reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Zadania > Oświata > Nauczyciel na wycieczce szkolnej

Nauczyciel na wycieczce szkolnej

Jakie obowiązki ciążą na nauczycielach oraz do jakich świadczeń mogą mieć oni prawo z tytułu wycieczek szkolnych?

Musi być kierownik lub opiekun

Do uprawnień dyrektora należy wyznaczenie kierownika wycieczki. Każda wycieczka, nawet ta organizowana na terenie miejscowości, w której położona jest szkoła, musi mieć wyznaczonego kierownika (§ 11 rozporządzenia).

Kierownikiem, co do zasady, powinien być pracownik pedagogiczny szkoły o odpowiednich kwalifikacjach. W przypadku gdy kierownikiem miała by być inna osoba niż pracownik pedagogiczny, musi ona spełniać następujące warunki:

• przede wszystkim musi być osobą pełnoletnią,

• mieć ukończony kurs kierowników wycieczek lub

• być instruktorem harcerskim, lub

• posiadać uprawnienia przewodnika turystycznego lub pilota wycieczek.

Wyższe wymagania przewiduje rozporządzenie dla kierowników wycieczek kwalifikowanych oraz zagranicznych. Jednym z warunków jest bowiem znajomość języka obcego w stopniu umożliwiającym porozumienie się w kraju docelowym, jak również w krajach znajdujących się na trasie planowanej wycieczki lub imprezy (§ 14 rozporządzenia).

Opiekunem wycieczki może być praktycznie każdy nauczyciel i nie wymaga to zgody dyrektora. Zgoda jest natomiast potrzebna, gdy taką funkcję ma pełnić inna pełnoletnia osoba (§ 13 rozporządzenia). Często zdarza się jednak, że nauczyciel jest kierownikiem wycieczki, a opiekunami ktoś spośród rodziców (ewentualnie innych opiekunów).

Dyrektor w tym przypadku powinien wyrazić zgodę na pełnienie funkcji opiekuna przez wskazane z imienia i nazwiska osoby. Wystarczy, że podpisze kartę wycieczki, w której wpisane będą dane personalne tych osób.

Do zadań opiekuna wycieczki należy w szczególności:

• sprawowanie opieki nad powierzonymi mu uczniami,

• współdziałanie z kierownikiem w zakresie realizacji programu i harmonogramu wycieczki,

• sprawowanie nadzoru nad przestrzeganiem regulaminu przez uczniów, ze szczególnym uwzględnieniem zasad bezpieczeństwa,

• nadzorowanie wykonywania zadań przydzielonych uczniom oraz

• wykonywanie innych zadań zleconych przez kierownika.

Niezbędna karta wycieczki

Zanim wycieczka dojdzie do skutku, dyrektor szkoły powinien zaakceptować jej plan i listę uczestników. W karcie należy zakreślić cel i założenia programowe wycieczki oraz jej trasę, termin, w jakim ma się odbyć oraz kto na wycieczkę ma jechać. Dodatkowo należy wskazać liczbę uczestników.

W karcie powinny znaleźć się również informacje dotyczące kierownika wycieczki oraz jej opiekunów. Wzór karty wycieczki stanowi załącznik do rozporządzenia (§ 10 rozporządzenia).

Kto płaci za wycieczkę

Działalność szkoły, m.in. w zakresie organizowania wycieczek szkolnych, w tym koszty przejazdu, zakwaterowania i wyżywienia kierowników i opiekunów wycieczek, może być finansowana ze środków pozabudżetowych, a w szczególności:

• z odpłatności uczniów biorących udział w wycieczce lub imprezie,

• ze środków pochodzących z działalności samorządu uczniowskiego i organizacji młodzieżowych działających na terenie szkoły,

• ze środków wypracowanych przez uczniów,

• ze środków przekazanych przez radę rodziców lub radę szkoły, a także osoby fizyczne i prawne (§ 16 rozporządzenia).

Ma to o tyle znaczenie, że od sposobu finansowania wycieczki zależą świadczenia przysługujące nauczycielom. To, czy za czas wycieczki nauczyciel ma prawo np. do diety i zwrotu kosztów, uzależnione jest od tego, kto za wycieczkę płaci.

Zapamiętaj!

Przy wycieczce organizowanej z innych środków, niż pochodzące od rodziców oraz z budżetu szkoły, koszty udziału nauczycieli należy uwzględnić w planie finansowym szkoły. Wówczas nie będą to koszty kwalifikowane jako koszty podróży służbowej.

Natomiast gdy wycieczkę organizuje wychowawca i rada rodziców - koszty podróży, noclegu i wyżywienia nauczycieli, czyli opiekunów wycieczki, powinny być pokryte przez budżet szkoły. Oznacza to zatem, że koszty te powinny być potraktowane jako koszty podróży służbowej nauczycieli - opiekunów.

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Samorzad.infor.pl

Zdjęcia


Nowy JPK_VAT z deklaracją i ewidencją (PDF)39.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Agencja Zatrudnienia KS Service

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama