REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

180 mln zł na zajęcia specjalistyczne z zakresu pomocy psychologiczno-pedagogicznej w dodatkowym wymiarze godzin - wyjaśnienia MEiN

Dodatkowa praca w szkołach przy pomocy psychologiczno-pedagogicznej za 180 mln zł - wyjaśnienia MEiN
Dodatkowa praca w szkołach przy pomocy psychologiczno-pedagogicznej za 180 mln zł - wyjaśnienia MEiN
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Ministerstwo Edukacji i Nauki zapowiedziało przeznaczenie 180 mln zł na zajęcia specjalistyczne z zakresu pomocy psychologiczno-pedagogicznej w dodatkowym wymiarze godzin.

Wsparcie obejmie organizację od 1 marca br. zajęć korekcyjno-kompensacyjnych, logopedycznych, rozwijających kompetencje emocjonalno-społeczne oraz innych zajęć o charakterze terapeutycznym dla uczniów, u których rozpoznano potrzebę wsparcia psychologiczno-pedagogicznego w tym zakresie.

REKLAMA

W jaki sposób określić wnioskowaną liczbę godzin planowanych w szkole dodatkowych zajęć specjalistycznych?

Środki, które trafią do jednostek samorządu terytorialnego, będą naliczone na podstawie liczby uczniów w szkołach według stanu na 30 września 2021 r. Wnioskowaną liczbę godzin można wyliczyć, mnożąc ogólną liczbę uczniów w szkole przez kwotę 39,55 zł na ucznia, następnie otrzymaną kwotę dzieląc przez 64 zł na godzinę:

(ogólna liczba uczniów w szkole x 39.55 zł) / 64 zł na godz.

Czy dodatkowe godziny na zajęcia specjalistyczne z zakresu pomocy psychologiczno-pedagogicznej mogą być prowadzone w przedszkolu/oddziale przedszkolnym?

Wsparcie nie jest skierowane do przedszkoli i oddziałów przedszkolnych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Czy organy prowadzące będą składać dodatkowe wnioski o zwiększenie subwencji?

Podział środków jest maksymalnie uproszczony i zostanie dokonany przez MEiN na podstawie liczby uczniów w szkołach na 30 września 2021 r. Nie będzie potrzeby składania dodatkowych wniosków.

Czy do realizacji zajęć w szkole można zatrudnić dodatkową kadrę?

Dyrektor szkoły odpowiedzialny za organizację zajęć może powierzyć ich realizację nauczycielom pracującym już w szkole lub – w porozumieniu z organem prowadzącym – może także zatrudnić dodatkowych nauczycieli.

Jakie zajęcia specjalistyczne można prowadzić z uczniami?

Dodatkowe godziny będą przeznaczone za organizację zajęć specjalistycznych: korekcyjno-kompensacyjnych, logopedycznych, rozwijających kompetencje emocjonalno-społeczne oraz innych zajęć o charakterze terapeutycznym dla uczniów, u których rozpoznano potrzebę wsparcia psychologiczno-pedagogicznego w tym zakresie.

Ilu uczniów może uczestniczyć w grupach na zajęciach specjalistycznych?

Liczebność uczniów na zajęciach z zakresu pomocy psychologiczno-pedagogicznej określone są w przepisach rozporządzeń Ministra Edukacji Narodowej:

•    z dnia 9 sierpnia 2017 r. w sprawie zasad organizacji i udzielania pomocy psychologiczno-pedagogicznej w publicznych przedszkolach, szkołach i placówkach (Dz. U. z 2020 r. poz. 1280)

•    z dnia 30 kwietnia 2013 r. w sprawie zasad organizacji i udzielania pomocy psychologiczno-pedagogicznej w publicznych szkołach i placówkach (Dz. U. poz. 532 oraz z 2017 r. poz. 1643).

Zgodnie z tymi przepisami maksymalna liczba uczniów w zależności od rodzaju dodatkowych zajęć specjalistycznych to:

4 – dla zajęć logopedycznych

5 – dla zajęć korekcyjno-kompensacyjnych

10 – dla zajęć rozwijających kompetencje emocjonalno-społeczne oraz pozostałych zajęć terapeutycznych

Czy możliwe jest prowadzenie zajęć specjalistycznych w formie indywidualnej?

W zależności od potrzeb uczniów zajęcia specjalistyczne mogą być prowadzone również indywidualnie.

W jaki sposób o dodatkowe godziny powinny wnioskować szkoły filialne?

Dyrektor szkoły, w której funkcjonuje filia, składa do organu prowadzącego Informację o liczbie godzin dodatkowych zajęć specjalistycznych z zakresu pomocy psychologiczno-pedagogicznej planowanych do realizacji w szkole. Uwzględnia przy tym uczniów szkoły i uczniów filii tej szkoły.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Ministerstwo Edukacji Narodowej

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rządowi brakuje pieniędzy na służby: Policję, SG, PSP i SOP. Co z programem modernizacyjnym?

Cały czas mamy sytuację niepełnego pokrycia w budżecie wydatków na służby (chodzi o Policję, Straż Graniczną, Państwową Straż Pożarną i Służbę Ochrony Państwa) - poinformował 23 lipca 2024 r. podczas sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych wiceszef MSWiA Czesław Mroczek. Dodał, że w najbliższym czasie przedstawione zostaną propozycje na kolejne lata.

Ponad 854 mln zł na Sejm w 2025 r. Podwyżki wynagrodzeń dla posłów i wszystkich pracowników Kancelarii Sejmu. Większe ryczałty na biura poselskie

Budżet Kancelarii Sejmu na 2025 r. ma wynieść 854 mln 258 tys. zł - to ponad 80 mln więcej niż w 2024 roku. W dniu 23 lipca 2024 r. sejmowa komisja regulaminowa, spraw poselskich i immunitetowych pozytywnie zaopiniowała projekt budżetu Kancelarii Sejmu na 2025 rok. Szef Kancelarii Sejmu Jacek Cichocki poinformował, że w 2025 roku nastąpi wzrost wynagrodzeń wszystkich pracowników Kancelarii Sejmu a także posłów.

Zmiany w finansowaniu ochotniczych straży pożarnych. Znamy plany ministerstwa

Wiceszef MSWiA Wiesław Leśniakiewicz przekazał, że w resorcie trwają prace nad nowelizacją rozporządzenia ws. przyznawania rekompensaty pieniężnej oraz wyrównania do wysokości rekompensaty wypłacanej strażakowi ratownikowi ochotniczej straży pożarnej.

Zmiany w wynagradzaniu pracowników samorządowych wchodzą w życie 1 sierpnia 2024 r. Pensje od 4000 zł do 6200 zł

1 sierpnia wejdzie w życie znowelizowane rozporządzenie w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Ale na wyższe pensje można liczyć przy pensjach należnych od 1 lipca. 

REKLAMA

Polaków ubywa, takie są fakty. Dane GUS pokazują co się dzieje, jest coraz gorzej

Polaków jest coraz mniej. W porównaniu z poprzednim rokiem liczba ludności w Polsce zmniejszyła się o prawie 130 tys. osób. Spadek liczby ludności zanotowano w 14 województwach i w 270 powiatach. Takie dane podał Główny Urząd Statystyczny (GUS).

Tragiczne dane z weekendu - wypadki i utonięcia

Statystyki z minionego weekendu są zatrważające. W niedzielę w pięciu wypadkach śmiertelnych zginęło 5 osób, łącznie w weekend zginęło 11 osób. 17 osób utonęło.

Nie żartuj, że masz bombę w walizce, nie zostawiaj bagażu bez opieki. Mandaty są surowe

Pozostawienie na lotnisku bagaży bez opieki staje się plagą. Straż Graniczna od początku czerwca interweniowała już 125 razy. Nałożono mandaty na łączna kwotę 11 tys. zł.

Globalna awaria systemów Microsoft. Czy mamy się czym martwić w Polsce?

Wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski uspokaja, że obecnie w Polsce systemy infrastruktury informatycznej działają płynnie. 

REKLAMA

Jak uczniowie Szkoły w Chmurze poradzili sobie z maturą? "Wyniki są dramatyczne"

Kilkanaście procent polskich maturzystów nie zdało egzaminu maturalnego. Jak poszło uczniom Szkoły w Chmurze? 

Coraz większa liczba dzieci ukraińskich w polskich szkołach

Od 1 września 2024 r. do polskich szkół może pójść między 20 tys. a 60 tys. ukraińskich dzieci - szacuje Paulina Chrostowska z Centrum Edukacji Obywatelskiej. Zdaniem nauczycieli największym wyzwaniem w edukacji uczniów z doświadczeniem migracji jest bariera językowa.

REKLAMA