik otrzymujący wypłatę wynagrodzenia "z góry" powinien liczyć się z obowiązkiem zwrotu wynagrodzenia w każdej sytuacji niewykonywania pracy, chyba że za określony czas z mocy przepisu szczególnego zachowuje do niego prawo.

Nauczyciele wynagrodzenie otrzymują co miesiąc i płatne jest z góry. Zgodnie z art. 39 ust. 3 Karty Nauczyciela wynagrodzenie wypłacane jest nauczycielowi miesięcznie z góry w pierwszym dniu miesiąca.

Za kwiecień 2019 r. nauczyciele wynagrodzenie już otrzymali. Pracodawca, bez zgody nauczycieli, ma prawo potrącić za czas strajku z pensji wypłacanej w maju 2019 r.

Podstawa prawna:

  • art. 23 ustawy z 23 maja 1991 r. o rozwiązywaniu sporów zbiorowych,
  • art. 39 ust. 3 Karty Nauczyciela.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Strajk nauczycieli 2019: Czy nauczyciel otrzyma wynagrodzenie za czas strajku?/ fot. Shutterstock
Strajk nauczycieli 2019: Czy nauczyciel otrzyma wynagrodzenie za czas strajku?/ fot. Shutterstock

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Artykuł sponsorowany

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

Compliance 2021

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Marcin Krasoń, Home Broker

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama