Zatrudnienie nauczyciela na czas określony
REKLAMA
REKLAMA
Przykładowy zapis w umowie o pracę, określający termin jej zawarcia w przypadku czasowej nieobecności nauczyciela, związanej z okresowym zwolnieniem od pracy i przewidywanym powrotem do jej wykonywania, może być następujący:
REKLAMA
1) „umowę o pracę zawarto na czas usprawiedliwionej nieobecności Pani ............................. przebywającej na urlopie wychowawczym” lub
2) „umowę o pracę zawarto na czas usprawiedliwionej nieobecności Pana ............................. przebywającego na urlopie dla poratowania zdrowia” albo
3) „umowę o pracę zawarto na czas usprawiedliwionej nieobecności Pani .............................”.
Zobacz również: Nawiązanie stosunku pracy z nauczycielem stażystą
Taki zapis jest bardzo praktyczny w sytuacji, gdy mamy do czynienia np. z nauczycielką będącą w ciąży, która korzysta najpierw ze zwolnienia lekarskiego, następnie z urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu macierzyńskiego, rodzicielskiego, wychowawczego i ewentualnie urlopu wypoczynkowego. Umowa taka będzie się z automatu odnawiać aż do ustania ostatniej z przyczyn usprawiedliwionej nieobecności bez konieczności zawierania kilku odrębnych umów na czas określony obejmujących osobno każdy rodzaj nieobecności pracownika.
Z ORZECZNICTWA
Potrzeba zapewnienia zastępstwa nieobecnego nauczyciela nie musi całkowicie odpowiadać ani wymiarowi czasu pracy nieobecnego nauczyciela, ani też dotyczyć całego okresu jego nieobecności.
Wyrok SN z 1 lipca 1998 r.,
sygn. akt I PKN 222/98
REKLAMA
Co do zasady, zatrudnienie nauczyciela na podstawie umowy o pracę na czas określony jest dopuszczalne tylko wówczas, gdy wynika to z przesłanek zawartych w art. 10 ust. 7 Karty Nauczyciela. Zawarcie umowy o pracę na czas określony niezgodnie z tymi przesłankami powoduje nawiązanie stosunku pracy na czas nieokreślony (uchwała SN z 14 czerwca 1994 r., sygn. akt I PZP 28/94).
Jeżeli są one spełnione (występuje potrzeba wynikająca z organizacji nauczania lub zastępstwa nieobecnego nauczyciela), to możliwe jest zawieranie kolejnych umów na czas określony, bez ograniczenia ich liczby. Nie będzie miał wówczas zastosowania art. 251 § 1 k.p. (w związku z art. 91c ust. 1 Karty Nauczyciela), zgodnie z którym zawarcie trzeciej terminowej umowy o pracę jest jednoznaczne z nawiązaniem stosunku pracy na czas nieokreślony.
Polecamy serwis: Oświata
REKLAMA
REKLAMA