reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Zadania > Oświata > Zatrudnienie nauczyciela na czas określony

Zatrudnienie nauczyciela na czas określony

W przypadku zaistnienia potrzeby wynikającej z organizacji nauczania lub zastępstwa nieobecnego nauczyciela, w tym w trakcie roku szkolnego, z osobą rozpoczynającą pracę w szkole, z nauczycielem kontraktowym lub z nauczycielami mianowanym i dyplomowanym stosunek pracy nawiązuje się na podstawie umowy o pracę na czas określony (art. 10 ust. 7 Karty Nauczyciela). W wymienionych przypadkach strony z góry mogą ustalić termin zakończenia stosunku pracy poprzez wskazanie konkretnej daty lub zdarzenia, po zajściu którego nastąpi rozwiązanie stosunku pracy.

Przykładowy zapis w umowie o pracę, określający termin jej zawarcia w przypadku czasowej nieobecności nauczyciela, związanej z okresowym zwolnieniem od pracy i przewidywanym powrotem do jej wykonywania, może być następujący:

1) „umowę o pracę zawarto na czas usprawiedliwionej nieobecności Pani ............................. przebywającej na urlopie wychowawczym” lub

2) „umowę o pracę zawarto na czas usprawiedliwionej nieobecności Pana ............................. przebywającego na urlopie dla poratowania zdrowia” albo

3) „umowę o pracę zawarto na czas usprawiedliwionej nieobecności Pani .............................”.

Zobacz również: Nawiązanie stosunku pracy z nauczycielem stażystą

Taki zapis jest bardzo praktyczny w sytuacji, gdy mamy do czynienia np. z nauczycielką będącą w ciąży, która korzysta najpierw ze zwolnienia lekarskiego, następnie z urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu macierzyńskiego, rodzicielskiego, wychowawczego i ewentualnie urlopu wypoczynkowego. Umowa taka będzie się z automatu odnawiać aż do ustania ostatniej z przyczyn usprawiedliwionej nieobecności bez konieczności zawierania kilku odrębnych umów na czas określony obejmujących osobno każdy rodzaj nieobecności pracownika.

Z ORZECZNICTWA

Potrzeba zapewnienia zastępstwa nieobecnego nauczyciela nie musi całkowicie odpowiadać ani wymiarowi czasu pracy nieobecnego nauczyciela, ani też dotyczyć całego okresu jego nieobecności.

Wyrok SN z 1 lipca 1998 r.,
sygn. akt I PKN 222/98

Co do zasady, zatrudnienie nauczyciela na podstawie umowy o pracę na czas określony jest dopuszczalne tylko wówczas, gdy wynika to z przesłanek zawartych w art. 10 ust. 7 Karty Nauczyciela. Zawarcie umowy o pracę na czas określony niezgodnie z tymi przesłankami powoduje nawiązanie stosunku pracy na czas nieokreślony (uchwała SN z 14 czerwca 1994 r., sygn. akt I PZP 28/94).

Jeżeli są one spełnione (występuje potrzeba wynikająca z organizacji nauczania lub zastępstwa nieobecnego nauczyciela), to możliwe jest zawieranie kolejnych umów na czas określony, bez ograniczenia ich liczby. Nie będzie miał wówczas zastosowania art. 251 § 1 k.p. (w związku z art. 91c ust. 1 Karty Nauczyciela), zgodnie z którym zawarcie trzeciej terminowej umowy o pracę jest jednoznaczne z nawiązaniem stosunku pracy na czas nieokreślony.

Polecamy serwis: Oświata

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Artykuł sponsorowany

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Małgorzata Lubczyńska

Ekspert z firmy Blachy Pruszyński

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama