reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Zadania > Oświata > Zatrudnienie nauczyciela na czas określony

Zatrudnienie nauczyciela na czas określony

W przypadku zaistnienia potrzeby wynikającej z organizacji nauczania lub zastępstwa nieobecnego nauczyciela, w tym w trakcie roku szkolnego, z osobą rozpoczynającą pracę w szkole, z nauczycielem kontraktowym lub z nauczycielami mianowanym i dyplomowanym stosunek pracy nawiązuje się na podstawie umowy o pracę na czas określony (art. 10 ust. 7 Karty Nauczyciela). W wymienionych przypadkach strony z góry mogą ustalić termin zakończenia stosunku pracy poprzez wskazanie konkretnej daty lub zdarzenia, po zajściu którego nastąpi rozwiązanie stosunku pracy.

Przykładowy zapis w umowie o pracę, określający termin jej zawarcia w przypadku czasowej nieobecności nauczyciela, związanej z okresowym zwolnieniem od pracy i przewidywanym powrotem do jej wykonywania, może być następujący:

1) „umowę o pracę zawarto na czas usprawiedliwionej nieobecności Pani ............................. przebywającej na urlopie wychowawczym” lub

2) „umowę o pracę zawarto na czas usprawiedliwionej nieobecności Pana ............................. przebywającego na urlopie dla poratowania zdrowia” albo

3) „umowę o pracę zawarto na czas usprawiedliwionej nieobecności Pani .............................”.

Zobacz również: Nawiązanie stosunku pracy z nauczycielem stażystą

Taki zapis jest bardzo praktyczny w sytuacji, gdy mamy do czynienia np. z nauczycielką będącą w ciąży, która korzysta najpierw ze zwolnienia lekarskiego, następnie z urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu macierzyńskiego, rodzicielskiego, wychowawczego i ewentualnie urlopu wypoczynkowego. Umowa taka będzie się z automatu odnawiać aż do ustania ostatniej z przyczyn usprawiedliwionej nieobecności bez konieczności zawierania kilku odrębnych umów na czas określony obejmujących osobno każdy rodzaj nieobecności pracownika.

Z ORZECZNICTWA

Potrzeba zapewnienia zastępstwa nieobecnego nauczyciela nie musi całkowicie odpowiadać ani wymiarowi czasu pracy nieobecnego nauczyciela, ani też dotyczyć całego okresu jego nieobecności.

Wyrok SN z 1 lipca 1998 r.,
sygn. akt I PKN 222/98

Co do zasady, zatrudnienie nauczyciela na podstawie umowy o pracę na czas określony jest dopuszczalne tylko wówczas, gdy wynika to z przesłanek zawartych w art. 10 ust. 7 Karty Nauczyciela. Zawarcie umowy o pracę na czas określony niezgodnie z tymi przesłankami powoduje nawiązanie stosunku pracy na czas nieokreślony (uchwała SN z 14 czerwca 1994 r., sygn. akt I PZP 28/94).

Jeżeli są one spełnione (występuje potrzeba wynikająca z organizacji nauczania lub zastępstwa nieobecnego nauczyciela), to możliwe jest zawieranie kolejnych umów na czas określony, bez ograniczenia ich liczby. Nie będzie miał wówczas zastosowania art. 251 § 1 k.p. (w związku z art. 91c ust. 1 Karty Nauczyciela), zgodnie z którym zawarcie trzeciej terminowej umowy o pracę jest jednoznaczne z nawiązaniem stosunku pracy na czas nieokreślony.

Polecamy serwis: Oświata

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2021

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Smaga Jaroszyński Spółka Adwokacka sp. j.

Obsługa prawna przedsiębiorców

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama