REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dotacja oświatowa na 2,5-letniego przedszkolaka

Tadeusz Konarski
współpracownik kancelarii adwokackiej we Wrocławiu, ekspert z zakresu szeroko rozumianego zarządzania edukacją, m.in. prawa pracy w oświacie, finansów oświatowych, systemów informatycznych w oświatowej logistyce i sprawozdawczości
Dotacja oświatowa na dziecko w wieku 2,5 lat
Dotacja oświatowa na dziecko w wieku 2,5 lat
fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Czy dotacja oświatowa obejmuje 2,5-letniego przedszkolaka? Czy gmina przekazuje całą dotację, gdy dziecko zostaje przyjęte do przedszkola w trakcie miesiąca?

Dotacja oświatowa na 2,5-letniego przedszkolaka

REKLAMA

Pytanie: Jako gmina przekazujemy dotacje dla niepublicznych przedszkoli. Coraz częściej zdarza się, że do tych placówek trafiają dzieci 2,5-letnie, które osiągają ten wiek w trakcie danego miesiąca, np. w drugiej połowie sierpnia. Czy wtedy przekazywać na to dziecko całą dotację – na dany miesiąc, czy ją podzielić?

REKLAMA

Odpowiedź: W sytuacji opisanej w pytaniu, udzielając dotacji na dziecko 2,5 letnie objęte wychowaniem przedszkolnym w trakcie miesiąca (np. w drugiej połowie sierpnia), stosujemy zasady wynikające ze stosownej uchwały rady gminy w sprawie ustalenia trybu udzielania i rozliczania dotacji dla niepublicznych przedszkoli i innych form wychowania przedszkolnego, niepublicznych szkół i placówek oraz trybu przeprowadzania kontroli prawidłowości ich pobrania i wykorzystywania, wydanej na podstawie art. 38 ust. 1 ustawy z dnia 27 października 2017 r. o finansowaniu zadań oświatowych (Dz. U. z 2020 r. poz. 2029).

To z przepisów tej uchwały powinno wynikać, w jakim terminie (tzn. do kiedy) organ prowadzący niepubliczne przedszkole, niepubliczne przedszkole specjalne, oddział przedszkolny w szkole podstawowej, a także wychowanie przedszkolne w niepublicznej innej formie wychowania przedszkolnego przekazuje do organu udzielającego dotacji (np. do gminy) informację o faktycznej liczbie uczniów, ustaloną na podstawie dokumentacji przebiegu nauczania i według stanu na jaki dzień danego miesiąca.

Uchwała rady gminy a dotacja na przedszkolaka

REKLAMA

Często spotykanym zapisem uchwały jest przepis, iż np. organ prowadzący niepubliczne przedszkole, niepubliczne przedszkole specjalne, a także wychowanie przedszkolne w niepublicznej innej formie wychowania przedszkolnego przekazuje w terminie do 7 dnia każdego miesiąca informację o faktycznej liczbie uczniów, ustaloną na podstawie dokumentacji przebiegu nauczania, według stanu na pierwszy dzień roboczy danego miesiąca. Z reguły wzór informacji określa załącznik do takiej uchwały. Oczywiście terminy ustalone przez każdą radę mogą się różnić.

Bywa też i tak, iż rada gminy w stosownej uchwale określa tylko termin, do którego organ prowadzący niepubliczne przedszkole, niepubliczne przedszkole specjalne, a także wychowanie przedszkolne w niepublicznej innej formie wychowania przedszkolnego przekazuje do organu dotującego informację o faktycznej liczbie uczniów, bez doprecyzowania wg. stanu na jaki dzień ma być podana ta liczba dzieci.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zatem jeśli data objęcia wychowaniem przedszkolnym dziecka (w tym 2,5-letniego) w trakcie miesiąca jest datą późniejszą niż ta określona w uchwale (wg stanu na jaki dzień), to organ prowadzący nie uwzględnia takiego dziecka w informacji dotyczącej udzielenia dotacji na dany miesiąc, a dotacja na takie dziecko będzie udzielona w miesiącu kolejnym (jeśli dziecko to zostanie wykazane).

W sytuacji, gdy uchwała określa tylko termin składania informacji o liczbie dzieci, dziecko przyjęte do przedszkola najpóźniej w dniu składania takiej informacji, powinno być w niej uwzględnione, natomiast organ dotujący jest zobowiązany do naliczenia i udzielania w tym miesiącu na to dziecko dotacji.

Dotacja na dany miesiąc na dziecko jest przekazywana za cały miesiąc, co oznacza, iż nie należy jej w jakikolwiek sposób dzielić.

Wychowanie przedszkolne - wiek dziecka

Uzasadnienie: Sprawy związane z realizacją wychowania przedszkolnego, w tym wiek dziecka objętego wychowaniem przedszkolnym regulują przepisy ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe (Dz. U. z 2021 r. poz. 1082).

Z art. 31 ust. 1 - 4 Prawa oświatowego wynika, iż wychowanie przedszkolne obejmuje dzieci od początku roku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym dziecko kończy 3 lata, do końca roku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym dziecko kończy 7 lat. Zaś w szczególnie uzasadnionych przypadkach wychowaniem przedszkolnym może także zostać objęte dziecko, które ukończyło 2,5 roku. Wychowanie przedszkolne jest realizowane w przedszkolach, oddziałach przedszkolnych w szkołach podstawowych oraz w innych formach wychowania przedszkolnego.

W przypadku dzieci posiadających orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego wychowaniem przedszkolnym może być objęte dziecko w wieku powyżej 7 lat, nie dłużej jednak niż do końca roku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym dziecko kończy 9 lat. Obowiązek szkolny tych dzieci może być odroczony do końca roku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym dziecko kończy 9 lat.

Dziecko w wieku 6 lat jest obowiązane odbyć roczne przygotowanie przedszkolne w przedszkolu, oddziale przedszkolnym w szkole podstawowej lub w innej formie wychowania przedszkolnego.

Należy też pamiętać, iż:

  1. po pierwsze - przyjęcie dziecka poniżej 2,5 lat może zostać uznane za nieprawidłowość. Przepisy prawa oświatowego nie wskazują sytuacji, w której możliwe byłoby objęcie wychowaniem przedszkolnym dziecka, które nie ukończyło 2,5 lat. Przyjęcie do przedszkola dziecka młodszego może skutkować przeprowadzeniem kontroli przez organ nadzoru pedagogicznego w celu oceny stanu przestrzegania przepisów prawa dotyczących działalności dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej oraz innej działalności statutowej szkoły lub placówki (§ 2 ust. 9, § 3 ust. 3 rozporządzenia MEN z 25 sierpnia 2017 r. w sprawie nadzoru pedagogicznego),
  2. po drugie - dane takiego dziecka nie zostaną pozytywnie zweryfikowane w bazie Systemu Informacji Oświatowej,
  3. po trzecie - przedszkole nie otrzyma dotacji na dziecko, które nie ukończyło 2,5 roku życia, ponieważ przepisy Prawa oświatowego nie przewidują możliwości objęcia takich dzieci wychowaniem przedszkolnym (uzyskiwanie dotacji na dzieci uczęszczające do przedszkola niepublicznego, które nie ukończyły 2,5 roku życia, nie spełnia wymogów ustawowych w zakresie kryterium wiekowego).

Dotacja oświatowa

Kwestie dotyczące udzielania dotacji zostały uregulowane w przepisach ustawy z dnia 27 października 2017 r. o finansowaniu zadań oświatowych (Dz. U. z 2020 r. poz. 2029; dalej: uofzo).

Dotacja oświatowa jest dotacją roczną przekazywaną na rachunek bankowy przedszkola w 12 częściach w terminie do ostatniego dnia każdego miesiąca, z tym że część za grudzień i styczeń jest przekazywana w innym terminie.

Przekazywanie dotacji comiesięcznej odbywa się w oparciu o informację, co do ilości uczniów uczęszczających do danej placówki, składanego przez uprawniony podmiot. Informacja taka zawiera dane rzeczywiste zgodnie, z którymi następuje przekazanie dotacji, a zatem powinny one odpowiadać stanowi faktycznemu.

Gmina zobowiązana jest do przekazywania dotacji prowadzącemu je organowi na wszystkie dzieci korzystające z edukacji przedszkolnej, w tym na dzieci objęte wychowaniem przedszkolnym, które skończyły 2,5 roku; Przepisy nie ograniczają prawa do przyznania dotacji przedszkolom niepublicznym w stosunku do dzieci, które ukończyły 2,5 roku a nie ukończyły lat 3. Dotacja przysługuje na każdego ucznia przedszkola niepublicznego, który został przyjęty zgodnie z Prawem oświatowym a decyzja o przyjęciu do przedszkola dziecka, które ukończyło 2,5 roku, pozostawiona jest dyrektorowi przedszkola. Jeżeli takie dziecko zostało przyjęte do przedszkola niepublicznego, to prowadzącemu takie przedszkole przysługuje na to dziecko dotacja.

Przyjęcie dziecka do przedszkola po poinformowaniu gminy o liczbie dzieci

Pojawia się jednak wątpliwość – od kiedy dotacja zacznie przysługiwać, jeżeli dziecko uczęszczające do przedszkola zostanie do tego przedszkola przyjęte nie od początku miesiąca a np. po dacie przekazania informacji do gminy o liczbie dzieci.

Ustawodawca nie rozwiązuje jednoznacznie tych kwestii, stąd ważne są zapisy stosownej uchwały rady gminy w sprawie ustalenia trybu udzielania i rozliczania dotacji dla niepublicznych przedszkoli i innych form wychowania przedszkolnego, niepublicznych szkół i placówek oraz trybu przeprowadzania kontroli prawidłowości ich pobrania i wykorzystywania, wydanej na podstawie art. 38 ust. 1 uofzo.

Podstawa prawna:

art. 31 ust. 1 - 4 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe (Dz. U. z 2021 r. poz. 1082)

art. 38 ust. 1 ustawy z dnia 27 października 2017 r. o finansowaniu zadań oświatowych (Dz. U. z 2020 r. poz. 2029)

Porada pochodzi z kompleksowej bazy wiedzy INFORLEX. Zamów bezpłatny 14-dniowy dostęp do INFORLEX >> 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFORLEX

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy można rozpalać ognisko na plaży nad morzem?

Ognisko na plaży nad morzem – czy można palić ognisko bez widma mandatu? Jakie są przepisy? Ile wynosi mandat za ognisko na plaży? Jakie wykroczenia najczęściej popełniane są na plaży? Jak złożyć wniosek o zgodę na ognisko na plaży?

Sztab kryzysowy na Pomorzu. "Nie wchodźcie do lasów"

W ostatnich dniach potwierdzono obecność wirusa ASF (Afrykańskiego Pomoru Świń) w Gdyni, co stanowi poważne wyzwanie dla regionu. W odpowiedzi na to zagrożenie, Trójmiasto podejmuje działania prewencyjne, aby zminimalizować ryzyko rozprzestrzeniania się wirusa. Poniżej przedstawiamy kluczowe informacje dotyczące działań podejmowanych w Trójmieście.

Tego węgla od 1 lipca 2029 r. nie kupisz. Resort klimatu i środowiska szykuje nowy zakaz

Ministerstwo Klimatu i Środowiska pracuje nad wprowadzeniem zakazu sprzedaży niektórych sortymentów węgla gospodarstwom domowym. Od 1 lipca 2029 r. nie będzie możliwe zakupienie pewnych rodzajów węgla. Jednak dopuszczone do obrotu będą paliwa sortymentu orzech i groszek, przeznaczone dla klasowych urządzeń grzewczych, spełniających określone normy.

Ponad 57 000 zł dofinansowania. Rusza nabór wniosków do programu Aktywny Maluch

Aktywny Maluch to nowa odsłona programu, wcześniej znanego jako Maluch+. Zwiększono budżet programu z 5,5 mld zł do 6,5 mld zł, co pozwoli na powstanie jeszcze większej liczby żłobków w całym kraju. Obecnie trwa także 4. tura naboru ciągłego wniosków do programu, która potrwa do końca czerwca bieżącego roku.

REKLAMA

Bez zmian w lekturach. Quo vadis zostaje. Uczniowie nie czytają żadnego żyjącego autora

Filolog prof. Krzysztof Biedrzycki zwrócił uwagę, że "w szkole podstawowej wśród lektur obowiązkowych nie ma ani jednego żyjącego autora". Jednocześnie zauważył, że wśród lektur dodatkowych jest ich wielu i lista została bardzo dobrze uzupełniona. "Jeśli celem w szkole podstawowej na języku polskim jest zachęcenie do czytania, to trzeba proponować lektury, które młodzież będzie chciała czytać" - podkreślił.

Duże utrudnienia w weekend w Warszawie. Prace drogowe, filmowcy, masa krytyczna i rozpoczęcie sezonu przez motocyklistów

Na mieszkańców Warszawy czekają w ten weekend spore utrudnienia. Gdzie dokładnie można spodziewać się problemów z ruchem ulicznym?

W Wenecji już obowiązują nowe zasady wjazdu do historycznego centrum

W Wenecji już obowiązują nowe zasady wjazdu, zgodnie z którymi należy zgłosić swój przyjazd do historycznego centrum i dodatkowo wnieść opłatę 5 euro, jeśli nie ma się zamiaru zostawać na  noc. Już prawie 16 tys. osób uiściło opłatę. 

Maturzyści kończą rok szkolny. Kiedy egzaminy?

Piątek 26 kwietnia 2024 r. to ważny dzień dla tegorocznych maturzystów. Świadectwa ukończenia szkoły odbiorą uczniowie ostatnich klas liceów ogólnokształcących, techników i szkół branżowych II stopnia. 

REKLAMA

Cyberprzemoc i przemoc szkolna przybierają na sile w zastraszającym tempie. Jak ochronić nasze dzieci?

Smartfon lub tablet pojawia się w dłoniach coraz młodszych dzieci. Dostęp do internetu rodzi wiele zagrożeń. W Polsce nawet jedno na pięcioro dzieci mogło doświadczyć przemocy w sieci. W szkołach też nie jest najlepiej – przemocy mogło doświadczyć 10 proc. dzieci.

Wybory do PE 2024. PKW zarejestrowała 4 komitety koalicyjne, 27 komitetów partii i 9 komitetów wyborców

Komitety wyborcze mają czas do 2 maja na zgłaszanie list kandydatów na europosłów. Kto może startować do Parlamentu Europejskiego?

REKLAMA