REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Urlop dla poratowania zdrowia 2014 - planowane zmiany

Adwokat Dariusz Makulec
Nauczycielski urlop dla poratowania zdrowia 2014.
Nauczycielski urlop dla poratowania zdrowia 2014.
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Urlop dla poratowania zdrowia od 2014 r. ma ulec zmianom, co przewiduje projekt założeń projektu ustawy o zmianie ustawy - Karta Nauczyciela oraz niektórych innych ustaw, przedstawiony do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady Ministrów w dniu 23 lipca 2013 r. Obecnie podstawowymi przesłankami udzielenia urlopu dla poratowania zdrowia są zatrudnienie w pełnym wymiarze zajęć na czas nieokreślony i przepracowanie co najmniej 7 lat w szkole.

Urlop dla poratowania zdrowia

REKLAMA

Przesłanki wystąpienia przez nauczyciela z wnioskiem do dyrektora szkoły o udzielenie urlopu dla poratowania zdrowia zostały określone w art. 73 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela. W przypadku ich spełnienia dyrektor szkoły zobowiązany jest udzielić nauczycielowi urlopu dla poratowania zdrowia na wskazany w orzeczeniu lekarskim okres czasu. Podejmując decyzję o udzieleniu wnioskowanego przez nauczyciela urlopu dla poratowania zdrowia należy dokonać oceny istnienia, w każdym konkretnym przypadku spełnienia przez nauczyciela przesłanek udzielenia tego urlopu.

REKLAMA

Podstawowymi przesłankami udzielenia urlopu dla poratowania zdrowia są zatrudnienie w pełnym wymiarze zajęć na czas nieokreślony i przepracowanie co najmniej 7 lat w szkole. Tym samym zasadnym będzie odmówienie przez dyrektora szkoły udzielenia urlopu dla poratowania zdrowia wszystkim nauczycielom zatrudnionym w niepełnym wymiarze zajęć, jak i również zatrudnionym na czas określony np.: na podstawie art. 10 ust. 4 KN w zw. z art. 10 ust. 7 KN.

Dokonując obliczenia okresu pracy nauczyciela w zakresie przesłanki przepracowania co najmniej 7 lat w szkole należy wziąć pod uwagę treść art. 73 ust. 3 KN. Zgodnie z tym przepisem do okresu siedmioletniej pracy w szkole wlicza się okresy czasowej niezdolności do pracy wskutek choroby oraz urlopu innego niż wypoczynkowy trwające łącznie nie dłużej niż 6 miesięcy. Tym samym przykładowo okres urlopu bezpłatnego czy choroby trwający do 6 miesięcy powinien zostać wliczony do okresu pracy w szkole, każdy kolejny dzień ponad ten okres wydłuża okres niezbędny dla spełnienia przesłanki przepracowania co najmniej 7 lat w szkole.

Polecamy serwis: Oświata

Kolejne przesłanki, które dyrektor szkoły winien wziąć pod uwagę udzielając urlopu dla poratowania zdrowia zostały wskazane w art. 73 ust. 2 KN i art. 73 ust. 8 KN.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

W pierwszym przypadku należy wskazać, iż w sytuacji gdy nauczyciel nabywa prawo do emerytury w okresie wskazanym w orzeczeniu lekarskim i następnie we wniosku o urlop dla poratowania zdrowia, wówczas dyrektor szkoły nie może udzielić tego urlopu na okres dłuższy niż do końca miesiąca poprzedzającego miesiąc, w którym nauczyciel nabywa uprawnienie emerytalne. Przez uprawnienia emerytalne należy rozumieć zarówno emeryturę nabywaną przez nauczyciela na zasadach ogólnych, jak i wcześniejszą emeryturę nabywaną na podstawie art. 88 ust. 1 KN (Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 04 grudnia 2003 r. I PK 72/03).

W drugim przypadku należy pamiętać, iż urlop dla poratowania zdrowia w okresie całego zatrudnienia nauczyciela nie może trwać dłużej niż trzy lata, a jednocześnie udzielenie kolejnego urlopu dla poratowania zdrowia może nastąpić nie wcześniej niż po upływie roku od dnia zakończenia poprzedniego urlopu dla poratowania zdrowia. Tym samym niezależnie od tego czy urlop dla poratowania zdrowia został udzielony zgodnie z orzeczeniem lekarskim i wnioskiem nauczyciela na okres jednego roku czy okres krótszy niż jeden rok zawsze pomiędzy datą jego zakończenia a udzieleniem kolejnego urlopu dla poratowania zdrowia musi upłynąć rok. Urlop dla poratowania zdrowia nie może być udzielony jednorazowo na okres dłuższy niż jeden rok.

Jeżeli dyrektor szkoły odmawia nauczycielowi udzielenia wnioskowanego urlopu dla poratowania zdrowia, a nauczyciel kwestionuje stanowisko dyrektora szkoły może wystąpić z pozwem do właściwego sądu pracy. Natomiast jeżeli dyrektor szkoły lub nauczyciel nie zgadza się z orzeczeniem lekarza może odwołać się od takiego orzeczenia do organu odwoławczego.

Zgodnie z treścią § 4 Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 27 października 2005 r. w sprawie orzekania o potrzebie udzielenia nauczycielowi urlopu dla poratowania zdrowia złożenie odwołania przysługuje zarówno dyrektorowi szkoły, jak również nauczycielowi. Przedmiotowe odwołanie dyrektor szkoły lub nauczyciel składają za pośrednictwem lekarza wystawiającego orzeczenie do organu odwoławczego, którym jest wojewódzki ośrodek medycyny pracy właściwy ze względu na miejsce wydania orzeczenia w terminie 14 dni od dnia otrzymania orzeczenia. Orzeczenie organu odwoławczego jest ostateczne.

W trakcie trwania urlopu dla poratowania zdrowia dyrektor szkoły zobowiązany jest odwołać nauczyciela z urlopu dla poratowania zdrowia w przypadku stwierdzenia, że w okresie przebywania na urlopie dla poratowania zdrowia nauczyciel podjął inny stosunek pracy lub inną działalność zarobkową. Jednocześnie dyrektor szkoły wskazuje termin, w którym nauczyciel zobowiązany jest do powrotu do pracy. Kontynuowanie zatrudniania na podstawie stosunku pracy lub wykonywanie innej działalności zarobkowej rozpoczętych przez udzieleniem urlopu dla poratowania zdrowia stanowi podstawę do odwołania nauczyciela z urlopu dla poratowania zdrowia (Uchwała Sądu Najwyższego z dnia 7 lipca 2005 r. II PZP 5/05). Ponadto należy wskazać, iż pod sformułowaniem „inna działalność zarobkowa” mieści się również zawarcie czy istnienie umowy cywilnoprawnej np. umowy zlecenia czy umowy o dzieło.

Masz pytania? Zapraszamy na Forum!

Urlop dla poratowania zdrowia po zmianach

Zgodnie z treścią projektu założeń projektu ustawy o zmianie ustawy - Karta Nauczyciela oraz niektórych innych ustaw przedstawiony do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady Ministrów w dniu 23 lipca 2013 r. proponuje się zmiany w zakresie udzielania urlopu dla poratowania.

Do najważniejszych proponowanych zmian należą wydłużenie z 7 lat do 20 lat okresu czasu pracy w szkole nauczyciela, który będzie uprawniał do wystąpienia z wnioskiem o skorzystanie z urlopu dla poratowania zdrowia. Zmianie ulegnie również łączny okres korzystania przez nauczyciela z urlopu dla poratowania zdrowia w trakcie całego zatrudnienia z obecnych 3 lat do 1 roku. Natomiast w sytuacji gdy nauczyciel będzie korzystała z urlopu dla poratowania zdrowia w częściach, to każdego kolejnego urlopu dla poratowania zdrowia pracodawca będzie mógł udzielić po przepracowaniu przez nauczyciela w szkole co najmniej 3 kolejnych lat.

Według projektu nastąpi również zmiana w zakresie lekarza decydującego o udzieleniu urlopu dla poratowania zdrowia. Po wejściu w życie proponowanych zmian o udzieleniu urlopu dla poratowania zdrowia będzie decydował lekarz medycyny pracy.

Podstawa prawna:

1. Ustawa z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2006 r., Nr 97, poz. 674 z późn. zm.) (stan prawny na dzień 06 września 2013 r.);
2. Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 27 października 2005 r. w sprawie orzekania o potrzebie udzielenia nauczycielowi urlopu dla poratowania zdrowia (Dz. U. z 2005 r., Nr 233, poz.1991 z późn. zm.) (stan prawny na dzień 06 września 2013 r.);
3. Projekt założeń projektu ustawy o zmianie ustawy - Karta Nauczyciela oraz niektórych innych ustaw przedstawionych do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady Ministrów w dniu 23 lipca 2013 r..

Zobacz również: Kryteria doboru nauczycieli do zwolnienia – w orzecznictwie sądowym

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  100 tys. osób na "Marszu Miliona Serc" - policja potwierdza informacje PAP

  "Marsz Miliona Serc" odbył się w Warszawie 1 października 2023 r. Frekwencja tego Marszu z godz. 12, to ok. 60 tys. na rondzie Dmowskiego i ok. 40 tys. na trasie przemarszu - informuje w poniedziałek 2 października stołeczna policja. Tym samym policja potwierdziła nieoficjalne informacje PAP, kwestionowane przez KO w tej sprawie.

  Uczniowie będą ćwiczyć na symulatorach strzeleckich. "Broń jak prawdziwa"

  Symulatory ćwiczeń strzeleckich trafią do dwóch szkół ponadpodstawowych. Na czym będzie polegało strzelanie? Ile szkołę będzie kosztował symulator? 

  Nobel z medycyny 2023 za odkrycia, które dały szczepionkę na covid

  Nagrodę Nobla w dziedzinie fizjologii i medycyny otrzymali w 2023 roku Katalin Karikó i Drew Weissman "za odkrycia dotyczące modyfikacji zasad nukleozydowych, które umożliwiły opracowanie skutecznych szczepionek mRNA przeciwko COVID -19". Nagrodą Nobla, wynoszącą 11 mln koron szwedzkich (ok. 4,41 mln zł), laureaci podzielą się po połowie.

  Wzór wniosku o bon 2500 zł na laptop dla nauczyciela. Podaj email i numer telefonu. Przyjdą na nie kody [10 października 2023 r.]

  Nauczyciele muszą złożyć wniosek o przyznanie bonu 2500 zł. W artykule wzór wniosku. Można go składać w okresie od 10-13 października w zależności od grupy uprawnionych. Jest krótki okres składania wniosków - przez 30 dni.

  REKLAMA

  Nowe standardy kształcenia lekarzy i lekarzy dentystów. Co się zmieni w 2024/2025? [Rozporządzenie]

  Minister Edukacji i Nauki, w porozumieniu z Ministrem Zdrowia, podpisał rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie standardów kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu lekarza, lekarza dentysty, farmaceuty, pielęgniarki, położnej, diagnosty laboratoryjnego, fizjoterapeuty i ratownika medycznego w części dotyczącej zawodu lekarza i lekarza dentysty. 

  Starsze małżeństwo zaufało nawigacji, ugrzęźli w błocie w środku lasu

  Nawigacja samochodowa w tym przypadku nie okazała się pomocna. Starsze małżeństwo wracające z sanatorium zostało pokierowane przez GPS do lasu, gdzie ich samochód ugrzązł w błocie. Na pomoc przybyli policjanci z Lubaczowa. 

  Pieszy przegrywa z samochodem. Jak poprawić infrastrukturę dla pieszych?

  Pieszy na drodze. Chociaż każdy z nas jest pieszym, to jednak priorytet na drodze mają potrzeby kierowców. Z czym na co dzień mierzy się piechur. Jak można poprawić przestrzeń spacerową? 

  Rok akademicki 2023/24 - jaki będzie, co się zmienia, dla kogo stypendia?

  W dniu 2 października 2023 r. większość szkół wyższych w Polsce rozpoczyna nowy rok akademicki 2023/24. W tym roku ponad 1,2 mln studentów będzie uczyć się na ponad 350 uczelniach. MEiN planuje m.in. zasilić dodatkowymi środkami subwencję dla uczelni, rozwijać Branżowe Centra Umiejętności i dążyć do umiędzynarodowienia polskiej nauki.

  REKLAMA

  Od 10 X 2023 r. składasz wniosek o bon 2500 zł na laptop. Tylko dla nauczycieli z klas IV-VIII. Cztery terminy. Tylko 30 dni na złożenie wniosku

  Minister Cyfryzacji wyznaczy w tym tygodniu 10-13 października 2023 r. jako początkowe daty składania wniosków o bon 2500 zł dla nauczycieli.

  P.Czarnek: PO zaciągnęła kredyt w niemieckim banku na przegraną kampanię wyborczą

  Platforma Obywatelska zaciąga dług na przegraną kampanię wyborczą w niemieckim banku; to tak jakby powiedzieć oczywistość. Nie jest to dla nas żadnym zaskoczeniem – powiedział 29 września 2023 r. minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

  REKLAMA