REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Urlop dla poratowania zdrowia 2014 - planowane zmiany

Adwokat Dariusz Makulec
Nauczycielski urlop dla poratowania zdrowia 2014.
Nauczycielski urlop dla poratowania zdrowia 2014.
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Urlop dla poratowania zdrowia od 2014 r. ma ulec zmianom, co przewiduje projekt założeń projektu ustawy o zmianie ustawy - Karta Nauczyciela oraz niektórych innych ustaw, przedstawiony do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady Ministrów w dniu 23 lipca 2013 r. Obecnie podstawowymi przesłankami udzielenia urlopu dla poratowania zdrowia są zatrudnienie w pełnym wymiarze zajęć na czas nieokreślony i przepracowanie co najmniej 7 lat w szkole.

Urlop dla poratowania zdrowia

REKLAMA

Przesłanki wystąpienia przez nauczyciela z wnioskiem do dyrektora szkoły o udzielenie urlopu dla poratowania zdrowia zostały określone w art. 73 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela. W przypadku ich spełnienia dyrektor szkoły zobowiązany jest udzielić nauczycielowi urlopu dla poratowania zdrowia na wskazany w orzeczeniu lekarskim okres czasu. Podejmując decyzję o udzieleniu wnioskowanego przez nauczyciela urlopu dla poratowania zdrowia należy dokonać oceny istnienia, w każdym konkretnym przypadku spełnienia przez nauczyciela przesłanek udzielenia tego urlopu.

REKLAMA

Podstawowymi przesłankami udzielenia urlopu dla poratowania zdrowia są zatrudnienie w pełnym wymiarze zajęć na czas nieokreślony i przepracowanie co najmniej 7 lat w szkole. Tym samym zasadnym będzie odmówienie przez dyrektora szkoły udzielenia urlopu dla poratowania zdrowia wszystkim nauczycielom zatrudnionym w niepełnym wymiarze zajęć, jak i również zatrudnionym na czas określony np.: na podstawie art. 10 ust. 4 KN w zw. z art. 10 ust. 7 KN.

Dokonując obliczenia okresu pracy nauczyciela w zakresie przesłanki przepracowania co najmniej 7 lat w szkole należy wziąć pod uwagę treść art. 73 ust. 3 KN. Zgodnie z tym przepisem do okresu siedmioletniej pracy w szkole wlicza się okresy czasowej niezdolności do pracy wskutek choroby oraz urlopu innego niż wypoczynkowy trwające łącznie nie dłużej niż 6 miesięcy. Tym samym przykładowo okres urlopu bezpłatnego czy choroby trwający do 6 miesięcy powinien zostać wliczony do okresu pracy w szkole, każdy kolejny dzień ponad ten okres wydłuża okres niezbędny dla spełnienia przesłanki przepracowania co najmniej 7 lat w szkole.

Polecamy serwis: Oświata

Kolejne przesłanki, które dyrektor szkoły winien wziąć pod uwagę udzielając urlopu dla poratowania zdrowia zostały wskazane w art. 73 ust. 2 KN i art. 73 ust. 8 KN.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

W pierwszym przypadku należy wskazać, iż w sytuacji gdy nauczyciel nabywa prawo do emerytury w okresie wskazanym w orzeczeniu lekarskim i następnie we wniosku o urlop dla poratowania zdrowia, wówczas dyrektor szkoły nie może udzielić tego urlopu na okres dłuższy niż do końca miesiąca poprzedzającego miesiąc, w którym nauczyciel nabywa uprawnienie emerytalne. Przez uprawnienia emerytalne należy rozumieć zarówno emeryturę nabywaną przez nauczyciela na zasadach ogólnych, jak i wcześniejszą emeryturę nabywaną na podstawie art. 88 ust. 1 KN (Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 04 grudnia 2003 r. I PK 72/03).

W drugim przypadku należy pamiętać, iż urlop dla poratowania zdrowia w okresie całego zatrudnienia nauczyciela nie może trwać dłużej niż trzy lata, a jednocześnie udzielenie kolejnego urlopu dla poratowania zdrowia może nastąpić nie wcześniej niż po upływie roku od dnia zakończenia poprzedniego urlopu dla poratowania zdrowia. Tym samym niezależnie od tego czy urlop dla poratowania zdrowia został udzielony zgodnie z orzeczeniem lekarskim i wnioskiem nauczyciela na okres jednego roku czy okres krótszy niż jeden rok zawsze pomiędzy datą jego zakończenia a udzieleniem kolejnego urlopu dla poratowania zdrowia musi upłynąć rok. Urlop dla poratowania zdrowia nie może być udzielony jednorazowo na okres dłuższy niż jeden rok.

Jeżeli dyrektor szkoły odmawia nauczycielowi udzielenia wnioskowanego urlopu dla poratowania zdrowia, a nauczyciel kwestionuje stanowisko dyrektora szkoły może wystąpić z pozwem do właściwego sądu pracy. Natomiast jeżeli dyrektor szkoły lub nauczyciel nie zgadza się z orzeczeniem lekarza może odwołać się od takiego orzeczenia do organu odwoławczego.

Zgodnie z treścią § 4 Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 27 października 2005 r. w sprawie orzekania o potrzebie udzielenia nauczycielowi urlopu dla poratowania zdrowia złożenie odwołania przysługuje zarówno dyrektorowi szkoły, jak również nauczycielowi. Przedmiotowe odwołanie dyrektor szkoły lub nauczyciel składają za pośrednictwem lekarza wystawiającego orzeczenie do organu odwoławczego, którym jest wojewódzki ośrodek medycyny pracy właściwy ze względu na miejsce wydania orzeczenia w terminie 14 dni od dnia otrzymania orzeczenia. Orzeczenie organu odwoławczego jest ostateczne.

W trakcie trwania urlopu dla poratowania zdrowia dyrektor szkoły zobowiązany jest odwołać nauczyciela z urlopu dla poratowania zdrowia w przypadku stwierdzenia, że w okresie przebywania na urlopie dla poratowania zdrowia nauczyciel podjął inny stosunek pracy lub inną działalność zarobkową. Jednocześnie dyrektor szkoły wskazuje termin, w którym nauczyciel zobowiązany jest do powrotu do pracy. Kontynuowanie zatrudniania na podstawie stosunku pracy lub wykonywanie innej działalności zarobkowej rozpoczętych przez udzieleniem urlopu dla poratowania zdrowia stanowi podstawę do odwołania nauczyciela z urlopu dla poratowania zdrowia (Uchwała Sądu Najwyższego z dnia 7 lipca 2005 r. II PZP 5/05). Ponadto należy wskazać, iż pod sformułowaniem „inna działalność zarobkowa” mieści się również zawarcie czy istnienie umowy cywilnoprawnej np. umowy zlecenia czy umowy o dzieło.

Masz pytania? Zapraszamy na Forum!

Urlop dla poratowania zdrowia po zmianach

Zgodnie z treścią projektu założeń projektu ustawy o zmianie ustawy - Karta Nauczyciela oraz niektórych innych ustaw przedstawiony do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady Ministrów w dniu 23 lipca 2013 r. proponuje się zmiany w zakresie udzielania urlopu dla poratowania.

Do najważniejszych proponowanych zmian należą wydłużenie z 7 lat do 20 lat okresu czasu pracy w szkole nauczyciela, który będzie uprawniał do wystąpienia z wnioskiem o skorzystanie z urlopu dla poratowania zdrowia. Zmianie ulegnie również łączny okres korzystania przez nauczyciela z urlopu dla poratowania zdrowia w trakcie całego zatrudnienia z obecnych 3 lat do 1 roku. Natomiast w sytuacji gdy nauczyciel będzie korzystała z urlopu dla poratowania zdrowia w częściach, to każdego kolejnego urlopu dla poratowania zdrowia pracodawca będzie mógł udzielić po przepracowaniu przez nauczyciela w szkole co najmniej 3 kolejnych lat.

Według projektu nastąpi również zmiana w zakresie lekarza decydującego o udzieleniu urlopu dla poratowania zdrowia. Po wejściu w życie proponowanych zmian o udzieleniu urlopu dla poratowania zdrowia będzie decydował lekarz medycyny pracy.

Podstawa prawna:

1. Ustawa z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2006 r., Nr 97, poz. 674 z późn. zm.) (stan prawny na dzień 06 września 2013 r.);
2. Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 27 października 2005 r. w sprawie orzekania o potrzebie udzielenia nauczycielowi urlopu dla poratowania zdrowia (Dz. U. z 2005 r., Nr 233, poz.1991 z późn. zm.) (stan prawny na dzień 06 września 2013 r.);
3. Projekt założeń projektu ustawy o zmianie ustawy - Karta Nauczyciela oraz niektórych innych ustaw przedstawionych do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady Ministrów w dniu 23 lipca 2013 r..

Zobacz również: Kryteria doboru nauczycieli do zwolnienia – w orzecznictwie sądowym

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
MSWiA: na pewno nie będzie podwyżki +15% w służbach mundurowych. Możliwe zmiany w świadczeniach mieszkaniowych

Związki zawodowe służb mundurowych zdecydowały o rozpoczęciu akcji protestacyjnej. Domagają się m.in. 15-proc. podwyżek i świadczenia mieszkaniowego na wzór tego w Siłach Zbrojnych RP. Wiceszef MSWiA Wiesław Szczepański zapewnił, że resort chce rozmawiać o postulatach, ale przyjęto już zapisy o 5-proc. podwyżce.

Cyfryzacja. Kluczowe wyzwania i szanse dla polskich przedsiębiorstw. Podsumowanie 2024 r. Co przyniesie rok 2025?

Cyfryzacja. Kluczowe wyzwania i szanse dla polskich przedsiębiorstw. Podsumowanie 2024 r. Co przyniesie rok 2025? Transformacja cyfrowa redefiniuje sposób, w jaki działają firmy na całym świecie. Jak polscy przedsiębiorcy mogą wykorzystać cyfryzację do zwiększenia konkurencyjności i innowacyjności?

Nie będzie podwyższenia stawki VAT przy sprzedaży żywych zwierząt koniowatych

Nie będzie podwyższenia stawki VAT przy sprzedaży żywych zwierząt koniowatych. Resort rolnictwa poinformował, że po kilkukrotnej interwencji i zdecydowanym sprzeciwie ministra rolnictwa i rozwoju wsi Czesława Siekierskiego odstąpiono od podwyższenia stawki VAT na sprzedaż żywych zwierząt koniowatych.

Brak porozumienia w sprawie lekcji religii. MEN ogłasza koniec konsultacji

Komisja Wspólna Przedstawicieli Rządu Rzeczypospolitej Polskiej i Konferencji Episkopatu Polski nie osiągnęła porozumienia w sprawie lekcji religii. Episkopat zapowiedział, że wobec naruszenia obowiązujących przepisów, strona kościelna będzie podejmować dalsze kroki prawne. MEN zakończyło proces konsultacji publicznych dotyczących organizacji lekcji religii i etyki w szkołach.

REKLAMA

11 nowych wyrobów z województwa lubelskiego wpisanych na ministerialną listę produktów tradycyjnych

Na ministerialną listę produktów tradycyjnych trafiło 11 nowych wyrobów z województwa lubelskiego. Są to między innymi bandzwoły z fasolą, trawnicka lemieszka i szczodroki karczmiskie. 

Doustne i donosowe produkty immunostymulujące (szczepionki) w zaktualizowanym wykazie substancji czynnych wchodzących w skład produktów leczniczych, które można sprzedawać w placówkach obrotu pozaaptecznego i w aptekach. [Projekt rozporządzenia]

Doustne i donosowe produkty immunostymulujące (szczepionki) w zaktualizowanym wykazie substancji czynnych wchodzących w skład produktów leczniczych, które można sprzedawać w placówkach obrotu pozaaptecznego i w aptekach. Projekt trafił do konsultacji.

Poniosłeś straty w wyniku deszczu nawalnego lub powodzi? Złóż wniosek do 31 stycznia 2025 r. Dopłaty od 1 tys. zł do 3 tys. zł na ha upraw rolnych

Poniosłeś straty w wyniku deszczu nawalnego lub powodzi? Złóż wniosek do 31 stycznia 2025 r. Dopłaty od 1 tys. zł do 3 tys. zł na ha upraw rolnych. Jak złożyć wniosek? Jakie są stawki dopłat do powierzchni zniszczonych upraw?

Dlaczego Polska sprzeciwia się umowie UE-Mercosur? Trzy główne powody, a także możliwe scenariusze

Polska jednoznacznie mówi "nie" umowie handlowej UE-Mercosur. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi ostrzega przed jej konsekwencjami dla rolnictwa i standardów produkcji w UE. Co budzi największe obawy? Jakie będą dalsze kroki Unii Europejskiej i polskiego rządu?

REKLAMA

D. Trump: rozważę wycofanie się z NATO, jeśli Europejczycy nie będą traktować nas uczciwie

Jeśli Europejczycy będą traktować nas uczciwie, zostaniemy w NATO, ale jeśli nie, absolutnie rozważę wyjście z Sojuszu - oświadczył prezydent elekt USA Donald Trump w wywiadzie w NBC. Trump powiedział też, że Ukraina może spodziewać się mniejszego wsparcia i że "aktywnie" stara się doprowadzić do końca wojny.

Matura 2025. Próbny egzamin z matematyki. Odpowiedzi [ARKUSZE Z CKE]

W czwartek 5 grudnia rozpoczęły się się próbne egzaminy maturalne organizowane przez Centralną Komisję Egzaminacyjną. Potrwają do 17 grudnia. Dziś 6 grudnia egzamin z matematyki. Publikujemy zadania wraz z odpowiedziami. 

REKLAMA